Μήπως το άγχος και ο πανικός καθησυχάζουν...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 2 of 2
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    641

    Μήπως το άγχος και ο πανικός καθησυχάζουν...

    Έχω γράψει και σε άλλο ποστ ότι είμαι 32 ετών και αντιμετωπίζω έξι χρόνια τώρα προβλήματα άγχους και πανικού. Από τον Σεπτέμβριο άλλαξα τόπο διαμονής αλλά και τρόπο ζωής (πιο χαλαρωτικό μιας και μεταφέρθηκα σε επαρχία). Πριν από τα Χριστούγεννα εμφάνισα πόνους στο στήθος και μουδιάσματα στο αριστερό χέρι και στην αριστερή πλευρά του προσώπου.

    Και αρχίζουν οι πρώτοι προβληματισμοί....

    Αρχίζω να σκέφτομαι ότι έχω "ξαναπέσει" στην νοσοφοβία και καλό θα είναι να αδιαφορήσω και να το προσπεράσω. Αν όμως συμβαίνει κάτι σοβαρό στην πραγματικότητα .......

    Αφού άντεξα κάμποσες ημέρες πήγα για εξετάσεις, είχα υψηλά επίπεδα χοληστερίνης και άρχισα να σκέφτομαι την πιθανότητα του εμφράγματος. Μέχρι να πάω για πλήρης εξέταση πέθανα από το άγχος μου.

    Παρόλο που έκανα όλες τις καρδιολογικές εξετάσεις το μούδιασμα συνεχίζει να υπάρχει σε πρόσωπο και άκρα, ήρθε και μια ξαφνική ζάλη και μια τάση για λιποθυμία και έδεσε το γλυκό. Μπαίνω στο Internet (για άλλη μια φορά) και ψάχνω για να δω σε ποιά αρρώστια ανήκουν τα συγκεκριμένα συμπτώματα. Τα εντοπίζω και στην διαταραχή πανικού αλλά και στα εγκεφαλικά και στην σκλήρυνση και παθαίνω σοκ. Το σκέφτομαι και λέω "μπα από το άγχος είναι, από τον πανικό, μην τρέχεις στα νοσοκομεία..." αλλά από την άλλη υπάρχουν στιγμές που τρελαίνομαι και λέω "μπας και με καθησυχάζει η εκδοχή του άγχους και του πανικού και βρεθώ προ εκπλήξεων....".

    Δεν ξέρω έχω μπερδευτεί....

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    1

    BE COOL

    Geia sou gus

    Katarxhn h nosofovia einai kati to opoio den katapolemite me thn allagh douleias h katoikias. Kata thn gnwmh mou 8a eprepe na symvouleyteis enan eidiko psyxologo pou 8a se voh8ouse na antimetophseis thn as8enia sou pio apotelesmatika.

    Kai kati teleytaio den shmainei oti otan exeis ena pono h ena symptwma genika exeis kai kati to sovaro. Mporei na einai apla enas poly a8wos neyroponos. Ama vevaia to symptwma einai epimono tote kalo 8a htan na symvouleyteis enan giatro.

    Xalarwse kai zhse thn zwh sou!!!!!!!!!!!!!!!!!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •