Μηπως τελικα φταιω?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 24
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Hrakleio Krhths
    Posts
    3,599

    Μηπως τελικα φταιω?

    Εχω μια μεγαλη απορια σχετικα με τον χωρησμο μου.
    Πως γινεται ο πρωιν αντρας μου να εχει μινει στην σχεση που εκανε 3 χρονια και εγω να εχω αλλαξει 5 αντρες χωρις να τα βρω στην τελικη με κανεναν?
    Μηπως τελικα εγω εφταιγα που χωρησα?
    Πριν λιγο πιναμε καφε με τον πρωιν αντρα μου και πραγματηκα απολαμβανα την παρουσια του,την ηρεμη φωνη του τα αστεια του.
    καποτε ηταν ολη μου η ζωη ,οικογενεια τα παντα για μενα.τυχαια ηταν?
    ειμαστν εδω οι 3 μας οπως παλια και ειμασταν πολυ ευτηχησμενη ειδηκα ο μικρος οταν μας βλεπει μαζι πεταει απο χαρα.
    αν τα ξαναεβρισκα ομως μαζι του,εκτος οτι ειναι ακομα ανεργος ,οι δικοι μου θα με ξεγραφανε απο κορη τους.
    τι καθομαι και σκευτομαι...περασμενα ξεχασμενα.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Originally posted by panikoula
    Εχω μια μεγαλη απορια σχετικα με τον χωρησμο μου.
    Πως γινεται ο πρωιν αντρας μου να εχει μινει στην σχεση που εκανε 3 χρονια και εγω να εχω αλλαξει 5 αντρες χωρις να τα βρω στην τελικη με κανεναν?
    Μηπως τελικα εγω εφταιγα που χωρησα?
    Πριν λιγο πιναμε καφε με τον πρωιν αντρα μου και πραγματηκα απολαμβανα την παρουσια του,την ηρεμη φωνη του τα αστεια του.
    Πανικούλα,καταρχάς στην κακοποίηση δεν υπάρχει καμιά δικαιολογία.Άρα σίγουρα δε φταις αλλά σου αξίζει κ μπράβο που χώρισες γιατί πολλές γυναίκες κάθονται κ την υπομένουν κ καταστρέφουν τη ζωή τους.Επίσης ήδη πιστεύω ότι σου έκαναν πολύ κακό τα όσα πέρασες κ πιστεύω πως είναι ένα κομμάτι που πρέπει να λύσεις για να προχωρήσεις σε μια υγιή σχέση με το άλλο φύλο.

    Τώρα σχετικά με την 3χρονη σχέση του....κ τι σημαίνει αυτό ότι είναι καλή?εσείς πόσο καιρό είσασταν μαζί?ήταν καλή?πως να ήταν άραγε όταν υπάρχει κακοποίηση.....

    Όσο για το καλό κλίμα στον καφέ πολύ θετικό για το καλό του παιδιού σας:)
    Για μένα η καλύτερη αντιμετώπιση της κατάστασης είναι αυτή που συμβαίνει τώρα.Απόσταση σα ζευγάρι αλλά μια θερμη κ φιλική σχέση ειδικά για το καλό του παιδιού σας.

    Πανικούλα μην προβληματίζεσαι εκανες 100% καλά που χώρισες κ αν τα ξαναβρίσκατε πάλι τα ίδια θα γινόταν,δεν αλλάζει εύκολα ο άνθρωπος κ θα έκανες τεράστιο κακό σε σένα κ στο παιδί σας.

    Υπομονή θα βρεθεί αυτός που πραγματικά σου ταιριάζει.

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Hrakleio Krhths
    Posts
    3,599
    σευχαρηστω παρα πολυ.:)
    δεν νομιζω να εχεις αδικο γιατι το ξυλο δεν διακιολογιτε.
    μου αρεσει το κλιμα που δημιουργω για χαρη του μικρου αλλα ο πρωιν ομως με βλεπει πονηρα και 2 φορες με χουφτωσε .

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Συμφωνώ με την Arsi.Όχι,δε μπορεί να φταίει αυτός που κακοποιείται για το ότι κάποιος βιαιοπραγεί εναντίον του.Ακόμη πανικούλα και άθλια να ήταν η συμπεριφορά σου,πάλι δεν υπάρχει δικαιολογία για την αντικατάσταση του λόγου από το χαστούκι.Ήταν δικό του πρόβλημα και δικό του ζήτημα που προσπαθούσε με την επιβολή να λύσει θέματα του γάμου ή της καθημερινότητας.
    Θα σου έλεγα επίσης όπως και η Arsi,πως είναι πολύ θετικό που μπορέσατε να κάνετε την αρχή μίας επικοινωνίας,το παιδί έχει ανάγκη και από την παρουσία και των δυο σας στη ζωή του.Αυτό που θα έπρεπε να προσέξεις είναι να μην λάβει λανθασμένα μηνύματα πως η σχέση είναι κάτι παραπάνω από αυτό που είναι και δημιουργηθούν ελπίδες επανένωσης που-εφόσον δεν υπάρχουν,αυτό θα το κρίνετε εσείς-ακυρωθούν κατόπιν και απογοητευτεί πάλι από το γκρέμισμα της επιθυμίας του.Είναι η σταθερότητα που χρειάζεται ένα παιδί και όχι μόνο η αγάπη.Τα σαφή μηνύματα,όχι τα αμφιταλαντευόμενα που το μπερδεύουν και το αποπροσανατολίζουν.Αγάπη,σ ταθερότητα,ισορροπία.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Dreamland
    Posts
    894
    Παντα οταν χανουμε κατι μετα το αναπολουμαι, και το εξιδανικευουμαι στην φαντασια μας. Εστω και αν ειχαμε προβληματα, διαφωνιες, και αλλα.. με τον χρονο μας μενει μια γλυκια αναμνηση.

    Και αυτη την αναμνηση θελουμε να ξαναζησουμε. Μονο που οταν χαλαει κατι μετα δεν ξαναφτιαχνει.
    Αν δεν εκδηλώνεις όσα βρίσκονται μέσα σου, αυτά που δεν εκδηλώνεις θα σε καταστρέψουν

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Hrakleio Krhths
    Posts
    3,599
    ναι οντος.αφου δεν μου αρεσει καν σαν αντρας?
    εχω κανει σχεση με πιο ωραιους και τον βλεπω και λεω τι του βρηκα?λοοοοοοοοολ.
    ναι το ξυλο δεν δικαιολογιτε οτι κιαν του εκανα.
    αν ειμουν μαζι του ακομα το πιο πι8ανο ειναι να ειμουν 3 μετρα κατω απο την γη.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Πριν δυο θρεντς έλεγες ότι αυτός είναι ο απόλυτος θεός-καταπληκτικός-λαλαλα τώρα είναι ένας τιποτένιος που δεν σ\'αρέσει καν.


    Φταις?

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Hrakleio Krhths
    Posts
    3,599
    το μήνυμα διαγράφηκε από την ομάδα διαχείρισης για παραβίαση των όρων χρήσης.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    το μήνυμα διαγράφηκε από την ομάδα διαχείρισης για παραβίαση των όρων χρήσης.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    χιστριόνικ μανδάμ,φέρτε μία απ\'όλα.:P:P
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    1,243
    Πανικούλα,
    Στο θέμα που άνοιξα χτες με τη διαμαρτυρία μου, ρωτάς επανειλημμένα για διάφορα προσωπικά σου θέματα. Εδώ στο θέμα αυτό αναρωτιέσαι ποιος φταίει….


    Θα σου απαντήσω εδώ και όχι εκεί, καθώς λάθος θέμα διάλεξες για να θέσεις τα ερωτήματά σου. Θα κάνω εξαίρεση και θα σου πω τη γνώμη μου, μιας και εγώ όπως και άλλα μέλη, έχω «κρυώσει» από το πολύ κρύο εδώ μέσα και δεν έχω διάθεση για συμμετοχή όπως παλιότερα. Κάνω αυτή την εξαίρεση, επειδή εκτιμώ τον αγώνα που δίνεις μόνη σου, και επειδή ρωτάς με τη ψυχή σου και με όλη σου την ειλικρίνεια.

    Πρώτα -πρώτα να σε ρωτήσω, γιατί ζητάς συμβουλές μέσα από ξένο θέμα και όχι μέσα από αυτό, που είναι δικό σου και με πιο κατάλληλο τίτλο???

    Στο θέμα μου, έχω γράψει επανειλημμένα να μη γίνει καφενείο και εσύ με έγραφες κανονικά. Μπαίνεις και ζητάς συμβουλές από τον κρίνο. Συνεχίζεις και λες τα δικά σου. Δεν το παίρνω προσωπικά γιατί ξέρω τις καλές σου προθέσεις. Είμαι και μάνα σαν και σένα και σε βλέπω λίγο πιο οικεία.
    Όμως, πιστεύεις πως αυτό, είναι κάτι που αν το κάνεις γενικά στη ζωή σου, είναι κάτι για το οποίο κερδίζεις την εκτίμηση των άλλων? Βαριέσαι να αφιερώσεις χρόνο να διαβάσεις τι γράφεται και λες τα δικά σου που δεν συνδέονται με τη συζήτηση.

    Κάτι ακόμα. Σήμερα ζητάς συμβουλές από τον κρίνο και χτες, προχτές, τον έβριζες.
    Το ίδιο έχεις κάνει κατά καιρούς με πολλά μέλη. Αν θυμάμαι καλά με τη Ρεμεντυ και τη Θεοφανία. Τώρα τα τσούγκρισες με τον πετράν. Πιστεύω ότι αύριο θα του ζητήσεις συμβουλές άμα τύχει. Πως μπορεί κανείς να βασιστεί πάνω σου, όταν αλλάζεις τόσο μα τόσο εύκολα γνώμη?


    Πιστεύω ότι κάτι τέτοιο είναι που επαναλαμβάνεις και στη ζωή.
    Είσαι παρορμητική και δεν σκέφτεσαι πριν λειτουργήσεις.

    Βαριέσαι να αφιερώσεις λίγη ώρα να σκεφτείς τις συνέπειες μιας πράξης σου, πριν την κάνεις. Έτσι χάνεις τη συνοχή στον τρόπο που λειτουργείς.


    Κάτσε κάτω, χάραξε μια πορεία που θα ήθελες να έχεις στη ζωή σου και άρχισε να γράφεις πως θα τα πετύχεις αυτά. Μικρά και ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ βήματα. Μη βαριέσαι να αφιερώνεις χρόνο σ’ αυτά που θέλεις. Τίποτα δεν αποκτιέται χωρίς κόπο και χρόνο. Δεν είσαι εσύ η έξυπνη που με ένα καλό κρεβάτι θα βρεις τον σύντροφο της ζωής σου και θα λύσεις τα προβλήματά σου.

    Είπαμε όλα τα καλά θέλουν κόπο και χρόνο!!!! Αυτό να μην το ξεχνάς.

    Το κρεβάτι είναι απόλαυση. Δεν είναι επένδυση για το μέλλον σου.

    Εχεις πολλές φορές γράψει ότι έδωσες τα πάντα στον ΦΧΨ άντρα και αυτός δεν τα εκτίμησε. Οι άντρες δεν είναι εκτιμητές δοσίματος.
    Όπως και οι γυναίκες πιστεύω. Αν κάποιος σου δώσει το κορμί του, και τα χάδια του, είσαι διατεθειμένη να τον βάλεις στο σπίτι σου και να ζήσεις την υπόλοιπη ζωή σου μ’ αυτόν? Αρκεί αυτό?? Και που ξέρεις αν πχ, είναι εργατικός, συνεπής, υπεύθυνος, έντιμος, και χίλια δυο άλλα?

    Aυτά είχα να σου πω προς το παρόν.
    Καλή συνέχεια
    Επίσης έχω δει συχνά να αναφέρεσαι σε κριτήρια πολύ επιφανειακά. Παίδαρος, τριχωτός, ψηλός, ….. Γιατί δεν ρωτάς τα άλλα μέλη, όσα έχουν δεσμό, με τι κριτήρια τον/την διάλεξαν?

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Hrakleio Krhths
    Posts
    3,599
    nat εγω το ανοιξα αυτο το θρεντ και κακως μαλλον.
    μονο εγω μπορω να βοηθησω τον εαυτο μου τελικα.
    απο τον πετραν ποτε δεν θα επερνα συνβουλες και επειδη στο παρελθον τα τσουγκρισα με τον κρινο δεν σημενει οτι τον ακυρονω σαν ανθρωπο,για μενα μετρανε αυτα που γραφει οσο κανενα αλλο ατομο εδω μεσα.
    και οσο για αντρες και κρεβατια εχεις δικιο οτι δεν αρκει μονο το σεξ και η εξωτερικη εμφανιση και το εχω υποψην πια.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Μου αρέσεις πολύ σήμερα Mαράκι.Έτσι γουστάρω να σε διαβάζω,να σε κρίνεις,να βελτιώνεσαι,να ιδρώνεις.Τίποτε μάτια μου δεν αλλάζει αν δε θέλουμε να αλλάξει,όλα τα μπορούμε.Μπράβο για όπου έχεις το θάρρος να παραδέχεσαι λάθη,γιατί μόνο τότε δίνεις ευκαιρίες να διορθωθούν.Kαληνύχτα σου κορίτσι.:)
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Α,και σκέψου και λίγο γιατί αντιδράς στην κριτική με τόσο έντονο τρόπο,γιατί η κριτική σε θυμώνει.Πχ ο Petran.Γιατί να θέλει το κακό σου,σε ήξερε κι από πριν και έχει προηγούμενα μαζί σου;Nα βοηθήσει θέλει,αλλά η αντίδρασή σου,του θυμού και της απαξίωσης,είναι άμυνα να ξέρεις.
    Νιώθεις πως είσαι η ιδανική μαμά.Δεν είναι έτσι.Ρισκάρω να με μπινελικιάσεις που σου μιλάω ανοιχτά,αλλά λίγο με νοιάζει.

    Άκου πανικούλα μου.Ο γιος σου έχει γίνει το κέντρο του κόσμου για σένα.Του τα παρέχεις όλα,αλλά στην υπερβολή.Καθαρίζεις για πάρτη του,αντικαθιστάς τον άντρα που σου λείπει στη ζωή σου με το παιδί,τον κανακεύεις,τον υπερπροστατεύεις.Μη σου κάνει εντύπωση,κι εσύ έτσι μεγάλωσες,υπερπροστατευμέ� �η,έτσι μεγαλώνεις και το δικό σου παιδί.Τα κουβαλάμε αυτά,χωρίς να το γνωρίζουμε.Εσύ ακόμη λες \"οι γονείς μου ήταν πάρα πολύ καλοί μαζί μου,τα είχα όλα\".Ναι;Αν ήταν τόσο καλοί,γιατί τώρα εσύ δεν είσαι καλά;\'Ησουν το κοριτσάκι τους,η κούκλα που δεν έπρεπε να σπάσει και την προστάτευαν από τη ζωή για να μην πάθει κανένα κακό.Το κοριτσάκι δεν έμαθε να αποδέχεται τα λάθη του,έμαθε να περιμένει από τους άντρες να είναι το κέντρο του κόσμου τους,όπως ήσουν εσύ για τους γονείς σου.Αλλά οι άλλοι γύρω μας,χέστηκαν για το τι έχουμε στο κεφάλι μας.Σιγά μην κάτσει ο καθένας να σε έχει σαν κούκλα,πάει αυτό.Πάμε γι άλλα.
    Σκέψου το,τα παιδιά πρέπει να έχουν εμπειρίες,να νιώθουν πως τους έχουμε εμπιστοσύνη,πως θα τα καταφέρουν.Με την υπερπροστασία,τους αφαιρούμε τη δυνατότητα να αποκτήσουν γερό εγώ,να είναι τσαμπουκάδες,να λένε ναι ρε,εγώ,εδώ,τώρα.Να γιατί λες ότι το παιδί σου είναι ευαίσθητο και συνεσταλμένο.Έχετε γίνει εσύ και οι γονείς σου η σκιά του,να τα έχει όλα,να μην κερδίζει τίποτε.Άστον να αναπνεύσει,να αποκτήσει δυναμισμό και αυτοπεποίθηση.Τώρα την χτίζει και αν δεν αλλάξεις στάση,δε θα μπορέσει να αποδεσμευτεί από τη μαμά.
    Θυμάμαι χαρακτηριστικά αυτό που έγραψες μία φάση,πως κάνεις και τον μπαμπά.Είδες πως παίρνεις όλο και περισσότερο χώρο στη ζωή του,τον πνίγεις με την αγάπη σου.Ναι,πνίγει και η αγάπη και μπορεί να κάνει το ίδιο κακό με το μίσος.Το ήξερες αυτό;

    Βρίσε με ή άκουσέ με,το ίδιο είναι για μένα.Αλλά στη μία φάση θα έχεις κάνει το ίδιο όπως πάντα,στη δεύτερη θα δίνεις στον εαυτό σου την ευκαιρία να μεγαλώσει(λίγο ακόμη).Και όταν εσύ μεγαλώνεις,θα δίνεις και την ευκαιρία στο παιδί σου να ισορροπεί,από εσένα εξαρτάται.Δε θα έχει πάντα τη μανούλα να καθαρίζει γι αυτόν και τότε θα ζοριστεί και θα απογοητευτεί που δεν έμαθε να ζορίζεται μικρός.:)
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Hrakleio Krhths
    Posts
    3,599
    σευχαρηστω πολυ ρειν.τα εχω υποψην ΟΛΑ οσα γραφεις.
    εχω κατσει και εχω σκευτει πολυ σοβαρα οτι τελικα το μονο π αξιζει στην ζωη μου ειναι αυτο το παιδι και τπτ αλλο.
    και αποφασησα να φτιαξω τον εαυτο μου απο μεσα προς τα εξω,να με γυρησω αναποδα οπως ειπες μια φορα ,για να ειναι καλα και ο μικρος.πριν ειναι αργα.
    θα βρω και την παλια ψυχολογο .εστω μια φορα τον μηνα.
    σχετικα με τον πετραν δεν ειανι οτι νευριαζω με οτι λεει η νιωθω οτι απειλουμαι.
    νιωθω οτι απο την πλευρα του υπαρχει μεγαλη κακια.που ξερεις μπορει να ειναι κανενας ασχημοπ-υστας και να μην σταυρωνει ο ιδιος γκομενο,να ζηλευει π εγω τους αλλαζω σαν πουκαμισο.χααχ.μπορει επισης να ειναι καποιος αντρας που να εχει φαει βαρβατο κερατο απο μια σαν εμενα .τι να πω.γιαυτο να νιωθει αποστροφη για μενα.χεστηκα ομως.αν με ειχε μπροστα του θα αλλαζε γνωμη,.

    δεν θα σε βρησω ρειν.λαθος καταλαβες.εισαι η μονη π δεν με εχει γραψει εδω πλεον και εκτος αυτο γενικα δεν βριζω στην ζωη μου.
    πολυ σπανια.μονο εδω μου βγενει λολ/

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •