ΑΥΡΑ ΚΑΙ ΦΟΒΙΑ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    12

    ΑΥΡΑ ΚΑΙ ΦΟΒΙΑ

    Γεια σας ειμαι νεα στην παρεα σας και θα ηθελα την βοηθεια σας !!!!
    Ολα αρχισαν με την πρωτη κριση αυρας που δεν ηξερα και τι ηταν νομιζα οτι ηταν εγκεφαλικο .... μετα απο αυτο εννω ημουν ενας ανθρωπος που πηγαινα οπου ηθελα ετρεμα να βγω απο το σπιτι...κρισεις πανικου αγοροφοβια και ολα τα σχετικα ....
    Η πρωτη μου σκεψη το πρωι ειναι μην ειναι σημερα η μερα της κρισης?
    Πως να παρω τα παιδια μου να παω μια βολτα οταν στο μυαλο μου εχω την σκεψη οτι θα με πιασει και τι θα κανω με τα παιδια ???
    Ολα αυτα με εχουν κανει να ζω μιση ζωη δεν ξερω αν μπορει καποιος να με βοηθειση ...θελω πισω την ζωη μου..

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Originally posted by κριστι
    Γεια σας ειμαι νεα στην παρεα σας και θα ηθελα την βοηθεια σας !!!!
    Ολα αρχισαν με την πρωτη κριση αυρας που δεν ηξερα και τι ηταν νομιζα οτι ηταν εγκεφαλικο .... μετα απο αυτο εννω ημουν ενας ανθρωπος που πηγαινα οπου ηθελα ετρεμα να βγω απο το σπιτι...κρισεις πανικου αγοροφοβια και ολα τα σχετικα ....
    Η πρωτη μου σκεψη το πρωι ειναι μην ειναι σημερα η μερα της κρισης?
    Πως να παρω τα παιδια μου να παω μια βολτα οταν στο μυαλο μου εχω την σκεψη οτι θα με πιασει και τι θα κανω με τα παιδια ???
    Ολα αυτα με εχουν κανει να ζω μιση ζωη δεν ξερω αν μπορει καποιος να με βοηθειση ...θελω πισω την ζωη μου..

    Τι εννοείς με τον όρο \"αύρα\", δηλαδή τι αισθάνεσαι? Γιατί \"αύρα\" υπάρχει σε κρίσεις επιληψίας η ημικρανίας, ενώ εσύ από ότι κατάλαβα αγχώνεσαι και παθαίνεις κρίση πανικού έτσι? Σε γιατρό πήγες γι\'αυτό?

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    12
    Αυρα ημικρανιας.. μετα απο αυτο αρχισαν οι κρισεις πανικου.....πηγα σε γιατρο εκανα ενα καρο εξετασεις μαγνητικη αξονικη και δεν βρηκαν τιποτα... το αγχος μου ειναι οτι αν την επομενη φορα δεν ειναι αυρα αλλα κατι αλλο...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Originally posted by κριστι
    Αυρα ημικρανιας.. μετα απο αυτο αρχισαν οι κρισεις πανικου.....πηγα σε γιατρο εκανα ενα καρο εξετασεις μαγνητικη αξονικη και δεν βρηκαν τιποτα... το αγχος μου ειναι οτι αν την επομενη φορα δεν ειναι αυρα αλλα κατι αλλο...


    Ναι ακούγεται σαν κλασική περίπτωση κρίσεων πανικού. Πρέπει να πας σε κάποιο ψυχίατρο και σε κάποιο ψυχολόγο που να κάνει \"Γνωστική-Συμπεριφορική Θεραπεία\" (ένα είδος ψυχο-θεραπείας που επικεντρώνεται σε αυτό το πράγμα) να μιλήσετε. Ο ψυχίατρος το ποιο πιθανό είναι να σου γράψει φάρμακα που καταπολεμάνε τα συμπτώματα αλλά δε σε βελτιώνουν γενικά. Αν όμως θες κάποια βοήθεια μπορείς να τα πάρεις για κάποιο καιρό, δεν είναι τίποτα σπυδαίο (συνήθως γράφουν άτυπα αντικαταθλιπτικά που είναι γενικά ποιο ελαφρά και δεν έχουν σοβαρές αντενδείξεις ούτε εξάρτηση, με το μειονέκτημα ότι κάνουν γύρω στον μήνα να δράσουνε, σε αντίθεση με τα αγχολυτικά που αν και έχουν άμεση και έντονη δράση, μπορούν να δημιουργήσουν εξάρτηση και πρέπει η χρήση τους να είναι μόνο περιστασιακή). Δεν είναι τίποτα σπουδαίο αυτό που έχεις, αυτό που παθαίνεις είναι η φυσιολογικότατη αντίδραση του οργανισμού σου για ερεθίσματα που σε αγχώνουν-που στην προκειμένη περίπτωση είναι ο ίδιος ο φόβος. Φοβάσαι μην πάθεις κάτι πράγμα που αυξάνει τον φόβο οπότε και τα συμπτώματα, πράγμα που σε κάνει να φοβάσαι περισσότερο κλπ. είναι ένας φαύλος κύκλος φόβου δηλαδή που οδηγει στιγμιαία σε κρίση πανικού με όλα αυτά τα συμπτώματα που έχεις. Αν σε πιάσει ανέπνευσε για λίγο σε μια χαρτοσακούλα (ξέρεις σαν αυτές του μανάβη όχι πλαστική) γιατί όταν αγχώνεσαι και παθαίνεις πανικό αναπνέεις περισσότερο και ποιο βαθιά από όσο πρέπει ανεβάζοντας με αυτό τον τρόπο το οξυγώνο και προκαλώντας όλα αυτά τα συμπτώματα. Αναπνέοντας για λίγο σε μια χαρτοσακούλα αναπνέις λίγο διοξείδιο του άνθρακα πίσω (δεν είναι κακό όταν γίνεται για λίγο) αποκαθιστόντας με αυτό τον τρόπο τα φυσιολογικά επίπεδα οξυγώνου. Προσπάθησε επίσης να παίρνεις αργές ανάσες ώστε να έχεις 10-12 αναπνοές το λεπτό. Μάλλον θα φανεί αδύνατο αυτό γιατί ο φόβος που θα έχεις εκείνη την στιγμή θα σε \"πιέζει\" να πάρεις περισσότερες αφού ο οργανισμός σου θα παίρνει \"απειλιτικά μηνύματα\" από σένα την ίδια και θα νομίζει ότι είναι σε κατάσταση \"μάχης η φύγής\".



    Πρέπει να καταλάβεις ότι δεν υπάρχει περίπτωση να παιθάνεις από κάτι οργανικό όσο τρομερά και αν φαίνονται τα συμπτώματα. Δεν είναι καν \"κρίση\" με την κλασική ιατρική έννοια, είναι κάτι που προκαλείς εσύ η ίδια από τον μεγάλο φόβο που έχεις εκείνη την στιγμή. Είναι κάτι εντελώς \"άφοβο\" (ειρωνία) αρκεί να το κατανοήσεις εσύ και η ίδια. Αν δεις ότι δεν μπορείς να τις σταματήσεις, πήγαινε σε ψυχολόγο που ειδικεύεται σε αυτή την θεραπεία που σου είπα πριν. Αυτός/αυτή θα σου μάθει να τις σταματάς μόνη σου. Αν δεις ότι πας να κάνεις πανικό, άσε τα συμπτώματα να σε κυριέψουν χωρίς να τα φοβάσαι, δες τα απλά σαν εμπειρίες που όσο άσχημες και αν είναι δεν πρόκειται να σε βλάψουν. Δες αυτές τις εμπειρίες σαν \"αντικείμενα\" που απλά παιρνάνε μέσα από το μυαλό σου. Αν το πετύχεις αυτό για λίγο είναι πιθανό να αρχίζεις να ηρεμείς λίγο μετά. Η βάση όλης αυτής της κατάστασης είναι ο ίδιος ο φόβος. Αν δεν φοβάσαι, θα σταματήσει να υπάρχει και αυτό.


    Τέλος, θα βοηθούσε να μιλήσεις για τον ψυχολόγο γενικά για το πως είσαι, αφού το άγχος αυξάνεται συνήθως όταν κάτι δεν πάει καλά στην ζωή μας. Αν και μπορεί να είσαι εκ φύσεως ποιο αγχωτική από άλλους, η συγκεκριμένη αντίδραση υποδηλώνει ότι κάτι βιώνεις στην ζωή σου τελευταία (η εδώ και κάποιο καιρό) που σε προβληματίζει, σου δημιουργεί ένταση η προβληματισμό. Συνήθως οι κρίσεις πανικού και το έντονο άγχος είναι κάτι σαν τον πυρετό του οργανισμού σε δύσκολες καταστάσεις που αντιλαμβανόμαστε, οπότε καλό είναι να αρχίσεις να μιλάς λίγο και γι\'αυτές.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    12
    Η αληθεια ειναι οτι αυτο τον καιρο δεν παει τιποτα καλα στην ζωη μου .... δεν εχω δουλεια και εχω και ενα σοβαρο προβλημα εξαρτησεις του αντρα μου στο ιντερνετ .... ολα αυτα υποθετω κανουν την κατασταση πιο δυσκολη

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    12
    και εκει που καπως ειχα ηρεμισει, καπως ειχα αρχισει να περνω τα πανω μου να σου προχθες το βραδυ ειπε να μου θυμισει την παρουσια της ,φωταψιες, να μην βλεπω καλα απο το ενα ματι και να μουδιαζει το δεξι μου χερι σιγα σιγα ο απολυτος πανικος και μονη στο σπιτι με τον γιο μου .... εννω ξερω οτι θα περασει οπως καθε φορα μου ειναι αδυνατον να αντεξω τον φοβο δεν αντεχω αλλο....
    ο γιατρος μου οπως καθε φορα \'πρεπει να μαθεις να ζεις με αυτο\' πως ?????
    φαρμακο δεν υπαρχει για προληψη και αλλωστε οι κρισεις λεει ειναι μεσα στα ορια 4 με 5 το χρονο , κρισεις ομως που μου εχουν καταστρεψει την ζωη και κανεις δεν μπορει να με βοηθησει

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    155
    κριστι να σε ρωτησω κατι: Μουδιασματα εχεις σε μεγαλο βαθμο?σε σημειο να μην αισθανεσαι καποιο τσιμπημα?εχω και γω μουδιασματα στο προσωπο ΑΛΛΑ σταματησα να τα δινω σημασια

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    8
    γεια σας
    πριν απο 8 μηνες ειχα καποια προβληματα με την υγεια μου και μπορω να πω σοβαρα προβληματα, ειχα επατητιδαΑ, λοιμοδις μονοπυρινοση, προβλημα στο στομαχι, και σπλινομεγαλια. ολα αυτα ειχαν και τα συμπτωματα τους. μετα απο 4 δισκολους μηνες που ηταν γεματοι ιατρους διαγνωσεις και φαρμακα η κατασταση εγινε καπως καλυτερη. σιγα σιγα μπικα στην κανονικη ροη της ζωης. αρχησα να εργαζωμαι να αθλουμαι να βγω με τους φιλους μου κλπ. αυτο ομως που δεν εφυγε ποτε ειναι ο φωβος μην ξαναπαθω παλι τα ιδια και αυτο που δεν σας ειπα εινια οτι εκτως απο ολα τα φαρμακα που πειρα μου δωσανε και cipralex, καποιο ηρεμιστικο ελαφρη διοτι η ψυχολογικη μου κατασταση ηταν παρα πολυ επιρεαζμενη απο ολη την ιστορια. συνεχιζω ακομα και σημερα να παιρνω το ηρεμιστικο αυτο και μπορω να πω οτι εχει καλα αποτελεσματα μεχρι ενα σημειο. παρ\'ολα αυτα η σκεψη μου εινια συνεχεια σε ολα αυτα που περασα, που ηταν πρωτογνωρα για μενα και πολλες φορες βιωνω τα ιδια συμπτωματα που ειχα τοτε, μια καψα στο στιθος, θολονω, ζαλιζομαι, καουρα στο στομαχι και αυτο κραταει μιση με μια ωρα περιπου. πιστεψτε με ειναι πολυ κακη εμπειρια. εχω παει και σε ιατρους εχω κανει και ολες τις εξετασεις και ολα δειχνουν καλα. πηγα και σε ψυχολογο αλλα απο την πρωτη μερα αιστανθηκα πολυ αβολα, καθολου ανετος να μιλησω και τα παρατησα. αυτη την περιοδο τις 3-4 μερες ειμαι καλα μετα περναω 1-2 μερες πολυ πεσμενος και παει λεγωντας. αν καποιος απο εσας εχει καποιαξεπερασω παρομοια εμπειρια θα ηθελα παρακαλω να μου πει αν υπαρχει καποιος τροπος να το ξεπερασω αυτο.
    σας ευχαριστω πολυ

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •