Αναζήτηση γιατρού
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    13

    Αναζήτηση γιατρού

    Όσοι έχουν απευθυνθεί σε κάποιο γιατρό ή ψυχολόγο, πως τον βρήκατε και με τι κριτήριο τον επιλέξατε ? Μέσω γνωστού, από αγγελία ή κάπως αλλιώς ? Θέλω να απευθυνθώ σε κάποιον μετά τις γιορτές αλλά δεν έχω ιδέα που να ψάξω. Οι λίγοι γνωστοί μου δεν νομίζω να ξέρουν αλλά και να ήξεραν δεν είναι κάτι που θα ήθελα να αναφέρω.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407
    το κριτηριο με το οποιο εγω εχω επιλεξει τωρα τους ανθρωπους που με παρακολουθουν ειναι η \'\'φημη\'\' τους,τι ονομα δηλαδη εουν στην πιατσα των επαγγελματιων ψυχικης υγειας. αυτο που με εκανε τελικα να μεινω και να τους εμπιστευτω ειναι οτι και εγω η ιδια διαπιστωσα πως δεν ειχαν τυχαια το ονομα.δυστυχως το κοστος ειναι μεγαλο και αυτο ειναι το μονο αρνητικο αλλα τι να κανεις?
    αυτο που σκεφτομουν εγω ηταν οτι θελω το καλυτερο,οτι καλυτερο κυκλοφορει ειναι κατα καποιο τροπο εγγυηση για εμενα.αν σε νδιαφερει μπορω να σου συστησω τον ψυχολογο μου.αν ειχα παει πρωα σε αυτον νομιζω ο ψυχιατρος θα ηταν περιττος

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    13
    Πως μπορεί κάποιος να ενημερωθεί για την πιάτσα των επαγγελματιών και τη \"φήμη\" του καθενός ? Με την ευκαιρία μιας και ανέφερες για κόστος, για τι ποσά μιλάμε πάνω κάτω και σε τι βαθμό καλύπτονται απ\'τις ασφάλειες (δημόσιες και ιδιωτικές) ?

    Βασικά υποψιάζομαι κάποιας μορφής σχιζοφρένεια οπότε προς το παρόν κλίνω περισσότερο σε ψυχίατρο παρά σε ψυχολόγο, αλλά αν θέλεις στείλε μου σε μήνυμα τα στοιχεία του ψυχολόγου σου να βρίσκονται.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407
    kai απο εδω μεσα και απο το διαδυκτιο και απο καθηγητες στη σχολη μου απο συγγραματα απ\'ο,τι χωραει ο νους σου!
    οκ σου τα στελνω.
    ο δικος ο ψυχιατρος παιρνει 100 την επισκεψη και ο ψυχολογος 80 την ωρα.:(

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    ....αρκετοι ειναι αυτοι που το αναβαλουνε τοσο, ωστε οταν ερχεται η ωρα ν απεθυνθουν σ εναν απ τους ψ-γιατρους, δεν εχουν την πολυτελεια της επιλογης ! ,,,,πανε καπου , οπου εχουνε \'προσβασιμοτητα\' ,ειται λογω χρηματων ειται ολων των αλλων προβληματων τους.,,,,χτυπανε μια πορτα , και στη συνεχεια βλεπουνε.........

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    υ.γ. αυτο το ,<υποψιαζομαι καποιας μορφης σχιζοφρενεια <,, δεν μου κανει για...σχιζοφρενεια !

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    13
    Originally posted by path
    υ.γ. αυτο το ,<υποψιαζομαι καποιας μορφης σχιζοφρενεια <,, δεν μου κανει για...σχιζοφρενεια !
    Τι να σου πω, μακάρι... Έχω όλα τα αρνητικά συμπτώματα και κανένα θετικό (http://www.janssen-cilag.gr/bgdisplay.jhtml?itemname=schizophrenia_symptoms), γι\'αυτό λέω κάποιας μορφής και θέλω να πάω σε κάποιον ειδικό, να δούμε τι είναι και αν διορθώνεται..

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    <<Τα αρνητικά συμπτώματα αντιπροσωπεύουν μια απώλεια ή μείωση της φυσιολογικής λειτουργίας και είναι περισσότερο δύσκολο να εκτιμηθούν γιατί μπορούν να επηρεαστούν από μια συνυπάρχουσα κατάθλιψη ή από ένα βαρετό περιβάλλον χωρίς ερεθίσματα.>> ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,Aυτη ειναι η εισαγωγη για τα αρνητικα συμπτωματα. Νομιζω απο μονη της λεει πολλα (!),, ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,Σιγουρα ειναι δυσκολη η εκτιμηση ,αλλα ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ ειναι η διαφορετικη αγωγη που μπορει να προταθει,μιας και τα φαρμακα ειναι πολυ διαφορετικα στη σχιζοφρενεια απ την απλη καταθλιψη,,((με πολλες περισσοτερες παρενεργειες στη σχιζοφρενεια ενοειται ........

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    ...υποθετω δεν θα πας εσυ να πεις : γειας σας ειμαι ο/η ταδε και υποψιαζομαι οτι εχω σχιζοφρενεια ! , διαβασα γιαυτο στο ιντερνετ κλκπ κλπ. ,,,,,,,,,,,,,,,,,,εσυ γνωριζεις μονο τα γεγονοτα ,,,ασε να βγαλει ο ψ την διαγνωση. ν αναλαβει και την ευθυνη της διαγνωσης .....

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •