Μπέρδεμα..
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    5

    Μπέρδεμα..

    Γεια σας! Είμαι καινούρια στο forum και αποφάσισα να γράψω σε εσάς γιατί δεν ξέρω που να απευθυνθώ. Η αλήθεια είναι πώς όλα είναι μπερδεμένα μέσα μου. Όταν πήγαινα σχολείο ονειρευόμουν να περάσω σε μια σχολή οικονομικών. Τελικά κατάφερα και πέρασα στη σχολή που ήθελα. Στο πρώτο έτος απογοητεύτηκα γιατί δεν μου άρεσε τόσο όσο περίμενα. Στο δεύτερο, στο οποίο βρίσκομαι τώρα, είναι καλύτερα τα πράγματα, υπάρχουν αρκετά μαθήματα που βρίσκω ενδιαφέροντα. Ωστόσο σκέφτομαι οτι ίσως να μη μου ταιριάζει αυτό το επάγγελμα και επειδή δεν είμαι ιδιαίτερα εκδηλωτική, ούτε οργανωτική και συνήθως ντρέπομαι αφάνταστα, φοβάμαι ότι θα αποτύχω. Με ενδιαφέρει οτιδήποτε έχει σχέση με ψυχολογία και ανθρώπινες σχέσεις. Δεν ξέρω τι κατεύθυνση να ακολουθήσω!Μπορεί να είμαι σε λάθος σχολή. Δεν ξέρω.. Επίσης πρέπει να σας πω πως δεν έχω ιδιαίτερη αυτοεκτίμηση, σχεδόν ποτέ δεν είμαι ευχαριστημένη με τον εαυτό μου και αγχώνομαι συνέχεια και για το παραμικρό. Περνάω διαστήματα κατά τα οποία νιωθω χάλια, δεν έχω όρεξη για τίποτα, δε θέλω να βλέπω κανέναν. Ύστερα μου περνάει και είμαι πάλι καλά. Εχω σκεφτεί να πάω σε ψυχολόγο αλλά διστάζω γιατί σκέφτομαι πως δεν έχω κάποιο πρόβλημα, όταν πάω μπορεί να είμαι καλά και να μην έχω τι να του πω. Γενικά βρίσκομαι σε μια σύγχυση..! Αυτά ήθελα να πώ.. Ελπίζω να μη σας κούρασα

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    124
    Γεια σου Όνειρο, καλώς ήρθες

    Όταν λες ντρέπεσαι αφάνταστα;
    Διάβασε και το thread που έφτιαξα για κοινωνική φοβία μήπως βρείς κάτι κοινό. Πότε έχεις ενάλλαγες στην διάθεση; Και χωρίς ουσιαστικό λόγο ή με κάπια αφορμή πάντα;

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    13
    Εχω σκεφτεί να πάω σε ψυχολόγο αλλά διστάζω γιατί σκέφτομαι πως δεν έχω κάποιο πρόβλημα, όταν πάω μπορεί να είμαι καλά και να μην έχω τι να του πω. Γενικά βρίσκομαι σε μια σύγχυση..!

    Καλημέρα και Καλωσήρθες!
    Δεν ειναι απαραίτητο να έχεισ κάποιο πρόβλημα για να επισκεφτεισ ψυχολογο, πιστευω..Θ ςε βοηθησει να ξεδιαλύνεισ την κατασταση, μέσω τησ συζήτησης. Η συζήτηση θα σε βοηθησει να ανακαλύψεισ τισ αιτίεσ που νιωθεισ έτσι καθωσ και τισ βαθύτερες πλευρές του εαυτού σου . Θα αρχίσεισ , με αυτό τον τρόπο , να ψαχνεισ η ιδια τον εαυτό σου, ανακαλύπτοντας τι πραγματικα θέλεισ.
    Τότε θα νιωσεις δύναμη και αυτοπεποιθηση...

    Αυτη ειναι η άποψή μου..
    Ελπίζω να σε βοηθησα λιγάκι.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    5
    Joker σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου!! Δεν είμαι αντικοινωνική. Έχω φίλους και κάνω εύκολα γνωριμίες. Όταν όμως βρίσκομαι ανάμεσα σε άτομα τα οποία με κάνουν να νιώθω άβολα κλείνομαι στον εαυτό μου και δε μιλάω καθόλου. Επίσης, δεν θα μπορούσα να παρουσιάσω εργασία σε ακροατήριο!! Νομίζω οτι θα γίνω ρεζίλι. Στη δουλειά που θα κάνω θα πρέπει να έχω άνεση σε αυτόν τον τομέα και δεν ξέρω αν είναι κάτι που μπορώ να καλλιεργήσω..Τι λες κι εσύ?

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    5
    Γειά σου Μαρίνα!! Δίκιο έχεις! Ο ψυχολόγος θα με βοηθήσει να ανακαλύψω τι πραγματικά θέλω. Θα το ψάξω περισσότερο το θέμα! Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου!
    φιλικά
    oneiro

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    124
    Oneiro τότε μην ανησυχείς καθόλου

    Αν όχι όλοι τότε πάρα πολλοί είναι νευρικοί όταν μιλάνε σε ακροατήριο. Ειναι φυσιολογικό. Όσο πιο πολύ το κάνεις συνηθίζεις αν και στην άρχη μπορεί να φαίνεται αδύνατο. Υπάρχουν σίγουρα βοηθήματα για αυτό online ακόμα και βιβλία.

    Από μια πολύ σύντομη έρευνα βρήκα αυτό:
    http://www.successsolutions.co.uk/
    Αυτό πιθανότατα δεν κάνει για σένα αφού είναι στην Αγγλία, αλλά άμα ψάξεις λίγο σίγουρα θα βρείς κάτι χρήσιμο.

    Και η ικανότητα να μιλάς σε ακροατήριο θα σε βοηθήσει και στις καθημερινές διαπροσωπικές σου σχέσεις...

    Ακόμα άμα πας σε ψυχολόγο δεν θα του πεις απλά πως νιώθεις εκείνη τη στιγμή αλλά γενικά, και από αυτά θα βγάλει τα συμπεράσματα του. Έχουν εμπειρία, θα σου κάνουν ερωτήσεις και θα κρίνουν αναλόγως. Οπότε δεν είναι ανάγκη να είσαι στην πιο χάλια φάση σου για να πας.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    327
    δεν νομιζω οτι πρεπει να πας καπου...μιλα με μας βρε:P...ολα αυτα που λες ολοι τα εχουν...η αληθεια ειναι οτι και με ψυχολογια η ψυχιατρικη να ακολουθησεις δεν θα ειναι οπως φανταζεσαι...παντα ετσι ειναι!!!μετα απο καιρο ολα γινονται ρουτινα...

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    13

    gnwmi

    mipws se endiaferei i psyxologia kai oi anthrwpines sxeseis epeidi pisteyeis pws efoson spoudaseis to antikeimeno tha katafereis na kseperaseis tis dikes sou fovies???

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •