Αντικαταθλιπτικά και περίοδος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    17

    Αντικαταθλιπτικά και περίοδος

    Γεια σας. Θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας το πρόβλημά μου. Είμαι 42 ετών και εννοείται πως έχω περάσει και εγώ από το γνωστό δίδυμο αντικαταθλιπτικά και ηρεμιστικά όλα τα συναφή. Έχω αρρωστοφοβία, άγχος, παλιότερα με έπιαναν συχνά κρίσεις πανικού (όμως τώρα έχουν μειωθεί ευτυχώς) ότι ακούω από αρρώστια νομίζω πως το έχω και δεν συμαζεύεται.
    Τα αντικαταθλιπτικά που πήρα (δεν θυμάμαι το όνομα) μου δημιούργησαν μεγάλο πρόβλημα στην περίοδο. Σχεδόν εξαφανίστηκε. Επίσης το xanax που παίρνω γράφει ότι και αυτο δημιουργεί προβλήματα στην εμηνο ρύση. Όταν τα σταμάτησα (τα αντικαταθλιπτικά) επανήλθε σχεδόν φυσιολογικά αλλά εδώ και τρεις μήνες δεν γίνεται τίποτα. Έκανα ορμονικές εξετάσεις και κλαιγόμουνα στο γιατρό μου ότι είχα εμμηνόπαυση αλλά ευτυχως ήταν καλές. Πού είναι όμως η περίοδός μου? Αναζητείται. Το συζήτησα με την ομοιοπαθητικό μου και μου είπε ότι μπορεί να με βοηθήσει. Θα δείξει. Έχω όλα τα άγχη μου προστέθηκε και άλλο.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Hrakleio Krhths
    Posts
    3,599
    θα σου ερθει περιοδος και ποταμι μαλιστα.
    4 μηνες ειχα καθηστερηση και νομιζα χιλια δυο.εκανα υπεριχο μητρας και η γιατρος ειδε καθαρα την περιοδο μου μεσα .ειναι απο τα φαρμακα και απο το αγχος μου λεει.μην ανσηχεις.αν σου ερθει μου λεει οκ αλλα αν οχι πηγενε να κανεις καποιες εξετασεις,.
    δεν προλαβα μου ηρθαν και ποταμι μαλιστα.επι 10 μερες πορφυρο ποταμι λολ./
    και το / μην το ξεχναμε.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    17

    το εύχομαι...

    ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου και τα ενθαρρυντικά σου λόγια. Έχω κάνει εξετάσεις και υπέρηχο και ορμονικές. Ελπίζω να με βοηθήσει η ομοιοπαθητική...
    προς το παρόν τρώω τα νύχια μου...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    επαναφέρω αυτό το θέμα γιατί αντιμετωπίζω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα...και το κακό είναι ότι είμαι εκτός Ελλάδας αυτή τη στιγμή και έχω πανικοβληθεί διότι δεν μπορώ να κάνω αιματολογικές εξετάσεις εδώ και τώρα..
    sertraline + wellbutrin παιρνω, και μόλις έκλεισα 4 χρόνια με αυτή την αγωγή. Την ξεκίνησα λόγω αγχους και έλλειψης συγκεντρωσης που με εμπόδιζε ακόμη και να δουλέψω... Ο ψυχίατρος λέει να συνεχίζω κανονικά την καθημερινή δόση μου.
    Κοπέλες του φόρουμ πείτε μου δικές σας εμπειρίες....

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2017
    Posts
    106
    Εγώ μετά από ένα χρόνο περίπου με ladose ,αδιαθετω ανά 17,18 μέρες πια...Δεν ξέρω αν φταίει η ηλικία (40)τα χάπια ή το άγχος.Βρισκομαι σε περίοδο διακοπής της αγωγής ωστόσο , οπότε θα δω πως θα πάει και αυτό..

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    117
    Εγώ πήρα Δεκέμβριο του 2018 τα Cipralex για αγχώδη διαταραχή και κατάθλιψη και ένα κάρο ψυχοσωματικά. Τα έπαιρνα 8 μήνες και μου είχε κοπεί η περίοδος, τα σταμάτησα και μου ήρθε μετά από 2 μήνες. Έκανα ορμονικές εξετάσεις και μου είπε η γιατρός ότι δεν μπαίνω εμμηνόπαυση ακόμα, με ξανάπιασαν όμως τα ψυχοσωματικά μου και η ψυχίατρος μου έδωσε τα Brintellix τα οποία τα παίρνω από το Φεβρουάριο. Τώρα πάλι δεν έχω περίοδο (είμαι 44), έχω χάσει κύκλο, δεν ξέρω αν είναι από τα αντικαταθλιπτικά γιατί η γιατρός είπε ότι δεν επηρεάζουν τα συγκεκριμένα, αν είναι από το άγχος ή αν όντως μπαίνω στην εμμηνόπαυση. Κι εγώ έχω φρικάρει :(

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Quote Originally Posted by dchristof View Post
    Εγώ πήρα Δεκέμβριο του 2018 τα Cipralex για αγχώδη διαταραχή και κατάθλιψη και ένα κάρο ψυχοσωματικά. Τα έπαιρνα 8 μήνες και μου είχε κοπεί η περίοδος, τα σταμάτησα και μου ήρθε μετά από 2 μήνες. Έκανα ορμονικές εξετάσεις και μου είπε η γιατρός ότι δεν μπαίνω εμμηνόπαυση ακόμα, με ξανάπιασαν όμως τα ψυχοσωματικά μου και η ψυχίατρος μου έδωσε τα Brintellix τα οποία τα παίρνω από το Φεβρουάριο. Τώρα πάλι δεν έχω περίοδο (είμαι 44), έχω χάσει κύκλο, δεν ξέρω αν είναι από τα αντικαταθλιπτικά γιατί η γιατρός είπε ότι δεν επηρεάζουν τα συγκεκριμένα, αν είναι από το άγχος ή αν όντως μπαίνω στην εμμηνόπαυση. Κι εγώ έχω φρικάρει :(
    λογικό, σε νιώθω!!! θα μπορούσες να κάνεις αιματολογικές να δεις τι γίνεται, αν είναι από τα φάρμακα ή από πρόωρη εμμηνόπαυση. Πριν τα 45-46 θεωρείται πρόωρη, και παίζουν ρόλο κληρονομικοί παράγοντες, μου είπαν.
    Είχα κάνει πλήρη έλεγχο το 2018 και ήταν όλα οκ, τα αντικαταθλιπτικά τα είχα ξεκινήσει το 2016.
    Εγώ έχω τρελαθεί από την αβεβαιότητα γιατί έχω κολλήσει εκτός Ελλάδας με όλα αυτά που γίνονται με κορωνοιο, και θα πρέπει να περιμένω ως σεπτέμβρη να έρθω, αν καταφέρω να έρθω, που θα κάνω τα αδύνατα δυνατά να έρθω.
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Quote Originally Posted by NaYa View Post
    Εγώ μετά από ένα χρόνο περίπου με ladose ,αδιαθετω ανά 17,18 μέρες πια...Δεν ξέρω αν φταίει η ηλικία (40)τα χάπια ή το άγχος.Βρισκομαι σε περίοδο διακοπής της αγωγής ωστόσο , οπότε θα δω πως θα πάει και αυτό..
    όταν είχα ξεκινήσει και τα 2 χάπια, ενιωθα κάποιες φορές, σα να με χτυπάει ηλεκτρικο ρεύμα στο κεφάλι, πολύ γρήγορα όμως, σε κλάσματα δευτερολέπτου. ϊδρωνα επίσης αρκετά το πρωί πριν σηκωθώ από το κρεβάτι και ο κύκλος ήταν τελείως άστατος. Θυμάμαι το είχα συζητησει με την ενδοκρινολογο και μου ειχε πει οτι φτιάχνει με αντισυλληπτικα ο κυκλος αλλα να τα πάρω όταν και μονο θελω να κάνω παιδί για να μην επιβαρύνω και άλλο τον οργανισμο μου με φάρμακα.
    Θα μου πείτε 4 χρόνια είναι πολλά. Από συγκέντρωση νιώθω ότι έχω ακόμα δρόμο, δεν είμαι στο χάλι που ήμουν 4 χρόνια πριν που είχα χαζέψει τελείως, αλλά και πάλι δεν είμαι στο 100% μου...
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •