ψυχικος πονος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    119

    ψυχικος πονος

    ειναι μερες που αισθανομαι κουρελι...νιωθω πονο...ολα ειναι μαυρα...δεν βρισκω τιποτα καλο στην ζωη μου....ειναι μερες που εχω εντονη ταση αυτοκτονιας.....ακροβατω στο κενο....θελω να φυγω....να κρυφτω..να τρεξω..να βαρεσω το κεφαλι μου στον τοιχο..ειναι μερες που δεν αντεχω την ζωη μου...μου ειναι βαρος...βαρος αφορητο.........................

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Τι θα ήθελες λόλα να αλλάξει στη ζωή σου για να μη τη νιώθεις πια βάρος;Τι θα άλλαζες μέσα σου,πάνω σου,γύρω σου για να αισθάνεσαι ασφαλής,αποδεκτή,ξέγνοιαστ η,εντάξει;
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    119
    δεν ξερω rain πραγματικα δεν ξερω....καποια αλλη στην θεση μου θα ηταν πραγματικα ευτυχισμενη...εχω μια καλη οικογενεια..εχω παιδια που αλλοι παλευουν μια ζωη να τα αποκτησουν...εχω μια οικονομικη ανεση..δεν ειμαι πλουσια αλλα εχω τα απαραιτητα και τα περιττα μπορω να πω...αλλα ωρες,ωρες η εσωτερικη μου μοναξια ειναι δυσβαστακτη..ισως φταινε ολα αυτα τα \'\'απλυτα ρουχα\'\' που εχουν μαζευτει σωρος....δεν μπορω να βρω ακρη..αν μπορουσα αυτη την στιγμη θα ηθελα να φυγω απ το σπιτι ..να μεινω με μια φιλη μου για πχ..να νιωσω \'\'ελευθερια\'\'..ωρες,ωρες δεν αντεχω ουτε τα παιδια μου..δεν ειναι οτι δεν τα αγαπαω..αλλα με κουραζουν πολυ και εγω νιωθω κουρασμενη ακομα και οταν ειμαι ξεκουραστη.........

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    307
    Από την μια πλευρά καταλαβαίνω πως χρειάζεσαι να αλλάξεις λίγο παραστάσεις και να τα γυρίσεις να τα βρεις όλα ετοιμα.Σίγουρα αγαπάς τα παιδιά σου.Η σχέση σου με τον άνδρα σου είναι καλή ή δεν σε καλύπτει και γιάυτό αισθάνεσαι αυτή την εσωτερική μοναξιά;Διαβάζοντας αυτά που γράφεις εγώ θα πετούσα απο ευτυχία όμως κάτι σου λείπει.Αν είχες κάποιο πρόβλημα να σε απασχολεί σοβαρό ίσως να μην σου έλειπε αυτή η αλλαγή της καθημερινότητας.Απο αυτά που γράφεις δεν είχα τίποτε.Μικρά παιδιά με προβλήματα,μόνη χωρίς τον άνδρα μου με οικονομικά προβλήματα για κάποια χρόνια που το παιδί μου είχε ανάγκη απο γιατρούς και με απασχολούσε πως θα μπορέσω να τα βγάλω πέρα.Χωρίς αδέλφια να αντιμετωπίζω σοβαρά οικογενειακά προβλήματα απο την οικογένεια του άνδρα μου και αυτος να ταξιδεύει.Πως να ξεχάσω όταν γέννησα μόνη και τα χρήματα ίσα και εφταναν με δυσκολία για το μαιευτήριο.Πως να ξεχάσω ότι φεύγοντας απο το μαιευτήριο σκεφτόμουν ότι δεν είχα τίποτε για το μωρό ούτε πάνες, ούτε μπιμπερό,ούτε άνθρωπο να με πάρει απο την κλινική και τα ταξί να έχουν απεργία.Το τι επακολούθησε ενας Θεός το ξέρει και εγώ που τα πέρασα.Ακόμη αγωνίζομαι και έχουν περάσει 29 χρόνια εγκλωβισμενη σ\'ένα γάμο παρωδία.Σε κουράζουν τα ρούχα;μα έχεις οικονομική άνεση μπορείς να φέρνεις 2 φορές την εβδομάδα μια γυναίκα.Μπορείς να πας σένα παιδότοπο και να μιλήσεις με μια φίλη σουΥπάρχουν λύσεις Λόλα μπορείς να ξεφύγεις λίγο απο την καθημερινότητα.Εγώ το πιστεύω ότι ζορίζεσαι άσχετα με όσα καλά εχεις.Νομίζω ότι με λίγο ψυχραιμία θα μπορέσεις να κάνεις κάτι που σε ευχαριστεί κάποια λύση θα υπάρχει.Ισως μια γυναίκα να μπορεί να κρατήσει τα παιδιά 2 φορές την εβδομάδα να μπορείς να αλλάζεις τις εικόνες σου.Νομίζω ότι κάτι άλλο είναι αυτό που σου δημιουργεί αυτόν τον πόνο και οχι ο σωρός με τα ρούχα.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    119
    Originally posted by giwta2
    Από την μια πλευρά καταλαβαίνω πως χρειάζεσαι να αλλάξεις λίγο παραστάσεις και να τα γυρίσεις να τα βρεις όλα ετοιμα.Σίγουρα αγαπάς τα παιδιά σου.Η σχέση σου με τον άνδρα σου είναι καλή ή δεν σε καλύπτει και γιάυτό αισθάνεσαι αυτή την εσωτερική μοναξιά;Διαβάζοντας αυτά που γράφεις εγώ θα πετούσα απο ευτυχία όμως κάτι σου λείπει.Αν είχες κάποιο πρόβλημα να σε απασχολεί σοβαρό ίσως να μην σου έλειπε αυτή η αλλαγή της καθημερινότητας.Απο αυτά που γράφεις δεν είχα τίποτε.Μικρά παιδιά με προβλήματα,μόνη χωρίς τον άνδρα μου με οικονομικά προβλήματα για κάποια χρόνια που το παιδί μου είχε ανάγκη απο γιατρούς και με απασχολούσε πως θα μπορέσω να τα βγάλω πέρα.Χωρίς αδέλφια να αντιμετωπίζω σοβαρά οικογενειακά προβλήματα απο την οικογένεια του άνδρα μου και αυτος να ταξιδεύει.Πως να ξεχάσω όταν γέννησα μόνη και τα χρήματα ίσα και εφταναν με δυσκολία για το μαιευτήριο.Πως να ξεχάσω ότι φεύγοντας απο το μαιευτήριο σκεφτόμουν ότι δεν είχα τίποτε για το μωρό ούτε πάνες, ούτε μπιμπερό,ούτε άνθρωπο να με πάρει απο την κλινική και τα ταξί να έχουν απεργία.Το τι επακολούθησε ενας Θεός το ξέρει και εγώ που τα πέρασα.Ακόμη αγωνίζομαι και έχουν περάσει 29 χρόνια εγκλωβισμενη σ\'ένα γάμο παρωδία.Σε κουράζουν τα ρούχα;μα έχεις οικονομική άνεση μπορείς να φέρνεις 2 φορές την εβδομάδα μια γυναίκα.Μπορείς να πας σένα παιδότοπο και να μιλήσεις με μια φίλη σουΥπάρχουν λύσεις Λόλα μπορείς να ξεφύγεις λίγο απο την καθημερινότητα.Εγώ το πιστεύω ότι ζορίζεσαι άσχετα με όσα καλά εχεις.Νομίζω ότι με λίγο ψυχραιμία θα μπορέσεις να κάνεις κάτι που σε ευχαριστεί κάποια λύση θα υπάρχει.Ισως μια γυναίκα να μπορεί να κρατήσει τα παιδιά 2 φορές την εβδομάδα να μπορείς να αλλάζεις τις εικόνες σου.Νομίζω ότι κάτι άλλο είναι αυτό που σου δημιουργεί αυτόν τον πόνο και οχι ο σωρός με τα ρούχα.


    καλημερα γιωτα...οχι καλη μου δεν καταλαβες ισως φταιω εγω που δεν εξηγησα η rain ισως καταλαβει περισσοτερα...με το σωρο απ απλυτα ρουχα εννουσα καποια γεγονοτα αρνητικα που εχουν συμβει στην ζωη μου στο παρελθον και εχουν συσωρευτει μεσα μου...για μενα εσυ εισαι ηρωας...εισαι ομως καλα?εσυ δεν νιωθεις ποτε εντονη μοναξια?..σχεδον απελπισια........

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Ναι λόλα,το έπιασα αμέσως για τα άπλυτα.Βλέπεις,έχω κι εγώ την τάση να τα μαζεύω που και που.:P
    Μετά βάζω μια καλή μπουγάδα και του δίνω και καταλαβαίνει,λολ.

    Κοίτα,δε λέει τίποτε το τα έχω όλα,όταν δεν είμαι ισορροπημένος.Για να μην είσαι ευτυχισμένη σημαίνει πως αυτό το όλα,δεν περιλαμβάνει κάτι που για σένα είναι ζωτικό και απαραίτητο.Απ\',ό,τι κατάλαβα η σχέση με τον άντρα σου είναι σχεδόν απούσα.Δεν τον αναφέρεις σχεδόν ποτέ.Γιατί;Τι είναι αυτό που απουσιάζει,λείπει από τη σχέση σας ώστε να γίνει ουσιαστική,να σε γεμίζει;
    Ίσως αυτό προσπάθησες να καλύψεις με το να στρέψεις τον εαυτό σου σε μία σχέση με τον άλλον,αυτές τις ανάγκες σου που είχαν πια γίνει επιτακτικές.
    Και μία άλλη ερώτηση.Το σεξ,που βρίσκεται;Γιατί εκεί,στο κρεβάτι μας,φαίνονται πολλά από τα προβλήματα με τον εαυτό μας.(αν δε θες να απαντήσεις,μην απαντάς,απλά σκέψου το,αν εισπράττεις ικανοποίηση,αν αποδέχεσαι το σώμα σου,αν είσαι ΕΚΕΙ όταν χαιδεύεις τον άλλον ή τον φιλάς,αν υπάρχουν αισθήματα ντροπής,απέχθειας ή ενοχών,αν το μυαλό έχει στήσει φράγματα που δημιουργούν συγκρούσεις μέσα σου).

    Επίσης,για ό,τι επιθυμείς μπορείς να ρωτήσεις και να εμβαθύνεις,εδώ μπορείς να το κάνεις,να είσαι ελεύθερη να θέτεις τα ερωτήματά σου.Όσο μπορούμε να βοηθάμε ο ένας τον άλλον.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    119
    λοιπον δεν θα το πιστεψεις αυτο που θα σου πω αλλα ειναι αληθεια...απ την ωρα που εγινε η γνωστη ιστορια..ο αντρας μου εχει αλλαξει ριζικα συγγεκριμμενα στο θεμα σεξ εγινε αλλος ανθρωπος..πολυ καλυτερος και υπομονετικος ..αν καταλαβαινεις τι θελω να πω..το θεμα μου ειναι οτι ενω πραγματικα τον αγαπω..νομιζω οτι δεν ειμαι ..ερωτευμενη μαζι του..δεν ξερω μηπως αυτο με οδηγησε υποσυνειδητα στο να στραφω αλλου.........

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    307
    Ναι κάπου μπερδεύτηκα νομίζοντας ότι η ρουτίνα σε εχει κουράσει.Είδες και τι ώρα έγραψα το μνμ που σημαίνει ότι είμαι και εγώ τα ιδια και χειρότερα.Το βουνό απο τα δικά μου <άπλυτα>είναι πολύ μεγαλύτερο, παρηγορήσου τουλάχιστον.και εγώ αυτό κατάλαβα ότι μπορεί να μην υπάρχει η σχέση που θα ήθελες με τον άνδρα σου και φυσικά η όποια οικονομική άνεση δεν τα καλύπτει.Το λέω γιατί παρ΄\'ολα τα προβλήματα που είχα, ένιωθα πολύ κοντά στον άνδρα μου τότε ή έτσι ήθελα να πιστεύω και έπαιρνα δύναμη απο αυτό.Εξάντλησα όσες δικαιολογίες μπορούσα για να δικαιολογήσω την έλλειψη οχι μόνο της παρουσίας του αλλά και τις απογοητεύσεις που έπαιρνα όταν γύριζε απο τα ταξίδια.Περίμενα χρόνια και μετά 5 μέρες έφτιαχνε την βαλίτσα του για να φύγει να πάει στο χωριό του και εγώ έμενα πάλι πίσω μόνη.Και εδώ είναι το ζητούμενο.Στα 50 μου πιά δεν μου έχει μείνει καθόλου κατανόηση, υπομονή(βαρέθηκα αυτή τη λέξη)μπορώ να πω ότι είναι η πιο ήρεμη παραμονή του στο σπίτι αυτή.Είναι η πρώτη φορά που με βοηθάει και ασχολείται και εγώ απο μια υστερική με την καθαριότητα και τις δουλειές ,τώρα κάνω με το ζόρι τα βασικά.Ξέρεις είναι δύσπεπτο να είσαι μια ώριμη να μην πω μεσήλικας γυναίκα και να αισθάνεσαι μέσα σου ότι συναισθηματικά εισαι ενα 20χρονο.Τα περιθώρια δεν υπάρχουν περνάνε σκέψεις απο το μυαλό μου που ήταν αδιανόητες κάποτε για μένα.Να χωθώ στην αγκαλιά κάποιου;αυτό σημαίνει να κάνω κάτι που δεν εκανα όταν έπρεπε.δεν ξέρω τι έχω πάθει ακόμη και η απιστία είναι κάτι που πέρασε απο το μυαλό μου.σκέφτομαι οτι μάζευα τόσα <άπλυτα>που μέπνιξαν.ποιός είχε το δικαίωμα να μου στερήσει την ζωή;γιατί δεν διεκδίκησα το δικαίωμα να είμαι γυναίκα;Ψάχνω να δω που υπήρξα εγώ 30 χρόνια και δεν βρίσκω κάτι για μένα.και τώρα τι γίνεται;είμαι 50 χρονών σκέφτομαι απο την μια,απο την άλλη γίνεται ενας πόλεμος μέσα μου ,σκέφτομαι χάνω το τραίνο μπες και κάνε το ταξίδι ετσι να δεις την διαδρομή.Και αν πληγωθώ;πως θα μάθω αν δεν τολμήσω;Τι να κάνω;η ψυχή λέει τόλμησε και η λογική έρχεται και με σταματάει.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    119
    τι να σου πω γιωτα..δεν ξερω αν η απιστια ειναι λυση..εξαρταται που θα πεσεις...εγω παντως που προσπαθησα να το \'\'δοκιμασω\'\' εφαγα τα μουτρα μου...αν θες να μαθεις περισσοτερα για το τι εγινε μπες..στο \'\'σχεσεις\'\'..στο τοπικ..\'\'κολαση\'\' και θα καταλαβεις............αυτη η εντονη μελανχολια με πιανει κυριως τις μερες με συννεφια \'η οταν ειμαι μονη πολλες ωρες............

    ραιν...σου εχω μια ερωτηση στο κολαση..οποτε μπορεις απαντησε σε παρακαλω

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •