οριακή διαταραχή και χρήματα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    26

    οριακή διαταραχή και χρήματα

    Έχω διαγνωστεί με οριακή διαταραχή. ψυχαναγκαστική και εξαρτητική.Είμαι 24 ετών ,σπουδάζω στην Αθήνα και κατάγομαι από μία επαρχιακή πόλη. Οι γονείς μου, μου πληρώνουν το ενοίκιο και όλους τους λογαριασμούς και μου δίνουν την εβδομάδα 120 ευρώ.
    Δεν μπορώ νατα βγάλω πέρα,για αυτό συχνά τους λέω ψέματα ότι έχω έκτακτες ανάγκες, που σημειωτέον τώρα τελευταία με έχουν πάρει είδηση ότι λέω ψέματα.Ένα άλλο που είχα κάνει πέρυσι είναιότι έκανα αίτηση για πιστωτικές και απο αυτές τρεις εκδόθηκαν.Την προηγουμενη εβδομάδα έκανα αίτηση για μία τελευταία και απορρίφθηκε όπως ήταν αναμενόμενο.
    Ένας από τους λόγους που ξοδεύω τόσα πολλά χρήματα είναι ότι δεν μπορω να μπώ με ευκολί στα μέσα μαζικής μεταφοράς και χρησιμοποιώ ταχι για τις μετακινήσεις μου.Επίσης τώρα τελευταία άρχισα να μαγειρεύω,γενικότερα τις περισσότερες φορές προτιμώ να παραγγέλνω φαγητό.¨Οταν έχω χρήματα στα χέρια μου , κάτι παθαίνω , θέλω να τα ξοδεύω αμέσως...
    Εσείε που έχετε οριακή διαταραχή ποια είναι η άποψη σας επί του θέματος;Αντιμετωπίζετε το ίδιο προβλημα;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    lucifair100, εννοείς πως δεν τα βγάζεις πέρα γιατί πληρώνεις εσύ τις πιστωτικές, έτσι?
    http://www.mazi.org.gr/

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    850
    Arktos sorry για το offtopic αλλα το εχω απορία. Είσαι άντρας ή γυναικα?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    lucy..120 eyrv thn ebdomada ειναι πολλα πουλακι μου,...εδω εμεισ μια οικογενεια ημαστε και δεν εχουμε πανω απο 150 ευρω ο καθενασ για ολο τον μηνα μασ...

    κανε κρατι πουλακι μου γιατι σε βλεπω σε 3 χρονια στο \'\'για λογαριασμο σασ\'\'
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    26
    Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις σας,ναι εγώ πληρώνω τις κάρτες.Είναι περίπου 60 ευρώ το μήνα ελάχιστη καταβολή.Δεν δίνω και παραπάνω...Το ξέρω azdik στο για λογαριασμό σας. .Ώρα μου είναι...Δεν πάω καλά...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Καλησπέρα!Βρίσκεσαι σε κάποιου είδους θεραπεία για την οριακή,βλέπεις κάποιον ψυχολόγο;Φυσικά και έχεις πρόβλημα με τα χρήματα και είναι απλά θέμα ορίων που ξεπερνάς λόγω της πάθησής σου.Σε άλλα άτομα με οριακή εκφράζεται και σε διαφορετικούς τομείς,στο sex,στην οδήγηση,σε καταχρήσεις ουσιών,σε binge eating κτλ.

    Απλά ο δικός σου τομέας αστάθειας είναι ο συγκεκριμένος και αφού πλέον βιώνεις τις συνέπειες της αστάθειας(χρέη),τότε καταλαβαίνεις πως χρειάζεται δουλειά για να μπορέσεις να διαχειριστείς έναν συγκεκριμένο τομέα που η πάθηση καθιστά προβληματικό.
    Βλέπεις λοιπόν κάποιον ειδικό που να σε βοηθάει σε αυτήν την κατεύθυνση ή έμεινε στη διάγνωση το θέμα χωρίς συνέχιση της δουλειάς με τον εαυτό;
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    870
    lucy..120 eyrv thn ebdomada ειναι πολλα πουλακι μου,...εδω εμεις μια οικογενεια ημαστε και δεν εχουμε πανω απο 150 ευρω ο καθενας για ολο τον μηνα μας...
    Μην συγκρίνεις, μην μετράς. Άσε τον άλλον να έχει το δικό του χώρο στο δικό του θέμα. Μετράς σύμφωνα με τις δικές σου ανάγκες, τη δική σου ζωή, τις δικές σου δυσκολίες.
    Σου λέει ότι αναγκάζεται να παίρνει ταξί. Το έλαβες υπόψη σου; Σου λέει επίσης \"όταν έχω χρήματα στα χέρια μου, κάτι παθαίνω, θέλω αμέσως να τα ξοδεύω...\", ρώτησες γιατί; Θέλησες να βοηθήσεις; Απλά κατ\' ευθείαν να σκεφτούμε το δικό μας πρόβλημα; Και ζητάμε να μας καταλάβουν οι άλλοι;
    Αντιγραφή από βιβλίο:
    \"είσαι πάρα πολύ απασχολημένος -ή απασχολημένη- με το τι κερδίζεις και τι χάνεις, με τις προσωπικές σου σκέψεις, με την ευχαρίστηση και τον πόνο που νιώθεις. Ζεις στη δική σου σκοτεινή απομόνωση και η φυγή σου από αυτή φέρνει περισσότερο σκοτάδι.\"

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    δεν συγκρινω και δεν μετρω...απλωσ δηλωνω την οικονομικη πραγματικοτητα μιασ νορμαλ ..μεσαιασ οικονομικα οικογενειασ.. νομιζω πωσ εχω το δικαιωμα αυτο..ετσι δεν ειναι?και αυτο βοηθεια ειναι...ενασ ανθρωποσ που ξοδευει πολλα και δεν μπορει να κρατησει ενα μετρο...ισωσ δεν γνωριζει αυτη την πραγματικοτητα... γι αυτο και το ειπα... η Λουσυ δεν παρεξυγιθηκε διοτει καταλαβε πωσ το εννοω... ποτε δεν θα ελεγα κατι απο κακια η απο θυμο λογο συγκρισησ αν ειναι δυνατον...σε φορουμ βοηθειασ βρισκομαστε ετσι δεν ειναι?

    ...\'\'Άσε τον άλλον να έχει το δικό του χώρο στο δικό του θέμα\'\' ..δεν νομιζω πωσ με το να λεω την αποψη μου η απλωσ τισ σκεψεισ μου ..δεν αφηνω χωρο και οξυγωνο σε καποιον...νομιζω πωσ η Λουσυ ανοιξε το θεμα για να κανουμε διαλογο και οχι για να κανει μονολογο...

    \'\'Μετράς σύμφωνα με τις δικές σου ανάγκες, τη δική σου ζωή,
    τις δικές σου δυσκολίες.\'\'

    Οχι Γιαννη..μετραω συμφωνα με μια κοινη λογικη εναν μεσο ορο ...και ναι με τισ δικεσ μου δυσκολιεσ...εδω θα συμφωνησω...ομωσ ειναι λαθοσ να με κρινεισ γι αυτο...οπωσ εινια λαθοσ να μου λεσ πωσ μετραω συμφωνα με τισ αναγκεσ μου... οι αναγκεσ μου σιγουρα ειναι πολυ πιο λαρντζ οικονομικα... θελω ..επιθυμω να ζω πιο ανετα ..να εχω την δυνατοτητα να κανω περισσοτερα πραγματα για μενα..να μου προσφερω περισσοτερα.. απλωσ αυτη την στιγμη αυτη ειναι η ζωη μου.



    Σου λέει ότι αναγκάζεται να παίρνει ταξί. Το έλαβες υπόψη σου;

    οπωσ σου ειπα ειδη...ελαβα υπ οψην μου την κοινη λογικη...κι εγω θα ηθελα να παιρνω ταξι...αλλα επειδη δεν μπορω....επειδη δεν θελω να ξυπναω αυριο μεσ στον υδρωτα η να μην μπορω να κοιμηθω επειδη δεν θα ξερω πωσ να πληρωσω τισ καρτεσ μου...επειδη δεν επιθυμω να εργαζομαι για να πληρωνω αορατα χρηματα..τοκουσ... αλλα για να μπορω να ζησω ελευθερη...ηρεμη..αν και φτωχικα...
    για ολουσ αυτουσ τουσ λογουσ...θα αναγκαστω να ξυπνησω μια ωρα νωριτερα...να χασω μια ωρα περισσοτερη απο την ζωη μου..ωστε να προλαβω το λεοφωρειο...το μετρο και οτι αλλο χρειαστει...οχι επειδη το επιθυμω...οχι επειδη ειναι πιο ευκολο..οχι επειδη εινια πιο ευχαριστο...οχι επειδη ειμαι ο λογικοτεροσ και ο πιο πειθαρχημενοσ ανθρωποσ του κοσμου... αλλα επειδη εχω μια στοιχιοδεισ λογικη ...και εφοσωσν δεν μπορω να διορθωσω καποιο προβλημα προσπαθω τουλαχιστον να μην μου δημιουργω περισσοτερα προβληματα απ οτι ειδη εχω..


    Σου λέει επίσης \"όταν έχω χρήματα στα χέρια μου, κάτι παθαίνω, θέλω αμέσως να τα ξοδεύω...\", ρώτησες γιατί; Θέλησες να βοηθήσεις;

    Επειδη εισαι πολυ πολυ φρεσκο μελοσ...ισωσ δεν γνωριζεισ τον τροπο με τον οποιο κοινουμαστε εδω..
    κανουμε διαλογο...ο καθενασ προσπαθει να βοηθησει οπωσ μπορει..εγω προφανοσ εκεινη την στιγμη ενιωσα πωσ ετσι μπορω να βοηθησω και αυτο εκανα...
    το γιατι ειναι μια ευκολη απαντηση...σε αυτο το θεμα...δεν χριαστικα ενα γιατι... διοτει την καταλαβα..



    Απλά κατ\' ευθείαν να σκεφτούμε το δικό μας πρόβλημα; Και ζητάμε να μας καταλάβουν οι άλλοι;

    οι αποψεισ μασ..παντα περνανε απο μεσα μασ και συνηθωσ βασιζονται στα προσωπικα μασ βιωματα ετσι δεν ειναι?:)

    ...ζητησα απο καποιον να με καταλαβει?.......?
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    σορρυ για πολλοστη φωρα για τα ορθογραφικα..αλλα με ξερετε... χεχεχχ:P:P
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    1,871
    lucifair100 ..

    (χαχα ωραιο nick, respect !)

    ,

    αν θελεις οπωσδηποτε να ξοδευεις οτι χρηματα εχεις, γιατι δεν δοκιμαζεις να τα ξοδευεις κάπου αλλού?
    Το ίδιο δεν είναι?

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •