σας λυπει ποτε η παλιοτερη εμφανιση σασ? - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 26 of 26
  1. #16
    Originally posted by Sofia
    Originally posted by Adzik
    το θεμα ειναι το προσωπο μου.. νιωθω πωσ γερασε..αληθεια οσο τρελο κι αν ακουγεται αυτο...
    ..σαφωσ ειναι η κουραση και η ταλαιπωρια που σιγουρα καπωσ αλοιωνει το προσωπο μου..και οταν..αν ξεκουραστω θα μου μοιαζω περισσοτερο..

    αλλα...δεν ειναι αυτο που ηταν πριν την γεννα..
    και το εχω πολυ μεσ το μυαλο μου.. ξερετε...το προσωπο μασ εινια η βιτρινα μασ..
    Αdzik,

    δεν βρισκω πώς ειναι χαζο οτιδηποτε μας απασχολει. Χαζο ειναι να το αμελουμε, ισως.

    Νιωθω, πώς ο χρονος μπορει να κοστιζει περισσοτερο σε μια πιο ομορφη γυναικα. Νιωθω πώς πιο δυσκολα γερναει μια περισσοτερο εντυπωσιακη γυναικα, απο μια λιγοτερο ομορφη.

    Παρολα αυτα εγω στεκομαι σε δυο σημεια, των οσων γραφεις. Το ενα ειναι οτι το προσωπο μας ειναι η βιτρινα μας. Συμφωνω, αλλα οχι μονο το προσωπο μας. Οι εκφρασεις μας, ο τροπος που γελαμε, που εκδηλωνουμε τα αισθηματα μας, ο τροπος που βγαινουν κ αποτυπώνονται κ εξωτερικα (στο προσωπο μας, στο σωμα μας) αλλα και μεσα μας, αντικατοπτριζουν, καθρεφτιζουν εμας.Αυτο που ειμαστε. Ή ενα μερος μας εστω.

    Ετσι λοιπον, ενα κουρασμενο, ενα πιο ταλαιπωρημενο σου προσωπο, τί μπορει να σημαινει κατα την δικη σου γνωμη? Η ελευση ενος τοσο σημαντικου προσωπου, του μωρου σου μπορει να σε γεμιζει και με αγχος ή ευθυνες που δεν νιωθεις να μοιραζεσαι? Μηπως ερχονται πραγματα στο προσκηνιο που δεν ξερεις πώς να τα διαχειριστεις? Η κουραση κ η ταλαιπωρια που αναφερεις ειναι μονο σωματικη?

    Ολα αυτα αναρωτηθηκα, διαβαζοντας σε. Εχοντας παντα την πεποιθηση πώς δεν φτανουν ενα ομορφο προσωπο, ομορφα ματια, αλλα χρειαζεται να κατακτησουμε κι αλλα πραγματα πιο εσωτερικα, ωστε να μαθουμε να χαιρομαστε οτι μας χαριστηκε:)

    Ευχομαι να δεις παλι την ομορφια πανω σου:)


    ++++....αντούλα, αν δεν κανω λάθος είσαι γύρω στα 25-26. Σου ορκίζομαι πως αποκλείεται να γέρασες.
    Σίγουρα σε έχει κουράσει ο νέος σου ρόλος. Αγόρασε μια κρεμούλα, κάνε καλύτερη διατροφή, (φρούτα, σαλάτες, πολύ νερό), και θα δεις πως θα λάμψει πάλι το προσωπάκι σου.
    Οι γυναίκες ούτε γερνούν, ούτε ασχημαίνουν μέσα σε ένα χρόνο, απλά κουράζονται και παραμελούν τον εαυτό τους....:)

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    Originally posted by lllogan
    Άσχετο με το θέμα αλλά θα το πω: νοσταλγώ την χαμένη μου αθωότητα.
    :) ναι..ειναι κι αυτο...

    νοσταλγω...το παθοσ με το οποιο ερωτευομουν....

    ..τον τροπο με τον οποιο με κοιταζαν στα ματια..

    και κοιταζα κι εγω...
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    ++++....αντούλα, αν δεν κανω λάθος είσαι γύρω στα 25-26. Σου ορκίζομαι πως αποκλείεται να γέρασες.
    Σίγουρα σε έχει κουράσει ο νέος σου ρόλος. Αγόρασε μια κρεμούλα, κάνε καλύτερη διατροφή, (φρούτα, σαλάτες, πολύ νερό), και θα δεις πως θα λάμψει πάλι το προσωπάκι σου.
    Οι γυναίκες ούτε γερνούν, ούτε ασχημαίνουν μέσα σε ένα χρόνο, απλά κουράζονται και παραμελούν τον εαυτό τους....:) [/quote]

    Θεοφανακι μου...χορτοφαγοσ ειμαι...και 50 κιλα...και πραγματικα κανω οτι μπορω..και ναι..και κρεμουλα βαζω...

    αλλα μαλλον η κουραση..και ολα αυτα...
    ..εχεισ δικιο...σιγουρα δεν γερασα μεσα σε εναν χρονο..αλλα αλλαξα..εχασα πολλα μαλλια...

    ειμαι πιο οξυθυμη...πιο σκληρη...σαν ανθρωποσ..
    και συναμα..απεριοριστα τρυφερη με τον γιοκα μου..και ευτυχισμενη που τον εχω στην ζωη μου..

    δεν ξερω ισωσ ...απλωσ οταν για αλλη μια φωρα δεν ειναι τα πραγματα οπωσ τα περιμενουμε...απογοητευομα� �τε πολυ..ξερεισ..το θεμα\'\'προσδοκειεσ και πραγματικοτητα\'\'

    ...οσο μεγαλωνουμε και αποκταμε ρολουσ..(συζηγοσ..νυφη )κλπ... αυτοματα πρεπει να εχουμε και καποιεσ εστω καλουπωμενεσ συμπεριφορεσ..
    δεν εχω ζησει ποτε μεσα σε οικογενεια...πχ δεν σεβομαι τον
    αλλον για την ηλικια του αλλα για τον χαρακτηρα και το ηθοσ του...κι ετσι ειναι μαυθορμητη...κλπ..


    ομωσ (μαθαινω) πωσ καποια τετοια πραγματα δεν επιτρεποντε μεσα σε ενα καθεστοσ οικογενειασ..οπωσ και αλλα ...

    οπωσ και να εχει...περαν των απολυτωσ απαραιτητων , φισιολογικων συμμβιβασμων και υποχορησεων...ολα τα εξτρα τετοιου τυπου...

    ειναι καπωσ καταπιεστικα...ετσι τα νιωθω...

    συγουρα θα μου πειτε πωσ κανω λαθοσ...πωσ ετσι ειναι οι οικογενειεσ κλπ...

    ετσι νιωθω ομωσ..και καποιεσ στιγμεσ...οπωσ την σημερινη..τα νιωθω ολα βουνο..

    παντα μεσα στην ευτυχια που μου προσφεσει η καινουρια μου-οικογενειακη κατασταση...για την οποια ειμαι ευγνομων παντα..

    συγνωμη που τα μπουρδουκλωνω ετσι...ισωσ σασ ζαλισα-μπερδεψα....αλλα ..οσο ασχετα κι αν ειναι..εχουν σχεση με το θεμα ...
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    εν μερη ..υπερβαλλοντας θα μπορουσα να πω πωσ μεσα στισ οικογενειεσ..οι ρολοι εινια υποκρισια...

    για εμενα δεν υπαρχουν πρεπει ..


    ειναι περισσοτερο για μενα σαν την δημοκρατια..η ελευθερια μου σρχιζει εκει που τελειωνει η δικη σου...παντα σεβοντασ ο ενασ τον αλλον..

    θα μου πειτε..και τι σχεση εχει αυτο με την εμφανιση.....αχ...

    σωστα...
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  5. #20
    Αντούλα....τίποτα δεν είναι φυσιολογικό και ο συμβιβασμός είναι το τελευταίο που έχεις να κάνεις. Ξέρω, (μέσα απ τα γραφόμενα σου, πως δεν έχεις εύκολη πραγματικότητα, αλλα είναι και φυσιολογικό όταν μπάινεις σε μια νεα οικογένεια, αποκτάς ξαφνικά το μέγα ρόλο της μαμας που όλοι περιμένουν από σένα να είσαι άψογη με το παιδί, τέλεια νοικοκυρά, υπέροχη σύζυγος και υποδουλωμένη νύφη.
    Μην επιτρέπεις στον εαυτό σου να χαλιέται επειδή δεν είσαι η σούπερ-γουμαν.
    Καμία γυναίκα στον κόσμο δεν είναι, εκτός και αν έχει τρεις νταντάδες και δυο καθαρίστριες.
    Είναι δύσκολα τα πρώτα χρόνια, βλέπω τι τραβάει μια φίλη μου που δουλεύει και από πάνω.
    Χαλάρωσε, είναι ήδη πολλα αυτά που κάνεις με τα ζόρια που τραβούσες τόσα χρόνια με τα ψυχολογικά σου. Είναι άθλος και μπορεί να στο διαβεβαιώσει και ο τελευταίος εδώ μέσα.
    Αν μέσα σου δεν νιώσεις όμορφη, έτσι θα βλέπεις συνέχεια τον εαυτό σου και δεν σου αξίζει κάτι τέτοιο.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    2,082
    το έχω ξανακούσει αυτό από διάφορα άτομα-ότι μετά τη γέννα οι γυναίκες σπάνε απότομα. αλλά όσα άτομα ξέρω που έχουν κάνει παιδί μου φαίνονται ίδια , αν εξαιρέσεις κάποια κιλά ίσως παραπάνω...

    αν όμως είσαι όντως 26, όπως διάβασα παρπάνω, να σου πω πως από αυτή την ηλικία περίπου αρχίζουμε να μπαίνουμε στην διαδικασία γήρανσης, με πολύ αργούς ρυθμούς βέβαια, οπότε ίσως παρατηρείς κάποιες μικρές αλλαγές, ανύπαρκτες για τους άλλους αλλά τεράστιες για σένα. συμβαίνει σε όλους αυτό! είναι κομμάτι του να μεγαλώνεις και να ωριμάζεις :)

    εμένα πιο πολύ μου λείπει που παλιότερα δεν είχα καθόλου υποχρεώσεις και μπορούσα να χαζέυω όσο ήθελα, παρά το πως έδειχνα- ίσα ίσα με προτιμώ τώρα, ντύνομαι και καλύτερα :P

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    2,082
    Θεοφανακι μου...χορτοφαγοσ ειμαι...και 50 κιλα...και πραγματικα κανω οτι μπορω..και ναι..και κρεμουλα βαζω...
    αααα! φάε και κανένα φιλετάκι, να δεις μετά διαφορά και στα μαλλιά και σε όλα. :P

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    Originally posted by Adzik
    εν μερη ..υπερβαλλοντας θα μπορουσα να πω πωσ μεσα στισ οικογενειεσ..οι ρολοι εινια υποκρισια...

    για εμενα δεν υπαρχουν πρεπει ..


    ειναι περισσοτερο για μενα σαν την δημοκρατια..η ελευθερια μου σρχιζει εκει που τελειωνει η δικη σου...παντα σεβοντασ ο ενασ τον αλλον..

    θα μου πειτε..και τι σχεση εχει αυτο με την εμφανιση.....αχ...

    σωστα...



    Adzik, φυσικά και αυτά που αισθανόμαστε έχουν σχέση με την εμφάνιση.
    ο άνθρωπος που περνάει καλά, φαίνεται.
    γέννησες πρόσφατα, οπότε κουράζεσαι ακόμη πολύ.
    ξέρεις, για όλο αυτό το σόι, δεν χρειάζεται να βαράς προσοχές.
    αν δεν είσαι εσύ καλά, δεν θα είναι καλά και το παιδί σου.
    μακριά και αγαπημένοι.
    και θα δεις ένα πρόσωπο να ανθίζει και πάλι...
    http://www.mazi.org.gr/

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Mη λέμε χαζά.Καμία γυναίκα δε \"σπάει\"μέσα σε έξι μήνες.Ούτε αρχίζει καμία διαδικασία γήρανσης.Adzik μάτια μου,μια χαρά είσαι,απλά κάπως κουρασμένη και γι αυτό οι ανησυχίες μερικές φορές τείνουν να υπερσκελίζουν τις αισιόδοξες,επιβεβαιωτικές ματιές.Είμαι σίγουρη πως είσαι κουκλάρα,πως σύντομα θα ξανανέβεις και θα σε δεις στον πραγματικό καθρέφτη σου,που θα σου δείξει μία μανούλα γυναικάρα ευτυχισμένη,επιθυμητή και γεμάτη.Ασχολήσου λίγο και με τον εαυτό σου,κάνε ένα μπανάκι,άκου μουσικούλα,άναψε κεράκια,διάβασε,κάτι δικό σου,προσωπικό,να βρίσκεις χρόνο να σε χαιδεύεις όταν νιώθεις πιο ανασφαλής,να σε περιποιείσαι.Εξάλλου,ποιος τη χέζει την τελειότητα,αγαπάμε τον εαυτό μας όπως είναι,τον αποδεχόμαστε,τον αγκαλιάζουμε,τον βελτιώνουμε όπου αυτό είναι δυνατόν,αλλά όχι με κριτική \"χάλασες\",\"γερνάς\"και τέτοιες χαζομαρούλες.Σιγά,σε πήρανε τα χρόνια,πφφφ.:)
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    Originally posted by claire
    Θεοφανακι μου...χορτοφαγοσ ειμαι...και 50 κιλα...και πραγματικα κανω οτι μπορω..και ναι..και κρεμουλα βαζω...
    αααα! φάε και κανένα φιλετάκι, να δεις μετά διαφορά και στα μαλλιά και σε όλα. :P
    lolol......na plakoso ta soyblakia???lolol...
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    sas eyxaristo poly paidia..pragmatika gia tin stiriksi sas...to xriazomai..
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •