ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΑΥΤΟ???
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    254

    ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΑΥΤΟ???

    ειναι κατι το οποιο συμβαινει σε ολες στις χωρες αλλα κ πολλοι δε ασχολουνται μαυτο.......εννοω τα αδεσποτα σκυλακια..........λοιπον σημερα ειχα παει βολτα κ εβρεχε κ οταν γυρνω ηταν ενα σκυλακι εξω απο την πολυκατοικια μου .......με το που το ειδα αρχισα να κλαιω πραγματικα σας μιλωωωωωωωωω ...με κοιταξε με κατι ματακια δακρυσμενα κουνουσε κ την ουριτσα του ,του κατεβασα κατι να φαει κ μετα εξαφανιστηκε....γιατι να ειναι ο κοσμος τοσος αδικος να παιρνει σκυλια κ να τα παραταει ?¨¨¨¨πειτε μου ,δε μπορω να τα βλεπω τα καημενα ....μακαρι να χα λεφτα να χα εναν χωρο να φτιαχνα μονο γιαυτα.........γιατι το κανουν αυτο πειτε μου????////ονειρο μου να εχω οικονομικη ανεση κ να φτιαξω ειδικο χωρο γιαυτααααααααααα κ τα ζωα πραγματι ειναι οι μοναδικοι φιλοι του ανθρωπου γιατι τους φερονται ετσι?????:(:(:(:(:(:(:(
    Post tenebras spero lucem .... !

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    254
    http://www.youtube.com/watch?v=BiWsyzGxFZA
    Post tenebras spero lucem .... !

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    254
    δεν ειστε φιλοζωοι????
    Post tenebras spero lucem .... !

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Ελληνική Ζυθοποϊία
    Posts
    1,023
    ... σκεφτόμουν να γράψω ή όχι... έχω χαλαλίσει πολύ φαιά ουσία σε άλλα φόρουμς γράφοντας για τα ζώα. Όχι τόσο γενικότητες, όσο για τις προσωπικές μου ιστορίες μαζί τους, από τα 5 μου που άρχισα να ασχολούμαι με τα αδέσποτα. Ναι, καλά άκουσες, τα 5 μου. Γεννήθηκα έχοντας αυτά τα χαρακτηριστικά, δε μου τα εμφύτεψε κανείς και τα καλλιέργησα μόνη μου. Μπορώ μάλιστα να σου πω ότι δέχτηκα απίστευτο πόλεμο απ\' το ίδιο μου το οικογενειακό περιβάλλον, προκειμένου να μην ασχολούμαι, να μη τα βοηθάω. Η χώρα μας δυστυχώς, αγνοεί έννοιες όπως συνείδηση, συλλογικότητα, σεβασμός, προστασία. Και την κάθε χώρα την κάνουν οι πολίτες της. Ο εθελοντισμός στα ζώα θεωρείται γραφικότητα, ανεπάρκεια - δήθεν - σε άλλους τομείς, \'στίγμα\' ότι έχεις κάποιο πρόβλημα με τους ανθρώπους, κι ό,τι άλλο μπορείς να φανταστείς. Όλα είναι αποτέλεσμα της εποχής, του φιλοτομαρισμού, του ωχαδερφισμού. Για μένα είναι εγκληματικό να μη διδάσκεται στα σχολεία η προστασία τους, η αγάπη για το περιβάλλον, η σημασία η πραγματική του τί είναι άνθρωπος. Θεώρησα τελείως φυσικό και αυτονόητο λοιπόν το να τα βοηθάω όπου μπορώ και όπως μπορώ. Δεν είναι τόσο η αγάπη, όσο ο θαυμασμός μου για τη δύναμη που έχουν. Τους έχουμε τσακίσει το περιβάλλον τους. Το δικαίωμά τους να τρέφονται, να αναπνέουν, να χαίρονται. Και να μας δίνουν τα φώτα τους με τις συμπεριφορές τους. Δε θα σου πω ιστορίες με τις οποίες έχω έρθει αντιμέτωπη για να σου σηκωθεί η τρίχα. Έχω χλευαστεί, με έχουν χτυπήσει, με έχουν βρίσει. Ο εθελοντισμός στα ζώα είναι πολύ δύσκολος αγώνας, γιατί για να βοηθήσεις τον κάθε ανυπεράσπιστο θέλει γερά κότσια και γερά νεύρα. Οι άνθρωποι έχουν γίνει πιο κενοί κι από θαλάμους κενού αέρος, και η χειρότερη απανθρωπιά είναι η αδιαφορία τους. Δε θα σου μιλήσω ούτε για συμπεριφορές ανθρώπων απέναντί τους. Η ελληνική δικαιοσύνη, δε θεωρεί \'μη φυσιολογικό\' το να σφάξει κάποιος ένα σκύλο. Και η γιαγιά μου ήταν μια χαρά που τα έπνιγε νεογέννητα στο πηγάδι... κι έτσι δε τιμωρούνται. Θα μπορούσα να γράψω ολάκερες σελίδες αλλά δεν έχει νόημα. Είμαι απλά πολύ περήφανη που τα αντιμετωπίζω ισότιμα με τον άνθρωπο. Που έχω βοηθήσει πάρα πολλά σε όλα αυτά τα χρόνια. Και κυρίως, που δεν εγκατέλειψα ποτέ αυτή μου τη δραστηριότητα ακόμη κι όταν αντιμετώπιζα μεγάλες προσωπικές δυσκολίες. Λυπάμαι ειλικρινά για τον άνθρωπο που ακόμη δεν έχει καταλάβει για ποιό λόγο βρίσκεται στην κορυφή της πυραμίδας. Και χαίρομαι όταν βλέπω πως υπάρχει ελπίδα, όταν άτομα της ηλικίας σου επιδεικνύουν τέτοιες ευαισθησίες. Εύχομαι να τις κρατήσεις ό,τι κι αν σου φέρει η ζωή σου. Γιατί πιστεύω ότι κάθε φορά που βοηθάω ένα πλάσμα, αλλάζω λίγο τον κόσμο... :) . Υπάρχει ένας καταπληκτικός στίχος, αλλά δε θυμάμαι τον ποιητή.
    ... \'Αν δεν έχει σκυλιά στον Παράδεισο... εγώ δε πάω!\'... :) ...
    Και να θυμάσαι. Να το έχεις σαν ένα από τα βασικότερα κριτήριά σου για τους άλλους, το πώς συμπεριφέρονται στα ζώα. Θα σε βοηθήσει να καταλαβαίνεις πολλά πράγματα για το ποιόν και τον χαρακτήρα των ανθρώπων. Αν προέτρεπα τους ανθρώπους για κάτι, θα τους έλεγα μόνο να δοκιμάσουν να \'χαθούν\' για λίγο μέσα στο βλέμμα ενός σκύλου... έχουν να βρουν πολλά... :) ...

    Θα μου επιτρέψεις να ποστάρω αυτό, κι αν και αφορά τη σημερινή μέρα, μπορείς να επικοινωνήσεις ή και να ενημερώσεις άτομα με παρόμοιες ευαισθησίες για να βοηθήσετε όσο μπορείτε για τα πράγματα που χρειάζονται. Σ\' ευχαριστώ!

    .................................................. .................................................. .................................................. ............................................

    ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ



    ΈΚΚΛΗΣΗ

    Σας στέλνουμε την έκκληση από
    ΕΘΕΛΟΝΤΕΣ ΓΙΑ ΤΑ ΑΔΕΣΠΟΤΑ ΣΤΟ ΘΡΙΑΣΙΟ ΕΘΕΛΟΝΤΕΣ ΖΩΟΦΙΛΙΚΟΥ ΣΥΛΛΟΓΟΥ ΕΛΕΥΣΙΝΑΣ για μιά εξόρμηση αγάπης που προτείνουν για τα αδέσποτα την ΚΥΡΙΑΚΗ 13 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2009
    ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΣΤΙΣ 10.00 ΣΤΗΝ ΗΡΩΩΝ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟΥ 94, ΕΛΕΥΣΙΝΑ Επίσκεψη & εργασίες στο καταφύγιο ΖΩΟΦΙΛΙΚΟΥ ΣΥΛΛΟΓΟΥ ΕΛΕΥΣΙΝΑΣ.
    Θα προσπαθήσουμε να βάλουμε στέγαστρα ώστε να προστατευτούν τα ζώα, να καθαρίσουμε τους χώρους, να βάλουμε σπιτάκια (όσα μαζέψουμε), να βοηθήσουμε στις θεραπείες των ζώων, να περπατήσουμε μερικά & να τα βγάλουμε από τα κλουβιά τους!
    Στόχος μας να προσφέρουμε ΕΙΔΗ ΠΡΩΤΗΣ ΑΝΑΓΚΗΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΚΑΛΥΦΘΟΥΝ ΟΙ ΑΜΕΣΕΣ ΑΝΑΓΚΕΣ ΤΩΝ ΖΩΩΝ & να βοηθήσουμε στην κοινωνικοποίηση & στην περίθαλψή τους!
    ΕΙΔΗ ΠΡΩΤΗΣ ΑΝΑΓΚΗΣ
    *ΦΑΡΜΑΚΑ Dalacin 300mg κάψουλες : 5 κουτιά Fungoral χάπια : 3 κουτιά Augmentine 625mg χάπια : 4 κουτιά Transamine κάψουλες : 5 κουτιά Vibramycine 100mg : 10 κουτιά Drontal plus για σκυλιά : 10 χάπια
    *ΤΡΟΦΕΣ (ΓΙΑ ΕΝΗΛΙΚΑ ΖΩΑ & ΚΟΥΤΑΒΙΑ) & TΡΟΦΕΣ ΓΙΑ ΓΑΤΟΥΛΕΣ *ΣΚΥΛΟΣΠΙΤΑΚΙΑ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΑ ΜΕΓΕΘΗ
    Είναι απαραίτητο να έχουμε μαζί μας (όποιος διαθέτει)-ΦΤΙΑΡΙ/ΤΣΑΠΕΣ/ΤΣΟΥΓΚΡΑΝΕΣ/ΣΑΚΟΥΛΕΣ ΣΚΟΥΠΙΔΙΩΝ /ΓΑΝΤΙΑ ΒΟΥΡΤΣΕΣ/ΤΣΑΤΣΑΡΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΧΤΕΝΙΣΜΑ ΤΩΝ ΖΩΩΝ ΚΟΛΛΑΡΑ ΚΑΙ ΟΔΗΓΟΥΣ ΚΟΥΒΕΡΤΟΥΛΕΣ /ΕΦΗΜΕΡΙΔΕΣ
    Σε περίπτωση που δεν μπορείτε να παραστείτε αλλά θέλετε να συνεισφέρετε με κάποιο από τα παραπάνω είδη σημειώσατε ότι τα σημεία συγκέντρωσης των ειδών είναι ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ , ΜΑΡΟΥΣΙ, ΚΑΛΥΒΙΑ, ΒΑΡΗ, ΕΛΕΥΣΙΝΑ,ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ Παράδοση πάντα κατόπιν συνεννοήσεως!
    Επικοινωνία: (κατά προτίμηση γραπτή) 6944860451, [email protected] , Χριστίνα Λόη 6942830897, [email protected], Ροζίνα.

    Ευχαριστούμε


    www.zoofilia.gr

    ;)

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Alobar, συνέχισε αυτό που κάνεις.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Ελληνική Ζυθοποϊία
    Posts
    1,023
    ... δε με νοιάζει τόσο το να μου γίνεις κατανοητός Βινς, όσο οικείος... μου είσαι και σε διαβάζω ανελλιπώς... :) ... μου δίνεις λοιπόν \'πάσα\' με έναν καθρέπτη, για να πω απλά ότι ο μόνος τρόπος για να απαλλαγεί ο Άνθρωπος απ\' τον άνθρωπο, είναι να τρομάξει τόσο πολύ από το είδωλο του μέσα σ\' αυτόν, ώστε να το αλλάξει... γιατί το να σπας τον καθρέπτη και να πετάς τα κομμάτια στα σκουπίδια είναι το πλέον εύκολο...

    :)

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Originally posted by Alobar
    ... δε με νοιάζει τόσο το να μου γίνεις κατανοητός Βινς, όσο οικείος... μου είσαι και σε διαβάζω ανελλιπώς... :) ... μου δίνεις λοιπόν \'πάσα\' με έναν καθρέπτη, για να πω απλά ότι ο μόνος τρόπος για να απαλλαγεί ο Άνθρωπος απ\' τον άνθρωπο, είναι να τρομάξει τόσο πολύ από το είδωλο του μέσα σ\' αυτόν, ώστε να το αλλάξει... γιατί το να σπας τον καθρέπτη και να πετάς τα κομμάτια στα σκουπίδια είναι το πλέον εύκολο...

    :)
    Χμμ, τώρα είδα το μήνυμα σου. Μου άρεσε αυτό που έγραψες για τον καθρέπτη. Μου άρεσε κυρίως επειδή μου έθεσε κάποια ερωτήματα.

    Καλό βράδυ.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    θεσσαλονίκη
    Posts
    12
    Δελτίο Τύπου Πανελλαδικής Συντονιστικής Επιτροπής Ζωοφιλικών Σωματείων


    Τις προτάσεις για θέματα που αφορούν τα ζώα κατέθεσαν στο Υπουργείο Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων, εκπρόσωποι της Πανελλαδικής Συντονιστικής Επιτροπής 80 και πλέον ζωοφιλικών σωματείων της χώρας.

    Κύρια αιτήματα των ζωοφιλικών οργανώσεων είναι η άμεση ανάγκη πανελλαδικής διαφημιστικής εκστρατείας εκ μέρους της Πολιτείας για τις υποχρεώσεις των ιδιοκτητών ζώων συντροφιάς και την εν γένει ευαισθητοποίηση της κοινής γνώμης, αυστηρές ποινές και αύξηση των προστίμων για την κακοποίηση των ζώων, κυρώσεις στους δήμους που δεν εφαρμόζουν τα προγράμματα περισυλλογής και στειρώσεων και δεν συνεργάζονται με τα ζωοφιλικά σωματεία της περιοχής τους, απαγόρευση της εισόδου στην χώρα των τσίρκο με ζώα, απαγόρευση της εκτροφής και θανάτωσης ζώων για την παραγωγή γούνας και προώθηση εναλλακτικών μορφών οικονομικής ανάπτυξης, άμεση προώθηση εναλλακτικών μεθόδων έρευνας σε ιατρικά και επιστημονικά εργαστήρια με σκοπό την αντικατάσταση των πειραματόζωων, περιορισμό της εντατικής κτηνοτροφίας και λήψη μέτρων για την αλλαγή του καταναλωτικού και διατροφικού μοντέλου, επιβολή αυστηρών ποινών και προστίμων για την κακομεταχείριση των ζώων εργασίας (ιπποειδή), κ.α.

    Οι εκπρόσωποι της Πανελλαδικής Συντονιστικής Επιτροπής τονίζουν ότι η Πολιτεία θα πρέπει επιτέλους να βγει από την αδράνεια στην οποία βρίσκεται εδώ και πολλά χρόνια και να στρέψει το βλέμμα της στις άθλιες, τριτοκοσμικές συνθήκες διαβίωσης και την οπισθοδρομική νοοτροπία και μεταχείριση των ζώων που διαβιούν στην χώρα μας.

    Ογδόντα και πλέον ζωοφιλικές οργανώσεις από όλη τη χώρα καθώς και πολύ μεγάλος αριθμός ζωόφιλων πολιτών της χώρας, απαιτούν να ληφθούν όλα τα απαραίτητα μέτρα και οι καίριες αποφάσεις που θα βγάλουν την Ελλάδα από το ζωοφιλικό τέλμα που βυθίζεται εδώ και χρόνια και διασύρεται παγκοσμίως για την απαράδεκτη και απαξιωτική αντιμετώπιση από τους αρμόδιους φορείς, των νόμων που το ίδιο το κράτος έχει θεσπίσει αλλά φαίνεται να αδυνατεί να εφαρμόσει.

    Με την κατάθεση αυτών των προτάσεων η Πανελλαδική Συντονιστική Επιτροπή Ζωοφιλικών Σωματείων, απηύθυνε και αίτημα για συνάντηση με την ίδια την Υπουργό, ώστε να συζητηθούν οι προτάσεις για την επίλυση των προβλημάτων που απασχολούν το ζωοφιλικό κίνημα της χώρας.

    Ίσως υπάρχει ελπίδα...Κι εγώ βασανίστηκα πολύ για να αναλύσω αυτή την \"ανθρώπινη\" συμπερηφορά αλλά ίσως να έχει βαθύτερες ρίζες απ\'όσο νομίζουμε.Ο Πλάτων θεώρισε πως αν αποτύχεις εν ζωή ως άντρας στην επόμενη θα γεννηθείς γυναίκα,αν αποτύχεις κι εκεί θα ξαναγεννηθείς ως ζώο και μετά ως ψάρι (σε περίπτωση που πάλι αποτύχεις).Νομίζω πως σε όλες τις βαθμίδες πολλές φορές υπάρχει κάποιου είδος ρατσισμού ή και υπεροψίας εν μέρη προς την κατώτερη.

    Υ.Γ. Είμαι νέο μέλος,την καλησπέρα μου σε όλους
    Και ζητώ συγγνώμη για το μάκρος του post

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Alobar,ταιριάζουμε.Σα να μίλαγα για μένα.Δεν μπορώ και δε θέλω να ζήσω χωρίς ζώα.Και τα θεωρώ συντρόφους μας,όχι κατοικίδια ούτε αντικείμενα προς χρήσιν και εκμετάλλευση,ούτε ως απλά υποκατάστατα δικών μας κενών.Τους οφείλουμε σεβασμό,φροντίδα και αγάπη.Αντίθετα,η κοινωνία μας,(ειδικά στην Ελλάδα είναι πολύ χαμηλό το επίπεδο ευαισθητοποίησης)τα χρησιμοποιεί με μία ποικιλία μεθόδων υποβάθμισης του ρόλου και της αξίας τους και τα κακοποιεί σε τόσα επίπεδα και με τόσους τρόπους που μας καθιστά εγκληματικά αναίσθητους και δυνητικά επικίνδυνους για ακόμη μεγαλύτερη κακοποίηση(αδιαφορία,εγκατ άλειψη,φόλες,κουφάρια στους δρόμους,σκυλιά που κυνηγοί τα τουφεκάνε ή κρεμάνε,έλλειψη ενημέρωσης από την πολιτεία και γκετοποίηση από δήμους,τι να πρωτοσημειώσει κανείς;)...
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Ελληνική Ζυθοποϊία
    Posts
    1,023
    Καταρχάς να καλωσορίσω τη Μιράντα που έκανε την είσοδό της με αυτό το ελπιδοφόρο μήνυμα. Κατά δεύτερον, να σου πω Ρέϊν ότι δε θα περίμενα να ακούσω κάτι διαφορετικό από σένα, αν κρίνω συνολικά απ\' την εικόνα που μου δίνεις... :) . Δυστυχώς η μέρα μου ξεκινάει με μια ακόμη άσχημη είδηση. Πυροβόλησαν στο κεφάλι και σκότωσαν αδέσποτο σκύλο στη Σκάλα Λακωνίας... ο άνθρωπος που αντιλήφθηκε το περιστατικό - εθελοντής της περιοχής - μετέφερε το ζώο σε κτηνίατρο αλλά ήταν βαρύ το τραύμα και χρειάστηκε να γίνει ευθανασία. Παλιότερα έλεγα ότι ντρέπομαι για το ανθρώπινο είδος. Σήμερα λέω ότι ντρέπομαι για το είδος των ανθρωποειδών. Θα έχεις παρατηρήσει κι εσύ Ρέϊν, ότι όσο καταρρακώνονται οι αξίες και τα ιδανικά με τη συνεχή και ανελέητη αύξηση του υλισμού, του υπερκαταναλωτισμού, της ευκολίας και της τάσης των ανθρώπων να καταφεύγουν σε παντός είδους \'δεκανίκια\' προκειμένου να μη δραστηριοποιούνται, τόσο πληθαίνουν τέτοιου είδους συμπεριφορές. Προσωπικά, λυπάμαι που τέτοια πλάσματα ανθρωπόμορφα είναι οικογενειάρχες. Λυπάμαι γιατί θεωρώ πως είναι ήδη προδιαγεγραμμένος ο τρόπος με τον οποίο θα γαλουχήσουν τα παιδιά τους. Δεν υπάρχει ωραιότερο και διδακτικότερο πράγμα απ\' το να μεγαλώνουν τα παιδιά με ζώα ή έστω μαθαίνοντας να τα αγαπούν κι όχι να τα φοβούνται. Θα είχαν μάνι - μάνι τις προδιαγραφές για να γίνουν καλύτεροι και ανώτεροι άνθρωποι. Αυτός ο κόσμος θα άλλαζε πραγματικά. Τα παιδιά θα ήταν πιο υπεύθυνα, πιο ώριμα, πιο τρυφερά και με μεγαλύτερη ενσυναίσθηση. Η κοινωνία μου θα κλείσει τα μάτια της - στο μεγαλύτερο μέρος της - για μια ακόμη φορά μπροστά στο περιστατικό. Δε θα τιμωρηθεί κανείς. Με πλήρη ειλικρίνεια εύχομαι όλοι αυτοί να βρουν μπροστά τους όλη την κακία και αναλγησία που μπορεί και φτιάχνει το άρρωστο μυαλό τους και η βρωμερή τους ψυχή...

    :(

  11. #11
    Νομίζω πως το εχω ξαναγράψει, αλλα θα το ξαναγράψω...
    Στην περιοχή που το εξοχικό, έχουμε μερικά αδέσποτα χρόνια τώρα που τα ταίζουν όλοι και υποτίθεται πως τα αγαπάνε.
    Το καλοκαίρι, ένα απο αυτά έπαθε καλαζάρ. Έφερα γιατρό, του πήρε αίμα, είχε φτάσει στο δεύτερο στάδιο. Ο γιατρός μου είπε πως η θεραπεία είναι επίπονη οικονομικά και απαιτεί πολύ χρόνο. Φυσικά δεν μου έδινε καμία εγγύηση για το αν θα ζήσει τελικά το σκυλί ή όχι.
    Άρχισα να πιάνω τους φιλόζωους γείτονες προκειμένου να βοηθήσουν για το σκυλί που υποτίθεται πως ήταν όλων μας. Ο ένας μου έλεγε κάντου ευθανασία, ο άλλος μου έλεγε πως πέρασε η κόρη του επαρχία και έχει έξοδα, (χωρίς να του κάνω νύξη για χρήματα), άλλος μου έλεγε δεν έχω χρόνο να δίνω τα φάρμακα, άλλος πως θα το διώξει απο κει για να μη γεμίσει μικρόβια ο τόπος.
    Ξαφνικά το σκυλί έγινε δικό μου.
    Δεδομένου πως εγω ζω στην Αθήνα, το σκυλί έπρεπε να παίρνει τα φάρμακα καθημερινά, απόκτησα ένα εξτρα πρόβλημα, (χώρια τη θεραπεία που παρά του ότι ο γιατρός με χρέωνε χονδρική τα φάρμακα), έπρεπε να το κουβαλάω, (25 κιλά σκυλί), μαζί μου, το οποίο έπρεπε να τρώει δυο φορές την ημέρα μόνο βραστο κοτόπουλο που φυσικά έπρεπε να μαγειρεύω εγω.
    Για να μη σας μιλήσω για την ψυχολογία μου βλέποντας το πιο γλυκό αδέσποτο του κόσμου, να βγάζει πράσινο υγρό απ τα μάτια και τη μύτη, να χάνει τα μαλλιά του, να έχει πληγές παντού, να δυσκολεύεται ακόμη και να περπατήσει.
    Πελάγωσα.
    Για καλή μου τύχη, συνάντησα μετά απο καιρό την ξαδέλφη μιας φίλης μου, (αληθνιή φιλόζωη που φιλοξενεί σπίτι της ανάπηρα αδέσποτα), η οποία με γέμισε ελπίδα, με βοήθησε, έτρεχε απ το πρωί μεχρι το βράδυ μαζί μου.
    Πέρα απ την αρρώστια του φυσικά, είχα να αντιμετωπίσω και την κακή ψυχολογία του σκυλιού που το πήρα απ τον τόπο που έμενε.
    Καπου εκεί με λυπήθηκε ο Θεός. Με βρήκε ένας γείτονας που δεν είχα μιλήσει ποτέ στη ζωή μου μαζί του και δέχτηκε να αναλάβει να δίνει στο σκυλί τα φάρμακα.
    Τώρα, τέσσερις μήνες μετά, το σκυλί ξαναγεννήθηκε. Τρέχει όπως πρωτα, έφυγαν οι πληγές, άσπρισαν τα νύχια του, είναι ότι πιο όμορφο μου έχει τύχει τον τελευταίο καιρό.
    Ευτυχία.
    Δεν ξέρω αν θα τα καταφέρουμε. Το καλαζάρ είναι δύσκολος αντίπαλος και η θεραπεία μπορεί να κρατήσει για καιρό ακόμη.
    Αυτό που ξέρω όμως, είναι πως το σκυλί ήταν ετοιμοθάνατο και αν ο Θεός δεν μου έστελνε αυτή την κοπέλα δεν ξέρω αν θα τα κατάφερνα μόνη μου.
    Να σας πω τα νέα της γειτονιάς?
    Ξαφνικά το σκυλί έγινε πάλι όλων. Το ταίζουν, το χαιδεύουν, το θέλουν. Κλείνω το στόμα μου και απολαμβάνω την υποκρισία των ανθρώπων. Ξέρω πως έχει ανάγκη από αγάπη πρώτα απ όλα, οπότε κάνω τα στραβά μάτια και χαίρομαι μαζί τους για την καλή τροπή των πραγματων.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    254
    θεοφανια μου μπραβο σου εδω πραγματικα φανηκε ποιος ειναι φιλοζωος κ ποιος οχι.......μπραβο σου μετα ομως που εφαγες εσυ το τρεξιμο αυτοι ξαφνικα θυμηθηκαν το σκυλι......ειδες ολοι το συμφερον τους...οσοι δεν αγαπανε τα ζωα δεν ειναι αξιοι να λεγονται αννθρωποι...στα αληθεια με συγκινησες
    Post tenebras spero lucem .... !

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •