Σεισμοφοβία - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 35
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    719
    Μπράβο cyberian μου!! αυτό σημαίνει ότι είσαι σε καλό δρόμο!! Μην το σκέφτεσαι τόσο. Με το φόβο σου άλλωστε δεν αποτρέπεις έναν σεισμό να συμβεί αν είναι να συμβεί μελλοντικά .Σιγά μην φάμε όλη μας τη ζωή όσοι είμαστε σε ιδιαίτερα σεισμογενείς περιοχές με το φόβο μήπως μας συμβεί κάτι σε περίπτωση σεισμού, το οποίο μπορεί να μην είναι καν καταστρεπτικό... Πάει αλίμονό μας !! Θα χάναμε όλο μας το χιούμορ, τη ζωντάνια και τη δημιουργικότητά μας.ʼλλωστε μόνο οι σεισμοί είναι καταστρεπτικοί? Τί να πουν και αυτοί οι έρημοι στις ασιατικές χώρες που διαρκώς υποφέρουν από πλημμύρες αλλά παρά τ\'αύτα τους βλέπεις να γελάνε και να συνεχίζουν ακάθεκτα τη ζωή τους.. Τελικά όλα είναι μια ιδέα...ακόμα και οι φοβίες μας...
    Φιλιά μωρό.......

  2. #17
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2004
    Posts
    15
    Akyro olo to thread...to pira apofasi pleon...an einai na pethanw tha pethanw...kai de mporw na kanw kati ep\'aftou,kalws i kakws....opote...Fovies...get the fuck outtah here...

  3. #18
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    9
    χρειαζομαι βοηθεια........

    ειμαι 39 ετων και εχω ενα μωρακι,
    καταπιεζομαι ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ
    κοινως κοροιδευω τον εαυτο μου

    ζω δυτικη ελλαδα και μεχρι τα 26 χρονια μου πριν ακομα τελειωσει ενας σεισμος τον ειχε ηδη ξεχασει, κοινως χαλαρα συνηθησμενη,

    μετα απο ενα συγκεκρμενο ομως πριν τεσσερα χρονια που εκανε συνεχεια την ιδια μερα
    ΑΥΤΟ ΗΤΑΝ!!!αλλαξε ολοκληρη η ζωη μου,δεν ειμαι εγω!!!!

    ολη μα ολη την μερα αυτο σκεφτομαι!!!και ειδικα σπιτι μου????σα ταφοπλακα το νιωθω,εξω ειμαι καλυτερα!!!

    ζω μονιμα με αυτο το αγχος, οταν εχω ρεπο και δουλευει ο αντρας μου, περνω απο τις 8 το πρωι το μωρο και κοβω βολτες σα τη τρελη!!!

    ειλικρινα περνόντας τα χρονια η εμμονη δεν υποχωρει καθολου, ηρεμω μεν ανα περιοδους αλλα οποτε κουναει κανω κανα τριμηνο να συνελθω!!

    εχω σοβαρο προβλημα με το σπιτι,
    πριν το μωρο ημουνα συνεχεια αλλου το απεφευγα οπως ο διαβολος το λιβανι(εννοειται οτι πολυ κακο αυτο που εκανα), τωρα με το παιδι, αναγκαστικα που ειμαι μεσα ειμαι με ενα μονιμο πλακωμα

    δε ζω τη ζωη, δε χαιρομαι το παιδακι μου, και ειμαι ενας πολυ θετικος και αυχαριστημενος ανθρωπος απο τη ζωη μου χωρις κανενα προβλημα με ενα υγιεστατο σπιτι και πολυ καλα παιδικα χρονια,

    το μονο που λεω στον εαυτο μου συνεχεια ειναι "κριμα"........ετσι οπως εχω καταντησει

    υ.γ συγνωμη για το μεγαλο ποστ και ευχαριστω

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Earth
    Posts
    489
    Δεν είναι περίεργο που ένα φυσικό φαινόμενο τέτοιας κλίμακας μας δημιουργεί φοβίες. Το θέμα είναι τί κερδίζεις σκεπτόμενη έτσι; Θα σε προστατεύσει από έναν επικείμενο σεισμό;Ή απλά υποβαθμίζει την ποιότητα ζωής σου χωρίς κανέναν λόγο; Τα μέτρα προφύλαξης από έναν επικείμενο σεισμό είναι συγκεκριμένα και μέσα σε αυτά δεν περιλαμβάνεται η συνεχής αγωνία για τον επόμενο. Πρέπει να επιστρατεύσεις την κοινή λογική σε αυτό, ίσως με την βοήθεια ενός ψυχολόγου.

    Πάντως, αν το καλοσκεφτούμε, στην πλειονότητά τους τα ελληνικά σπίτια είναι κατασκευασμένα λες και θα ζήσουμε αιώνια. Αντί να χρησιμοποιούμε ελαφρότερα υλικά και κατασκευές χωρίς θεμέλια (εξάλλου δεν έχουμε τυφώνες και ανεμοστρόβιλους, για να κινδυνεύσουμε απο αυτά) χτίζουμε τάφους από μπετόν και γουστάρουμε κιόλας... Την παρατήρηση αυτή μου έκανε ένας Γάλλος θείος... Εμείς οι Έλληνες τρώμε σαν να μην υπάρχει αύριο και χτίζουμε σαν να έχουμε κατακτήσει την αιωνιότητα! :-D
    ""Ο μοναδικός σκοπός του e-psychology είναι να προσφέρει έναν χώρο όπου όλοι θα μπορούν να ανταλλάξουν [B]ιδέες[/B] και [B]εμπειρίες[/B] και να συζητήσουν θέματα της Ψυχικής Υγείας.""

  5. #20
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    9
    να σου πω το γελοιο της υποθεσης????
    ειμαι γεωλογος και η επομενη κινηση μου μετα τις σπουδες για μεταπτυχιο στη σεισμολογια, αλλα προεκυψε η οικογενεια!!!
    θεωρουσα το φαινομενο φυσιολογικότατο, ακινδυνο και και πολυ ελκυστικο για να ασχοληθω περαιτερω, οχι οτι ειχα κανα κολλημα αλλα ταιριαζε με τις σπουδες μου!!

    οι κατασκευες μας ειναι βαση του αντισεισμικού κανονισμου, και σιγουρα καποιος λόγος θα υπάρχει που χρησιμοποιουνται αυτα τα υλικά,
    ενας φιλος μηχανικός μου λεει συνεχεια..."βρε τι σκας?τα μπετα εχουν φιλοτιμο"

    εγω πιστευω οτι το ζω σαν μετατραυματική εμπειρία, εγινε πολυς ντορος τοτε στη πολη μου, ακουστηκαν παρα πολλά (ξερετε ερχεται μεγαλυτερος κλπ, οι κλασσικες αρβυλες)
    δεν εχω και ιδιατερα προβληματα σαν ανθρωπος και κολλησε εκει το κεφαλι μου?!!!

    γενικως εκεινη την ωρα που γινετε ειμαι ψυχραιμη, ειδικα και αν ειμαι σε αλλο χωρο εκτος απο το σπιτι μου ακομα πιο μαλακα το παιρνω,
    το κακο ειναι οτι βιωνω εντονα αυτη την εμοννη οταν ειμαι σπιτι και ειδικα μονη με το μωρο????ουφφφφφ

    παντως παραδεχομαι οτι ειμαι σοβαρα κ οπου να ναι θα μου στριψει

    επισκεφτηκα ψυχολογο περισυ, μου μιλησε ο ανθρωπος σαν να μου μιλαγε και ενας νορμαλ ανθρωπος, τι αλλο θα μπορουσε να μου πει ο χριστιανος " μην αγχωνεσαι θα κραταω γω τις πλακες??" λολ.....
    ηρεμησα λιγο μεν αλλα κ παλι!!!

    το προβλημα μου ειναι οτι ολο σκεφτομαι πως θα γινει να ειμαι αλλου και να μη με πετυχει σπιτι,
    ευτυχως λογο αντικειμενου δεν εχω φοβιες οτι θα πεσει τι σπιτι κ τετοια,
    προσπαθω να αποφυγω να το βιωσω και το ποτε θα κανει με τρελαινει............

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    870
    Quote Originally Posted by gi.gi View Post
    να σου πω το γελοιο της υποθεσης????
    ειμαι γεωλογος και η επομενη κινηση μου μετα τις σπουδες για μεταπτυχιο στη σεισμολογια, αλλα προεκυψε η οικογενεια!!!
    θεωρουσα το φαινομενο φυσιολογικότατο, ακινδυνο και και πολυ ελκυστικο για να ασχοληθω περαιτερω, οχι οτι ειχα κανα κολλημα αλλα ταιριαζε με τις σπουδες μου!!
    Tυχαίνει να έχω σπουδάσει και εγώ γεωλόγος.

    ευτυχως λογο αντικειμενου δεν εχω φοβιες οτι θα πεσει τι σπιτι κ τετοια!!
    Μου θυμίζει αυτό που είχε γράψει κάποιος ψυχολόγος: εμείς οι ψυχολόγοι είμαστε το ίδιο πράγμα με όλους τους ανθρώπους. Η μόνη διαφορά μας είναι πως λόγω αντικειμένου δεν φοβόμαστε μήπως τρελαθούμε γιατί έχουμε γνώση της κατάστασης.

    Οι φόβοι είναι φυσιλογικό πράγμα, άλλο αν δεν μας αρέσουν...! Όταν ένας φόβος γίνει μεγάλος (πανικός) οι ψυχολόγοι και ο περισσότερος κόσμος τον ονομάζει φοβία (συνήθως με αρεκτά υποτιμητικό τρόπο). Είπες ότι επισκέφθηκες ψυχολόγο γι' αυτό το θέμα. Μπορεί οι περισσότεροι ψυχολόγοι να ασχολούνται ή να έχουν ασχοληθεί με το θέμα, αλλά αμφιβάλω αν υπάρχει κάποιος ψυχολόγος που να μπορεί να εξαλείψει ή να μειώσει έναν φόβο (ούτε δικό του/της, ούτε άλλου). Αυτό ας είναι και πρόκληση για τους 4-5 ψυχολόγους που υπάρχουν σε αυτό το forum. Ας μην ασχοληθούμε με τη γέννεση ενός φόβου. Ξέρεις όμως τι αυξάνει έναν φόβο; Θέλεις να το κουβεντιάσουμε;

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    870
    Quote Originally Posted by efoulinaki View Post
    Γενικά πιστεύω πως για να νικήσεις μια φοβία, χρειάζεται πολλή δύναμη & θάρρος, ακριβώς επειδή έχεις να αντιμετωπίσεις τον εαυτό σου!! & δεν μπορείς να κρυφτείς ή να τον ξεγελάσεις. Ως άτομο με πολλές φοβίες & ανασφάλειες, κατάφερα μερικά πράγματα να τα νικήσω σε στιγμές που ένιωθα δυνατή!!
    Πράγματι, έχεις δίκιο δεν μπορείς να κρυφτείς ή να ξεγελάσεις έναν φόβο. Αλλά αυτό που λες ότι κατάφερες να τα νικήσεις, σβήσε το κατάφερες. Γιατί δεν το κατάφερες, απλά επειδή είσουνα "δυνατή" δεν υπήρξαν. Συνέβη δηλαδή το ανάποδο, έχει εξαιρετικά μεγάλη διαφορά. Δεν κατάφερες κάτι με την προσπάθεια, απλά συνέβη λόγω του "δυνατή" (ας το πούμε μια διαφορετική κατάσταση). Συμφωνείς;
    Last edited by John11; 09-06-2011 at 05:50.

  8. #23
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    9
    Quote Originally Posted by John11 View Post

    Ο Ξέρεις όμως τι αυξάνει έναν φόβο; Θέλεις να το κουβεντιάσουμε;
    φυσικά

    ολες οι αποψεις και οι γνωμες και ειδικα απο ανθρωπους που ηταν σαν εμενα και το ξερπερασαν δεκτες

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    870
    Ξέρεις όμως τι αυξάνει έναν φόβο; Θέλεις να το κουβεντιάσουμε;

    > φυσικά
    > ολες οι αποψεις και οι γνωμες και ειδικα απο ανθρωπους που ηταν σαν εμενα και το
    > ξερπερασαν δεκτες

    >> Kατ' αρχή να πω ότι έχω φόβους και μάλιστα εντονότατους που δεν έχω ξεπεράσει.
    >> Φυσικά θα υπάρχουν και φόβοι τους οποίους ξεπέρασα, γιατί δεν υπάρχουν αφού
    >> αυτούς δεν τους σκέφτομαι.
    >> Καταλαβαίνω ότι η απάντηση είναι μακροσκελής. Και δεν έχω καμμιά τεχνική για να διώξω τους φόβους. Αλλά με τις σκέψεις αυτές μπορεί κάποιος να δημιουργήσει τις συνθήκες για να μειωθούν οι φόβοι του. Ο γραπτός λόγος δεν είναι το φόρτε μου, έτσι δώσε μια μεγαλύτερη προσοχή.

    >> Ας υποθέσουμε για παράδειγμα ότι μια μέρα πέφτει ένα κομμάτι μάρμαρο από ένα μπαλκόνι και σκάει δίπλα σου. Φοβάσαι στιγμιαία, όλοι θα φοβηθούν.
    Και είναι δίπλα κάποιος φιλος σου που σε κοροϊδεύει γιατί φοβήθηκες. (Μπορεί και εκείνος να φοβήθηκε ή και όχι, αλλά να συμπεριφερθεί έτσι, δεν έχει σημασία). Τότε εσύ αν νομίσεις ότι λέει το σωστό, μπορεί να αισθανθείς λίγο άσχημα που φοβήθηκες. Και προσπαθείς να διώξεις τη σκέψη του φόβου. Όσο όμως προσπαθείς να διώξεις μια σκέψη (τώρα του στιγμιαίου φόβου) τόσο η σκέψη επανέρχεται. Και όσο πιο πολύ διώχνεις το φόβο (τη σκέψη) τόσο η σκέψη αυτή μεγαλώνει και τραβά την προσοχή σου ακόμα περισσότερο. Αυτό το σημείο είναι σημαντικό γι' αυτό το εξηγώ.

    Ελπίζω να με παρακολουθήσεις με προσοχή.
    Προσπαθείς να συγκεντρωθείς σε μια δουλειά. Και λίγο πιο πέρα κάποιος κάνει μια εργασία που σου φαίνεται ενδιαφέρουσα και παρατηρείς. Εσύ θες να συγκεντρωθείς στη δουλειά που κάνεις και επιστρέφεις την προσοχή σε αυτό που κάνεις. Αλλά όσο συνεχίζεται να σου αποσπά την προσοχή η ενδιαφέρουσα εργασία του άλλου η προσοχή σου πάλι πηγαίνει στην εργασία του άλλου. Δεν μπορείς να ελέγξεις τη σκέψη σου και πηγαίνει μια στην ενδιαφέρουσα εργασία και μια σε αυτό που κάνεις. Όσο καταπιέζεις τη σκέψη τόσο δυσκολότερο είναι να συγκεντρωθείς. Μόνο αν άφηνες τη σκέψη να παρατηρήσει την ενδιαφέρουσα εργασία, μόλις τέλειωνε το ενδιαφέρον θα μπορούσες να συγκεντρωθείς στη δουλειά που κάνεις. Η καταπίεση της σκέψης-προσοχής φέρνει το αντίθετο αποτέλεσμα.

    Για τον ίδιο λόγο, η προσπάθεια να στρέψεις την προσοχή σου μακριά από το συναίσθημα του φόβου, οδηγεί το μυαλό ακόμα περισσότερο στη σκέψη του φόβου. Αυτό αυξάνει τη σκέψη του φόβου, συνεπώς και του φόβου.

    Δεν αρκεί όμως αυτό για να δημιουργήσει τη λεγόμενη φοβία.

    Ελπίζω ακόμα να συνεχίζεις να παρακολουθείς τη σκέψη μου.
    Αν για παράδειγμα μια άλλη μέρα πέσει πάλι ένα μάρμαρο δίπλα σου. Θα επαναληφθεί η διαδικασία. Αυτή τη φορά όμως θα έχεις πρόσθετα και τη σκέψη της σκέψης του φόβου που είχες την προηγούμενη φορά. Έτσι το όλο σκηνικό επαναλαμβάνεται αλλά πιό έντονα.

    Πάλι όμως αυτό δεν αρκεί για τη δημιουργία φοβίας.

    Σε ένα τέτοιο ασήμαντο επεισόδιο φόβου, υπάρχουν και διάφορα εξωτερικά συμβάντα. Π.χ. να βρέχει ή να είναι ένα συγκεκριμένο άτομο δίπλα σου. Αν την επόμενη φορά τύχει να υπάρχουν ίδια συμβάντα, θα πυροδοτήσουν τη σκέψη να είναι ακόμα πιο "ευάλωτη" στο φόβο.

    Τα παραπάνω δεν αποτελούν σίγουρη αιτία δημιουργίας μιας φοβίας, αλλά η επανάληψη της αποφυγής της σκέψης του φόβου σε συνδυασμό με κάποιες καταστάσεις-συμβάντα γύρω πυροδοτούν ακόμα πιο πολύ τη σκέψη του φόβου.


    Το προηγούμενο ξεκινά από την αρχή. Ένα παράδειγμα αύξησης του ήδη υπάρχοντος φόβου:
    Γίνεται ένας σεισμός και φοβάσαι. Προσπαθείς μετά να διώξεις την σκέψη του φόβου που έχει ήδη "εδραιωθεί". Αυτή είναι η συνηθισμένη διαδικασία που ακολουθείται για σένα. Ας βάλουμε ένα λίγο διαφορετικό σενάριο: Ας υποθέσουμε τώρα ότι κάποιος γνωστός σου την ίδια στιγμή σε κοροϊδεύει ή σου δίνει συμβουλές για το παράλογο του φόβου σου. Τότε η ένταση του να διώξεις τη σκέψη του φόβου αυξάνει. Από τη μία γιατί θες εσύ η ίδια να διώξεις τη σκέψη του φόβου (όπως στο πρώτο σενάριο) και από την άλλη γιατί νιώθεις ακόμα πιο μεγάλη πίεση από τον γνωστό.
    Και όπως είπα πριν, κάθε προσπάθεια στρέψης της σκέψης σε κάτι άλλο από αυτό που πάει να στραφεί οδηγεί στο αντίθετο αποτέλεσμα.

    Το ίδιο συμβαίνει και με άλλα θέματα εκτός του φόβου. Με την αηδία μας για ένα φαγητό ή μια κατάσταση, με τους ψυχαναγκασμούς μας, με τη δίαιτα που προσπαθούμε, με το να προσπαθούμε να γλιτώσουμε από κάθε "λάθος". Το ίδιο επίσης συμβαίνει και με τη στάση ζωής μας στο ψέμα, στο πώς συμπεριφερόμαστε, κλπ, κλπ.

  10. #25
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    9
    καταρχην γιαννη σε ευχαριστω παρα παρα πολυ για τον χρονο σου και για τον κοπο σου,

    διαβασα με προσοχη και κατεληξα

    οτι η προσπαθεια και η αναζητηση που κανω στο να απαλλαγω απο αυτη τη φοβια

    με κανει να την σκεφτομαι πιο εντονα!!!

    χμμμ δεν εχεις και αδικο......ισως οντως να λειτουργει τελικα αντιστροφα!!

    δηλ αντι να ψαχνω λυσεις πως να απαλλαγω, απλα να προσπαθω να μη το σκεφτομαι???

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    870
    Quote Originally Posted by gi.gi View Post
    διαβασα με προσοχη και κατεληξα
    οτι η προσπαθεια και η αναζητηση που κανω στο να απαλλαγω απο αυτη τη φοβια
    με κανει να την σκεφτομαι πιο εντονα!!!
    Ναι. Και χαίρομαι που το βλέπεις και εσύ.

    δηλ αντι να ψαχνω λυσεις πως να απαλλαγω, απλα να προσπαθω να μη το σκεφτομαι???
    Με βοηθάς να προχωρήσω. Χωρίς όμως να προσπαθείς. Αφού πάλι η προσπάθεια θα είναι να στρέψεις τη σκέψη αλλού. Είδες τι είναι το μυαλό; Επιστρέφει εκεί που θέλει δεν μπορούμε να το καθοδηγήσουμε. Σκέφτομαι ότι η καλύτερη λύση είναι, αν έρχεται ο φόβος να τον αφήνουμε να έρχεται χωρίς να προσπαθούμε να καθοδηγήσουμε το μυαλό οπουδήποτε αλλού.

    Θα αναρωτηθεί κανείς και τι να κάνει; Θα μένει πάλι με τους φόβους του;
    Και έχοντας εγώ ο ίδιος φόβους θα σκεφτεί κανείς αν έχω "λύση".
    Σκέφτομαι. Ας υποθέσουμε ότι βρίσκεσαι κάποια στιγμή με κάποιον άνθρωπο. Και εκείνος έχει τους δικούς του φόβους και εσύ τους δικούς σου. Και εκείνος φοβάται κάποια πράγματα και εσύ φοβάσαι κάποια άλλα πράγματα. Και όσο ο ένας βλέπει τον άλλο να φοβάται, η ανάγκη να φύγει το μυαλό από τη σκέψη του φόβου μειώνεται (η πίεση που είπα στο προηγούμενο μήνυμα). Νιώθετε ίδιοι (με παρόμοιους φόβους) και αυτό βοηθάει, σωστά;
    Πάμε τώρα σε ένα άλλο σενάριο. Αν ο άλλος για κάποιο δικό του λόγο (ίσως γιατί έχει κουραστεί από την ταλαιπωρία του φόβου) γίνει για λίγο "ξύπνιος" και αισθανθεί ότι αυτός δεν έχει "τόσους φόβους όσο εσύ". Τότε η εσφαλμένη αντίληψή του, κάνει εσένα να έχεις αυξημένη την πίεση που προανέφερα. Δηλαδή η δική του προσπάθεια να ξεφύγει από τους φόβους του γίνεται αιτία να μεγαλώσουν οι δικοί σου φόβοι. Το καταλαβαίνεις αυτό; (Απάντησέ μου σε αυτό). Αν ναι, να πω κάτι ακόμα:

    Στην ουσία, ο τρόπος σκέψης και αντίδρασης όλης της κοινωνίας, που είναι ο τρόπος σκέψης και αντίδρασης του καθενός μας ιδιωτικά, είναι που δημιουργεί και αυξάνει το φόβο.

    Αυτά έχω σκεφτεί ως τώρα. Μπορεί να υπάρχει και συνέχεια -και κάποιο κομμάτι μικρό ή πολύ μεγάλο να μου ξεφεύγει-. Αλλά με βάση αυτά κάνω τις επιλογές μου (ο θεός να τις ονομάσει επιλογές!!).
    Last edited by John11; 11-06-2011 at 04:32.

  12. #27
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    9
    Quote Originally Posted by John11 View Post

    Με βοηθάς να προχωρήσω. Χωρίς όμως να προσπαθείς. Αφού πάλι η προσπάθεια θα είναι να στρέψεις τη σκέψη αλλού. Είδες τι είναι το μυαλό; Επιστρέφει εκεί που θέλει δεν μπορούμε να το καθοδηγήσουμε. Σκέφτομαι ότι η καλύτερη λύση είναι, αν έρχεται ο φόβος να τον αφήνουμε να έρχεται χωρίς να προσπαθούμε να καθοδηγήσουμε το μυαλό οπουδήποτε αλλού.



    .
    γιαννη καλησπερα

    περασα ενα χαλαρο ομορφο τριημερο μεσα σε τροχοσπιτο(αχ τι ωραια, μακαρι να εμενα εκει, αντισεισμικο φουλ)

    το κομματι που παρεθεσα μου θυμνισε τα λογια του ψυχολογου που ειχα επισκεφτει,
    κοινως μου ειπε, μην προσπαθεις να ξεφευγεις απο τον φοβο, να κατσεις και να τον ανιμετωπισεις!!!

    το παραδειγμα που μου εδωσες με τους φιλους , δε ξερω, δε βγαζω νοημα, με μπερδεψες, χιλια σορυ.....

    εσυ τι φοβιες εχεις , αν θες βεβαια λες...εχεις και τους σεισμους?

  13. #28
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    9
    να πω και κατι αλλο επι ευκαιριας τωρα που το σκεφτομουν το ΣΚΔ....που ημουν στην εξοχη
    σχεδον από 23-24 χρονω εως 27 που ημουν, στο ξεκαρφωτο με ειχε πιασει μια απιστυευτη φοβια για τις αραχνες,
    μα παρα πολυ !!!!δεν ηθελα εξοχη με τιποτα!!!μονο σπιτι ηθελα, ετρεμα στην ιδεα να μου ζητουσε ο αντρας μου να παμε σκ εξοχη-θαλασσα κλπ!!!εβλεπα και εμ ελουζε κρυος ιδρωτας

    ε με το που ηρθε η φοβια με τους σεισμους εξαφανιστηκε η φοβια με τις αραχνες!!!!ντοινγ!!!!!!!!!!!!!!!!δε παλευομαι λεμε......
    το τι μαρμαγκες περασαν το τριημερο διπλα απο τα ποδια δε λεγεται, και οχι απλα δε τι ςφοβομουν αλλα λυπομουνα και να τις πειραξω παρολο που ειχα το μωρο μαζι μου!!!

    τι σκ@ατα???με το που τελειωνει μια φοβια ερχεται μια αλλη???δηλ, πρεπει να μου τυχει κατι αλλο να ασχοληθω για να ηρεμησω???

    ο ερωτας με ερωτα περναει ειναι η φοβια???λολ

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    870
    Quote Originally Posted by gi.gi View Post
    γιαννη καλησπερα
    το παραδειγμα που μου εδωσες με τους φιλους , δε ξερω, δε βγαζω νοημα, με μπερδεψες, χιλια σορυ.....
    Καλά μην σε απασχολεί. Είναι πολύ δύσκολο να εξηγήσω γράφοντας, προφορικά θα ήταν πολύ πιο εύκολο. Με μια πρόταση, αυτό που νομίζω είναι πως τους φόβους μας, τους δημιουργούν οι άλλοι όταν μας πιέζουν να μην τους έχουμε. Αν υπήρχε αποδοχή των φόβων μας από τους γύρω, νομίζω δεν θα είχαμε φόβους.


    > εσυ τι φοβιες εχεις , αν θες βεβαια λες...εχεις και τους σεισμους?

    Αγοραφοβία με μια λέξη, αλλά επειδή είναι ακαταλαβίστικο για όποιον δεν το γνωρίζει είναι κάτι σαν ντροπή σε κόσμο. Σε γενικές γραμμές δεν φοβάμαι τους σεισμούς.

    Θέλω να σε ρωτήσω κάτι. Ο άνδρας σου σε πίεζε (έμμεσα ή άμεσα) να μην φοβάσαι τις αράχνες;

  15. #30
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    9
    οχι,
    ο αντρας μου ποτε δε με πιεσε ουτε με τις αραχνες ουτε με τους σεισμους,
    απλα σταματησα εδω κ παρα πολυ καιρο να του μιλαω για αυτο, θεωρω οτι τον ειχα κουρασει πολυ,
    κ γενικοτερα με κανεναν δε μιλαω για τη φοβια μου, νομιζω οτι αν το κουβεντιασω θα το κανω χειροτερα,

    γενικως ειμαι πολυ δυνατος ανθρωπος και δεν επηρεαζομαι απο κανεναν, με τον εαυτο μου τα εχω που δε με ακουει,

    αγοραφοβια ε????μμμμμμ

    τι αχημο ρε γμτ!!!
    (σε εισαγωγικα οτι γραψω παρακατω ετσι?μη παρεξηγηθω κιολας,λολ)

    εσενα να σου ρχεται "χαζο" που φοβαμαι τους σεισμους και μενα να μου ρχεται "χαζο" η αγοραφοβια......

    εργαζεσαι?εκει πως νιωθεις?

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •