Οι τελευταίες 13 μέρες πριν το Νέο Έτος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Δυτικό Ημισφαίριο
    Posts
    640

    Οι τελευταίες 13 μέρες πριν το Νέο Έτος

    13 μέρες έμειναν μέχρι την έλευση του νέου χρόνου. 13 μέρες για να σκεφτώ τη χρονια που πέρασε και να ονειρευτώ την καινούρια που θα έρθει. 13 μέρες για να θυμηθώ και να εκτιμήσω τα λάθη μου, να οργανώσω τα σχέδια μου, να βάλω μπροστά τα όνειρα μου, ένα βήμα τη φορα.

    13 ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΜΑΘΑ ΤΟ 2009:
    1. Μην εμπιστεύεσαι τους άλλους περισσότερο από όσο εμπιστεύεσαι τον εαυτό σου. Άκου τις συμβουλές τους, απέρριψε τα κακόβουλα σχόλια αλλα σιγουρέψου ότι η απόφαση που παίρνεις είναι ΔΙΚΗ ΣΟΥ.
    2. Ποτε μη λες ποτέ και πάντα. Η ζωή είναι γεμάτη απρόοπτα και εκπλήξεις, και είναι αρκετά δύσκολο να επιμένεις στους στόχους σου και να πιστεύεις στον εαυτό σου χωρίς να αισθάνεσαι απογοητευμένος με τον εαυτό σου που τα \"ποτέ\" και τα \"πάντα\" σου δεν ήταν τελικά τόσο απόλυτα.
    3. Ο,τι κανεις, ο,τι σκέφτεσαι και αισθάνεσαι, ο,τι επιθυμείς και ονειρεύεσαι, ΑΥΤΟ ΕΙΣΑΙ ΕΣΥ. Το να εύχεσαι να επιθυμούσες άλλα από αυτά που πραγματικά θέλεις, να αντιδρούσες διαφορετικά από αυτό που αισθάνεσαι, να σχεδίαζες άλλα από αυτά που σκέφτεσαι, δεν σε αφήνει να αποδεχτείς τα \"θέλω\" και τις \"ανάγκες\" σου, και θα είσαι πάντα μελαγχολική γιατί ποτε δε θα είσαι ευχαριστημένη με εσένα.
    4. Μην αναβάλεις για αύριο κάτι που μπορείς να κανεις σήμερα. Τίποτα δεν σου εγγυάται ότι το αύριο θα σου επιφυλάσσει τις ίδιες ευκαιρίες με το σήμερα. Άδραξε την κάθε μέρα σαν να ήταν η τελευταία σου.
    5. Μάθε να σέβεσαι τον εαυτό σου χωρίς να τον καλομαθαίνεις. Όταν πονάς, περιποιήσου σε. Όταν είσαι εξαντλημένη, ξεκουράσου. Όταν βαριέσαι, ξεκινα να δραστηριοποίησαι με κάτι ευχάριστο.
    6. Θέσε στόχους που να αξιοποιούν στο έπακρο τις ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΕΣ σου. Σταματα να επαναπαύεσαι στις ήδη υπάρχουσες ικανότητες σου και θέσε τον πήχη πουθενά χαμηλότερα από αυτό που θέλεις να επιτυχεις. Αν υπάρχει θέληση, υπάρχει και τρόπος, και η μονη πραγματική αποτυχία είναι η αποτυχία της προσπάθειας.
    7. Μην σπαταλάς χρόνο και ενέργεια προσπαθώντας να γίνεις τέλειος σε κάτι που δεν σου αρέσει και τόσο πολύ, μονο και μονο επειδή κάποιος άλλος το κανει καλύτερα. Το να προσπαθείς να είσαι τέλειος στα πάντα δημιουργεί τρομακτικό stress, αφού σε θέτει σε διαδικασία συνεχούς σύγκρισης. Αντίθετα, βρες τον τέλειο τρόπο να κανεις κάτι που θέλεις, και κάντο τέλεια.
    8. Σταματα να χτίζεις άμυνες γύρω σου και να δημιουργείς όπλα και σενάρια στο μυαλό σου για να κανεις τους άλλους αδύναμους ώστε να μην σε πληγώσουν. Ενθάρρυνε την θετική πλευρά των ανθρώπων γύρω σου, αφιέρωσε τον ίδιο χρόνο επαινώντας τα προσόντα τους, και οι ίδιοι θα σε προστατεύσουν από οποιον προσπαθήσει να σε πληγώσει.
    9. Όταν αποζητάς τις συμβουλές κάποιου ειδικού, θυμήσου ότι τον προτίμησες ακριβώς επειδή ξέρει περισσότερα από εσένα επί του προκειμενου θέματος. Εξήγησε του ό,τι ιδιαιτερότητες πιστεύεις ότι έχεις αλλα άσε εκείνον να σου δείξει τον δρόμο. Το να τον αγνοήσεις δεν είναι μονο εγωιστικό και ηλίθιο, μπορεί να είναι και επικίνδυνο.
    10. Οι ενοχες δεν είναι τίποτα άλλο από έναν σαδιστικό εσωτερικό σου αφέντη που σε αποσπά από την πραγματικότητα. Αποδέξου την κατάσταση, μάθε από τα λάθη σου, και ζητα ειλικρινά συγγνώμη. Και μετά προχωρα ξανά μπροστά.
    11. Μην λες ψέμματα στα άτομα που θέλουν το καλο σου, είναι αυτοί που θα σε βοηθήσουν να αντιμετωπίσεις την κατάσταση. Δεν υπάρχει κανένα ψέμα που να μην αποκαλύπτεται κάποια στιγμή, η να μην σου κατατρώει τη χαρά και να σε κάνει να αισθάνεσαι ανάξια. Όσοι σε αγαπάνε θα πληγωθούν λιγότερο από μια απογοητευτική αλήθεια. Διότι το να κρύβεσαι πίσω από ψέματα πονάει διπλα: τόσο όταν αποκαλύπτεται η λυπητερή αλήθεια, όσο και το γεγονός ότι είπες ψέμματα.
    12. Μην αφήνεις κανέναν να σε υποτιμά. Απαίτησε τον σεβασμό των γύρω σου όπως τους προσφέρεις και εσύ τον δικό σου. Αντέδρασε σε ο,τι σε προσβάλει και σε υποβαθμίζει. Και μάθε να συγχωρείς και να δίνεις δεύτερη ευκαιρία χωρίς να παρεμβάλλεται εκδίκηση.
    13. Στην τελική, είσαι υπεύθυνη για ό,τι σου συμβαίνει. ΕΣΥ. Οι πράξεις σου, οι σκέψεις σου, η ενέργεια που εξαπολύεις στο σύμπαν σχηματίζει τον κόσμο γύρω σου, τον κόσμο που ΕΣΥ ζεις μέσα. Τα πάντα γυρνάνε πίσω σε εσένα, και το καλο που σου θέλω να το θυμάσαι.

    13 ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΓΙΑ ΤΟ 2010:
    1. Να γίνω καλά από άποψη υγείας. Όχι απλά \"καλύτερα\" και όχι μονο \"εκτος κινδύνου\". Να γίνω επιτέλους ΚΑΛΑ και να αποκτήσω ξανά την χαμένη μου ευεξία.
    2. Να πάνε καλά οι σπουδές μου. Ξέρω ότι το έχω πάρει λίγο χαλαρά το όλο θέμα \"φεύγω στο εξωτερικό\" αλλα είμαι αισιόδοξη ότι δεν θα αντιμετωπίσω τίποτα που να μην είμαι ικανή να υπερνικήσω.
    3. Να σταματήσω να αμφιβάλλω για την αγάπη των άλλων. Είναι τόσο ψυχοφθόρο να μην μπορώ να αποδεχτώ όχι μονο ότι είμαι αξια αγάπης, αλλα και το παραμικρό κοπλιμέντο. Λίγη περισσότερη αυτοπεποίθηση δεν έβλαψε ποτε κανέναν, και πρώτη εγώ αξίζω την αγάπη μου.
    4. Να καταφέρω να παίρνω γρήγορα και αποτελεσματικά περισσότερες αποφάσεις, τόσο μικρές καθημερινές όσο και αποφάσεις ζωής. Δε χρειάζεται να κολλάω τόσο πολύ σε θέματα όπου ο,τι και να επιλέξω δεν θα έχει πολλή σημασία η διαφορα. Καλή η τελειομανία, αλλα μερικές φορες απλά δεν υπάρχει η \"τέλεια\" επιλογή.
    5. Να μετακομίσω στο εξωτερικό με τον άνθρωπο που αγαπάω, να ζήσουμε μια γλυκιά, άνετη, ήρεμη ζωή με πάθος και ερωτα, και να μην επηρεάζομαι από πράγματα του στυλ \"είσαι μικρή ακόμα για αυτά\" η \"τι ξέρεις εσύ από ερωτα?\". Αυτό που ξέρω είναι ότι τον ζω, και μου είναι αρκετό. Λυσσάξτε όσο θέλετε ζηλιάρηδες, αλλα εγώ δεν φτιάχνω τα όνειρα μου με βάση ποιο όνειρο έχει τις λιγότερες δυσκολίες. Υπομονή και επιμονη.
    6. Να βρω έναν τρόπο να ελέγχω τις (οικονομικές περισσότερο) παρορμήσεις μου. Δε χρειάζεται να αποκτώ συνεχεια ο,τι επιθυμώ την ίδια στιγμή, ούτε να επιζητώ κάτι καινούριο τη στιγμή που το έχω ήδη. Και στο κάτω κάτω, οι Ωνάσηδες δεν έζησαν και τόσο ευχάριστη ζωή.
    7. Να μη μένω στο σπίτι μονη μου, μην έχοντας τι να κάνω, να τριγυρνάω στα δωμάτια ψάχνοντας απεγνωσμένα κάτι να με κάνει να γλυτώσω από αυτές τις σύντομες αλλα τόσο φρικτές τάσεις κατάθλιψης που με πιάνουν σχεδόν καθημερινά, και ανέσυραν ξανά τις θρυλικές αϋπνίες μου. Να γεμίσω κάθε γωνια του σπιτιού μου με βιβλία, μουσική, παιχνίδια, DVD, ασχολίες που να μου αποσπούν την προσοχή από ο,τι είναι που με στενοχωρεί. Και αν και αυτό δεν πιάσει, να φοράω τη φόρμα μου και να βγαίνω για τρέξιμο, να εξαντληθώ και να κοιμηθώ μετά σαν μωράκι. Δεν έχω περιθώρια για άλλες εξαντλήσεις.
    8. Να μάθω να αφοσιώνομαι σε ένα πράγμα τη φορα και να το ολοκληρώνω πρώτου ξεκινήσω κάτι άλλο, χωρίς να αναλώνομαι σε 10 διαφορετικά πράγματα απαιτώντας μάλιστα τελειότητα σε όλα. Έχω χρόνο να κάνω ο,τι θέλω. Έχω τη δυνατότητα να επιτύχω σε όλα. Ναι πράγματι φτιάχνω ένα εντυπωσιακό resume, αλλα σε κόστος του εαυτού μου. Όχι πια!
    9. Να μην είμαι πια τόσο ευαίσθητη. Όχι άλλος θυμος, όχι αλλα δάκρυα. Δε χρειάζεται να παvικοβαλλομαι ούτε να αισθάνομαι απόγνωση για πράγματα που είναι ακόμα στη σφαίρα επιρροής μου. Μια βαθιά ανάσα και ένα βήμα τη φορα.
    10. Να βρίσκω χρόνο για τον εαυτό μου κάθε μέρα. Μικρές ιεροτελεστίες μοναδικά δικες μου που να με κάνουν να αισθάνομαι όμορφη και ικανή. Μικρές λεπτομέρειες που να μου δίνουν αυτοπεποίθηση και να με γεμίζουν αγάπη για αυτό που είμαι. Να με φροντίζω και να με χαίρομαι, ακόμα και με τα ελαττώματα μου.
    11. Να μην παίρνω απόψεις διαφορετικές από τη δικη μου προσωπικά. Όχι μονο να μην προσπαθώ να τις αλλάξω, αλλα και να προσπαθώ να τις κατανοήσω. Το ότι κάποιου η οπτική διαφέρει από τη δικη μου δε σημαίνει ότι κάποιος από τους 2 είναι αναγκαστικά λάθος, και πράγματα που εμενα μπορεί να μου είναι αδιάφορα κάποιον άλλον να τον επηρεάζουν βαθύτατα.
    12. Να περνάω καλά με την μαμά μου. Να μπορούμε να συζητήσουμε χωρίς να με κάνει να αισθάνομαι ντροπή η θυμο, χωρίς να την κάνω να αισθάνεται απογοήτευση η οργή. Να μπορούμε να κάτσουμε αγκαλιά και να πούμε η μια στην άλλη \"καλά τα καταφέραμε\".
    13. Να βρω έναν τρόπο να αγαπάω χωρίς να πονάω.

    Ο,τι και αν μάθατε εσείς από το 2009, και όσα ελπίζεται να σας φέρει το 2010 (αλήθεια, τί;) εύχομαι σε όλους να περάσουν υπέροχες γιορτές χωρίς μελαγχολία και μοναξιά.
    [B]Ουδέν κρυπτόν υπό τον ήλιο.[/B]
    Οι σοφοί παραδέχονται. Οι πονηροί δικαιολογούνται. Οι ηλίθιοι επιμένουν.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Πράγματα που έμαθα το 2009.
    Μπορώ.
    Πράγματα που θέλω για το 2010.
    Να μπορώ.

    :P:P

    Ωραιότατο post DG,σου εύχομαι ισορροπία,υγεία,εμπιστοσύν η και επιμονή,ώστε όσα ποθείς να πραγματωθούν και να είσαι ευτυχισμένη.:)
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    ντιζολβ το εχεις λεμε ;)

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    Ο,τι και αν μάθατε εσείς από το 2009, και όσα ελπίζετε να σας φέρει το 2010 (αλήθεια, τί;) εύχομαι σε όλους να περάσουν υπέροχες γιορτές χωρίς μελαγχολία και μοναξιά.



    πολυ ομορφο τo ολο το σκεπτικο!


    ηθελα μονο να ειπω πως η μελαγχολια και η μοναξια ειναι κι αυτα μεσα στο παιχνιδι της ζωης ολων μας νομιζω...

    λιγο ως πολυ

    εεε...ας ευχηθουμε να ειναι λιγο εως καθολου!

    πολυ ομορφα γραφεις.

    Καλες Γιορτες

    αν μελαγχολησες χαιρομαι που εχω συνοδοιπορο

    εαν βρισκεις το δρομο προς κατι πιο χαρουμενο

    επισης χαιρομαι!
    Λεω ο,τι μπορω να εκφρασω οταν μου το επιτρεπει αυτο που ειμαι καθε φορα. Μαλλον μου αρεσει η επικοινωνια...και εδω...:)

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    307
    ντιζολβ το εχεις λεμε





    Μόνο το έχει;Ντις είσαι αξιαγάπητο πλασματάκι και το μυαλουάκι σου μακάρι να το είχαν πολλοί

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Χτυπα \"κορυφη\" ωστε να πιασεις τουλαχιστον τη μεση.
    Προσοχη γιατι εμπεριεχει ψυχοφθορους κινδυνους.:)

    Μου αρεσει το μηνυμα σου disolve.
    Αν και προτιμω συγκεριμενους στοχους και οχι τοσο \"φιλοσοφικους\" που μπορει να ερμηνευτουν το κατα πως βλεπεις την εκαστοτε στιγμη τα πραγματα.
    Δηλαδη θα κανω εκεινο...εκεινο και εκεινο ωστε να μπορεις να ελεχξεις την πορεια σου και να μην μεταφρασεις αυτα που εγραψες οπως σε βολευουν ή δε σε βολευουν αναλογα με την εκαστοτε ψυχολογικη κατασταση.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    2,494
    Dissolved,
    μου άρεσαν πολύ τα όσα έμαθες, τα όσα θες να μάθεις.
    Θα το ξαναπώ, είσαι πολύ ώριμο παιδί:)
    Σου εύχομαι να τα καταφέρεις και με το παραπάνω. Αν μη τι άλλο η αγωνιστικοτητα είναι το μεγάλο σου ατού!
    -Πρέπει να είσαι έτοιμος να καείς στην ίδια σου τη φλόγα: πώς να ξαναγεννηθείς, αν δεν γίνεις πρώτα στάχτη;

    -H ζωή συγχωρεί τους πολύ τολμηρούς, τους τρελούς και τις αξίες, τρέχει με έτη φωτός, ο καιρός δεν την τρομάζει

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2007
    Posts
    160
    Καταπληκτικο!!!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Δυτικό Ημισφαίριο
    Posts
    640
    Originally posted by keep_walking
    Αν και προτιμω συγκεριμενους στοχους και οχι τοσο \"φιλοσοφικους\" που μπορει να ερμηνευτουν το κατα πως βλεπεις την εκαστοτε στιγμη τα πραγματα.
    Δηλαδη θα κανω εκεινο...εκεινο και εκεινο ωστε να μπορεις να ελεχξεις την πορεια σου και να μην μεταφρασεις αυτα που εγραψες οπως σε βολευουν ή δε σε βολευουν αναλογα με την εκαστοτε ψυχολογικη κατασταση.
    Ξέρεις, στην αρχή με αυτή τη λογική ξεκίνησα και εγώ να βάζω τους στόχους μου, αλλα μετά σκέφτηκα κάτι... Όσα σχεδιάζω να κάνω σε απόλυτα πρακτικό επίπεδο, δεν είναι πράγματα που διαρκούν για όλο τον χρόνο. Εκτος από τις σπουδές, τη μετακόμιση, τις καθημερινές ιεροτελεστίες, δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο συγκεκριμένο που να το θέσω σαν στόχο για ολόκληρο το 2010. Άσε που, αφού τον πραγματοποιήσω, είμαι ικανή να βάλω άλλον στη θέση του (σε παραπέμπω σε \"θέλω\" no8) και να μη τελειώσει η προσπάθεια ποτε :D
    Όσο για την ευκαιριακή ερμηνεία όπως με συμφέρει, είπα ήδη: όχι αλλα ψέμματα. Το να κοροϊδεύω τον εαυτό μου εγώ το συμπεριλαμβάνω σε αυτή την κατηγορια.

    Είναι ένα εξαιρετικά κρύο, υγρό και θυελλώδες βραδυ στην Αθηνα, αλλα δεν πτοούμεθα. Αύριο έχει γενέθλια ένας φίλος μου, και με κάλεσε σε ένα μικρό ρεμπετάδικο στου Ψειρή, για ρακομελα, χορό και καλή παρέα. Μπορώ όμως να κάτσω και σπίτι, κουκουλωμένη στην μπλε ελεκτρικ κουβέρτα μου, και να διαβάσω το βιβλίο μου η να δω καμια ταινιούλα, μέχρι να έρθει η παρέα σε εμενα. Το βιβλίο μου όμως θα είναι εδώ και αύριο... Οποτε να ακόμα ένα Νέο Year Resolution: όταν έχω να διαλέξω μεταξύ χουζουρέματος στο σπίτι και εξόδου στο κέντρο, πάντα να επιλέγω το ρακομελο ;)

    Να έχετε ένα υπέροχο Σαββατόβραδο!
    [B]Ουδέν κρυπτόν υπό τον ήλιο.[/B]
    Οι σοφοί παραδέχονται. Οι πονηροί δικαιολογούνται. Οι ηλίθιοι επιμένουν.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •