ΦΟΒΙΑ-ΑΓΧΟΣ-ΑΠΟΓΝΩΣΗ - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 24 of 24
  1. #16
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    15
    Καλημερα παιδια. εχω αγορασει κι εγω χαπακια βαλεριανας της Lanes, αλλα εχω παρει μια-δυο φορες, δεν ξερω αν εχουν παρενεργειες, γι αυτο δεν τα χρησιμοποιω...
    Οσο για ψυχολογο, την περασμενη Παρασκευη εκανα την πρωτη μου επισκεψη σε μια ψυχοθεραπευτρια, μου φανηκε αρκετα συμπαθης και με βοηθησε να \"ανοιχτω\" αρκετα... το προβλημα ειναι οτι, λογω εορτων, θα κλεισει και ετσι θα ξεκινησω επισημα απο 7 γεναρη, και σκεφτομαι πώς θα περασουν ηρεμα οι γιορτες χωρις κρισεις... Ηδη αυτες τις μερες το νευρικο μου συστημα ειναι χαλια, δεν εχω κρισεις οπως παλαιοτερα, αλλα ολη την ημερα εχω υπερενταση, εντονο αισθημα παλμων και συνεχη τσιμπηματα στην καρδια... ο φοβος για κατι σοβαρο και επικινδυνο ειναι συνεχης, γαμωτο...
    ας ελπισουμε αυτες οι γιορτες να κυλησουν ομαλα για ολους μας, παιδια! σας το ευχομαι ολοψυχα.
    οσο για την ψυχολογο, το ξερει μονο η κοπελα μου (δεν θα μπορουσα να το κρυψω, αφου εκεινη με προετρεψε να παω, βλεποντας ποσο εχω αλλαξει και στεναχωριεται πολυ...)

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    307
    Νομίζω ότι είναι και λίγο ψυχολογικό αυτό που αισθάνεσαι.Το συγκεκριμένο αντικαταθλιπτικό είναι ελαφρύ και δεν εχει σχέση με αγχωλιτικά και ηρεμιστικά.Υποτίθεται το δίνουν για να ΄ζωντανεύεις άσε που χρειάζονται 15 μέρες για να επιδράσει.τι να πω μακάρι να σου κάνει τόσο καλό και γρήγορα να το ξεφορτωθείς.

  3. #18
    Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    58
    Κανε υπομονη, ετσι κανουν ολα τα φαρμακα. Σε μερικες μερες θα εισαι πολυ καλυτερα, θα δεις. Μην το σταματισεις, γιατι αυτο θα σε κανει χειροτερα. Αποτελεσματα θα εχεςι μετα απο ενα ηνα περιπου, ισως και λιγοτερο. Χρονια πολλα.

  4. #19
    Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    58
    Με κανενα τροπο δεν προκειται να εχεις αυτες τις παρενεργειες για ενα μηνα. Σε ενα μηνα θα δεις αποτελεσμα θετικο. Οι παρενεργειες (ναυτια, ανακατοσουρα, νυστα) περνανε σε μια εβδομαδα το πολυ. Θα δεις. Μην σταματησεις, γιατι τοτε θα κανεις χειροτερα τα πραγματα.

  5. #20
    Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    58
    Και εγω εξακολουθω να εχω ωρες-ωρες και μου καταστρεφουν την ζωη!
    Αυριο θα παω σε ψυχολογο και θα αρχισω θεραπεια....Θα σου πω τα νεωτερα μπλις εχω!

  6. #21
    Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    58
    Μπα αν ητανε να πας Δαφνι, θα σε ειχαν ηδη στειλει!
    Κτηνιατρος ειπες? Ο μονος γιατρος που δεν εχω ακομα επισκευθει για μενα, και ο γυναικολογος επισης!!!! By the way, σημερα πηγα σε ψυχολογο, εκανα ενα δυωρο, και χωρις πλακα, αισθανομαι καλυτερα!!!Η ιδεα μου, η οχι, ειναι αληθεια. Θα ξαναπαω σε μια εβδομαδα. Συνεχιζω και το effexorακι μου, και θα σε ενημερωσω...Μην το βαζεις κατω.
    Στο χερι του ειναι? Απο την στιγμη που δεν ειναι κατι σοβαρο, οπως μια αρρωστια, ολα περνανε, αν θελουμε πραγματικα. Καλη χρονια να εχεις.

  7. #22
    Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    58
    Χθες μου αυξησε την δοση στο efexor απο 75 στα 150, αφου ναι μεν αισθανομαι παλυτερα, αλλα αυτο το ανεξηγητο αγχος, με κυριευει πολλες φορες ξαφνικα, οποτε \"παρε ναχεις\". Χθες πηγα ΚΑΙ στην ψυχολογο, και ημουν μετα πολυ καλυτερα. Ουτε εγχος ουτε τιποτα. Σημερα ξυπνσα καλα, αλλα μετα \"τσουπ\" ηρθε. Τι να πω. Μου εχει σπασει τα νευρα. Ελπιζω οτι με την αυξηση της δοσης, κατι θα γινει. Θα ενημερωσω σχετικα.....

  8. #23
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    15
    Παιδια καλησπερα και χρονια πολλα! εγω, οπως ειχα γραψει και τις προαλλες, πηγα πρωτη φορα σε ψυχολογο πριν 2 εβδομαδες, καναμε την πρωτη μας συνεδρια, οπου ενιωσα μια χαρα. η επομενη θα ειναι μετα τις γιορτες γιατι εκλεινε το γραφειο, αυτο λιγο με χαλασε γιατι εκει που ξεκινησα καλα, ειχα το αγχος μην παθω καμια κριση πανικου στις γιορτες. ευτυχως το τριημερο των χριστουγεννων κυλησε καλα, ειδα πολυ κοσμο, συγγενεις, φιλους και δεν αισθανθηκα καπως. απο χθες ομως εχω παλι \"κυλησει\", φοβαμαι οτι κατι θα μου συμβει, εχω εντονους πονους στο στηθος/ καρδια, και πονοκεφαλους που ερχονται και φευγουν. τι να πω, ολο νομιζω οτι θα σβησω... Ας ελπισουμε να ειναι μονο ιδεα μου, γιατι φοβαμαι οτι επιβαρυνω την υγεια μου με ολη αυτη την κατασταση... Χαπια δεν παιρνω, αν και μια νευρικοτητα σε ολο το κορμι την εχω τελευταια, πεφτω στο κρεβατι και νιωθω ενα ριγος να με διαπερνα σε ολο το σωμα... Επισης εχω συνεχεια εξαντληση...

  9. #24
    Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    58
    Σου ευχομαι και εσενα χρονια πολλα. Τυχαινει ακριβως το ιδιο προβλημα να εχω (ειχα?) και εγω. Ενα θα σου πω. Χωρις φαρμακευτικη βοηθεια, θα ειναι δυσκολο εως αδυνατο να θεραπαυθεις. Χρειαζεται να κανεις και ψυχοθεραπεια (υποστηρηξη) αλλα κυριως πρεπει να επισκευφθεις εναν ψυχιατρο, να σε εξετασει, να διαγνωσει, και να σου δωσει την καταλληλη αγωγη. Δεν θα πρεπει να φοβασαι \"εξαρτησεις\", η οτι θα περνεις \"ψυχοφαρμακα\"! Αυτα ανηκουν στο παρελθον. Τωρα η επιστημη εχει στο οπλοστασιο της εξαιρετικα φαρμακα, που κανουν θαυματα. Θα σου συνιστουσα λοιπον, επισκεψη σε ψυχιατρο, και θεραπεια οπως θα σου ορισει, χωρις καμμια αναστολη.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •