Απάντηση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Ελληνική Ζυθοποϊία
    Posts
    1,023

    Απάντηση

    Καλησπέρα. Για να μη γίνει παρεξήγηση, αυτό το θρεντ είναι στην ουσία \'ποστ ριπλάϋ\' στην τοποθέτηση του Κρίνου, αλλά το άλλο θρεντ κλειδώθηκε. Θα παρακαλέσω να μην υπάρξουν απαντήσεις μιας και δε πρόκειται για νέο θέμα. Θα προσπαθήσω να είμαι σύντομη, αν και τα σχόλια του χρήστη είναι αρκετά...

    Κρίνος:
    \'... Γραφεις ανθρωποι απαντουν σε ανθρωπους.

    Ας πιασω στην τυχη το μελος αλομπαρ, η αν σε χαλαει το μελος παρομπαρ....

    Λες οτι η αλομπαρ ειναι ανθρωπος και συμβουλευει.
    Για πες μου, που μενει η αλομπαρ? τι τηλεφωνο εχει?
    Εαν εγω ειμαι ο ταδε χρηστης που μου εχεις απαντησει και η απαντηση σου με εχει οδηγησει σε καταστροφικες ενεργειες για μενα, που μπορω να σε βρω για να σου ζητησω τα ρεστα?...\'

    Αλομπάρ: Τη λέξη \'συμβουλεύω\' δε την έχω χρησιμοποιήσει. Ξέρεις Κρίνο, είμαι της λεπτομέρειας ειδικά στο γραπτό λόγο. Έχοντας έως και πολύ καλή γνώση της γλώσσας - αν το γνωρίζεις - δε χρησιμοποιώ ποτέ παραπλήσιες σε νόημα λέξεις, παρά μόνον τη συγκεκριμένη κάθε φορά που θέλω κάτι να πω και αυτό το \'κάτι\' να είναι σαφές. Το παραπάνω που λες είναι ανυπόστατο. Εγώ δεν υποτίμησα ουδέποτε στη ζωή μου - κατά συνέπεια και εικονικά - τη νοημοσύνη κανενός. Πασχόντων και μη. Δε ξέρω αν το έχεις προσέξει, αλλά αποφεύγω τον όρο \'ασθενής\'. Δε μου κάνει. Πάσχω σημαίνει υποφέρω. Άλλος λιγότερο, άλλος περισσότερο. Αλλά τά \'χω ξαναπεί αυτά. Που σημαίνει, ότι σε καμιά περίπτωση δε θα πω στον άλλο \'πήγαινε να πνιγείς\' υποθέτοντας ότι αυτός θα το πράξει. Απ\' την άλλη, νά \'σαι σίγουρος ότι αν τελικά το πράξει, η δική μου \'συμβουλή\' - όπως άστοχα παρατήρησες - δε θα είναι η αιτία. Δε θεωρώ ηλίθιο κανέναν κι ούτε είδα σε όσα έχω μέχρι τώρα διαβάσει κανέναν να προβαίνει σε τέτοιου είδους \'τραβηγμένες\' συμπεριφορές. Γιατί εδώ πιάνεις \'τραβηγμένο\' παράδειγμα. Άλλο μοίρασμα και ανταλλαγή εμπειριών, και άλλο συμβουλή ή προτροπή. Η προτροπή είναι πιο συγκεκριμένη έννοια. \'Εγώ παίρνω το τάδε χάπι, ΠΑΡΤΟ κι εσύ...\'. Είσαι σίγουρος ότι αν ο άλλος το πάρει, η ευθύνη είναι του προτρέποντος και όχι αυτού που το παίρνει; Εγώ δεν είμαι και ξηγήθηκα γιατί. Όσοι \'ψυχικά ασθενείς\' πέρασαν και περνούν απ\' τη ζωή μου είναι πανέξυπνοι. Και δε μιλάω για την εικονική μου ζωή Κρίνε. Άρα εκφέρω γνώμη με βάση την εμπειρία μου...

    Κρίνος:
    \'... Τωρα,
    για το ΜΟΝΟ βλακειες που σου φανηκε βαρυ.
    Οταν καποιος εκθετει το προβλημα του και αυτο ειναι πχ μια καταθλιψη και εσυ του απαντας.....
    Με τι στοιχεια του απαντας?
    Πως ξερεις ποια ειναι τα στοιχεια που πρεπει να αντλησεις για να του απαντησεις? Μιλαω για κοινωνικο περιγυρο, για οικογενοιακο ιστορικο και ενα σωρο αλλα πραγματα που ειναι απαραιτητα για να εχεις κριση?

    Και ας υποθεσουμε οτι τα αντλησες,
    πως γνωριζεις ποια πρεπει να ειναι η κρισιμα σωστη συμβουλη και κατευθυνση?
    Με τι γνωσεις? ποιας επιστημης?...\'

    Αλομπάρ: Εμένα ρωτάς, άρα εγώ σου απαντάω... αν έχω περάσει κατάθλιψη λοιπόν, απαντάω με βάση το πώς τη βίωσα εγώ, τί έκανα, πώς σκεφτόμουν... αν δεν έχω περάσει, κάνω τουμπέκα ψιλοκομμένη, απλά πράγματα. Για ιδιαίτερες και διαφορετικά βιωμένες από τον καθένα καταστάσεις, δε \'συμβουλεύω\' ποτέ. Πραγματικά οι απορίες σου μου κάνουν εντύπωση. Αν εγώ διαθέτω έντονα διεισδυτική ματιά, αν έχω μεγάλο βαθμό ενσυναίσθησης, αν το μυαλό μου είναι επαρκώς συγκροτημένο κι αν διαθέτω μεγάλο εσωτερικό πλούτο, είναι πράγματα που μπορώ να στα εξηγήσω ας πούμε;... ή πάλι αν στο παρελθόν έχω καταφέρει να βοηθήσω ανθρώπους σε πολλές και διαφορετικές καταστάσεις, και γνωρίζω ότι το καταφέρνω αυτό, χρειάζεται να αποδείξω κάτι απ\' τη στιγμή που γνωρίζω ότι συμβαίνει;... και γιατί ντε και καλά αυτό που θα \'συμβουλέψουμε\' τον άλλο, να είναι η πιο \'κρίσιμα σωστή συμβουλή\';... είναι δυνατόν να περιμένουμε \'μαγικά ραβδιά\';... διακρίνω μια ψιλοεμμονή στο δίπτυχο \'γνώση - επιστήμη\'... πάλι για ειδικούς μιλάς;... ούτε καν αυτοί δεν είναι σε θέση να γνωρίζουν... δοκιμάζουν ξέρεις, προτείνουν... δε βρίσκουν έτοιμα πακέτα, είναι αντικειμενικότεροι από εμάς ως παρατηρητές και λειτουργούν ως διαχειριστές κυρίως... βοηθούν να μπαίνει κανείς σε μονοπάτια που δεν είχε σκεφτεί από μόνος του ... ούτε θεϊκές ιδιότητες έχουν, ούτε τους έχουν άπαντες ανάγκη...

    Κρίνος:
    \'... Πως θα αισθανθεις εαν μαθεις,
    οτι καποιος χρηστης μετα απο τις απαντησεις σου, εγινε ακομα χειροτερα απο οτι ηταν ??? η ακομα χειροτερα οδηγηθηκε στην αυτοκτονια?


    Για ολα αυτα,
    μην τα προσωποποιήσεις,
    μπορει να εισαι εσυ που συμβουλευεις, η εσυ που δεχεσαι συμβουλες η καπιοιος τριτος με τριτο ατομο, αγνωστος μας...\'

    Αλομπάρ: Σου εξήγησα και πριν ότι δε μπαίνω στη λογική σου. Δε συμβουλεύω. Μοιράζομαι τα δικά μου σε σχέση με όσα γράφονται και μου θυμίζουν δικά μου πράγματα. Ό,τι θέλει ο καθένας κρατάει και ο τρόπος που θα το αξιοποιήσει αφορά τον ίδιο...

    Κρίνος:
    \'... η ρειν,
    επειδη εχει καποιες ευαισθησιες οπως ειχα και εγω οταν ημουν ενεργο μελος, παιρνει το δρομο το δικο μου.
    Θα δεχθει επιθεσεις οπως ειχα δεχτει και εγω.
    Γνωριζει ομως οτι τα μεταξωτα βρακια θελουν μεταξωτους κωλους.
    Αλλιως θα καθονταν στα αυγα της, και δεν θα μιλαγε καθολου...\'

    Αλομπάρ: Με συγχωρείς, αλλά δεν έχετε κοινά στοιχεία. Περισσότερο φέρνει στο δικό μου μήκος κύματος. Οι \'ευαισθησίες\' σου πού ακριβώς άπτονται; Απ\' τον αγενή σου τρόπο έκφρασης, απ\' την εμπάθεια που βγάζεις, απ\' το ότι μιλάς για λογαριασμό άλλων, ότι προτρέχεις, ότι πέφτεις σε αντιφάσεις και εις άτοπον επαγωγή συχνά, ότι βγάζεις ζηλίτσες και κακεντρέχεια ή ότι δε θέλεις να παραδεχτείς πολλές φορές ότι \'βρε αδερφέ, υπάρχουν και καλύτεροι από μένα σε αυτό τον κόσμο\';... πάντα υπάρχουν και φαίνεται αυτό... προσεγγίσεις σαν αυτές του μέλους καθώς και άλλων, απέχουν απ\' το σκεπτικό σου...

    Κρίνος:
    \'... Δεν ξερω βεβαια, αν αναφερεσαι στην πανικουλα,... Εχω σταματησει να λεω την γνωμη μου για το πως πρεπει να λυσει τα προβληματα του ο καθενας εδω μεσα... Αλλιως μπορεις να περιφερεσαι σε sites και να ζητας βοηθεια απο τον καθε αγνωστο που μπορει να σου πει οτι του κατεβει εντελως ανευθυνα...\'

    Αλομπάρ: Ναι, σε αυτό το μέλος αναφερόμουν, άλλωστε μίλησα ευθέως... έχεις σταματήσει, λες, να λες τη γνώμη σου για το ΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ να λύσει ο άλλος τα προβλήματά του... αυτό πώς να το εκλάβω;... ξέρεις κάθε φορά τον τρόπο δηλαδή;... και το πώς θα λειτουργήσει στον καθένα ο τρόπος αυτός;... κι έχεις παρόμοιες εμπειρίες από πάσης φύσεως προβλήματα;... μάλιστα... το να μπαίνει κανείς σε τέτοιους χώρους μπορεί να είναι και εποικοδομητικότατο ξέρεις... μπορεί να βρει κάτι που θα του κάνει χωρίς καν να ζητήσει βοήθεια... μέχρι και φίλους μπορεί να κάνει, να ανακουφιστεί απ\' τη μοναξιά, να νιώσει ότι υπάρχουν ομοιοπαθείς και άλλα πολλά...

    Κρίνος:
    \'... δεν περιφρονω κανενα και απαντω σε ολους, ασχετως αν δεν το αξιζουν κιολας.
    Παραδειγμα εσυ που παρολο που με εχεις γραμμενη στα παπαρια που δεν εχεις, (δικαιωμα σου βεβαια) καθομαι και σου απαντω...\'

    Αλομπάρ: Αντίφαση. Πώς δεν περιφρονείς ΚΑΝΕΝΑΝ και απαντάς σε ΟΛΟΥΣ, ασχέτως αν ΔΕΝ το ΑΞΙΖΟΥΝ κιόλας;... δε στέκει συντακτικά Κρίνε... αλήθεια, αφού \'δε μου αξίζει\' γιατί μπήκες στον κόπο;...

    Κρίνος:
    \'... Και επειδη με θεωρω υπευθυνο σαν ατομο,
    επειδη παντα ελεγα την γνωμη μου χωρις να εχω φοβους για το τι θα ακουσω μετα,
    εγραψα αυτα που διαβασες.

    Πολυ απλα,
    γιατι ο κρινος αμα πιστευε οτι κατι επρεπε να ειπωθει το εκανε και δεν κωλωνε ποτε.
    Το επιασες το γιατι?...\'

    Αλομπάρ: Το έπιασα. Συνήθως άνθρωποι που βγάζουν έντονα επιθετικότητα είναι φοβικοί...

    Κρίνος:
    \'... ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΚΑΝΩ!!!!!...\'

    Αλομπάρ: Αυτό είναι το σχόλιό σου στο ότι πιστεύω ότι περιφρονείς και ισοπεδώνεις άπαντες... τότε γιατί δε πας σ\' ένα βουνό ρε Κρίνε;... καλά, μη μιλάς με το Θεό ως άθεος, μίλα με τον αγέρα και τα πουλιά... εγώ το συνηθίζω ένεκα λογοτεχνίας...

    Κρίνος:
    \'... μπηκες ποτε στο κοπο, οτι μερικες φορες οι χαζομαρες κοστιζουν σε καποιους και μαλιστα πολυ ακριβα?

    Ειναι φανερο οτι ΟΧΙ...\'

    Αλομπάρ: Δε σχολίασες καν το ότι η χαζομάρα έχει κι αυτή υποκειμενική υπόσταση... επίσης, ότι φέρνεις στο φως και τα πιο βαθιά πράγματα δε το ήξερα ομολογώ...

    Κρίνος:
    \'... Δεν εχω τις γνωσεις για να ξερω τι ειναι χαζομαρα και τι δεν ειναι...\'

    Αλομπάρ: Δε χρειάζονται γνώσεις. Έχει να κάνει με τα δεδομένα του καθενός. Είναι υποκειμενική έννοια. Διαπιστωμένα.

    Κρίνος:
    \'... Οι κατέχοντες το αντικειμενο και αν ενα κριτηριο ειναι να εχεις πτυχιο ναι.

    Και επειδη σου αρεσουν οι εξυπναδες,
    οταν ειχες προβληματα υγειας, απο ποιους πηρες γνωμη?
    Απο τις φιλες σου? απο την γειτονισα? απο την μαμα σου?
    απο που ακριβως?
    Το \"απο τοτε\" η απαντηση ειναι απο τοτε που υπαρχουν ειδικευμενοι επιστημονες...\'

    Αλομπάρ: Δεν είμαι απ\' τους ανθρώπουν που προσδίδουν μεγαλύτερη αξία ή βάρος σε πρόσωπα κυρίως... πτυχίο βλέπεις, μπορεί να έχει και κάποιος που σύμφωνα με τα δικά μου δεδομένα ενδεχομένως να είναι και μαλάκας... επίσης, μπορεί να το πήρε με καβάντζα τα φράγκα του μπαμπά του, να είναι μπούλης που απ\' το σαλόνι βρέθηκε στο πανεπιστήμιο και ένα σωρό άλλα... μπορεί κι εγώ να έχω πτυχίο, πού το ξέρεις αλήθεια;... μήπως θα αλλάξει το ποιόν και ο χαρακτήρας του λες;... όσο για τον καρκίνο μου, είχα μια ομάδα νευροχειρουργών - ογκολόγων... για τον αλκοολισμό μου που δεν είναι αρρώστια, έχω τον εαυτό μου και την πλούσια σε εμπειρίες και διδακτικά μαθήματα ζωή μου, και για την κατάθλιψή μου πάλι τον εαυτό μου και τα όσα έχω μάθει στη μέχρι τώρα πορεία μου... φυσικά και δεν είμαι εναντίον των ειδικών, αν κατάλαβες λάθος... έχω μείνει όμως πιστή στην ουσία της ανθρώπινης φύσης, που λέει ότι ο άνθρωπος είναι φτιαγμένος ΚΑΙ για να βοηθάει ο ένας τον άλλο... βλέπεις εγώ είμαι της συλλογικής συνείδησης η κακομοίρα και όχι του παρτακισμού...

    Κρίνος:
    \'... εχω δει καποιους που πουλανε κομποσκοινια.....\'

    Αλομπάρ: Η απάντησή σου στο ότι υπάρχουν και χαρισματικοί άνθρωποι... λυπάμαι που δεν έχεις γνωρίσει βρε Κρίνε... εγώ άπειρους, και σαν εμένα και καλύτερους από μένα... έχει κι εδώ μέσα αρκετούς... και να ξέρεις, δεν έχουν απαραίτητα πτυχίο ψυχολογίας...

    Κρίνος:
    \'... που προτρεπεις ενα πασχοντα να ακουει οτιδηποτε απο τον πασα ασχετο ειναι απο ενδιαφερον ετσι?...\'

    Αλομπάρ: Να προσέξεις λίγο τη χρήση της γλώσσας... ούτε και τη λέξη \'προτροπή\' χρησιμοποίησα, όπως και τη λέξη \'συμβουλή\'... αλήθεια, γιατί τη χαρακτηρίζεις \'πάσχοντα\';... σε ένα σημείο των γραπτών σου - που δε το σχολίασα - δεν ήσουν σίγουρος ότι έχει κάτι... άλλαξες γνώμη τώρα;... ά, και πού \'σαι;... εγώ μίλησα για ΤΥΧΟΝ ύπαρξη ψυχικής ασθένειας, αλλά φαίνεται σου διέφυγε έ;...

    Κρίνος:
    \'... αλλο το μοιρασμα και αλλο η μαλακια.
    Μην μπερδευομαστε...\'

    Αλομπάρ: Έχεις δίκιο... η μαλακία κάνει μπαμ... λάμπει ολόκληρη... δε χρειάζεται καμία προσπάθεια για να έρθει στο φως...

    Κρίνος:
    \'... αν τα προβληματα μας, μπορουσαν να λυθουν με χαμογελα,
    πιστεψε με, θα ειχα μαγουλαδες ολη μερα, προκειμενου να κανω καποιον να αισθανεται καλα...\'

    Αλομπάρ: Πώς φαίνεται η έλλειψη χιούμορ και ευαισθησίας πολλές φορές... αν είχες ιδέα για το πόσα λύνονται χάρη σ\' ένα χαμόγελο, ίσως μίλαγες διαφορετικά... δε ρωτάς και κάναν ειδικό;... μπορεί και να διαφωνήσει μαζί σου...


    .................................................. ..............................................

    Δε ζητώ συγγνώμη για το μακροσκελές του κειμένου. Δεν είναι υποχρεωτικό να το διαβάσει κανείς. Άλλωστε είναι τοποθέτηση, δεν είναι θέμα. Νομίζω ότι είπα όλα όσα ήθελα. Ας κλειδωθεί και το ποστ. Σας ευχαριστώ.

    \'Εντιτ:... για του λόγου το αληθές... το γράψιμο, ίσως το πιο βασικό μου \'όπλο\' για την κατάσταση που βιώνω αυτή την εποχή... πρώτα τα δικά μου όπλα και έπονται τα υπόλοιπα... εφόδια έχουμε όλοι...

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Hrakleio Krhths
    Posts
    3,599
    βρε Alobar? πως μπορεις να συγκρινεις την γλυκεια ρειν με σενα?οχι πες μου.
    σαν την μερα με την νυκτα ειστε.εσυ σταζεις μονο χολη και φαρμακι ενω η ρειν αστειρευτη γλυκα.
    αν με αντηπαθεις τοσο πολυ προβλημα σου.τα αισθηματα ειναι αμηβαια.αλλα σταματα να με πιανεις στο στομα σου .κρατα την γνωμη σου για τον εαυτο σου αν ειναι δυνατον.
    εχεις σκευφτει ποτε οτι μπορει να ειμαι μια πολυ γλυκεια κοπελα που μηλαει ομορφα στην αληθηνη της ζωη?δωσε μου μια ευκαιρια και μην με καταδικαζεις τοσο αδικα.οχι οτι με ενδιαφερει η γνωμη σου δεν προουμε καθολου απο ασχετες γνωμες απο ατομα π δεν με εχουν δει ποτε και δεν ξερουν καν το ονομα μου.
    μην προσπαθεις ομως να περασεις την γνωμη σου και σε αλλους.
    δλδ τι προσπαθεις να αποδηξεις με αυτο?να με μοιωσεις?
    στο ειπα και στο ξαναλεω,αξια να με μειωσεις δεν εισαι και δεν θα εισαι ποτε!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Ελληνική Ζυθοποϊία
    Posts
    1,023
    Γιατί δε διαβάζεις πιο προσεκτικά καλή μου Πανικούλα;... άλλος σε χαρακτήρισε \'πάσχοντα\' κι άλλοι διασκεδάζουν μαζί σου... προφανώς δε βλέπεις ότι προσπαθώ να πω ξεκάθαρα κάποια πράγματα και δικαίωμά σου να μη το κάνεις... κι επειδή δε συγκρίνω τον εαυτό μου με το μέλος - νά \'σαι σίγουρη, ούτε και αυτό μαζί μου - αρκέσου σε απαντήσεις που εσένα σε καλύπτουν... κατ\' τ\' άλλα, παρακάλεσα να μην απαντήσει κάποιος πάνω στην απάντησή μου... άσε λοιπόν να στάζω χολή και φαρμάκι γιατί πραγματικά η γλύκα περισσεύει και άρχισε ο κόσμος να ξυνίζει... νά \'σαι καλά...

  4. #4
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Παντα μου αρεσαν οι ζωντανες και οι επικοδομητικες αντιπαραθεσεις.
    Χαιρομαι να διαβαζω αποψεις που ειναι αντιθετες με τις δικες μου, ετσι μου δινουν βημα για σοβαρη συζητηση.
    Δεν εχει να κανει που σιγουρα δεν θα συναντηθουν οι αποψεις μας, οσο το οτι μπορουμε και συζηταμε.

    Βεβαια το να μην μπορεις να συμφωνησεις μαζι μου,
    διακρινω οτι παιζει περισσοτερο γιατι ειμαι αντιπαθης, παρα για το οτι υπαρχει διαφωνιας ουσιας.
    Ας ειναι και ετσι βγαινει κατι απο ολο αυτο,



    παμε λοιπον........








    Originally posted by Alobar
    Καλησπέρα. Για να μη γίνει παρεξήγηση, αυτό το θρεντ είναι στην ουσία \'ποστ ριπλάϋ\' στην τοποθέτηση του Κρίνου, αλλά το άλλο θρεντ κλειδώθηκε. Θα παρακαλέσω να μην υπάρξουν απαντήσεις μιας και δε πρόκειται για νέο θέμα. Θα προσπαθήσω να είμαι σύντομη, αν και τα σχόλια του χρήστη είναι αρκετά...

    Κρίνος:
    \'... Γραφεις ανθρωποι απαντουν σε ανθρωπους.

    Ας πιασω στην τυχη το μελος αλομπαρ, η αν σε χαλαει το μελος παρομπαρ....

    Λες οτι η αλομπαρ ειναι ανθρωπος και συμβουλευει.
    Για πες μου, που μενει η αλομπαρ? τι τηλεφωνο εχει?
    Εαν εγω ειμαι ο ταδε χρηστης που μου εχεις απαντησει και η απαντηση σου με εχει οδηγησει σε καταστροφικες ενεργειες για μενα, που μπορω να σε βρω για να σου ζητησω τα ρεστα?...\'

    Αλομπάρ: Τη λέξη \'συμβουλεύω\' δε την έχω χρησιμοποιήσει. Ξέρεις Κρίνο, είμαι της λεπτομέρειας ειδικά στο γραπτό λόγο. Έχοντας έως και πολύ καλή γνώση της γλώσσας - αν το γνωρίζεις - δε χρησιμοποιώ ποτέ παραπλήσιες σε νόημα λέξεις, παρά μόνον τη συγκεκριμένη κάθε φορά που θέλω κάτι να πω και αυτό το \'κάτι\' να είναι σαφές. Το παραπάνω που λες είναι ανυπόστατο. Εγώ δεν υποτίμησα ουδέποτε στη ζωή μου - κατά συνέπεια και εικονικά - τη νοημοσύνη κανενός. Πασχόντων και μη. Δε ξέρω αν το έχεις προσέξει, αλλά αποφεύγω τον όρο \'ασθενής\'. Δε μου κάνει. Πάσχω σημαίνει υποφέρω. Άλλος λιγότερο, άλλος περισσότερο. Αλλά τά \'χω ξαναπεί αυτά. Που σημαίνει, ότι σε καμιά περίπτωση δε θα πω στον άλλο \'πήγαινε να πνιγείς\' υποθέτοντας ότι αυτός θα το πράξει. Απ\' την άλλη, νά \'σαι σίγουρος ότι αν τελικά το πράξει, η δική μου \'συμβουλή\' - όπως άστοχα παρατήρησες - δε θα είναι η αιτία. Δε θεωρώ ηλίθιο κανέναν κι ούτε είδα σε όσα έχω μέχρι τώρα διαβάσει κανέναν να προβαίνει σε τέτοιου είδους \'τραβηγμένες\' συμπεριφορές. Γιατί εδώ πιάνεις \'τραβηγμένο\' παράδειγμα. Άλλο μοίρασμα και ανταλλαγή εμπειριών, και άλλο συμβουλή ή προτροπή. Η προτροπή είναι πιο συγκεκριμένη έννοια. \'Εγώ παίρνω το τάδε χάπι, ΠΑΡΤΟ κι εσύ...\'. Είσαι σίγουρος ότι αν ο άλλος το πάρει, η ευθύνη είναι του προτρέποντος και όχι αυτού που το παίρνει; Εγώ δεν είμαι και ξηγήθηκα γιατί. Όσοι \'ψυχικά ασθενείς\' πέρασαν και περνούν απ\' τη ζωή μου είναι πανέξυπνοι. Και δε μιλάω για την εικονική μου ζωή Κρίνε. Άρα εκφέρω γνώμη με βάση την εμπειρία μου...


    σε χαλασε λοιπον η λεξη \"συμβολευω\"???
    Την αποσυρω απο το τραπεζι και την αντικαθιστω με το κεφερω γνωμη, οπως την γραφεις στο κειμενο σου για να ειμαι συννομος με αυτο που σε εκφραζει.


    Το μοιρασμα λοιπον εμπειριων, τι ειναι ακριβως?
    Ειναι μια αεναη μεταφορα μυαλων?
    Ειναι μηπως μια δικη σου ερμηνεια συμπεριφορων την οποια την μεταδιδεις οπως μπορεις με γραπτο λογο?
    Και αν ειναι ολα αυτα, πως αυτο ενσωματώνεται σε ενα αλλο μυαλο η μια αλλη ψυχη?
    Πως μπορει να γινει μια τετοια συγκοληση οπως την περιγραφεις?
    Και τι κινδυνους μπορει να ελοχευει αυτο?
    Σου φαινεται τραβηγμενο ολο αυτο?
    Ναι συμφωνω οτι ειναι, αλλα ομως δεν το αποκελιω σαν πιθανοτητα.
    Και εγω δεν αναφερομαι στο τι συμβαινει κατα μεσο ορο, αλλα το τι μπορει να συμβει σαν εξαιρεση.
    Και εδω για μενα οι εξαιρεσεις εχουν μια σημασια, στην κουβεντα τεραστια.

    Εσυ προσπαθεις να την εκμηδενισεις, εγω προτιμω οχι.
    Γιατι καλως η οχι, πισω απο τα πληκτρολογια κρυβονται ανωνυμες ζωες, σε εμας ομως οχι σε αυτους που ειναι πισω απο αυτα.

    Επισης μου εκανε τρομερη εντυπωση οτι δεν βρηκες να ψελλισεις ουτε μια σκεψη για τα οσα εγραψα περι ανωνυμιας.
    Και ομως επειδη ακριβως εισαι ανωνυμη αγαπητη αλομπαρ,
    μπορεις και εχεις το δικαιωμα να λες οτι αμπελοφιλοσοφια σου κανει κεφι χωρις να σε ενδιαφερει ιδιαιτερα αν εχει βαρυτητα η οχι αυτο που γραφεις.

    Οταν λες στον αλλο παρε χαπι ταδε, εχεις λαθος στο οτι δεν εχεις ευθυνη. Τουλαχιστον σου αναλογει η μιση ευθυνη αν θες.
    Αλλα το χαπι ταδε, ειναι το αυτο που φαινεται, εγω μιλαω ομως και για αυτα που δεν φαινονται και δεν χτυπανε με την πρωτη ματια.
    Οι λεξεις, οι αποψεις που φυτευονται στο μυαλο του αλλου, τον στρεφουν σε μια κατασταση επειδη ετσι του ειπε ο αλλος, ειναι το αορατο χαπι που μπορει να παρει ο αλλος, χωρις οπως λες να εχεις εσυ ευθυνη.

    Ειπα σε αλλο θεμα,
    οτι η δικη μου ηθικη ευθυνη δεν σταματα μονο στο τι λεω,
    αλλα και στο τι παραγεται απο αυτα που λεω.
    Εδω μαλλον εχουμε διαφορετικο κωδικα ηθικης,
    ισως να ειναι αυτη η διαφορα μας.




    Κρίνος:
    \'... Τωρα,
    για το ΜΟΝΟ βλακειες που σου φανηκε βαρυ.
    Οταν καποιος εκθετει το προβλημα του και αυτο ειναι πχ μια καταθλιψη και εσυ του απαντας.....
    Με τι στοιχεια του απαντας?
    Πως ξερεις ποια ειναι τα στοιχεια που πρεπει να αντλησεις για να του απαντησεις? Μιλαω για κοινωνικο περιγυρο, για οικογενοιακο ιστορικο και ενα σωρο αλλα πραγματα που ειναι απαραιτητα για να εχεις κριση?

    Και ας υποθεσουμε οτι τα αντλησες,
    πως γνωριζεις ποια πρεπει να ειναι η κρισιμα σωστη συμβουλη και κατευθυνση?
    Με τι γνωσεις? ποιας επιστημης?...\'

    Αλομπάρ: Εμένα ρωτάς, άρα εγώ σου απαντάω... αν έχω περάσει κατάθλιψη λοιπόν, απαντάω με βάση το πώς τη βίωσα εγώ, τί έκανα, πώς σκεφτόμουν... αν δεν έχω περάσει, κάνω τουμπέκα ψιλοκκομένη, απλά πράγματα. Για ιδιαίτερες και διαφορετικά βιωμένες από τον καθένα καταστάσεις, δε \'συμβουλεύω\' ποτέ.


    γνωριζεις πολλους που ειχαν την καρδια τους η καποια αλλη παθηση, να ρωτησαν αλλους καρδιακους για το τι πρεπει να κανουν ετσι ωστε να γινουν καλα?
    Σαφως και δεν ειπα ενας καρδιακος να ρωτησει καποιον που εσπασε το ποδι του αλλα οι συγκρισεις που κανεις, κατ εμε, ειναι αχαρακτηριστες.

    Αν νομιζεις οτι δυο καταθλιπτικοι θα συνελθουν γιατι απλα θα λεει ο ενας στον αλλον τα βιωματα τους και τις σκεψεις τους, δεν εχω να σου πω κατι αλλο....
    Πολυ πιθανον να προκειται για νεο ιατρικο επιτεγμα που απλα εμενα μου διαφευγει.





    Πραγματικά οι απορίες σου μου κάνουν εντύπωση. Αν εγώ διαθέτω έντονα διεισδυτική ματιά, αν έχω μεγάλο βαθμό ενσυναίσθησης, αν το μυαλό μου είναι επαρκώς συγκροτημένο κι αν διαθέτω μεγάλο εσωτερικό πλούτο, είναι πράγματα που μπορώ να στα εξηγήσω ας πούμε;...


    πιστευεις οτι στην ζωη σημερα, μας λειπουν ας πουμε ανθρωποι με ακριβως αυτα τα στοιχεια?
    Η αυτα τα στοιχεια φτανουν για να μπορεσουμε να πλησιασουμε καποιον?




    ή πάλι αν στο παρελθόν έχω καταφέρει να βοηθήσω ανθρώπους σε πολλές και διαφορετικές καταστάσεις, και γνωρίζω ότι το καταφέρνω αυτό, χρειάζεται να αποδείξω κάτι απ\' τη στιγμή που γνωρίζω ότι συμβαίνει;... και γιατί ντε και καλά αυτό που θα \'συμβουλέψουμε\' τον άλλο, να είναι η πιο \'κρίσιμα σωστή συμβουλή\';... είναι δυνατόν να περιμένουμε \'μαγικά ραβδιά\';...


    δυστυχως σου αρεσει η οχι, ναι προκειται για μαγικα ραβδια.
    Η διαφορα ειναι οτι το αυτο το μαγικο ραβδι, δεν πρεπει να το κατεχεις εσυ και να ξεμπερδεψεις, πρεπει να το μοιραστεις εξισου με τον αλλον.

    Θελω να πω οτι, οσο μυαλο και να εχεις, οση ενσυναισθηση και να προβαλεις, αν ο αλλος δεν θελει να την μοιραστει μαζι σου για τους δικους του λογους, πολυ απλα θα την εχεις να πορευεσαι....





    διακρίνω μια ψιλοεμμονή στο δίπτυχο \'γνώση - επιστήμη\'... πάλι για ειδικούς μιλάς;... ούτε καν αυτοί δεν είναι σε θέση να γνωρίζουν... δοκιμάζουν ξέρεις, προτείνουν... δε βρίσκουν έτοιμα πακέτα, είναι αντικειμενικότεροι από εμάς ως παρατηρητές και λειτουργούν ως διαχειριστές κυρίως... βοηθούν να μπαίνει κανείς σε μονοπάτια που δεν είχε σκεφτεί από μόνος του ... ούτε θεϊκές ιδιότητες έχουν, ούτε τους έχουν άπαντες ανάγκη...


    εχω γραψει απειρες φορες οτι ειμαι εναντιον στους ψυχιατρους και στους ψυχολογους, οποτε μην μου λες εμενα για ειδικους και πτυχια.

    Ομως εδω εχουμε μια διαφορα η οποια ειναι κρισιμη.
    Εδω ειναι ιντερνετ και εδω εχουμε να κανουμε με γραπτο λογο και οχι με μια απευθειας επικοινωνια.

    Σε αυτο το κομματι, σε αυτη ακριβως την επικοινωνια,
    ο ψυχολογος υπερτερει εναντι εσου, γιατι ακριβως γνωριζει (λογω σπουδων οχι γιατι ειναι καλο παιδι οπως εσυ) τι πρεπει να πει και τι οχι.
    Αυτο που γνωριζει βεβαια ειναι να μην κανει κατι χειροτερο, οχι κατι καλυτερο μην μπερδευτουμε.

    Εκει που εσυ μπορει να εισαι σε καλυτερη θεση,
    ειναι αν εισαι σε απευθειας επικοινωνια με το ατομο που συζηταμε.

    Εγω να σου πω την αληθεια,
    στο γραπτο λογο δεν ειμαι τοσο καλος, οσο στο να μιλαω, επικοινωνω με τον αλλο.
    Θεωρω αρκετα κρισιμη την θεση μου, οταν μενω μονο σε αυτο το κομματι, αυτο του γραπτου λογου.
    Απο την εμπειρια μου, οσες φορες ειχα επαφη f2f με κοσμο,
    οταν εληγε η συζητηση, κοιτωντας τον αλλον στα ματια,
    μπορουσα να καταλαβω τι ανταποκριση ειχε η επαφη μας.
    Εδω οταν απαντας σε καποιον, ειναι αδυνατον να εχεις τετοια επαφη.





    Κρίνος:
    \'... Πως θα αισθανθεις εαν μαθεις,
    οτι καποιος χρηστης μετα απο τις απαντησεις σου, εγινε ακομα χειροτερα απο οτι ηταν ??? η ακομα χειροτερα οδηγηθηκε στην αυτοκτονια?


    Για ολα αυτα,
    μην τα προσωποποιήσεις,
    μπορει να εισαι εσυ που συμβουλευεις, η εσυ που δεχεσαι συμβουλες η καπιοιος τριτος με τριτο ατομο, αγνωστος μας...\'

    Αλομπάρ: Σου εξήγησα και πριν ότι δε μπαίνω στη λογική σου. Δε συμβουλεύω. Μοιράζομαι τα δικά μου σε σχέση με όσα γράφονται και μου θυμίζουν δικά μου πράγματα. Ό,τι θέλει ο καθένας κρατάει και ο τρόπος που θα το αξιοποιήσει αφορά τον ίδιο...



    ναι πολυ ωραια, δεν συμβουλευεις αλλα μοιραζεσαι...
    Προφανως σε βολευει να αγνοεις οτι απο την στιγμη που ανοιγεις το στομα σου, συμβουλευεις θες δεν θες,
    οταν σε ρωταει κατι ο αλλος και εσυ απαντας στο ερωτημα του, εσυ μπορει να κλωσσας αυγα, αλλα τα μηνυματα πηγαινουν ασχετως αν εσυ σφυρας αδιαφορα.

    Σορρυ αλλα αυτο εμενα μου κανει σαν φοβο να παρεις ευθυνες που σου αναλογουν.

    Και αν τελικα απο μια σου συζητηση,
    καποιος φρικαρει και φυγει απο καπου, εσυ δεν απαντησες,
    απλα μοιραστηκες την εμπειρια σου.....

    Λαμπρον το λαμπροτερον.....
    Απο μεριας μου τοτε, σου ευχομαι καλα μοιρασματα.




    Κρίνος:
    \'... η ρειν,
    επειδη εχει καποιες ευαισθησιες οπως ειχα και εγω οταν ημουν ενεργο μελος, παιρνει το δρομο το δικο μου.
    Θα δεχθει επιθεσεις οπως ειχα δεχτει και εγω.
    Γνωριζει ομως οτι τα μεταξωτα βρακια θελουν μεταξωτους κωλους.
    Αλλιως θα καθονταν στα αυγα της, και δεν θα μιλαγε καθολου...\'

    Αλομπάρ: Με συγχωρείς, αλλά δεν έχετε κοινά στοιχεία. Περισσότερο φέρνει στο δικό μου μήκος κύματος.


    χεχεχε.... θα διαβαζει η ρειν και θα νιωθει οτι την τραβανε δυο χερια απο εδω και απο εκει.
    Αντε τοτε, χαρισμα σου..... :P




    Οι \'ευαισθησίες\' σου πού ακριβώς άπτονται; Απ\' τον αγενή σου τρόπο έκφρασης, απ\' την εμπάθεια που βγάζεις, απ\' το ότι μιλάς για λογαριασμό άλλων, ότι προτρέχεις, ότι πέφτεις σε αντιφάσεις και εις άτοπον επαγωγή συχνά, ότι βγάζεις ζηλίτσες και κακεντρέχεια ή ότι δε θέλεις να παραδεχτείς πολλές φορές ότι \'βρε αδερφέ, υπάρχουν και καλύτεροι από μένα σε αυτό τον κόσμο\';... πάντα υπάρχουν και φαίνεται αυτό... προσεγγίσεις σαν αυτές του μέλους καθώς και άλλων, απέχουν απ\' το σκεπτικό σου...


    απο τις οσες φορες που εχουμε βρεθει με κοσμο απο εδω μεσα και μου εχουν πει οτι χαρηκαν που με γνωρισαν.
    Χεστηκα για τα μεταλλια και τα ευσημα που θα μπορουσε καποιος να γραψει εδω μεσα.

    Για μενα μετραει, αυτο που ειδα να συμβαινει μπροστα μου και οχι ενα τσουβαλι γραμματα χωμενα σε μια οθονη.

    Τωρα την δικη σου προσωπικη αντιπαθεια και τα οσα γραφεις,
    δεν με ενοχλουν καθολου που υπαρχουν.
    Συνεχισε να με αντιπαθεις.




    Κρίνος:
    \'... Δεν ξερω βεβαια, αν αναφερεσαι στην πανικουλα,... Εχω σταματησει να λεω την γνωμη μου για το πως πρεπει να λυσει τα προβληματα του ο καθενας εδω μεσα... Αλλιως μπορεις να περιφερεσαι σε sites και να ζητας βοηθεια απο τον καθε αγνωστο που μπορει να σου πει οτι του κατεβει εντελως ανευθυνα...\'

    Αλομπάρ: Ναι, σε αυτό το μέλος αναφερόμουν, άλλωστε μίλησα ευθέως...


    ευθεως θα μιλαγες, αν χρησιμοποιουσες το λογκιν της.
    Στο χωριο μου αλλιως το λενε αυτο που εκανες.
    Δεν βλεπω το λογο να πρεπει να μαντευω για ποιο ατομο μιλαμε.




    έχεις σταματήσει, λες, να λες τη γνώμη σου για το ΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ να λύσει ο άλλος τα προβλήματά του... αυτό πώς να το εκλάβω;... ξέρεις κάθε φορά τον τρόπο δηλαδή;...


    δεν γνωριζα ποτε κανενα τροπο.
    Μαθαινα τον ανθρωπο, οταν τον εβλεπα.
    Αλλοι εχουν τα μανιουαλ, οχι εγω.

    Τωρα πλεον, ναι δεν γνωριζω τον τροπο για αυτο και σταματαω.




    και το πώς θα λειτουργήσει στον καθένα ο τρόπος αυτός;... κι έχεις παρόμοιες εμπειρίες από πάσης φύσεως προβλήματα;...


    δεν εχω καμια εμπειρια σε τιποτα.
    Το μονο που γνωριζω ειναι το πεζοδρομιο της ζωης και με αυτο πορευομαι.




    μάλιστα... το να μπαίνει κανείς σε τέτοιους χώρους μπορεί να είναι και εποικοδομητικότατο ξέρεις... μπορεί να βρει κάτι που θα του κάνει χωρίς καν να ζητήσει βοήθεια... μέχρι και φίλους μπορεί να κάνει, να ανακουφιστεί απ\' τη μοναξιά, να νιώσει ότι υπάρχουν ομοιοπαθείς και άλλα πολλά...


    δεν αμφιβαλλω,
    οπως ειχα γραψει, το να μπαινεις για να χαβαλεδιαζεις ειναι μια χαρα.
    Αυτο και συμβουλεψα την πανικουλα.
    Για τα υπολοιπα καλο θα ειναι να απευθυνθει στον ειδικο της.




    Κρίνος:
    \'... δεν περιφρονω κανενα και απαντω σε ολους, ασχετως αν δεν το αξιζουν κιολας.
    Παραδειγμα εσυ που παρολο που με εχεις γραμμενη στα παπαρια που δεν εχεις, (δικαιωμα σου βεβαια) καθομαι και σου απαντω...\'

    Αλομπάρ: Αντίφαση. Πώς δεν περιφρονείς ΚΑΝΕΝΑΝ και απαντάς σε ΟΛΟΥΣ, ασχέτως αν ΔΕΝ το ΑΞΙΖΟΥΝ κιόλας;... δε στέκει συντακτικά Κρίνε... αλήθεια, αφού \'δε μου αξίζει\' γιατί μπήκες στον κόπο;...


    γιατι ειμαι μαζοχας....
    :D :D :D
    Παντα απαντω σε οσους μου απευθυνουν το λογο.
    Για μενα δεν ειναι κριτηριο να σου απαντησω η οχι με βαση το αν με περιφρονεις.
    Πιστευω οτι ειναι θεμα συγκυριων, και οι συγκυριες δεν με εμποδιζαν ποτε στο να συζητω.

    Δεν ειναι θεμα συντακτικου οπως πιστευεις,
    αλλα διαφορετικος κωδικας ηθικης.

    Μαθε να ξεπερνας το μισος σου, την περιφρονηση σου την απεχθεια σου.
    Μαθε να ελεγχεις τον εαυτο σου, εχεις να κερδισεις απο αυτο....




    Κρίνος:
    \'... Και επειδη με θεωρω υπευθυνο σαν ατομο,
    επειδη παντα ελεγα την γνωμη μου χωρις να εχω φοβους για το τι θα ακουσω μετα,
    εγραψα αυτα που διαβασες.

    Πολυ απλα,
    γιατι ο κρινος αμα πιστευε οτι κατι επρεπε να ειπωθει το εκανε και δεν κωλωνε ποτε.
    Το επιασες το γιατι?...\'

    Αλομπάρ: Το έπιασα. Συνήθως άνθρωποι που βγάζουν έντονα επιθετικότητα είναι φοβικοί...


    αυτο παλι πως βγαινει?
    γιατι εγω κατα περιπτωση ειμαι πολυ επιθετικος.
    Μπορεις να μου πεις γιατι - εστω συνηθως - ειμαι φοβικος?
    Ειναι κατι που δεν το γνωριζω και θα με ενδιεφερε να το μαθω.....



    Κρίνος:
    \'... ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΚΑΝΩ!!!!!...\'

    Αλομπάρ: Αυτό είναι το σχόλιό σου στο ότι πιστεύω ότι περιφρονείς και ισοπεδώνεις άπαντες... τότε γιατί δε πας σ\' ένα βουνό ρε Κρίνε;... καλά, μη μιλάς με το Θεό ως άθεος, μίλα με τον αγέρα και τα πουλιά... εγώ το συνηθίζω ένεκα λογοτεχνίας...


    οτι πρεπει να ισοπεδωθει, ετσι και θα γινει αλομπαρ,
    μην εχεις αμφιβολια για αυτο.

    Γιατι πρεπει να παω στο βουνο δηλαδη?
    Τοσο πολυ σε ενοχλει η αλλη αποψη?




    Κρίνος:
    \'... μπηκες ποτε στο κοπο, οτι μερικες φορες οι χαζομαρες κοστιζουν σε καποιους και μαλιστα πολυ ακριβα?

    Ειναι φανερο οτι ΟΧΙ...\'

    Αλομπάρ: Δε σχολίασες καν το ότι η χαζομάρα έχει κι αυτή υποκειμενική υπόσταση... επίσης, ότι φέρνεις στο φως και τα πιο βαθιά πράγματα δε το ήξερα ομολογώ...


    μα βεβαια, οι χαζομαρς μπορουν να παρουν οτι διασταση θες, δεν αμφιβαλλω.
    Για αυτο αλλωστε ονομαζονται ετσι.





    Κρίνος:
    \'... Δεν εχω τις γνωσεις για να ξερω τι ειναι χαζομαρα και τι δεν ειναι...\'

    Αλομπάρ: Δε χρειάζονται γνώσεις. Έχει να κάνει με τα δεδομένα του καθενός. Είναι υποκειμενική έννοια. Διαπιστωμένα.


    οταν καποιες πραξεις καταληγουν καπως, δεν υπαρχει καμια υποκειμενικοτητα.
    Χαρακτηριζονται με καποιες λεξεις που δεν χρηζουν υποκειμενικοτητας.
    Διπαιστωμενα.





    Κρίνος:
    \'... Οι κατέχοντες το αντικειμενο και αν ενα κριτηριο ειναι να εχεις πτυχιο ναι.

    Και επειδη σου αρεσουν οι εξυπναδες,
    οταν ειχες προβληματα υγειας, απο ποιους πηρες γνωμη?
    Απο τις φιλες σου? απο την γειτονισα? απο την μαμα σου?
    απο που ακριβως?
    Το \"απο τοτε\" η απαντηση ειναι απο τοτε που υπαρχουν ειδικευμενοι επιστημονες...\'

    Αλομπάρ: Δεν είμαι απ\' τους ανθρώπουν που προσδίδουν μεγαλύτερη αξία ή βάρος σε πρόσωπα κυρίως... πτυχίο βλέπεις, μπορεί να έχει και κάποιος που σύμφωνα με τα δικά μου δεδομένα να είναι και μαλάκας... επίσης, μπορεί να το πήρε με καβάντζα τα φράγκα του μπαμπά του, να είναι μπούλης που απ\' το σαλόνι βρέθηκε στο πανεπιστήμιο και ένα σωρό άλλα... μπορεί κι εγώ να έχω πτυχίο, πού το ξέρεις αλήθεια;... μήπως θα αλλάξει το ποιόν και ο χαρακτήρας του λες;... όσο για τον καρκίνο μου, είχα μια ομάδα νευροχειρουργών - ογκολόγων...


    και πως εμπιστευτηκες τον εαυτο σου, σε αυτους?
    Δεν ηταν μαλακες? πως το τσεκαρες?
    Επισης γνωριζες αν τα πτυχια τους τα πηραν με τις καβαντζες των πατεραδων τους??
    Γιατι δεν πηγες να βρεις αλλους καρκινοπαθεις να το συζητησετε να γινεις καλα?


    Αλλα ξερεις τι?
    Οταν σφιγγουν οι κωλοι, οι πολλες εξυπναδες περισευουν ε?
    ε ναι.....




    για τον αλκοολισμό μου που δεν είναι αρρώστια, έχω τον εαυτό μου και την πλούσια σε εμπειρίες και διδακτικά μαθήματα ζωή μου, και για την κατάθλιψή μου πάλι τον εαυτό μου και τα όσα έχω μάθει στη μέχρι τώρα πορεία μου... φυσικά και δεν είμαι εναντίον των ειδικών, αν κατάλαβες λάθος... έχω μείνει όμως πιστή στην ουσία της ανθρώπινης φύσης, που λέει ότι ο άνθρωπος είναι φτιαγμένος ΚΑΙ για να βοηθάει ο ένας τον άλλο... βλέπεις εγώ είμαι της συλλογικής συνείδησης η κακομοίρα και όχι του παρτακισμού...


    δεν διαφωνω στα της συλλογικης συνειδησης, σαφως και ειμαι υπερ.
    Διαφωνω στις τηλεδιαγνωσεις ασχετων κομπογιαννιτων αν με εννοεις.




    Κρίνος:
    \'... εχω δει καποιους που πουλανε κομποσκοινια.....\'

    Αλομπάρ: Η απάντησή σου στο ότι υπάρχουν και χαρισματικοί άνθρωποι... λυπάμαι που δεν έχεις γνωρίσει βρε Κρίνε... εγώ άπειρους, και σαν εμένα και καλύτερους από μένα... έχει κι εδώ μέσα αρκετούς... και να ξέρεις, δεν έχουν απαραίτητα πτυχίο ψυχολογίας...


    τα πτυχια ψυχολογιας τα εχω χεσμενα.
    Και αν θες να σου απαντησω σε αυτο,
    εμενα προσωπικα οι καλυτεροι ψυχολογοι ειναι οι φιλοι μου,
    που σε οτι δυσκολια ειχα στη ζωη μου, χρειαζομουνα μονο ενα τηλεφωνο για να ειναι διπλα μου σε λιγα λεπτα και να ξενυχτησουν μαζι μου σε οτι σκεφτομουν.




    Κρίνος:
    \'... που προτρεπεις ενα πασχοντα να ακουει οτιδηποτε απο τον πασα ασχετο ειναι απο ενδιαφερον ετσι?...\'

    Αλομπάρ: Να προσέξεις λίγο τη χρήση της γλώσσας... ούτε και τη λέξη \'προτροπή\' χρησιμοποίησα, όπως και τη λέξη \'συμβουλή\'... αλήθεια, γιατί τη χαρακτηρίζεις \'πάσχοντα\'...


    καποιος που παιρνει σκευασματα, πως θες να το χαρακτηρισω?
    καραμελλακια?
    Την προτροπη δεν την χρησιμοποιησες εσυ, αλλα εγω.
    Δεν με αφορα αν δεν θες να χρησιμοποιησεις κατι επειδη εσενα δεν σε βολεει η σε χαλαει.




    σε ένα σημείο των γραπτών σου - που δε το σχολίασα - δεν ήσουν σίγουρος ότι έχει κάτι... άλλαξες γνώμη τώρα;... ά, και πού \'σαι;... εγώ μίλησα για ΤΥΧΟΝ ύπαρξη ψυχικής ασθένειας, αλλά φαίνεται σου διέφυγε έ;...


    δεν μιλαγαμε για καποιον συγκεκριμενα.
    Ειναι σαφες ομως οτι ενας χρηστης που γραφεται εδω, συνηθως δεν το κανει για να περασει την ωρα του.
    Υπαρχουν πολυ πιο χαρωπα φορουμ αν θελει να βρει κατι να χαλαρωσει.

    Μην ανησυχεις, και δεν μου διαφευγει τιποτα.




    Κρίνος:
    \'... αλλο το μοιρασμα και αλλο η μαλακια.
    Μην μπερδευομαστε...\'

    Αλομπάρ: Έχεις δίκιο... η μαλακία κάνει μπαμ... λάμπει ολόκληρη... δε χρειάζεται καμία προσπάθεια για να έρθει στο φως...


    στα λογια μου ερχεσαι....




    Κρίνος:
    \'... αν τα προβληματα μας, μπορουσαν να λυθουν με χαμογελα,
    πιστεψε με, θα ειχα μαγουλαδες ολη μερα, προκειμενου να κανω καποιον να αισθανεται καλα...\'

    Αλομπάρ: Πώς φαίνεται η έλλειψη χιούμορ και ευαισθησίας πολλές φορές... αν είχες ιδέα για το πόσα λύνονται χάρη σ\' ένα χαμόγελο, ίσως μίλαγες διαφορετικά... δε ρωτάς και κάναν ειδικό;... μπορεί και να διαφωνήσει μαζί σου...


    μαλλον το εχεις χασει, δεν το συζητω.
    Προσπαθησε αυριο που θα ξυπνησεις να ριξεις ενα ωραιο πρωινο χαμογελο σου στο φορουμ, θα περιμενω με χαρα να το δω.

    Οσο για τον ειδικο,
    ειμαι πολυ περιεργος να μου εξηγησει,
    πως τα χαμογελα εμφανιζονται στο φορουμ....
    πχ χωνεις ενα καλωδιο usb στο μαγουλο σου?
    πως ακριβως?



    ......................................
    .................................................. ........

    Δε ζητώ συγγνώμη για το μακροσκελές του κειμένου. Δεν είναι υποχρεωτικό να το διαβάσει κανείς. Άλλωστε είναι τοποθέτηση, δεν είναι θέμα. Νομίζω ότι είπα όλα όσα ήθελα. Ας κλειδωθεί και το ποστ. Σας ευχαριστώ.


    Επειδη ειδα οτι το αλλο θρεντ κλειδωθηκε,
    φαινεται οτι η συζητηση δεν ειναι δοκιμη για το φορουμ.
    Καλο ειναι να μην τραβηξει σε μακρος αυτη η συζητηση,
    αλλωστε πιστευω οτι ελαχιστοι ενδιαφερονται για τις αμπελοφιλοσοφιες μας.





    \'Εντιτ:... για του λόγου το αληθές... το γράψιμο, ίσως το πιο βασικό μου \'όπλο\' για την κατάσταση που βιώνω αυτή την εποχή... πρώτα τα δικά μου όπλα και έπονται τα υπόλοιπα... εφόδια έχουμε όλοι...


    αντιθετα, εμενα ο γραπτος λογος καπως με κουραζει και δυσκολευομαι να απεικονισω σωστα τις σκεψεις μου.



  5. #5
    Banned
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Hrakleio Krhths
    Posts
    3,599
    Originally posted by krino
    Παντα μου αρεσαν οι ζωντανες και οι επικοδομητικες αντιπαραθεσεις.
    Χαιρομαι να διαβαζω αποψεις που ειναι αντιθετες με τις δικες μου, ετσι μου δινουν βημα για σοβαρη συζητηση.
    Δεν εχει να κανει που σιγουρα δεν θα συναντηθουν οι αποψεις μας, οσο το οτι μπορουμε και συζηταμε.

    Βεβαια το να μην μπορεις να συμφωνησεις μαζι μου,
    διακρινω οτι παιζει περισσοτερο γιατι ειμαι αντιπαθης, παρα για το οτι υπαρχει διαφωνιας ουσιας.
    Ας ειναι και ετσι βγαινει κατι απο ολο αυτο,



    παμε λοιπον........








    Originally posted by Alobar
    Καλησπέρα. Για να μη γίνει παρεξήγηση, αυτό το θρεντ είναι στην ουσία \'ποστ ριπλάϋ\' στην τοποθέτηση του Κρίνου, αλλά το άλλο θρεντ κλειδώθηκε. Θα παρακαλέσω να μην υπάρξουν απαντήσεις μιας και δε πρόκειται για νέο θέμα. Θα προσπαθήσω να είμαι σύντομη, αν και τα σχόλια του χρήστη είναι αρκετά...

    Κρίνος:
    \'... Γραφεις ανθρωποι απαντουν σε ανθρωπους.

    Ας πιασω στην τυχη το μελος αλομπαρ, η αν σε χαλαει το μελος παρομπαρ....

    Λες οτι η αλομπαρ ειναι ανθρωπος και συμβουλευει.
    Για πες μου, που μενει η αλομπαρ? τι τηλεφωνο εχει?
    Εαν εγω ειμαι ο ταδε χρηστης που μου εχεις απαντησει και η απαντηση σου με εχει οδηγησει σε καταστροφικες ενεργειες για μενα, που μπορω να σε βρω για να σου ζητησω τα ρεστα?...\'

    Αλομπάρ: Τη λέξη \'συμβουλεύω\' δε την έχω χρησιμοποιήσει. Ξέρεις Κρίνο, είμαι της λεπτομέρειας ειδικά στο γραπτό λόγο. Έχοντας έως και πολύ καλή γνώση της γλώσσας - αν το γνωρίζεις - δε χρησιμοποιώ ποτέ παραπλήσιες σε νόημα λέξεις, παρά μόνον τη συγκεκριμένη κάθε φορά που θέλω κάτι να πω και αυτό το \'κάτι\' να είναι σαφές. Το παραπάνω που λες είναι ανυπόστατο. Εγώ δεν υποτίμησα ουδέποτε στη ζωή μου - κατά συνέπεια και εικονικά - τη νοημοσύνη κανενός. Πασχόντων και μη. Δε ξέρω αν το έχεις προσέξει, αλλά αποφεύγω τον όρο \'ασθενής\'. Δε μου κάνει. Πάσχω σημαίνει υποφέρω. Άλλος λιγότερο, άλλος περισσότερο. Αλλά τά \'χω ξαναπεί αυτά. Που σημαίνει, ότι σε καμιά περίπτωση δε θα πω στον άλλο \'πήγαινε να πνιγείς\' υποθέτοντας ότι αυτός θα το πράξει. Απ\' την άλλη, νά \'σαι σίγουρος ότι αν τελικά το πράξει, η δική μου \'συμβουλή\' - όπως άστοχα παρατήρησες - δε θα είναι η αιτία. Δε θεωρώ ηλίθιο κανέναν κι ούτε είδα σε όσα έχω μέχρι τώρα διαβάσει κανέναν να προβαίνει σε τέτοιου είδους \'τραβηγμένες\' συμπεριφορές. Γιατί εδώ πιάνεις \'τραβηγμένο\' παράδειγμα. Άλλο μοίρασμα και ανταλλαγή εμπειριών, και άλλο συμβουλή ή προτροπή. Η προτροπή είναι πιο συγκεκριμένη έννοια. \'Εγώ παίρνω το τάδε χάπι, ΠΑΡΤΟ κι εσύ...\'. Είσαι σίγουρος ότι αν ο άλλος το πάρει, η ευθύνη είναι του προτρέποντος και όχι αυτού που το παίρνει; Εγώ δεν είμαι και ξηγήθηκα γιατί. Όσοι \'ψυχικά ασθενείς\' πέρασαν και περνούν απ\' τη ζωή μου είναι πανέξυπνοι. Και δε μιλάω για την εικονική μου ζωή Κρίνε. Άρα εκφέρω γνώμη με βάση την εμπειρία μου...


    σε χαλασε λοιπον η λεξη \"συμβολευω\"???
    Την αποσυρω απο το τραπεζι και την αντικαθιστω με το κεφερω γνωμη, οπως την γραφεις στο κειμενο σου για να ειμαι συννομος με αυτο που σε εκφραζει.


    Το μοιρασμα λοιπον εμπειριων, τι ειναι ακριβως?
    Ειναι μια αεναη μεταφορα μυαλων?
    Ειναι μηπως μια δικη σου ερμηνεια συμπεριφορων την οποια την μεταδιδεις οπως μπορεις με γραπτο λογο?
    Και αν ειναι ολα αυτα, πως αυτο ενσωματώνεται σε ενα αλλο μυαλο η μια αλλη ψυχη?
    Πως μπορει να γινει μια τετοια συγκοληση οπως την περιγραφεις?
    Και τι κινδυνους μπορει να ελοχευει αυτο?
    Σου φαινεται τραβηγμενο ολο αυτο?
    Ναι συμφωνω οτι ειναι, αλλα ομως δεν το αποκελιω σαν πιθανοτητα.
    Και εγω δεν αναφερομαι στο τι συμβαινει κατα μεσο ορο, αλλα το τι μπορει να συμβει σαν εξαιρεση.
    Και εδω για μενα οι εξαιρεσεις εχουν μια σημασια, στην κουβεντα τεραστια.

    Εσυ προσπαθεις να την εκμηδενισεις, εγω προτιμω οχι.
    Γιατι καλως η οχι, πισω απο τα πληκτρολογια κρυβονται ανωνυμες ζωες, σε εμας ομως οχι σε αυτους που ειναι πισω απο αυτα.

    Επισης μου εκανε τρομερη εντυπωση οτι δεν βρηκες να ψελλισεις ουτε μια σκεψη για τα οσα εγραψα περι ανωνυμιας.
    Και ομως επειδη ακριβως εισαι ανωνυμη αγαπητη αλομπαρ,
    μπορεις και εχεις το δικαιωμα να λες οτι αμπελοφιλοσοφια σου κανει κεφι χωρις να σε ενδιαφερει ιδιαιτερα αν εχει βαρυτητα η οχι αυτο που γραφεις.

    Οταν λες στον αλλο παρε χαπι ταδε, εχεις λαθος στο οτι δεν εχεις ευθυνη. Τουλαχιστον σου αναλογει η μιση ευθυνη αν θες.
    Αλλα το χαπι ταδε, ειναι το αυτο που φαινεται, εγω μιλαω ομως και για αυτα που δεν φαινονται και δεν χτυπανε με την πρωτη ματια.
    Οι λεξεις, οι αποψεις που φυτευονται στο μυαλο του αλλου, τον στρεφουν σε μια κατασταση επειδη ετσι του ειπε ο αλλος, ειναι το αορατο χαπι που μπορει να παρει ο αλλος, χωρις οπως λες να εχεις εσυ ευθυνη.

    Ειπα σε αλλο θεμα,
    οτι η δικη μου ηθικη ευθυνη δεν σταματα μονο στο τι λεω,
    αλλα και στο τι παραγεται απο αυτα που λεω.
    Εδω μαλλον εχουμε διαφορετικο κωδικα ηθικης,
    ισως να ειναι αυτη η διαφορα μας.




    Κρίνος:
    \'... Τωρα,
    για το ΜΟΝΟ βλακειες που σου φανηκε βαρυ.
    Οταν καποιος εκθετει το προβλημα του και αυτο ειναι πχ μια καταθλιψη και εσυ του απαντας.....
    Με τι στοιχεια του απαντας?
    Πως ξερεις ποια ειναι τα στοιχεια που πρεπει να αντλησεις για να του απαντησεις? Μιλαω για κοινωνικο περιγυρο, για οικογενοιακο ιστορικο και ενα σωρο αλλα πραγματα που ειναι απαραιτητα για να εχεις κριση?

    Και ας υποθεσουμε οτι τα αντλησες,
    πως γνωριζεις ποια πρεπει να ειναι η κρισιμα σωστη συμβουλη και κατευθυνση?
    Με τι γνωσεις? ποιας επιστημης?...\'

    Αλομπάρ: Εμένα ρωτάς, άρα εγώ σου απαντάω... αν έχω περάσει κατάθλιψη λοιπόν, απαντάω με βάση το πώς τη βίωσα εγώ, τί έκανα, πώς σκεφτόμουν... αν δεν έχω περάσει, κάνω τουμπέκα ψιλοκκομένη, απλά πράγματα. Για ιδιαίτερες και διαφορετικά βιωμένες από τον καθένα καταστάσεις, δε \'συμβουλεύω\' ποτέ.


    γνωριζεις πολλους που ειχαν την καρδια τους η καποια αλλη παθηση, να ρωτησαν αλλους καρδιακους για το τι πρεπει να κανουν ετσι ωστε να γινουν καλα?
    Σαφως και δεν ειπα ενας καρδιακος να ρωτησει καποιον που εσπασε το ποδι του αλλα οι συγκρισεις που κανεις, κατ εμε, ειναι αχαρακτηριστες.

    Αν νομιζεις οτι δυο καταθλιπτικοι θα συνελθουν γιατι απλα θα λεει ο ενας στον αλλον τα βιωματα τους και τις σκεψεις τους, δεν εχω να σου πω κατι αλλο....
    Πολυ πιθανον να προκειται για νεο ιατρικο επιτεγμα που απλα εμενα μου διαφευγει.





    Πραγματικά οι απορίες σου μου κάνουν εντύπωση. Αν εγώ διαθέτω έντονα διεισδυτική ματιά, αν έχω μεγάλο βαθμό ενσυναίσθησης, αν το μυαλό μου είναι επαρκώς συγκροτημένο κι αν διαθέτω μεγάλο εσωτερικό πλούτο, είναι πράγματα που μπορώ να στα εξηγήσω ας πούμε;...


    πιστευεις οτι στην ζωη σημερα, μας λειπουν ας πουμε ανθρωποι με ακριβως αυτα τα στοιχεια?
    Η αυτα τα στοιχεια φτανουν για να μπορεσουμε να πλησιασουμε καποιον?




    ή πάλι αν στο παρελθόν έχω καταφέρει να βοηθήσω ανθρώπους σε πολλές και διαφορετικές καταστάσεις, και γνωρίζω ότι το καταφέρνω αυτό, χρειάζεται να αποδείξω κάτι απ\' τη στιγμή που γνωρίζω ότι συμβαίνει;... και γιατί ντε και καλά αυτό που θα \'συμβουλέψουμε\' τον άλλο, να είναι η πιο \'κρίσιμα σωστή συμβουλή\';... είναι δυνατόν να περιμένουμε \'μαγικά ραβδιά\';...


    δυστυχως σου αρεσει η οχι, ναι προκειται για μαγικα ραβδια.
    Η διαφορα ειναι οτι το αυτο το μαγικο ραβδι, δεν πρεπει να το κατεχεις εσυ και να ξεμπερδεψεις, πρεπει να το μοιραστεις εξισου με τον αλλον.

    Θελω να πω οτι, οσο μυαλο και να εχεις, οση ενσυναισθηση και να προβαλεις, αν ο αλλος δεν θελει να την μοιραστει μαζι σου για τους δικους του λογους, πολυ απλα θα την εχεις να πορευεσαι....





    διακρίνω μια ψιλοεμμονή στο δίπτυχο \'γνώση - επιστήμη\'... πάλι για ειδικούς μιλάς;... ούτε καν αυτοί δεν είναι σε θέση να γνωρίζουν... δοκιμάζουν ξέρεις, προτείνουν... δε βρίσκουν έτοιμα πακέτα, είναι αντικειμενικότεροι από εμάς ως παρατηρητές και λειτουργούν ως διαχειριστές κυρίως... βοηθούν να μπαίνει κανείς σε μονοπάτια που δεν είχε σκεφτεί από μόνος του ... ούτε θεϊκές ιδιότητες έχουν, ούτε τους έχουν άπαντες ανάγκη...


    εχω γραψει απειρες φορες οτι ειμαι εναντιον στους ψυχιατρους και στους ψυχολογους, οποτε μην μου λες εμενα για ειδικους και πτυχια.

    Ομως εδω εχουμε μια διαφορα η οποια ειναι κρισιμη.
    Εδω ειναι ιντερνετ και εδω εχουμε να κανουμε με γραπτο λογο και οχι με μια απευθειας επικοινωνια.

    Σε αυτο το κομματι, σε αυτη ακριβως την επικοινωνια,
    ο ψυχολογος υπερτερει εναντι εσου, γιατι ακριβως γνωριζει (λογω σπουδων οχι γιατι ειναι καλο παιδι οπως εσυ) τι πρεπει να πει και τι οχι.
    Αυτο που γνωριζει βεβαια ειναι να μην κανει κατι χειροτερο, οχι κατι καλυτερο μην μπερδευτουμε.

    Εκει που εσυ μπορει να εισαι σε καλυτερη θεση,
    ειναι αν εισαι σε απευθειας επικοινωνια με το ατομο που συζηταμε.

    Εγω να σου πω την αληθεια,
    στο γραπτο λογο δεν ειμαι τοσο καλος, οσο στο να μιλαω, επικοινωνω με τον αλλο.
    Θεωρω αρκετα κρισιμη την θεση μου, οταν μενω μονο σε αυτο το κομματι, αυτο του γραπτου λογου.
    Απο την εμπειρια μου, οσες φορες ειχα επαφη f2f με κοσμο,
    οταν εληγε η συζητηση, κοιτωντας τον αλλον στα ματια,
    μπορουσα να καταλαβω τι ανταποκριση ειχε η επαφη μας.
    Εδω οταν απαντας σε καποιον, ειναι αδυνατον να εχεις τετοια επαφη.





    Κρίνος:
    \'... Πως θα αισθανθεις εαν μαθεις,
    οτι καποιος χρηστης μετα απο τις απαντησεις σου, εγινε ακομα χειροτερα απο οτι ηταν ??? η ακομα χειροτερα οδηγηθηκε στην αυτοκτονια?


    Για ολα αυτα,
    μην τα προσωποποιήσεις,
    μπορει να εισαι εσυ που συμβουλευεις, η εσυ που δεχεσαι συμβουλες η καπιοιος τριτος με τριτο ατομο, αγνωστος μας...\'

    Αλομπάρ: Σου εξήγησα και πριν ότι δε μπαίνω στη λογική σου. Δε συμβουλεύω. Μοιράζομαι τα δικά μου σε σχέση με όσα γράφονται και μου θυμίζουν δικά μου πράγματα. Ό,τι θέλει ο καθένας κρατάει και ο τρόπος που θα το αξιοποιήσει αφορά τον ίδιο...



    ναι πολυ ωραια, δεν συμβουλευεις αλλα μοιραζεσαι...
    Προφανως σε βολευει να αγνοεις οτι απο την στιγμη που ανοιγεις το στομα σου, συμβουλευεις θες δεν θες,
    οταν σε ρωταει κατι ο αλλος και εσυ απαντας στο ερωτημα του, εσυ μπορει να κλωσσας αυγα, αλλα τα μηνυματα πηγαινουν ασχετως αν εσυ σφυρας αδιαφορα.

    Σορρυ αλλα αυτο εμενα μου κανει σαν φοβο να παρεις ευθυνες που σου αναλογουν.

    Και αν τελικα απο μια σου συζητηση,
    καποιος φρικαρει και φυγει απο καπου, εσυ δεν απαντησες,
    απλα μοιραστηκες την εμπειρια σου.....

    Λαμπρον το λαμπροτερον.....
    Απο μεριας μου τοτε, σου ευχομαι καλα μοιρασματα.




    Κρίνος:
    \'... η ρειν,
    επειδη εχει καποιες ευαισθησιες οπως ειχα και εγω οταν ημουν ενεργο μελος, παιρνει το δρομο το δικο μου.
    Θα δεχθει επιθεσεις οπως ειχα δεχτει και εγω.
    Γνωριζει ομως οτι τα μεταξωτα βρακια θελουν μεταξωτους κωλους.
    Αλλιως θα καθονταν στα αυγα της, και δεν θα μιλαγε καθολου...\'

    Αλομπάρ: Με συγχωρείς, αλλά δεν έχετε κοινά στοιχεία. Περισσότερο φέρνει στο δικό μου μήκος κύματος.


    χεχεχε.... θα διαβαζει η ρειν και θα νιωθει οτι την τραβανε δυο χερια απο εδω και απο εκει.
    Αντε τοτε, χαρισμα σου..... :P




    Οι \'ευαισθησίες\' σου πού ακριβώς άπτονται; Απ\' τον αγενή σου τρόπο έκφρασης, απ\' την εμπάθεια που βγάζεις, απ\' το ότι μιλάς για λογαριασμό άλλων, ότι προτρέχεις, ότι πέφτεις σε αντιφάσεις και εις άτοπον επαγωγή συχνά, ότι βγάζεις ζηλίτσες και κακεντρέχεια ή ότι δε θέλεις να παραδεχτείς πολλές φορές ότι \'βρε αδερφέ, υπάρχουν και καλύτεροι από μένα σε αυτό τον κόσμο\';... πάντα υπάρχουν και φαίνεται αυτό... προσεγγίσεις σαν αυτές του μέλους καθώς και άλλων, απέχουν απ\' το σκεπτικό σου...


    απο τις οσες φορες που εχουμε βρεθει με κοσμο απο εδω μεσα και μου εχουν πει οτι χαρηκαν που με γνωρισαν.
    Χεστηκα για τα μεταλλια και τα ευσημα που θα μπορουσε καποιος να γραψει εδω μεσα.

    Για μενα μετραει, αυτο που ειδα να συμβαινει μπροστα μου και οχι ενα τσουβαλι γραμματα χωμενα σε μια οθονη.

    Τωρα την δικη σου προσωπικη αντιπαθεια και τα οσα γραφεις,
    δεν με ενοχλουν καθολου που υπαρχουν.
    Συνεχισε να με αντιπαθεις.




    Κρίνος:
    \'... Δεν ξερω βεβαια, αν αναφερεσαι στην πανικουλα,... Εχω σταματησει να λεω την γνωμη μου για το πως πρεπει να λυσει τα προβληματα του ο καθενας εδω μεσα... Αλλιως μπορεις να περιφερεσαι σε sites και να ζητας βοηθεια απο τον καθε αγνωστο που μπορει να σου πει οτι του κατεβει εντελως ανευθυνα...\'

    Αλομπάρ: Ναι, σε αυτό το μέλος αναφερόμουν, άλλωστε μίλησα ευθέως...


    ευθεως θα μιλαγες, αν χρησιμοποιουσες το λογκιν της.
    Στο χωριο μου αλλιως το λενε αυτο που εκανες.
    Δεν βλεπω το λογο να πρεπει να μαντευω για ποιο ατομο μιλαμε.




    έχεις σταματήσει, λες, να λες τη γνώμη σου για το ΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ να λύσει ο άλλος τα προβλήματά του... αυτό πώς να το εκλάβω;... ξέρεις κάθε φορά τον τρόπο δηλαδή;...


    δεν γνωριζα ποτε κανενα τροπο.
    Μαθαινα τον ανθρωπο, οταν τον εβλεπα.
    Αλλοι εχουν τα μανιουαλ, οχι εγω.

    Τωρα πλεον, ναι δεν γνωριζω τον τροπο για αυτο και σταματαω.




    και το πώς θα λειτουργήσει στον καθένα ο τρόπος αυτός;... κι έχεις παρόμοιες εμπειρίες από πάσης φύσεως προβλήματα;...


    δεν εχω καμια εμπειρια σε τιποτα.
    Το μονο που γνωριζω ειναι το πεζοδρομιο της ζωης και με αυτο πορευομαι.




    μάλιστα... το να μπαίνει κανείς σε τέτοιους χώρους μπορεί να είναι και εποικοδομητικότατο ξέρεις... μπορεί να βρει κάτι που θα του κάνει χωρίς καν να ζητήσει βοήθεια... μέχρι και φίλους μπορεί να κάνει, να ανακουφιστεί απ\' τη μοναξιά, να νιώσει ότι υπάρχουν ομοιοπαθείς και άλλα πολλά...


    δεν αμφιβαλλω,
    οπως ειχα γραψει, το να μπαινεις για να χαβαλεδιαζεις ειναι μια χαρα.
    Αυτο και συμβουλεψα την πανικουλα.
    Για τα υπολοιπα καλο θα ειναι να απευθυνθει στον ειδικο της.




    Κρίνος:
    \'... δεν περιφρονω κανενα και απαντω σε ολους, ασχετως αν δεν το αξιζουν κιολας.
    Παραδειγμα εσυ που παρολο που με εχεις γραμμενη στα παπαρια που δεν εχεις, (δικαιωμα σου βεβαια) καθομαι και σου απαντω...\'

    Αλομπάρ: Αντίφαση. Πώς δεν περιφρονείς ΚΑΝΕΝΑΝ και απαντάς σε ΟΛΟΥΣ, ασχέτως αν ΔΕΝ το ΑΞΙΖΟΥΝ κιόλας;... δε στέκει συντακτικά Κρίνε... αλήθεια, αφού \'δε μου αξίζει\' γιατί μπήκες στον κόπο;...


    γιατι ειμαι μαζοχας....
    :D :D :D
    Παντα απαντω σε οσους μου απευθυνουν το λογο.
    Για μενα δεν ειναι κριτηριο να σου απαντησω η οχι με βαση το αν με περιφρονεις.
    Πιστευω οτι ειναι θεμα συγκυριων, και οι συγκυριες δεν με εμποδιζαν ποτε στο να συζητω.

    Δεν ειναι θεμα συντακτικου οπως πιστευεις,
    αλλα διαφορετικος κωδικας ηθικης.

    Μαθε να ξεπερνας το μισος σου, την περιφρονηση σου την απεχθεια σου.
    Μαθε να ελεγχεις τον εαυτο σου, εχεις να κερδισεις απο αυτο....




    Κρίνος:
    \'... Και επειδη με θεωρω υπευθυνο σαν ατομο,
    επειδη παντα ελεγα την γνωμη μου χωρις να εχω φοβους για το τι θα ακουσω μετα,
    εγραψα αυτα που διαβασες.

    Πολυ απλα,
    γιατι ο κρινος αμα πιστευε οτι κατι επρεπε να ειπωθει το εκανε και δεν κωλωνε ποτε.
    Το επιασες το γιατι?...\'

    Αλομπάρ: Το έπιασα. Συνήθως άνθρωποι που βγάζουν έντονα επιθετικότητα είναι φοβικοί...


    αυτο παλι πως βγαινει?
    γιατι εγω κατα περιπτωση ειμαι πολυ επιθετικος.
    Μπορεις να μου πεις γιατι - εστω συνηθως - ειμαι φοβικος?
    Ειναι κατι που δεν το γνωριζω και θα με ενδιεφερε να το μαθω.....



    Κρίνος:
    \'... ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΚΑΝΩ!!!!!...\'

    Αλομπάρ: Αυτό είναι το σχόλιό σου στο ότι πιστεύω ότι περιφρονείς και ισοπεδώνεις άπαντες... τότε γιατί δε πας σ\' ένα βουνό ρε Κρίνε;... καλά, μη μιλάς με το Θεό ως άθεος, μίλα με τον αγέρα και τα πουλιά... εγώ το συνηθίζω ένεκα λογοτεχνίας...


    οτι πρεπει να ισοπεδωθει, ετσι και θα γινει αλομπαρ,
    μην εχεις αμφιβολια για αυτο.

    Γιατι πρεπει να παω στο βουνο δηλαδη?
    Τοσο πολυ σε ενοχλει η αλλη αποψη?




    Κρίνος:
    \'... μπηκες ποτε στο κοπο, οτι μερικες φορες οι χαζομαρες κοστιζουν σε καποιους και μαλιστα πολυ ακριβα?

    Ειναι φανερο οτι ΟΧΙ...\'

    Αλομπάρ: Δε σχολίασες καν το ότι η χαζομάρα έχει κι αυτή υποκειμενική υπόσταση... επίσης, ότι φέρνεις στο φως και τα πιο βαθιά πράγματα δε το ήξερα ομολογώ...


    μα βεβαια, οι χαζομαρς μπορουν να παρουν οτι διασταση θες, δεν αμφιβαλλω.
    Για αυτο αλλωστε ονομαζονται ετσι.





    Κρίνος:
    \'... Δεν εχω τις γνωσεις για να ξερω τι ειναι χαζομαρα και τι δεν ειναι...\'

    Αλομπάρ: Δε χρειάζονται γνώσεις. Έχει να κάνει με τα δεδομένα του καθενός. Είναι υποκειμενική έννοια. Διαπιστωμένα.


    οταν καποιες πραξεις καταληγουν καπως, δεν υπαρχει καμια υποκειμενικοτητα.
    Χαρακτηριζονται με καποιες λεξεις που δεν χρηζουν υποκειμενικοτητας.
    Διπαιστωμενα.





    Κρίνος:
    \'... Οι κατέχοντες το αντικειμενο και αν ενα κριτηριο ειναι να εχεις πτυχιο ναι.

    Και επειδη σου αρεσουν οι εξυπναδες,
    οταν ειχες προβληματα υγειας, απο ποιους πηρες γνωμη?
    Απο τις φιλες σου? απο την γειτονισα? απο την μαμα σου?
    απο που ακριβως?
    Το \"απο τοτε\" η απαντηση ειναι απο τοτε που υπαρχουν ειδικευμενοι επιστημονες...\'

    Αλομπάρ: Δεν είμαι απ\' τους ανθρώπουν που προσδίδουν μεγαλύτερη αξία ή βάρος σε πρόσωπα κυρίως... πτυχίο βλέπεις, μπορεί να έχει και κάποιος που σύμφωνα με τα δικά μου δεδομένα να είναι και μαλάκας... επίσης, μπορεί να το πήρε με καβάντζα τα φράγκα του μπαμπά του, να είναι μπούλης που απ\' το σαλόνι βρέθηκε στο πανεπιστήμιο και ένα σωρό άλλα... μπορεί κι εγώ να έχω πτυχίο, πού το ξέρεις αλήθεια;... μήπως θα αλλάξει το ποιόν και ο χαρακτήρας του λες;... όσο για τον καρκίνο μου, είχα μια ομάδα νευροχειρουργών - ογκολόγων...


    και πως εμπιστευτηκες τον εαυτο σου, σε αυτους?
    Δεν ηταν μαλακες? πως το τσεκαρες?
    Επισης γνωριζες αν τα πτυχια τους τα πηραν με τις καβαντζες των πατεραδων τους??
    Γιατι δεν πηγες να βρεις αλλους καρκινοπαθεις να το συζητησετε να γινεις καλα?


    Αλλα ξερεις τι?
    Οταν σφιγγουν οι κωλοι, οι πολλες εξυπναδες περισευουν ε?
    ε ναι.....




    για τον αλκοολισμό μου που δεν είναι αρρώστια, έχω τον εαυτό μου και την πλούσια σε εμπειρίες και διδακτικά μαθήματα ζωή μου, και για την κατάθλιψή μου πάλι τον εαυτό μου και τα όσα έχω μάθει στη μέχρι τώρα πορεία μου... φυσικά και δεν είμαι εναντίον των ειδικών, αν κατάλαβες λάθος... έχω μείνει όμως πιστή στην ουσία της ανθρώπινης φύσης, που λέει ότι ο άνθρωπος είναι φτιαγμένος ΚΑΙ για να βοηθάει ο ένας τον άλλο... βλέπεις εγώ είμαι της συλλογικής συνείδησης η κακομοίρα και όχι του παρτακισμού...


    δεν διαφωνω στα της συλλογικης συνειδησης, σαφως και ειμαι υπερ.
    Διαφωνω στις τηλεδιαγνωσεις ασχετων κομπογιαννιτων αν με εννοεις.




    Κρίνος:
    \'... εχω δει καποιους που πουλανε κομποσκοινια.....\'

    Αλομπάρ: Η απάντησή σου στο ότι υπάρχουν και χαρισματικοί άνθρωποι... λυπάμαι που δεν έχεις γνωρίσει βρε Κρίνε... εγώ άπειρους, και σαν εμένα και καλύτερους από μένα... έχει κι εδώ μέσα αρκετούς... και να ξέρεις, δεν έχουν απαραίτητα πτυχίο ψυχολογίας...


    τα πτυχια ψυχολογιας τα εχω χεσμενα.
    Και αν θες να σου απαντησω σε αυτο,
    εμενα προσωπικα οι καλυτεροι ψυχολογοι ειναι οι φιλοι μου,
    που σε οτι δυσκολια ειχα στη ζωη μου, χρειαζομουνα μονο ενα τηλεφωνο για να ειναι διπλα μου σε λιγα λεπτα και να ξενυχτησουν μαζι μου σε οτι σκεφτομουν.




    Κρίνος:
    \'... που προτρεπεις ενα πασχοντα να ακουει οτιδηποτε απο τον πασα ασχετο ειναι απο ενδιαφερον ετσι?...\'

    Αλομπάρ: Να προσέξεις λίγο τη χρήση της γλώσσας... ούτε και τη λέξη \'προτροπή\' χρησιμοποίησα, όπως και τη λέξη \'συμβουλή\'... αλήθεια, γιατί τη χαρακτηρίζεις \'πάσχοντα\'...


    καποιος που παιρνει σκευασματα, πως θες να το χαρακτηρισω?
    καραμελλακια?
    Την προτροπη δεν την χρησιμοποιησες εσυ, αλλα εγω.
    Δεν με αφορα αν δεν θες να χρησιμοποιησεις κατι επειδη εσενα δεν σε βολεει η σε χαλαει.




    σε ένα σημείο των γραπτών σου - που δε το σχολίασα - δεν ήσουν σίγουρος ότι έχει κάτι... άλλαξες γνώμη τώρα;... ά, και πού \'σαι;... εγώ μίλησα για ΤΥΧΟΝ ύπαρξη ψυχικής ασθένειας, αλλά φαίνεται σου διέφυγε έ;...


    δεν μιλαγαμε για καποιον συγκεκριμενα.
    Ειναι σαφες ομως οτι ενας χρηστης που γραφεται εδω, συνηθως δεν το κανει για να περασει την ωρα του.
    Υπαρχουν πολυ πιο χαρωπα φορουμ αν θελει να βρει κατι να χαλαρωσει.

    Μην ανησυχεις, και δεν μου διαφευγει τιποτα.




    Κρίνος:
    \'... αλλο το μοιρασμα και αλλο η μαλακια.
    Μην μπερδευομαστε...\'

    Αλομπάρ: Έχεις δίκιο... η μαλακία κάνει μπαμ... λάμπει ολόκληρη... δε χρειάζεται καμία προσπάθεια για να έρθει στο φως...


    στα λογια μου ερχεσαι....




    Κρίνος:
    \'... αν τα προβληματα μας, μπορουσαν να λυθουν με χαμογελα,
    πιστεψε με, θα ειχα μαγουλαδες ολη μερα, προκειμενου να κανω καποιον να αισθανεται καλα...\'

    Αλομπάρ: Πώς φαίνεται η έλλειψη χιούμορ και ευαισθησίας πολλές φορές... αν είχες ιδέα για το πόσα λύνονται χάρη σ\' ένα χαμόγελο, ίσως μίλαγες διαφορετικά... δε ρωτάς και κάναν ειδικό;... μπορεί και να διαφωνήσει μαζί σου...


    μαλλον το εχεις χασει, δεν το συζητω.
    Προσπαθησε αυριο που θα ξυπνησεις να ριξεις ενα ωραιο πρωινο χαμογελο σου στο φορουμ, θα περιμενω με χαρα να το δω.

    Οσο για τον ειδικο,
    ειμαι πολυ περιεργος να μου εξηγησει,
    πως τα χαμογελα εμφανιζονται στο φορουμ....
    πχ χωνεις ενα καλωδιο usb στο μαγουλο σου? πως ακριβως?



    ......................................
    .................................................. ........

    Δε ζητώ συγγνώμη για το μακροσκελές του κειμένου. Δεν είναι υποχρεωτικό να το διαβάσει κανείς. Άλλωστε είναι τοποθέτηση, δεν είναι θέμα. Νομίζω ότι είπα όλα όσα ήθελα. Ας κλειδωθεί και το ποστ. Σας ευχαριστώ.


    Επειδη ειδα οτι το αλλο θρεντ κλειδωθηκε,
    φαινεται οτι η συζητηση δεν ειναι δοκιμη για το φορουμ.
    Καλο ειναι να μην τραβηξει σε μακρος αυτη η συζητηση,
    αλλωστε πιστευω οτι ελαχιστοι ενδιαφερονται για τις αμπελοφιλοσοφιες μας.





    \'Εντιτ:... για του λόγου το αληθές... το γράψιμο, ίσως το πιο βασικό μου \'όπλο\' για την κατάσταση που βιώνω αυτή την εποχή... πρώτα τα δικά μου όπλα και έπονται τα υπόλοιπα... εφόδια έχουμε όλοι...


    αντιθετα, εμενα ο γραπτος λογος καπως με κουραζει και δυσκολευομαι να απεικονισω σωστα τις σκεψεις μου.



    imao :)

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    αχαχαχα:P:P
    Κρίνο,δε θέλω να σκεφτώ τι θα έγραφες αν σου άρεσε ο γραπτός λόγος,λολ.
    Ενδιαφέρον,αλλά Κρίνο,λες συνέχεια πως δε σου γουστάρουν οι ψυχολόγοι και οι ψυχίατροι.Τι έκανες τόσα χρόνια σε ένα forum με κεντρικό του θέμα την ψυχολογία;Εγώ για παράδειγμα,λατρεύω την ψυχολογία,τρελαίνομαι να μαθαίνω ό,τι μπορώ,να διαβάζω αναλύσεις ή θέματα σχετικά με την ανθρώπινη ψυχολογία και το επάγγελμα/λειτούργημα του ψυχολόγου το έχω σε μεγάλη εκτίμηση.Δεν ξέρω,μπορεί να μην θες να απαντήσεις,αλλά μου φαίνεται ασύνδετο το είμαι σε ένα χώρο δίχως να πιστεύω στην ουσία του.Άρα ή πίστευες και τον απομυθοποίησες,γι αυτό και το μεγάλο διάστημα που ήσουν εδώ,ή πιστεύεις αλλά το αρνείσαι για λόγους γόητρου.:P
    Κατά τ\'άλλα πολύ με αρέσει να σφάζονται παληκάρια στην ποδιά μου,καραλόλ.:P
    Alobar,μοιάζω με τον Κρίνο αρκετά,ήταν το πρώτο άτομο που ξεχώρισα εδώ,ακριβώς γι αυτό το λόγο.Αλλά επίσης έχω στοιχεία κοινά με σένα.Είμαστε πολυσύνθετα όντα οι άνθρωποι,πολλές φορές σε ένα πρόσωπο μπορεί να συνυπάρχουν εντελώς αντιθετικά χαρακτηριστικά.Μεγάλη τρυφερότητα και συνάμα κυνισμός,πχ,αυτά δε φαίνονται ασύνδετα;E,τα έχω.:P:P
    Ένας ψυχολόγος θα μας εξηγούσε καλύτερα πως και γιατί μπορεί να συνυπάρχουν στοιχεία που στην ουσία αλληλοεπιδρούν και συμπλέκονται,ισορροπούν ή όχι, σε ένα και το αυτό άτομο.Θέλω ψυχανάλυση,εδώ και τώρα!:o

    Κατά τ\'άλλα,θεωρώ το χώρο σημαντικό,αλλά και με σημεία που χρήζουν επανεξέτασης,καθώς και διάφορα που ανέφερες,πχ η συμμετοχή περισσότερων ειδικών,ώστε να προληφθούν φαινόμενα θερμοκηπίου άγνοιας,λολ,ή ένα moderating με γρηγορότερα αντανακλαστικά ώστε να υπάρχει η αίσθηση του δεν λέμε ό,τι μας καπνίσει όποτε μας λάχει ανεξάρτητα επιπτώσεων,πολλά άλλα ζητήματα παραμένουν κάπως στον αέρα.Αυτό όμως δεν ακυρώνει την αίσθηση που έχω,πως είναι ένας χώρος όπου κάποιος μπορεί να μοιραστεί,να μάθει,να τροφοδοτηθεί με υλικό.Πιστεύω στο χώρο,παρόλα τα τρωτά του,αλλιώς δεν θα είχε νόημα η παραμονή μου,ε;:)
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  7. #7
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by RainAndWind
    αχαχαχα:P:P


    χιχιχιχι :cool:




    Κρίνο,δε θέλω να σκεφτώ τι θα έγραφες αν σου άρεσε ο γραπτός λόγος,λολ.



    δοκιμια, νουβελες κλπ. :P




    Ενδιαφέρον,αλλά Κρίνο,λες συνέχεια πως δε σου γουστάρουν οι ψυχολόγοι και οι ψυχίατροι.Τι έκανες τόσα χρόνια σε ένα forum με κεντρικό του θέμα την ψυχολογία;




    συζητουσα με κοσμο που τον ενδιαφερε το τι κανει και πως συμπεριφερεται ο εαυτος του.
    Αυτο επιβαλει να μου αρεσουν οι ψυχολογοι και οι ψυχιατροι?



    Εγώ για παράδειγμα,λατρεύω την ψυχολογία,



    εγω ειμαι αλλης σχολης, σορρυ για αυτο.




    τρελαίνομαι να μαθαίνω ό,τι μπορώ,να διαβάζω αναλύσεις ή θέματα σχετικά με την ανθρώπινη ψυχολογία και το επάγγελμα/λειτούργημα του ψυχολόγου το έχω σε μεγάλη εκτίμηση.



    δεκτον.... εγω οχι.




    Δεν ξέρω,μπορεί να μην θες να απαντήσεις,



    δεν εχω προβλημα, παντα απανταω σε ολους.




    αλλά μου φαίνεται ασύνδετο το είμαι σε ένα χώρο δίχως να πιστεύω στην ουσία του.



    γιατι ποια ειναι η ουσια του?
    και ποιος ειναι αυτος που την ορισε σαν τετοια?
    η απαγορευεται εγω (η αλλος) να εχει αλλη ουσια απο αυτη που εχεις εσυ δεδομενη?




    Άρα ή πίστευες και τον απομυθοποίησες,γι αυτό και το μεγάλο διάστημα που ήσουν εδώ,ή πιστεύεις αλλά το αρνείσαι για λόγους γόητρου.:P



    το δευτερο σε καμια περιπτωση, εννοειται.......
    Αλλα ουτε και το πρωτο οπως το βαζεις.
    Δεν πιστευα ποτε και την ειχα παντοτε απορριπτεα.

    Ειμαι δικης μου σχολης,
    πιστευω οτι οι ανθρωποι για να ανακαλυψουν τον εαυτο τους, πρεπει να περασουν στην φιλοσοφια και οχι στην ψυχαναλυση.
    Η φιλοσοφια μπορει να σκαψει και να βρει το νοημα που ψαχνει να βρει ενας ανθρωπος, η ψυχολογια οχι.




    Κατά τ\'άλλα πολύ με αρέσει να σφάζονται παληκάρια στην ποδιά μου,καραλόλ.:P



    δεν ξερω αν σε απογοητευει,
    αλλα εγω προσωπικα, για το μονο ανθρωπο που θα σφαζομουν, ειναι η συντροφος μου.
    Απο κει και περα βρειτε τα με την αλομπαρ.... :P




    Alobar,μοιάζω με τον Κρίνο αρκετά,ήταν το πρώτο άτομο που ξεχώρισα εδώ,ακριβώς γι αυτό το λόγο.



    τωρα γιατι της χαλας την εικονα που με κοπο εχει σχεδιασει?
    το ξερεις οτι τετοια λογια ειναι αλατι στην πληγη που προσπαθει να κλεισει?
    ε μα δεν ειναι σωστο.... δεν ειναι πρεπον.....
    ;)




    Αλλά επίσης έχω στοιχεία κοινά με σένα.



    ενταξει, τωρα το εσωσες καπως.....





    Είμαστε πολυσύνθετα όντα οι άνθρωποι,πολλές φορές σε ένα πρόσωπο μπορεί να συνυπάρχουν εντελώς αντιθετικά χαρακτηριστικά.Μεγάλη τρυφερότητα και συνάμα κυνισμός,πχ,αυτά δε φαίνονται ασύνδετα;E,τα έχω.:P:P
    Ένας ψυχολόγος θα μας εξηγούσε καλύτερα πως και γιατί μπορεί να συνυπάρχουν στοιχεία που στην ουσία αλληλοεπιδρούν και συμπλέκονται,ισορροπούν ή όχι, σε ένα και το αυτό άτομο.Θέλω ψυχανάλυση,εδώ και τώρα!:o




    εισαι στο σωστο χωρο,
    εδω μεσα υπαρχουν αρκετοι ψυχαναλυτες....




    Κατά τ\'άλλα,θεωρώ το χώρο σημαντικό,



    συμφωνω.




    αλλά και με σημεία που χρήζουν επανεξέτασης,καθώς και διάφορα που ανέφερες,πχ η συμμετοχή περισσότερων ειδικών,ώστε να προληφθούν φαινόμενα θερμοκηπίου άγνοιας,λολ,ή ένα moderating με γρηγορότερα αντανακλαστικά ώστε να υπάρχει η αίσθηση του δεν λέμε ό,τι μας καπνίσει όποτε μας λάχει ανεξάρτητα επιπτώσεων,πολλά άλλα ζητήματα παραμένουν κάπως στον αέρα.



    δεν εχω σε αυτο το σημειο συγκεκριμενη αποψη.
    Ειμαι της θεωριας, οτι αμα κατι βγαινει καλο απο μονο του, εχει καλως.
    Αμα ειναι να το μοντεραρουμε, μαλλον το εχουμε χασει το παιχνιδι......

    Για τετιους λογους ημουν εναντια στην διαγραφη του πανου, γιατι αναγκαστηκε και λειτουργησε οτι εκει που δεν πιπτει λογος, πιπτει ραβδος....
    Ενδιαφερον σαν λογικη, αλλα μακρια απο εμενα.



    Αυτό όμως δεν ακυρώνει πως είναι ένας χώρος όπου κάποιος μπορεί να μοιραστεί,να μάθει,να τροφοδοτηθεί με υλικό.Πιστεύω στο χώρο,παρόλα τα τρωτά του,αλλιώς δεν θα είχε νόημα η παραμονή μου,ε;:)



    μην ξεχνας οτι η παραμονη σου ειναι μολις λιγους μηνες,
    και επιπλεον δεν ειχες ζησει παλιες στιγμες του φορουμ για να μπορεις να συγκρινεις.

    Επιπλεον η δικη μου ζυγαρια ειναι περιεργης ισορροπιας.
    Για ενα κακο μπορει να γυρει πιο πολυ αν εχει απεναντι του 9 καλα.....





  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Ελληνική Ζυθοποϊία
    Posts
    1,023
    Ρέϊν καλημέρα. Πολύ ευγενικά ζήτησα χτες να μη γίνουν τοποθετήσεις μιας και δε πρόκειται για θρεντ, αλλά δεν εισακούστηκα. Δε φταις εσύ βέβαια που απαντάς τώρα - άλλωστε η αρχή έγινε - αλλά δίνεις πάτημα στον χρήστη να ξαναρχίσει τα κατεβατά. Μπορούσε από χτες, αφού τόσο πολύ ήθελε να μιλήσει, να ανοίξει ένα δικό του θρεντ, όπως ακριβώς έκανα κι εγώ. Δε το έκανε όμως, και πάνω στο σεντόνι μου ήρθε και έστρωσε και το ριχτάρι του... κι εμένα με γοητεύει η έννοια της ψυχολογίας - δε στέκομαι τόσο στην επιστήμη - αλλά κυρίως επειδή όσα διαβάζω τόσα χρόνια τα βλέπω να έρχονται στη ζωή μου. Αν όντως έχεις τόσα κοινά με τον χρήστη, τότε με συγχωρείς, έπεσα έξω στην εκτίμησή μου. Ο κυνισμός είναι τέχνη, έχεις δίκιο, μόνο που στην περίπτωσή του, δε διακρίνω άλλα χαρακτηριστικά από όσα ανέφερα ήδη. Δεν έχω να σχολιάσω τίποτα σχεδόν, σε έναν άνθρωπο που φτάνει στο σημείο να συγκρίνει κατάθλιψη με καρκίνο ας πούμε. Το τουμπεκί το ψιλοκομμένο, δε γνωρίζει πώς γίνεται, και τολμά να μιλά για καταστάσεις που δε βίωσε και αγνοεί. Αυτό μου έλειπε, έχοντας περάσει και τα δυο, να μπαίνω στη διαδικασία να εξηγώ τα αυτονόητα συγκρίνοντας τα κριτήρια με τα οποία θα εμπιστευτώ έναν ογκολόγο για μια ανίατη ασθένεια ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΜΟΥ να ιαθεί, με αυτά που χρειάζονται για έναν ψυχολόγο και μια συναισθηματική διαταραχή που είναι στο χέρι μου να την πολεμήσω... αυτό μου έλειπε, να εξηγώ πώς επιτυγχάνεται η επαφή μέσα απ\' το γραπτό λόγο, όταν το εισπράττω με την ανταπόκριση που λαμβάνω μέσα απ\' την ποίησή μου... ας ζητήσει από εν ζωή συγγραφείς και ποιητές να του το εξηγήσουν... επίσης Ρέϊν, προσωπικά δε μ\' ενδιαφέρει και πολύ να μου εξηγήσει ένας ψυχολόγος τα πώς και γιατί που ανέφερες πιο πάνω... γενικά Ρέϊν, δε μου κάνουν άνθρωποι που αγνοούν βασικές έννοιες της ζωής καθώς και άγραφους νόμους... κάθεται συνεχώς και λέει ότι οι προτροπές του τύπου \'κουράγιο, η ζωή είναι για σένα\' κ.ά. είναι άχρηστες και δε τον νοιάζει αν αυτός που τα λέει ίσως να μην έχει να πει κάτι άλλο, ή δε μπορεί να δώσει παραπάνω λόγω της δικής του κατάστασης ενδεχομένως... αυτά έχει, αυτά λέει όμως... παραβλέπει εντέχνως βέβαια, ότι υπάρχουν μέλη που κάνουν αυτό που έγραψα και πιο πάνω... περιγράφουν δηλαδή το δικό τους βίωμα προκειμένου κάποιος να βρει μέχρι και βοήθεια... πέραν του ότι έγραψα αρκετά, αν το δω μόνο με την έννοια του ότι ασχολήθηκα με τα λεγόμενά του, κακώς ασχολήθηκα τόσο εκτεταμένα... αλλά το βλέπω με την αποδοτική του πλευρά, που λέει ότι εξέφρασα τις σκέψεις μου και καλά έκανα. Θα του ξαναζητήσω να μην απαντήσει κι αν επιμένει να κάνει διάλογο μαζί σου, ας ανοίξει δικό του θέμα.
    Θα ΞΑΝΑζητήσω απ\' τη διαχείριση να το κλειδώσει. Και ως κακός άνθρωπος θα πω ότι δε θα περιμένω να φτάσει στις 10 σελίδες, για να αρχίσω μετά να \'διώχνω\' τους χρήστες λες και είμαι πορτιέρης σε μαγαζί της παραλιακής...

    Ευχαριστώ.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Ελληνική Ζυθοποϊία
    Posts
    1,023
    Πρόλαβες και ξανάπλωσες όσο έγραφα. Θα σε παρακαλέσω να βάλεις τις απαντήσεις σου κάπου αλλού. Έγινα σαφής; Προσωπικά έχω υπερκαλυφθεί απ\' τη συνεισφορά σου στο χώρο...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Δεκτόν Alobar.:)
    Δε θα το συνεχίσω,δεν υπάρχει λόγος εξάλλου.Σου εύχομαι υγεία και έμπνευση.;)
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  11. #11
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Αλομπαριτσα,
    εχεις την απιστευτη αποψη,
    οτι θες να σχολιαζεις ανθρωπους,
    αλλα αυτοι, να μην εχουν δικαιωμα απαντησης και ολα αυτα σε χωρο που απο μονος του ειναι ενας χωρος διαλογου.
    (λαιμαι τωρα ε?)

    Αυτη την στιγμη δεν με ενδιαφερει τι σοι ελλειμα εχεις και σου βγαινει ετσι,
    και παρολο το παραλογο της αποψης σου, θα σεβαστω να μην σου απαντησω στο (πιο πανω) κειμενο που γραφεις.
    Θα βαλω την αποψη μου στο πατο μου.


    Ελπιζω εκει, να μην σε ενοχλει που την τοποθετω.
    :D



    ΥΓ..... οταν πρεπει, ειμαι γρηγορος..... ;)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •