Σεισμοφοβία - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 35 of 35
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    870
    Quote Originally Posted by gi.gi View Post
    οχι, ο αντρας μου ποτε δε με πιεσε ουτε με τις αραχνες ουτε με τους σεισμους,
    απλα σταματησα εδω κ παρα πολυ καιρο να του μιλαω για αυτο, θεωρω οτι τον ειχα κουρασει πολυ,
    κ γενικοτερα με κανεναν δε μιλαω για τη φοβια μου, νομιζω οτι αν το κουβεντιασω θα το κανω χειροτερα
    Γιατί όταν το κουβεντιάζεις με άλλους γίνεται χειρότερα; To έχεις σκεφτεί; Δεν ρωτάω από περιέργεια το θεωρώ εξαιρετικά σημαντικό. Και τι εννοείς θεωρείς ότι τον έχεις κουράσει; Θεωρείς δηλαδή δεν το έχεις κουβεντιάσει ή δεν έχεις πάρει απάντηση. Και έχει κουραστεί από τι;


    > εσενα να σου ρχεται "χαζο" που φοβαμαι τους σεισμους και μενα να μου ρχεται "χαζο"
    > η αγοραφοβια......
    > εργαζεσαι?εκει πως νιωθεις?[/QUOTE]

    "Χαζό"; Θα έλεγα σκέψου το ως άδικο. Είναι "χαζό" κάποιος να παθαίνει ατύχημα αλλά συμβαίνει σε πολύ κόσμο, είναι "χαζό" να γράφει κανείς εδώ μηνύματα (χάσιμο χρόνου δεν θεωρείται; ), είναι "χαζό" να ανεβαίνει κανείς στην κορυφή του Έβερεστ για ευχαρίστηση, αν ψάξεις υπάρχουν πολλά "χαζά".
    Εργάζομαι, αλλά όχι σε δημόσιο χώρο. Αλλά δεν είναι εκεί το θέμα, μπορεί κάποιος να φοβάται τις αράχνες αλλά να μην φοβάται τα φίδια ή κάτι άλλο. Επίσης προσωπικά δεν θεωρώ την αγοραφοβία σαν κάτι χαζό, αλλά σαν αποτέλεσμα συνθηκών. Ακόμα και μια οποιαδήποτε ασθένεια (γρίπη, κλπ) είναι ένα αποτέλεσμα και μάλιστα αναγκαίο.

  2. #32
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    9
    καλησπερα john,

    οσο το συζητάω τοσο περισοτερο μετα το σκεφτομαι,
    θα μου πεις κ εδω το ιδιο δεν κανω?δε το βλέπω ομως ετσι, εδω μου ερχεται οτι απαλυνω τη φοβια μου,

    οταν γκρινιαζεις σε εναν ανθρωπο και κλαιγεσαι ολη την ωρα για ενα πολυ φυσικό φαινόμενο αναποφευκτο,κ αλλος σε εχει στηρίξει χιλιαδες φορες κ εσυ συνεχιζεις, ε δεν κατανταει κουραστικό?

    ειμαι σιγουρη οτι δεν παρεξηγηθηκες με την λεξη "χαζο" ετσι δεν ειναι?
    με συγχωρεις αν ναι οκ?

    κ θα συμφωνησω 1000% μαζι σου οτι ειναι οντως ΑΔΙΚΟ!!!

    εντωμεταξυ παρατηρω οτι το συγκεκριμενο θεμα δεν εχει κ πολυ κινηση αλλα παρα παρα πολλες αναγνωσεις αρα φαινεται δεν ειμαι η μονη υπερβολικη με αυτη τη φοβια

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    870
    [QUOTE=gi.gi;258960]καλησπερα john,

    > οσο το συζητάω τοσο περισοτερο μετα το σκεφτομαι,
    > θα μου πεις κ εδω το ιδιο δεν κανω?δε το βλέπω ομως ετσι, εδω μου ερχεται οτι
    > απαλυνω τη φοβια μου,

    Έτσι σιγά-σιγά έρχεται η ερώτηση, γιατί με κάποιους όταν το κουβεντιάζεις γίνεται χειρότερα, ενώ εδώ απαλύνεται η φοβία;


    > ειμαι σιγουρη οτι δεν παρεξηγηθηκες με την λεξη "χαζο" ετσι δεν ειναι?
    > με συγχωρεις αν ναι οκ?
    > κ θα συμφωνησω 1000% μαζι σου οτι ειναι οντως ΑΔΙΚΟ!!!

    όχι δεν παρεξηγήθηκα.


    > εντωμεταξυ παρατηρω οτι το συγκεκριμενο θεμα δεν εχει κ πολυ κινηση αλλα παρα
    > παρα πολλες αναγνωσεις αρα φαινεται δεν ειμαι η μονη υπερβολικη με αυτη τη φοβια

    Ξέρεις πόσους φόβους έχουμε οι άνθρωποι; Άλλοι τους λένε και άλλοι όχι. Στην ουσία οι περισσότεροι δεν τους λένε. Πολλοί όμως αναγκάζονται γιατί φτάνει σε υψηλό βαθμό και δεν μπορούνε να το αντέξουν (αν θές βάζεις και πληθυντικό "να τους αντέξουμε").

  4. #34
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    9
    Quote Originally Posted by John11 View Post

    Έτσι σιγά-σιγά έρχεται η ερώτηση, γιατί με κάποιους όταν το κουβεντιάζεις γίνεται χειρότερα, ενώ εδώ απαλύνεται η φοβία;

    μμμμ....ξερεις τι νομιζω,
    οτι με οποιον και να το εχω συζητησει η να θελω να το συζητησω, δεν το εχει σα φοβια οπως εγω και το παιρνει λιγο στο χαλαρο, κ λογικό ειναι,ειναι απλα ενα φυσικο φιανομενο,οποτε νιωθω "πιο κατω" απο το συνομιλητη μου, κοινως πιστευω οτι ο απέναντι δε μπορει να με καταλάβει, σα να λεει αντε πες τα να τελειωνουμε κλπ

    ενω μεσα απο το νετ με καποιο αλλο προβλημα καθαρα γυναικειο που ειχα, ειμαι τωρα ηδη σε ενα φορουμ 5 χρονια, εχω κανει πολυ καλες φιλες βρισκομαστε ακομα απο κοντα οποτε μπορουμε με στηριξαν και τις στηριξα απιστευτα και ακομα συνεχιζουμε
    και ισως εχω συνδιασει το νετ και την ανωνυμοτητα στο οτι οποιος θελει με βοηθησει θα με βοηθησει επειδη το θελει οχι επειδη πρεπει επειδη ειναι φιλος-συγγενης η με βλεπει σα πελατη(ψυχολογος π.χ)

    και ενα αλλο που σκεφτομαι ειναι οτι εδω συγκεκριμενα το θεμα μου ειναι λιγοστό σε σχεση με αλλα προβληματα που διαβαζω
    ισως να ακουγεται κακό οτι "α ωραία εσυ εισαι πιο χαλια από μενα"
    αλλα δε ξερω εμενα μου κατευναζει τη φοβια

  5. #35
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    1
    Καλησπέρα διαβάζω όλα όσα λέτε και εάν σας πω τη δική μου φοβία θα καταλάβετε ότι δεν έχετε τίποτα. Μετά από ένα μεγάλο σεισμό έχω αποκτήσει τρομερή φοβία για τους σεισμούς όταν ανεβαόινω σε ψηλά κτήρια. Ιδρώνουν οι παλάμες μου ,ζαλίζομαι ,εχω ταχυπαλμία, νομίζω ότι κουνάει και εάν μου μιλάει κάποιος δυσκολεύομαι να τον παρακολουθήσω.
    Αποτέλεσμα?
    Έχω κάνει τη ζωή μου δύσκολη , δεν ανεβαίνω σε πολυκατοικίες , δεν πάω σε φίλους που μένουν σε όροφο, σε γιορτές σε πάρτυ , ακόμα και στη δουλειά βρίσκω συνέχεια προφάσεις να βγω έξω . Η πρώτη πρωινή μου σκέψη είναι τι δικαιολογία θα βρω για να κατέβω κατω......έχω μεγάλο πρόβλημ!!!

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •