Σεισμοφοβία
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 35
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2004
    Posts
    15

    Σεισμοφοβία

    Πάσχω εδώ και αρκετούς μήνες από φοβία σεισμών...κάθε στιγμή νομίζω ότι γίνεται σεισμός...έχω φτάσει σε σημείο να μην μπορώ να ξαπλώσω να κοιμηθώ γιατί με πιάνει ταχυπαλμία και κουνιέμαι ολόκληρος...τι να κάνω...?

  2. #2
    Administrator
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,033
    Cyberian,
    όπως θα έλεγαν κάποιοι γνωσιακοί ψυχολόγοι,
    βομβαρδίζεις τον εαυτό σου με αυτόματες σκέψεις ΜΗ ρεαλιστικές.
    Αν υπάρχει λοιπόν ένα κλειδί στην κατάσταση αυτή, είναι να εντοπίσεις αυτές τις μη ρεαλιστικές πεποιθήσεις και να προσπαθήσεις να τις αντικαταστήσεις με άλλες, πιο ρεαλιστικές και ταυτόχρονα πειστικές για σένα.
    Ακόμη, υπάρχει ένα \"φαινόμενο\" που το ονομάζουμε \"χιονοστοιβάδα της σκέψης\".
    Δηλαδή, η μια αρνητική σκέψη φέρνει την δεύτερη, η δεύτερη την τρίτη και στο τέλος.... μας παίρνει η μπάλα (της χιονοστοιβάδας) και καταλήγουμε να αισθανόμαστε χάλια.
    Είναι βοηθητικό να βρεις τρόπους, δικους σου, προσωπικούς, που να σταματούν τη χιονοστοιβάδα πριν αυτή πάρει μεγάλες διαστάσεις.

    ΥΓ. Δεν θα ήταν κακή η ιδέα να συμβουλευτείς και κάποιον ψυχολόγο ο οποίος θα σε στηρίξει και ενδεχομένως θα σου προτείνει πράγματα ώστε να ξεπεράσεις την φοβία σου.
    Το φόρουμ αυτό, δεν υποκαθιστά τη θεραπεία με τον ψυχολόγο ή τον γιατρό σας. Απευθυνθείτε σε ειδικό, αν κάνετε σκέψεις που μπορούν να αποδειχθούν επικίνδυνες για τον εαυτό σας ή τους άλλους.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2004
    Posts
    15
    Ευχαριστώ για την βοήθεια.αλλά έχω μια απορία.πώς είναι μη ρεαλιστική σκέψη η πιθανότητα σεισμού και ενδεχόμενου θανάτου?

  4. #4
    Administrator
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,033
    Κάθε μέρα κάνεις μερικές δεκάδες σκέψεις σεισμού και άλλες τόσες για τον κίνδυνο θανάτου από τον σεισμό.
    Σε ένα χρόνο, οι σκέψεις αυτές κάνουν ένα άθροισμα.... εκατοντάδων.

    Πόσες από αυτές τις φορές όπου σε έπιασε ταχυκαρδία και αυπνία λόγω φόβου για επικείμενο σεισμό,
    όντως έγινε σεισμός.... και πέθανες?

    Καμία. Μιλάμε δηλαδή για μια σκέψη που δεν επιβεβαιώνεται ή που αν θέλεις, η πιθανότητα της να πραγματοποιηθεί είναι απειροελάχιστη και σαφώς μικρότερη από ένα σωρό άλλα επικίνδυνα πράγματα που μπορούν να συμβούν στην καθημερινότητα μας.

    Η πραγματικότητα σου λοιπόν είναι αυτή που επιβεβαιώνει το μη ρεαλιστικό της σκέψης σου.


    Χρήσιμες ερωτήσεις που μπορείς να κάνεις στον εαυτό σου κάθε φορά που κάνεις φοβικές σκέψεις

    [list=1]Τι πιθανότητες υπάρχουν για να συμβεί αυτό που σκέφτομαι?
    Έχω αποδείξεις για την σκέψη που κάνω?
    Σκέφτονται άραγε οι περισσότεροι άλλοι άνθρωποι όπως εγώ? Κι αν όχι, για ποιο λόγο?[/list=1]
    Το φόρουμ αυτό, δεν υποκαθιστά τη θεραπεία με τον ψυχολόγο ή τον γιατρό σας. Απευθυνθείτε σε ειδικό, αν κάνετε σκέψεις που μπορούν να αποδειχθούν επικίνδυνες για τον εαυτό σας ή τους άλλους.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2004
    Posts
    15
    Τα έχω σκεφτεί αυτά.σύμφωνα με επίσημα στατιστικά στοιχεία η πιθανότητα να πεθάνει κάποιος στην Ελλάδα από σεισμό είναι 1/40.000. Άρα μάλλον η φοβία είναι αβάσιμη.αυτό το κατανοώ αλλά παρόλα αυτά,δε φεύγει ο φόβος.ίσως είναι το συμβάν που με φοβίζει και όχι ο θάνατος,τελικά.

  6. #6
    Administrator
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,033
    Φόβος = το συναίσθημα που γεννιέται όταν υπάρχει αληθινός/υπαρκτός κίνδυνος. πχ. είμαι στο δάσος και βλέπω μπροστά μου μια αρκούδα.

    Φοβία = το συναίσθημα που γεννιέται όταν δεν υπάρχει πραγματικός κίνδυνος.

    Ουσιαστικά, η φοβία είναι ένα παινχίδι του μυαλού μας, ένα παιχνίδι που ΕΠΙΛΕΓΟΥΜΕ για κάποιο λόγο να παίξουμε με τον εαυτό μας.

    ΥΓ. Μην με ρωτήσεις γιατί και πως το επιλέγουμε, δεν θα έχω απάντηση να σου δώσω διότι αυτό αποτελεί πολύ διαφορετικό θέμα για κάθε άνθρωπο ξεχωριστά.
    Το φόρουμ αυτό, δεν υποκαθιστά τη θεραπεία με τον ψυχολόγο ή τον γιατρό σας. Απευθυνθείτε σε ειδικό, αν κάνετε σκέψεις που μπορούν να αποδειχθούν επικίνδυνες για τον εαυτό σας ή τους άλλους.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2004
    Posts
    15
    Αρχίζω να είμαι καλύτερα...εγώ το προκαλώ ή φεύγει προσωρινά η φοβία?

  8. #8
    Administrator
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,033
    Καμία φοβία και κανένα συναίσθημα δεν έρχεται, ούτε φεύγει.. από μόνο του.
    Η φοβία/συναίσθημα δεν είναι κάτι σαν ιός που τον κολλάμε και μας \"αρρωσταίνει\", δεν είναι κάτι που \"φυτρώνει\" ξαφνικά μέσα μας.

    Προφανώς, έχεις ήδη αρχίσεις να αναθεωρείς/αμφισβητείς κάποιες από τις πρότερες σκέψεις σου που σε οδηγούσαν στην σεισμοφοβία.
    Επέμεινε.
    Συνέχισε την καλή δουλειά!!!
    Το φόρουμ αυτό, δεν υποκαθιστά τη θεραπεία με τον ψυχολόγο ή τον γιατρό σας. Απευθυνθείτε σε ειδικό, αν κάνετε σκέψεις που μπορούν να αποδειχθούν επικίνδυνες για τον εαυτό σας ή τους άλλους.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2004
    Posts
    15
    Πιστεύω ότι επιτέλους επικράτησα...στον πρόσφατο σεισμό της Εύβοιας παρόλο που εκεί που μένω ήταν πολύ ισχυρός,δέν σηκώθηκα καν από το κρεββάτι...

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    May 2005
    Location
    8essalonikh
    Posts
    3
    TextText Καλησπέρα σε όλα τα μέλη. Όσον αφορά το θέμα, εγώ παλιότερα δεν είχα σεισμοφοβία. Απέκτησα ωστόσο όταν βίωσα το φοβερό σεισμό του 1999 (αν δεν κάνω λάθος) στην Αθήνα, προερχόμενο από το ρήγμα της Πάρνηθας. Θυμάμαι το σπίτι μας να είναι μισο-γκρεμισμένο & να κοιμόμαστε στο αυτοκίνητο για 1 εβδομάδα ... επειδή μόνον εκεί ήταν ασφαλές. Ευτυχώς, με το πέρασμα του χρόνου, ξεπέρασα το σοκ...Αλλά όποτε κάνει μικρο-δονήσεις, το παίρνω αμέσως χαμπάρι, & με καταλαμβάνει τρομερή αδυναμία & φόβος!

    Γενικά πιστεύω πως για να νικήσεις μια φοβία, χρειάζεται πολλή δύναμη & θάρρος, ακριβώς επειδή έχεις να αντιμετωπίσεις τον εαυτό σου!! & δεν μπορείς να κρυφτείς ή να τον ξεγελάσεις. Ως άτομο με πολλές φοβίες & ανασφάλειες, κατάφερα μερικά πράγματα να τα νικήσω σε στιγμές που ένιωθα δυνατή!!

  11. #11
    Σεισμοφοβία?? Χμμμ, σίγουρα πολλοί άνθρωποι φοβούνται τον σεισμό, άλλοι τόσοι όμως τον καλλιεργούν αυτόν τον φόβο (βλέπε ΜΜΕ) και άλλοι τόσοι σπεύδουν να πάρουν μερίδιο \"δόξας\" και προβολής φυσικά(βλέπε σεισμολόγους)..αα ξέχασα και φυσικά να εκφοβίσουν κ αυτοί με τη σειρά τους..
    \"ΜΠΟΡΕΙ να γίνει σεισμός εκεί, ΜΠΟΡΕΙ να σηκωθεί παλλιροϊκό κύμα πιο πέρα\", γενικά στο ΜΠΟΡΕΙ είναι όλοι τους κι αν τους πάρει κάποιος στα σοβαρά βέβαια, μόνο ασφάλεια δεν αισθάνεται(ευτυχώς ο λαός μας το ρίχνει πολύ και στην πλάκα, οπότε όλα αυτά δεν τα λαμβάνει πάντα υπόψη) λες και οι σεισμοί και τα τσουνάμι είναι καινούργια εφεύρεση (καλά για τα ελληνικά κανάλια σίγουρα)
    Προσωπικά έχω μάθει αρκετά απ τους σεισμούς(ήμουν και στο σεισμό του 99), κι αν είσαι σε καλό κτίριο no problem, αλλά και να μην είσαι πάλι ξέρεις πως να προφυλαχθείς, άλλωστε ένα σωρό κόσμος έχει τις άμυνές του σε τέτοια φαινόμενα, ξέρει τί να κάνει κατα τη γνώμη μου.
    Για...τσουνάμι όμως??? Εδώ με θέλω κι είναι και καλοκαίρι, την τύχη μου με τις φοβίες μου μέσα...
    Ωρες ώρες μου ρχεται να τη σπάσω την καταραμένη την τηλέοραση, αλλά λυπάμαι τα λεφτά της..(στην τελική πού θα βλέπω dvd?:P)

  12. #12
    Member
    Join Date
    Aug 2005
    Posts
    35
    Προσθέτω κι εγώ την απάντησή μου κάπως καθυστερημένα. Δυστυχώς τώρα είδα το συγκεκριμένο post.

    Ο σεισμός του 1999 στην Αθήνα με έκανε να καταλάβω πολλά πράγματα. Ήταν η πρώτη και η τελευταία φορά μέχρι στιγμής, που \"πέρασε όλη η ζωή μπροστά από τα μάτια μου\". Πίστεψα οτι ζούσα τα τελευταία μου δευτερόλεπτα, τρέχοντας προς την έξοδο.
    Όταν είμουν μικρότερος, δεν φοβόμουν ιδιαίτερα τους σεισμούς. Ο σεισμός που μου ξύπνησε το φόβο ήταν του Αιγίου. Ειδικά οι σκηνές της διάσωσης του παιδιού από την πολυκατοικία που είχε πέσει. Από τότε άρχισα να είμαι επιφυλακτικός με το φαινόμενο αυτό. Ο σεισμός της Πάρνηθας το \'99 ήταν το κερασάκι στην τούρτα. Από τότε, σε κάθε δόνηση, ανοίγω την τηλεόραση για να μάθω τα νέα και τι λένε οι ειδικοί (όπως οι περισσότεροι Αθηναίοι μετά το 1999) και μόλις αυτό γίνει ηρεμώ. Μέχρι το 2002 είχα κι εγώ ακριβώς την ίδια φοβία. Έφτανα σε σημείο να ηρεμώ στο κρεβάτι μου και επειδή η καρδιά μου χτυπούσε και μετέφερε τη δόνηση στο υπόλοιπο σώμα μου, νόμιζα ότι έκανε σεισμό. Τα τελευταία 3 χρόνια το έχω ξεπεράσει τελείως! Πέφτω να κοιμηθώ και το τελευταίο πράγμα που με απασχολεί είναι αν κάνει σεισμό ή όχι. Αν βέβαια κάνει, ακούω τις ειδήσεις, αλλά μέχρι εκεί.

    Τι να πω; Εύχομαι να το ξεπεράσεις γρήγορα.

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2004
    Posts
    15
    [quote]Originally posted by Giorgos
    Έφτανα σε σημείο να ηρεμώ στο κρεβάτι μου και επειδή η καρδιά μου χτυπούσε και μετέφερε τη δόνηση στο υπόλοιπο σώμα μου, νόμιζα ότι έκανε σεισμό.

    Afto akrivws to pragma pathainw ki egw merikes fores...!To thema einai oti den mporw na apokleisw tis arnitikes skepseis...alla...an zouse olos o kosmos me ena \"Kai an ginei afto?\" sto myalo tou...den tha eixame anakalypsei oute kan alles ipeirous...swsta? Stin seismo tis 8is Ianouariou...parolo pou tromaksa poly...eida polla atoma na katevainoun sto dromo...kai itan i 1i fora pou den eniwsa afti tin anagki...kai emeina sto spiti...! Telos pantwn...an einai na pethanw apo seismo,as pethanw...de tha katsw na skasw gi\'afto

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2004
    Posts
    15
    Originally posted by Orion
    Cyberian.
    Δοκίμασες να κάνεις κάτι απο αυτά που σου είπε η Dodoni;
    Εγώ δεν ξέρω γιατί ,δεν φοβάμαι καθόλου τους σεισμούς.Την τελευταία φορά που έγινε ειλικρινά γέλαγα.[Και αυτό πρόβλημα είναι]
    Etsi einai enas ksaderfos mou...egine o seismos tou 99 kai den katevike kan apo to spiti...!

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2004
    Posts
    15
    Epistrefw sto thread pou ksekinisa prin 5 mines...H katastasi exei kalyterefsei para poly An kai akoma yparxoun kapoia lepta taxypalmias mesa se mia vdomada...Anakalypsa oti afto pou me fovize den itan o fovos tou thanatou...alla to fainomeno...diladi tromokratomoun stin skepsi oti tha ginei seismos...xwris na skeftomai tin synepeia...opote ola vadizoun mia xara twra!To palevw

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •