φάρμακα τέλος! - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 43
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    2,494
    Originally posted by mstrouf
    οντως απογοητευτικα, απ ολα.. τιποτα δεν με κανει να νιωσω εστω καλυτερα, δεν υπαρχει νοημα πια.. ανακουφιζομαι παιζοντας με τον θανατο παροδικα κ το εκανα κ οσο επαιρνα φαρμακα, ντρεπομαι για τον εαυτο μου κ για ολα εκεινα, δεν υπαρχει τιποτα να σωσω, ειναι ολα ηδη κατεστραμμενα. ειχα δωσει μια ευκαιρια στον εαυτο μου, υστερα απο 2 χρονια που ειδα, ενιωσα, καταλαβα.. ειπα ματαιος κοπος.. συνεχιζω να κανω το ιδιο.. με στελνω αργα κ βασανιστικα στο ιδιο προορισμο. δεν ξερω γιατι τα γραφω τωρα ολα αυτα, δεν εχει νοημα. σας ευχαριστω παντως που μου απαντησατε.. να ειστε καλα
    Mstrouf, το ξέρω ότι μπορεί να σου φαίνεται και πάλι βουνό να συνεχίσεις αλλά είναι όλα στο χέρι σου κορίτσι μου. Μόνο εσύ μπορείς να σταματήσεις να παίζεις με το θάνατο, γιατί εσύ το επιλέγεις να το κάνεις, οπότε και να το σταματήσεις.
    Μην καταφεύγεις σε λύσεις που προσωρινά σε ανακουφίζουν, κατέφυγε σε ανθρώπους δικούς σου και στη θεραπεία σου.
    Μην πετάς τη ζωή σου έτσι γιατί όσο βουλιάζεις, τόσο δύσκολη θα γίνεται η επανάκαμψή σου.
    Αλήθεια, σε αγαπάς λιγάκι;
    Αγαπάς έστω και λιγάκι τον εαυτό σου, έστω και με τα ελαττώματά του και τα λάθη του;
    -Πρέπει να είσαι έτοιμος να καείς στην ίδια σου τη φλόγα: πώς να ξαναγεννηθείς, αν δεν γίνεις πρώτα στάχτη;

    -H ζωή συγχωρεί τους πολύ τολμηρούς, τους τρελούς και τις αξίες, τρέχει με έτη φωτός, ο καιρός δεν την τρομάζει

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Dreamland
    Posts
    894
    mstoumf θα σου πω οπως και οι αλλοι, οτι ειναι μια λαθος αποφαση αυτη που εχεις παρει.

    Τα φαρμακα εχουν σκοπο να μας κανουν καλα και να μπορεσουμε να αντεπεξελθουμε σε διαφορες καταστασεις πιο ευκολα. Εσυ αισθανομαι πως πλεον εχεις αφεθει σε αυτο που σε βασανιζει και δεν θες να κανεις καμια προσπαθεια.

    Ελπιζω ομως ολα καλα θα πανε.. και εμεις ειμαστε εδω να σε στηριξουμε σε οτι και να σε βασανιζει
    Αν δεν εκδηλώνεις όσα βρίσκονται μέσα σου, αυτά που δεν εκδηλώνεις θα σε καταστρέψουν

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    μαρία, λες : \"ντρέπομαι για τον ευατό μου, για όλα εκείνα...\"
    πιστεύω πως εσύ δεν έχεις να ντρέπεσαι για τίποτα.
    κάποιοι άλλοι όμως και με το παραπάνω.

    εργάζεσαι ακόμη?
    http://www.mazi.org.gr/

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Μάλιστα.Με κακοποίηση στο παρελθόν σου,με βία,με απόπειρες αυτοκτονίας,με κομμάτια ψυχολογία,δίχως ύπνο,δίχως ηρεμία,δίχως ζωή ουσιαστικά,έκρινες μόνη σου πως το πρόβλημα τελικά ήταν τα φάρμακα.Να ρωτήσω κάτι;Tι θα ήθελες να σου γράψουμε τα μέλη τώρα;
    Όχι,μη;Ήδη το έκανες,χωρίς να περιμένεις τη γνωμάτευση του γιατρού που σε παρακολουθούσε.
    Αν εσύ πιστεύεις πως έκανες το σωστό για σένα,τότε προς τι η ανακοίνωσή του στους άλλους;

    Μstroumf,υπάρχουν πολλοί δρόμοι να ακολουθήσει κανένας.Η παραίτηση είναι αυτός που επιλέγεις.
    Aπό εμένα,που έχουμε ίδια κομμάτια στο παρελθόν μας,θα σου πω ότι ο φαύλος κύκλος της δυστυχίας που επιμένουμε να συντηρούμε,έχει να κάνει τόσο με αυτούς που στα παιδικά μας χρόνια μας δίδαξαν έτσι,όσο και με μας που στα ενήλικα δε μας μαθαίνουμε αλλιώς.
    Και πως όσο εξακολουθούμε να μας θεωρούμε ανίκανα πλάσματα και αδύναμα θύματα,είναι δεδομένο πως θα παραμένουμε ανίκανα πλάσματα και αδύναμα θύματα.

    Δεν ξέρω,πάντως εγώ προτιμώ να μην είμαι θύμα κανενός,ούτε των άλλων,ούτε του εαυτού μου.Εσύ;

    Όταν δεν φτάνω κάπου,μπορεί:
    Nα μην φτάνω,γιατί θέλω να φτάσω,αλλά δεν ξέρω πώς.
    Να μην φτάνω,γιατί δεν ξέρω πού θέλω να φτάσω.
    Να μην φτάνω,γιατί πιστεύω πως αυτό το κάπου δεν μου αξίζει.Είμαι εγώ ρε άξια να πάω εκεί;Δε φοράω και τα καλά μου.
    Να μην φτάνω,γιατί σταματάω πάντα στη διαδρομή σε κάθε κόκκινο για διάλειμμα,ποπ κόρν και κόκα κόλα.
    Να μην φτάνω,γιατί δεν έχω εξασκηθεί καλά στο περπάτημα και κουράζομαι εύκολα.
    Να μην φτάνω γιατί η διαδρομή είναι μεγάλη και προτιμώ να περιμένω το τραμ παρά να πάω με τα πόδια.Μέχρι να περάσει το τραμ,κόβω βόλτες στη στάση.
    Μετά μία γριά μου είπε πως αυτή παίρνει το λεωφορείο,άρα πάω να πάρω το λεωφορείο.Εν τω μεταξύ παίρνω μία φίλη στο κινητό και μου λέει,ρε εκεί πας,εγώ είχα πάει με ταξί.Δεν έχεις λεφτά για ταξί,άρα απογοητεύεσαι που δε θα πας σαν τη φίλη σου,δεν πας για ένα καφέ μέχρι να περάσει το λεωφορείο;
    Άσε που μπορεί να περάσει ένα τεκνό να με πάρει με τη μηχανή του,σκέφτεσαι.
    Και μπορώ να γράψω άλλες τρεις σελίδες,δεν θα το ήθελες,λολ.

    Η ουσία είναι πως το εκεί που θα πάω ή δεν θα πάω,δεν έχει αλλάξει,πάντα αλλάζουν άλλοι παράγοντες.
    Εγώ,τα μέσα μου και τα έξω μου.Η διάθεση,το κέφι μου,ο καιρός,οι γνώμες,οι ονομασίες των δρόμων κλπ.

    Το σημείο που θέλω είναι εκεί κι εγώ εδώ.Να σκεφτώ:\"Γιατί δε φτάνω;\"Mήπως κάθε φορά που ξεκινάω να πάω εκεί κάτι επαναλαμβάνεται;Kάθε φορά σταματάω γιατί κουράζομαι και αντί να πάρω μία ανάσα και να συνεχίσω,γυρνάω σπίτι ή πάω για καφέ;
    Επίσης μπορώ να γράψω άλλες τρεις σελίδες,αλλά δε το θέλεις,λολ.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    παει σχεδον ενας μηνας χωρις φαρμακα, συμπτωματα επανερχονται, αισθανομαι μπερδεμενη με το τι εχω κ αν εχω, αν πρεπει να κανω κατι ή οχι. παρατηρω οτι ειτε θα πινω ενα μπουκαλι βοτκα, ειτε θα παιρνω στεντον για να αποφυγω να πιω παλι. μοιαζει ξεκαθαρα τωρα πια οτι ολο αυτο ηταν παραιτηση κ ας ηθελα να πεισω τον εαυτο μου οτι ημουν καλα. εχω θυμωσει, δεν θελω να ζητησω βοηθεια για κατι που μοιαζει ματαιο, δεν εχει νοημα, αλλα δεν κανω κ κατι για να προσπαθησω, απλα αφηνομαι. να παω στην ιδια γιατρο, θελω κ δεν θελω, να παω σε αλλο γιατρο, δεν ξερω κ δεν ειναι φαυλος κυκλος αυτα τα κωλοφαρμακα; εχω σταματησει να κανω κ τα πιο απλα καθημερινα πραγματα, θελω μονο να κοιμαμαι κ να πεθανω. αισχος που καθομαι κ τα γραφω, ντρεπομαι για την παρτι μου εξαλλου, αλλα δεν ξερω πια τι να πω κ τι να κανω. anyway, σκατα..

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    Maraki..sthn giatro to eipes?
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    Βρεσ γκομενο..σοβαρα μιλαω...βοηθαει παντα...μονο αυτο δεν εχεισ δοκιμασει...

    λοιπον...βαψου, ντυσου ομορφα..και βγεσ για ενα ποτο... θα δεισ ..ενα ραντεβου παντα βοηθαει...ιδαιτερα αν εχεισ να βγεισ με ανδρα τοοσο καιρο..Μαρακι μου.,
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    Για να μην σου πω.πωσ..εδω στο φορουμ τοσα παιδα ημαστε..ολοι σε συμπαθουν..μηπωσ να σου ζηταγε κανεισ να βγειτε???ενα σινεμα ρε παιδι μου..!!!
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Originally posted by mstrouf
    παει σχεδον ενας μηνας χωρις φαρμακα, συμπτωματα επανερχονται, αισθανομαι μπερδεμενη με το τι εχω κ αν εχω, αν πρεπει να κανω κατι ή οχι. παρατηρω οτι ειτε θα πινω ενα μπουκαλι βοτκα, ειτε θα παιρνω στεντον για να αποφυγω να πιω παλι. μοιαζει ξεκαθαρα τωρα πια οτι ολο αυτο ηταν παραιτηση κ ας ηθελα να πεισω τον εαυτο μου οτι ημουν καλα. εχω θυμωσει, δεν θελω να ζητησω βοηθεια για κατι που μοιαζει ματαιο, δεν εχει νοημα, αλλα δεν κανω κ κατι για να προσπαθησω, απλα αφηνομαι. να παω στην ιδια γιατρο, θελω κ δεν θελω, να παω σε αλλο γιατρο, δεν ξερω κ δεν ειναι φαυλος κυκλος αυτα τα κωλοφαρμακα; εχω σταματησει να κανω κ τα πιο απλα καθημερινα πραγματα, θελω μονο να κοιμαμαι κ να πεθανω. αισχος που καθομαι κ τα γραφω, ντρεπομαι για την παρτι μου εξαλλου, αλλα δεν ξερω πια τι να πω κ τι να κανω. anyway, σκατα..
    Μαρία μου ο εαυτός σου,σου χτύπησε καμπανάκι πως χρειάζεται βοήθεια,πως δεν ήταν το καλύτερο γι\'αυτόν να κόψεις τα πάντα.
    Ρωτάς αν τα χάπια είναι φαύλος κύκλος.Όχι,δεν το πιστεύω,είναι ένα σημαντικό βοήθημα μέχρι να βάλεις σε τάξη το μέσα σου.
    Γνώμη μου είναι να πάρεις αποφαση αυτή τη φορά να δεις κατάματα το μέσα σου,να κάνεις αποφασισμένα ψυχοθεραπεία.
    Θυμάμαι που έγραφες παλιά πως δε μπορούσες να μιλήσεις στη γιατρό ή κι αν μιλούσες δεν είχες επαφή με το συναίσθημά σου.Αυτό ίσχυε ως το τέλος?
    Απ\'το μνμ σου νιώθω πως δε θες να παραιτηθείς αλλά ότι βλέπεις αδιέξοδο την κατάσταση.
    Στο αδιέξοδο όμως παραμένεις μόνο στην περίπτωση που δεν κάνεις κάτι....

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    Adzik, γιατι να κανω κατι που δεν αισθανομαι ή κατι που δεν θελω; δεν εχει νοημα τιποτα

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    Μαρία μου ο εαυτός σου,σου χτύπησε καμπανάκι πως χρειάζεται βοήθεια,πως δεν ήταν το καλύτερο γι\'αυτόν να κόψεις τα πάντα.
    Ρωτάς αν τα χάπια είναι φαύλος κύκλος.Όχι,δεν το πιστεύω,είναι ένα σημαντικό βοήθημα μέχρι να βάλεις σε τάξη το μέσα σου.
    Γνώμη μου είναι να πάρεις αποφαση αυτή τη φορά να δεις κατάματα το μέσα σου,να κάνεις αποφασισμένα ψυχοθεραπεία.
    Θυμάμαι που έγραφες παλιά πως δε μπορούσες να μιλήσεις στη γιατρό ή κι αν μιλούσες δεν είχες επαφή με το συναίσθημά σου.Αυτό ίσχυε ως το τέλος?
    Απ\'το μνμ σου νιώθω πως δε θες να παραιτηθείς αλλά ότι βλέπεις αδιέξοδο την κατάσταση.
    Στο αδιέξοδο όμως παραμένεις μόνο στην περίπτωση που δεν κάνεις κάτι....
    οχι δεν καταφερα να προχωρησω, δεν καταφερα να νιωσω την ελαχιστη ανακουφιση οσο επισκεπτομουν τη γιατρο, δεν εχει νοημα, δεν μπορω να το βγαλω απο μεσα μου, τσαμπα πηγαινα εκει, τσαμπα πηγα κ αλλου. μονο φαρμακα; αυτο ειναι το κλειδι για να μην υποφερεις; δεν λυνεις τιποτα, ολα σκατα συνεχιζουν να ειναι.

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Να το ψάξεις μέχρι να βρεις ειδικό που να υπάρχει χημεία κ να σου ταιριάζει ώστε να μπορέσεις να αφεθείς στο μέσα σου.Να τα βγάλεις γιατί αλλιώς θα υπάρχουν εκεί είτε με φάρμακα είτε χωρίς κ εσύ θα βλέπεις αδιέξοδο γιατί θα είναι εκεί κ θα πονάνε ή θα σε παιδεύουν με άλλο τρόπο.

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    Arsi, εγω δεν μπορω να το κανω, δεν φταινε οι ειδικοι, εγω δεν μπορω. ειναι δελεαστικη προταση τα φαρμακα, εφοσον κουκουλωνουν το προβλημα κ τη περνας πιο ανετα. δεν ξεκαθαριζεις ομως, δεν βγαινεις απ αυτο, μενεις μεσα κ απλως το αντεχεις.

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Originally posted by mstrouf
    Arsi, εγω δεν μπορω να το κανω, δεν φταινε οι ειδικοι, εγω δεν μπορω.
    Γιατί δε μπορείς?Νομίζω καταβάθος ότι υπάρχει ένα κρυμμένο \'δε θέλω\'.
    Μόνη σου λες πως είναι δελεαστική η ιδέα των φαρμάκων που σε βοηθάνε να την περνάς πιο άνετα.Φοβάσαι τον πόνο?τον κόπο?είναι τόσο μεγάλος που προτιμάς να μην τον αντικρύσεις ποτέ?ε εκεί έρχονται τα φάρμακα να σε βοηθήσουν να δεις πιο ανώδυνα κι όχι απλά για να κουκουλώσουν το πρόβλημα.
    Χρησιμοποίησέ τα για να παλέψεις πιο χαλαρά κι όχι απλά για να νιώσεις καλύτερα και να αφεθείς.

    Απ\'την άλλη πιστεύω πως δεν είναι το πρόβλημα μόνο σε σένα.Έχει μερίδιο και ο ειδικός ώστε να μπορέσει να σε βοηθήσει να ξεκλειδωθείς.
    Είναι ένα μέρος της δουλειάς του να αντιμετωπίσετε μαζί αυτό το \'δε μπορώ\'.

  15. #30
    μαρια...αφού ταλαιπωρείσαι πολύ και ΧΩΡΙΣ τα φάρμακα, πρέπει να μιλήσεις με τη γιατρό να δεις τι θα κάνεις. Τη συμβουλη της αντούλας στην έχω δωσει πολλές φορές, οπότε δεν θα το ξαναπώ.
    Πήγαινε στο γιατρό. Δεν έχει νόημα να υποφέρεις και να περνάς όλη σου τη ζωή σε ένα κρεββάτι υποφέροντας.

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •