το μυστικο..ο νομος της ελξης - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 43
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Originally posted by lola




    αυτο νομιζα κα γω..αλλα το βιβλιο το λεει αλλιως...παντως και μενα μπαρουφα μου φαινετε...λεει αν θελεις κατι πολυ για να το πετυχεις πρεπει να το εχεις συνεχεια στο μυαλο..και μαλιστα να το ζεις σαν πραγματικοτητα δηλ θες λεφτα?...να κανεις οτι ηδη εχεις πολλα....θες να πνιξεις κανενα παπα?κανε οτι τον εχεις πνιξει ηδη..χε,χε...στην κοσμαρα μου εγω ως συνηθως...............

    lolol


    Αυτή η τύπισσα είναι φανταστική, είναι σαν το ορθόδοξο δίδυμο της πανικούλας αλλά χωρίς οριακότητα και με φυσιολογικό IQ επίπεδο για ενήλικα άνθρωπο...awesome

  2. #17
    Banned
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    58
    ναι εχεις δικιο πετραν ,γιατι εμενα το iq μου ειναι κοντα στα 120.
    το οριακη το εβγαλες εσυ ως συμπερασμα?απο δευτερα να ερχομαι σε σενα αν ειναι πετραν χαχχααχαχχα

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    2,494
    Originally posted by PETRAN

    Χμμ δεν το κατάλαβα πολύ αυτό που λες. Αλλά το βιβλίο λέει ότι άμα είσαι γενικά θετικός είναι σαν να \"συνωμοτεί\" όλο το σύμπαν να σου ρθουν θετικά. Από όσα έχω διαβάσει αυτό νομίζω ότι λέει.


    Όντως, λέει και αυτό.
    Επίσης λέει ότι το να οραματίζεσαι κάτι που θες να γίνει σαν να έχει ήδη γίνει και να το ζεις, βοηθά στην πραγματοποίησή του.


    Και απλά αδυνατώ να πιστέψω ότι τα 500 θύματα από ένα αεροπλάνο που έπεσε η τα θύματα από την εισβολή των Αμερικανων στο Ιράκ είχαν όλα αρνητική σκέψη (η κάποια-τα ποιο πολλα από αυτά κατά την γνώμη μου-δεν φανταζόντουσαν συνέχεια-η/και ήλπιζαν με όλη τους την δύναμη για-ένα αίσιο τέλος και όχι αυτό που τους βρήκε) . Εντάξει μην πάει και η λογική περίπατο!


    Φυσικά. Εντάξει δεν είπαμε να το προχωρήσουμε μέχρι εκεί. Απλά εγώ είπα ότι υπάρχει κάποια βάση εν μέρει στα γραφόμενά του, όπως η θετική/αρνητική σκέψη αλλά και ο θετικός οραματισμός. Μέχρι εκεί.





    Βασικά λέγεται αγιουρβέδα λολ

    http://en.wikipedia.org/wiki/Ayurveda


    Χμ, ενδιαφέρον. Thanks για την πληροφόρηση.




    Τα τσάκρα και η βιοενέργεια όταν χρησιμοποιούνται στα πλαίσια χαλάρωσης, διαλογισμού κλπ. είναι χρήσιμα με την έννοια ότι όντως δείνουν γαλήνη και ευημερία στο μυαλό και στον οργανισμό. Αλλά σαν \"μεταφυσικές\" έννοιες φυσικά και είναι αναπόδεικτες αγιρτιες/μαγίες/δοξασίες απολιθώματα/δοξασίες μιας προ-φιολοσοφικής περιόδου όπου η φαντασία του ανθρώπου γίνονταν και η εξήγηση του κόσμου. Φυσικά και δεν υπάρχει κανένα επιστημονικό στοιχείο για την ύπαρξη τους, ενώ η \"βιοενέργεια\" είναι μια ιδέα ανατολικών παραδόσεων όπου μάλιστα είχε βρει και κάποιους ανταποκριτές (όπως αλλωστε και ο \"αιθέρας\", το \"φλόγιστον\" και η αλχημική \"πεμπτουσία\") στην δυτική επιστήμη του 19ου και 20ου αιώνα (όπου και ονομάστηκε \"οργόνη\" από τον ψυχολόγο, ψυχαναλυτή και βιολόγο των αρχών του 20ου αιώνα βιλχελμ ραιχ) και όπου και έγιναν εξονυχιστικές έρευνες κατά την διάρκεια πολλών δεκαετίων για χάρη της, με απογοητευτικά στο τέλος αποτελέσματα. Αν και η \"βιοενέργεια\" (όπως αυτά που αναφέρθηκαν πριν αλλά και η \"αύρα\" κλπ.) είχε φλερτάρει με την επιστήμη για πολλές δεκαετίες, στο τέλος απορρίφθηκε. Όπως γίνεται όμως σήμερα, πολλές από αυτές τις απορριφθείσες ιδέες πέρασαν σήμερα στις δοξασίες και στα διδάγματα πολλών νεο-εποχιτών γκουρού και ψευδο-διδασκάλων, ανεμιγμένες συνήθως με ανατολίτικες δοξασίες, αρχαία ελληνική φιλοσοφία, μοντέρνα επιστημονική αργκό (π.χ. οι λέξεις \"κβαντικό\"-quantum από την φυσική και \"γνωστικό\"-cognitive από την ψυχολογία), αντικείμενα που φέρουν κάποια υπερφυσική δύναμη (π.χ. \"βιο-κρυστάλλους κουάρκ\") kabalah, mandalah, papalah, alah-alah και ότι άλλο ναναι - you name it, αρκεί να υπάρχει ένας ψευδο-πνευματικός αχταρμάς με λίγο ψευδο-επιστημονική αργκο για να φαίνεται αληθοφανές. Και πλασάρονται ως η απόλυτη \"σοφία\" των αιώνων. Μπορεί να δεχθώ κάποια από αυτά τα πράγματα μεταφορικά, αλλά με τίποτα δεν θα τα δεχθώ αντικειμενικά, ως εξηγήσεις του κόμου η/και του ανθρώπου, την στιγμή μάλιστα που η επιστήμη έχει/είχε ασχοληθεί για δεκαετίες επι δεκαετιων μαζί τους απορρίπτοντας τα στο τέλος.


    Με λίγα λόγια είναι τόσο έγκυρα όσο το Matrix. Μόνο που το Matrix-1 έχει πολύ καλύτερο σενάριο.


    Κάτσε κάτσε παιδί μου, ένα είπα, 100 είπες!!

    Δε θα σχολιάσω γραμμή γραμμή (μιας και αυτό θα μου φέρει στο νου παλιές θύμησες :):) ) και δεν μπορώ να πω ότι είμαι και τόσο διαβασμένη επί του θέματος, αλλά μέσες άκρες συμφωνώ μαζί σου. Εκεί που διαφωνώ είναι ότι δε σημαίνει ότι απορρίπτουμε απόλυτα (ή και δεχόμαστε απόλυτα) οτιδήποτε δεν είναι ΑΚΌΜΗ επιστημονικά αποδεδειγμένο για την ύπαρξή του ή τη μη ύπαρξή του.




    Συμφωνώ.
    Smile!!!


    Νιεεεεε! :):P:)
    Έξω χιονίζει! Γιούπιιι!
    Κλείνω για να διαλογιστώ, να ψάξω τη βιοενέργειά μου και τα τσάκρα μου καθώς οι άσπρες νιφάδες θα πέφτουν στο πρόσωπό μου...:)
    -Πρέπει να είσαι έτοιμος να καείς στην ίδια σου τη φλόγα: πώς να ξαναγεννηθείς, αν δεν γίνεις πρώτα στάχτη;

    -H ζωή συγχωρεί τους πολύ τολμηρούς, τους τρελούς και τις αξίες, τρέχει με έτη φωτός, ο καιρός δεν την τρομάζει

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    584
    Originally posted by lola
    ....με λιγα λογια αν καταταλαβα καλα οτι με θετικες σκεψεις μπορεις να πραγματοποιησεις ολα οσα επιθυμεις στη ζωη σου..
    Η θετική σκέψη όντως σε βοηθάει στη ζωή σου για να λειτουργείς γενικά καλύτερα από ότι όταν είσαι αρνητικός και γκρινιάρης. Όταν όμως θέλεις κάτι...και το θέλεις πολύ...δεν φτάνει μόνο η θετική σκέψη! θέλει να κάνεις και κάτι γι\' αυτό! Μην περιμένεις δηλαδή να σου έρθει κάτι ουρανοκατέβατα!

    Εν ολίγοις, η θετική σκέψη/ενέργεια/αύρα (whatever) σου δημιουργεί συνήθως ευνοϊκότερες συνθήκες για να πετύχεις αυτά που θέλεις.
    Εικάζω, όμως, ότι αρκετοί που αγοράζουν το συγκεκριμένο βιβλίο, το κάνουν με σκοπό να αλλάξουν τη ζωή τους δραστικά προς το καλύτερο από τον καναπέ τους. Θαύματα όμως δεν γίνονται!...το λέει και η Δ.Γαλάνη! :P
    http://www.youtube.com/watch?v=fpd3MtJzdak

    Υ.Γ. anwnimi εδώ βρέχει! :o

  5. #20
    Μμμμμμ...δεν ξέρω αν βοηθάει η θετική σκέψη, καθώς έχω περάσει στιγμές που προσπαθώ να δω τα στραβά με θετικό μάτι πχ, μαθήματος/εμπειρίας/σοφίας και να πάω παρακάτω και κάπου εκεί έρχεται και άλλο, και άλλο, και άλλο.
    Πόση θετική σκέψη να βρεις σε επαναλαμβανόμενη ατυχία?
    Θέλω να πω, πως οταν έχεις να κάνεις με ένα θέμα να το διαπραγματεύεσαι καλύτερα.
    Όσο για τα ετερωνυμα, εμένα μου έχουν τύχει και οι δύο περιπτώσεις. Να δέσω με ένα άτομο εκ διαμέτρου αντίθετο από μένα, αλλά και με ένα άλλο, που να μου θυμίζει τον εαυτό μου....

  6. #21
    αν δεν κουνησουμε τον κωλο μας οσο και να συνομωτησει το συμπαν οσο και θετικες σκεψεις να κανουμε δεν γινεται τιποτα.....
    Οτι βλεπουμε γυρω μας ειναι μονο για αυτη τη φορα.Μην προσπερνας τιποτα,κοιταξε τα χρωματα των λουλουδιων και χαμογελα

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Originally posted by anwnimi




    Έξω χιονίζει! Γιούπιιι!
    Κλείνω για να διαλογιστώ, να ψάξω τη βιοενέργειά μου και τα τσάκρα μου καθώς οι άσπρες νιφάδες θα πέφτουν στο πρόσωπό μου...:)
    Ωωω πολύ κινηματογραφικό, σαν να είναι σκηνή από το \"τίγρης και δράκος\" η κάτι τέτοιο του κινέζικου κινηματογράφου.



    Μπορείς να το πας και ποιο Ευρωπαικό, σε φάση κλείνεις τα μάτια με τις πρώτες νιφάδες του χιονιού να λιώνουν ευγενικά στο πρόσωπο σου ενώ ξάφνου μια απόμακρη παιδική χορωδία που ολοένα δυναμώνει από τα πέρατα του αρχαίου δάσους να ξεσπάει σε ένα δραματικό κρεσέντο μιας αγγελικής μελωδίας με το χιόνι πλέον να σε έχει τυλίξει στην παγωμένη του αγκαλιά και τις ανεμοδαρμένες φωτιές από τους πυρσούς των χωρικών να σε περικυκλώνουν, που μέσα σε λιγμούς μιας απελευθερωτικής αγαλλίασης αλλά και με τον απύθμενο πόνο της απώλειας να θρυνούνε την βασίλισα του χιονιού που έπρεπε να θυσιαστεί ώστε να πάρει τον χειμώνα μαζί της και να επιτρέψει στο ανοιξιάτικο αγέρι που φέρνει την ευωδία της βιολέτας και της ορτανσίας να χαιδέψει τα χρυσά μαλλιά των νεαρών κοριτσιών ενώ αυτές θα πλέκουν στεφάνια στο αιώνεια κιλάδα του ανέμου εκεί που ο χρόνος κυλάει πάντα σε κύκλους...


    να πάρει μου έδωσες έμπνευση... έπρεπε να γίνω σκηνοθέτης...:mad:



    p.s. Αυτό πάντως με τα τσάκρα και την βιοενέργεια μ\'αρέσει σαν ορολογία να χρησιμοποιώ κωδικά, ξέρεις \"είμαι πολύ σοφός πάμε να σου ανοίξω τα τσάκρα σου? Θα σου δώσω όλη την βιοενέργεια μου...\" χμμ καλό...


    (Απότομη αλλαγή από ρωμαντική tim-burtoniκη κινηματογαφική σκηνή σε σοφτ-πορν κομεντι)

  8. #23
    Banned
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    58
    petran πολυ κρύα αυτα που γραφεις.κρυοκωλος εισαι?

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Originally posted by diamadenia
    petran πολυ κρύα αυτα που γραφεις.κρυοκολος εισαι?


    Δεν περίμενα να καταλάβεις την ευαίσθητη καλλιτεχνική μου έξαρση χονδροειδή άμυαλη βιομάζα

  10. #25
    Banned
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    58
    που νομιζεις οτι γραφεις βρε ψωνιο?σε καμια σελιδα της νασα?πολυ ψωναρα εισαι αλλα δεν το ξερεις.βλακα.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Originally posted by diamadenia
    που νομιζεις οτι γραφεις βρε ψωνιο?σε καμια σελιδα της νασα?πολυ ψωναρα εισαι αλλα δεν το ξερεις.βλακα.


    Η εγώ νομίζω ότι γράφω σε σελίδα της νασα η εσύ σε σελίδα του ΠΙΚΠΑ

  12. #27
    Banned
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    58
    xaaxax.δεν εχει μεγαλη διαφορα με το πικπα που λες.
    αντε βρες καμια να καρφωσεις σε εχει φαει η αγ---α.

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Originally posted by diamadenia
    xaaxax.δεν εχει μεγαλη διαφορα με το πικπα που λες.
    αντε βρες καμια να καρφωσεις σε εχει φαει η αγ---α.

    λολ οκ !


    Ευχήσου μόνο να μην πέσω πάνω σε καμια μάνα από κρήτη :mad::mad::mad::mad:

  14. #29
    Banned
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    58
    μονο λογια εισαι νιανιαρο αχχαχα

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    2,494
    Αμάν βρε παιδιά, από το πολύ το σεξ το γ....τε το θέμα!
    Πολύ μίσος βρε πανικούλα για τον Πετράν:) Όλο απο πίσω του να του την πεις...
    Μίσος και αγάπη 2 όψεις του ίδιου νομίσματος; :) Είναι και σχετικό το θέμα, ο νόμος της έλξης...


    Πριν ...κλειδωθει ας απαντήσω κι εγώ.

    Συμφώνώ με τον/την iberis και την Όλγα ότι όσο και να θέλουμε κάτι και να το οραματιζόμαστε, αν δεν κινούμαστε προς την κατεύθυνση αυτή θαύματα δε γίνονται. Απλά βοηθά πολύ (όχι αποκλειστικά αλλά σε συνδυασμό) και η θετική πίστη, εκεί εστιαζόμουν εγώ.

    Θεοφανία, ναι οι επαναλαμβανόμενες αποτυχίες σίγουρα πρέπει να σε κάνουν να προβληματιστείς και όχι να εξακολουθείς να κάθεσαι στο ροζ συννεφάκι σου και να ελπίζεις στην συμπαντική ενέργεια. Αυτό που πιστεύω είναι ο συνδυασμός: προβληματισμός+θετική πίστη (όση μπορούμε να δημιουργήσουμε δηλαδή γιατί δεν είναι πάντα και τόσο εύκολο όπως λες).
    Αλλά η προσπάθεια αξίζει πάντα τον κόπο.
    -Πρέπει να είσαι έτοιμος να καείς στην ίδια σου τη φλόγα: πώς να ξαναγεννηθείς, αν δεν γίνεις πρώτα στάχτη;

    -H ζωή συγχωρεί τους πολύ τολμηρούς, τους τρελούς και τις αξίες, τρέχει με έτη φωτός, ο καιρός δεν την τρομάζει

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •