Διαταραχη ναι, αλλα ποιας μορφης;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    7

    Διαταραχη ναι, αλλα ποιας μορφης;

    Σας χαιρετω ολους. Ειμαι καινουργια και ονομαζομαι Σιλβια. Ειμαι 41 χρονων και εχω ενα γιο 21 χρονων, που σπουδαζει.
    Το προβλημα μου, ειναι οτι ειναι ενα παιδι αρνητικο στα παντα. Μισει ολο τον κοσμο, ζηλευει, δεν εχει σταθερους φιλους και δεν εχει κοπελα. Εμεις σαν γονεις, ειμαστε διπλα του, ισως παραπανω απο οσο θα επρεπε, αλλα εχει μονιμως παραπονα και απο μας. Οτι δεν τον καταλαβαινουμε, δεν τον υποστηριζουμε κλπ. Θα μπορουσα να πω οτι περναει μια παρατεταμενη εφηβεια, αλλα δεν ειναι ετσι. Ειναι αυτοκαταστροφικος. Τον τελευταιο χρονο εχει παχυνει αρκετα, και ενω το αναγνωριζει, συνεχιζει να τρωει, σχεδον χωρις αισθηση του κορεσμου. Στην σχολη του παει σχεδον σαν επισκεπτης, δεν εχει φιλους απο εκει, και αυτους που εκανε στο πρωτο ετος, τους εκανε περα, γιατι δεν "τον καταλαβαιναν".Τελαυταια ανακαλυψα, οτι λεει απιστευτα ψεματα σε φιλους, με αποτελεσμα σιγα σιγα να απομακρυνονται απο κοντα του. Του ζηταω με τροπο να ερθει να παμε σε εναν ψυχολογο, αλλα αρνειται κατηγορηματικα, αφου θεωρει οτι ο ιδιος δεν εχει καποιο προβλημα, αλλα ολοι οι υπολοιποι!!Ειναι ονειροπολος μεν, αλλα βαζει ο ιδιος κακη εκβαση στα ονειρα του. Τι εννοω μ'αυτο. Π.χ. ερωτευεται γυναικες με τις οποιες δεν υπαρχει ποτε περιπτωση να γινει κατι. Γιατι ή θα ειναι παντρεμενες, ή ηδη καπαρωμενες.
    Ανησυχω πραγματικα και δεν ξερω πια πως να χειριστω την κατασταση.Τωρα τελευταια μετακομησαμε, αλλα το παλιο το σπιτι μας επειδη ειναι δικο μας, το κρατησαμε, και μενει εκεινος εκει 5 μερες την εβδομαδα. Εδω και τρεις μερες επειδη θυμωσε με μας-χωρις λογο-, μας δηπωσε οτι για μια εβδομαδα, δεν θα ερθει και μας απαγορεψε ακομη και τηλεφωνο να τον παρουμε, γιατι δεν θα το σηκωσει.
    Συγνωμη αν σας κουρασα, αλλα θα εκτημουσα πολυ να ακουσω τις αποψεις σας, και γιατι οχι, τις προτασεις σας.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    silvia.d. γεια σου.
    Γιατί δεν πάτε σε έναν ψυχολόγο να πάρετε συμβουλές για το θέμα?
    Προσωπικά,μου δίνεται η εντύπωση πως δεν υπάρχει καλή επικοινωνία μεταξύ σας οπότε με εφαλτήριο αυτό πως θα μπορούσατε να βοηθήσετε???
    Ίσως θα πρέπει να δείτε κ την δική σας πλευρά.Πως θα μπορέσετε να ρθείτε καταρχάς πιο ουσιαστικά κοντά του γιατί μου φαίνεται πως ενώ μπορεί να είστε υπερπροστατευτικοί στην πραγματικότητα ψυχικά είστε μακριά(δική μου αίσθηση απ\'αυτά που γράφεις).

    Για μένα ένα πρώτο βήμα λοιπόν είναι η επίσκεψη σε έναν ειδικό(χωρίς το γιο σας).

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    συμβουλες


    1 ) χαρειτε με πραγματα και περα απο την υπαρξη του

    2) χαρειτε και με την υπαρξη του ως εχει

    3) αγαπηστε γενικα τη ζωη ...μη μιζεριαζετε με τις αναποδιες

    4) πειτε συγγνωμη και συνεχιστε

    5) κυβερνειστε τη ζωη σας εσεις και οχι το ενηλικο παιδι σας

    6) ευκαιριες για χιουμορ και οχι ευκαιριες για γκρινια

    7) η αρνητικη ενεργεια απο σας ξυπνα αρνητικη

    και αντιστοιχα η θετικη ενεργεια θετικη

    8) επισκεφειτε εναν καλο ζεστο ευχαριστο και προσηνη ψυχολογο ετσι για να γουσταρετε λιγο περισσοτερο την μεταξυ σας (του ζευγαριου επικοινωνια)

    9) εαν ολοι βαζαμε διπλα διπλα τα παθηματα μας στη σειρα , ο καθενας θα ξαναπαιρνε τα δικα του πισω


    με πολλη αγαπη η μαλον ενδιαφερον και φιλικοτητα στη silvia. d.
    Λεω ο,τι μπορω να εκφρασω οταν μου το επιτρεπει αυτο που ειμαι καθε φορα. Μαλλον μου αρεσει η επικοινωνια...και εδω...:)

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    19
    Επειδη εχω περασει απο αυτο το σταδιο μαλλον εχει δικα του προβληματα καλιτερα να του δωσετε λιγο χωρο για να τα ωρει με τον εαυτο του δεν εχει να κανει με θεματα αγαπης αλλα με καταπιεσης νομιζω

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    θα χαρακτηριζατε τους εαυτους σας υπερπροστατευτικους γονεις;
    που ειναι το κακο να μην επικοινωνησει μαζι σας για μια βδομαδα;ενηλικος ειναι απο οτι καταλαβα.
    μηπως πιστευετε πως με τα λογια θα αλλαξει;μαλλον οχι.
    αν δεν φαει τα μουτρα του οπως ολος ο κοσμος δεν προκειται να μαθει.
    και αν συνεχεια ειστε απο πανω του δεν προκειται να φαει ποτε τα μουτρα του αρα συνεχεια θα ειναι κακομαθημενος.
    αφηστε το παιδι λιγο ελευθερο να αναπνευσει...να βρει το δρομο του και οχι τον δικο σας...

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    7
    κατ\'αρχην, να σας ευχαριστησω ολους, μεσα απο την καρδια μου, για τις αμεσες απαντησεις σας. Ναι, θα μας θεωρουσα υπερπροστατευτικους σαν γονεις, με τον πατερα του νομιζω περισσοτερο απο μενα. Ισως αυτο ειναι το κακο του να εχεις μονο ενα παιδι.....
    Οσο για το θεμα του ψυχολογου, εχετε να μου συστησετε καποιον στη Θεσσαλονικη; Γιατι σε κανα δυο που απευθηνθηκα, μου ειπαν οτι αν δεν θελει ο ιδιος να παει, δεν μπορουν να μας δεχτουν!!!!!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Σύλβια τι είπατε στους ψυχολόγους δλδ?ότι θέλετε να πάτε γιατί έχει πρόβλημα ο γιος σας?
    Γιατί υποθέτω ότι αν λέγατε αυτό ακριβώς που κάπου είπες

    \'\'Ανησυχω πραγματικα και δεν ξερω πια πως να χειριστω την κατασταση.\'\'

    δε νομίζω να έπαιρνες άρνηση.

    Δλδ στην ουσία θα πας για την αντιμετώπιση του δικού σου κομματιού.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    7
    Arsi, ακριβως αυτο ειπα. Οτι θελω βοηθεια στο πως να χειριστω την κατασταση, και εναν τρικ επαγγελματικο, για το πως να τον πεισω να παει κι εκεινος. Ακομη περιμενω απαντηση....

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Originally posted by silvia.d.
    και εναν τρικ επαγγελματικο, για το πως να τον πεισω να παει κι εκεινος.
    ε αυτό τι το ήθελες.....
    η αλήθεια είναι από όσα ξέρω πως αν ο ίδιος δε θέλει δε θα βγει απολύτως κανένα αποτέλεσμα ούτος ή άλλος.

    Αλλά Σύλβια πάλι ο τρόπος που το ανέφερες αλλά κ ο σκοπός σου φαίνεται ξεκάθαρα πως είναι ο ψυχολόγος να αντιμετωπίσει κομμάτι του γιου σας.
    Κάντο για σένα.Για τις ελλείψεις που έχεις απέναντι στην επικοινωνία με το γιο σου,για την αγωνία κ την \'απόγνωση\' που νιώθεις κ.λ.π.

    Αν πας με σκοπό το δικό σου κομμάτι τότε δεν υπάρχει παρίπτωση να μη σε δεχτούν.
    Μπορείς να δεις εσένα,να αλλάξεις εσένα όχι το γιο σου αλλά μέσα απ\'τη δική σου αλλαγή 1ον θα βοηθήσεις τον εαυτό σου να μη νιώθει όλα αυτά τα αρνητικά συναισθήματα και κατ επέκταση υπάρχει περίπτωση να μπορέσεις να βοηθήσεις κ το γιο σου.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Το πιθανότερο είναι το πρόβλημα να αντιμετωπιστεί και να δείτε αλλαγές στη συμπεριφορά του παιδιού σας,όταν εσείς πάτε σε ψυχολόγο,όχι όταν πάει αυτός.;)
    Μην τον καταπιέζετε,αφήστε τον να αναπνεύσει,έχει στήσει μάλλον τείχη για να αντιμετωπίσει τον έλεγχο,αυτό κατάλαβα απ\'όσα διάβασα εγώ.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    7
    Αχ βρε παιδια, ισως να εχετε δικιο οτι αν παμε εμεις στον ψυχολογο θα βοηθησουμε τους εαυτους μας και ισως και εκεινον. Οσο για για την καταπιεση, δεν υφησταται, και μιλαω αμερολυπτα. Ειναι γενικοτερα ελευθερος να κανει και να πει ο,τι θελει. Δεν τον ελεγχει κανεις. Ειμαστε κοντα του, ακριβως οσο χρειαζεται, για να μη νιωθει ουτε πνιγμενος, ουτε παραμελημενος.
    Με στεναχωρει ομως ολη αυτη η κατασταση, οχι για μενα, αλλα για κεινον. Ειναι σε μια ηλικια, στην οποια πρεπει να μαζευει εμπειριες καλες και κακες. Οχι να ταμπουρωνεται πισω απο εναν υπολογιστη, να χανεται στο διαδυκτιο, και για συντροφια του να εχει δυο πιτογυρα....
    Και το κακο ειναι, πως οταν βαριεται σ\'αυτην την μοναξια, δεν αναζητα διεξοδο σε γνωστους, ή φιλους, αλλα απευθηνεται σε εμας να τον διασκεδασουμε. Και τι εννοω μ\'αυτο; Οταν βαριεται, αρχιζει και ζηταει να παμε βολτα ολοι μαζι, ή ζηταει απο τον πατερα του, να πανε για καφε.
    Ποσο φυσιολογικο ειναι αυτο; Και πως να το αντιμετωπησουμε; Να βγουμε μαζι του, θα ειναι σαν να του φερομαστε οπως σε ανηλικο. Να αρνηθουμε, ειναι σαν να τον αποριπτουμε.
    Ενας φαυλος κυκλος.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Νομίζω πως σας χρειάζεται μία γνώμη ειδικού.Ελπίζω η Μαρίνα να δει το μήνυμα και να σου απαντήσει πως μπορείτε να το χειριστείτε.Σίγουρα η απομόνωση,ο αρνητισμός αποτελούν σημάδια ανησυχίας,αλλά με προβλημάτισε και μία άλλη σκέψη.Το\"παιδί\"σας ζήτησε να βγαίνετε μαζί;Πώς είναι η σχέση σου με τον άντρα σου;
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    7
    Η σχεση μου με τον αντρα μου ειναι φανταζομαι μια φυσιολογικη σχεση. Με τα πανω της και τα κατω της. Για να ειμαι ειλικρινης, τις περισσοτερες φορες που μαλωνουμε ειναι για το \"παιδι\". Τι σχεση μπορει να εχει αυτο; Ρωταω, ψαχνοντας κι εγω τις αιτιες......

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    εχει παραπονα

    αισθανεται δυσαρεστα

    τρωει πολυ και παχαινει


    ειναι ολη μερα στον υπολογιστη

    ζει με λεφτα αλλων (εννοειται)

    λεει πολλα ψεμματα

    και απευθυνεται για παρεα μονο στους ανθρωπους με τους οποιους τις υπολοιπες μερες και ωρες ειναι θυμωμενος (σε εσας)


    ειναι πολυ καιρο σε αυτη τη συναισθηματικη φαση? προεκυψε ξαφνικα η ολοι μεσα στην οικογενεια κινειστε πανω κατω ετσι?
    Λεω ο,τι μπορω να εκφρασω οταν μου το επιτρεπει αυτο που ειμαι καθε φορα. Μαλλον μου αρεσει η επικοινωνια...και εδω...:)

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Γιατί αν η σχέση ανάμεσα στους γονείς είναι κακή,το παιδί μπορεί να χρησιμοποιήσει και έμμεσους τρόπους να έρθουν πιο κοντά.
    Όταν λες τσακώνεστε για το παιδί,τι απόψεις έχεις εσύ και τι ο σύζυγος;
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •