θελω να κοψω τα φαρμακα..
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    323

    θελω να κοψω τα φαρμακα..

    Γεια σας εχω 6μηνες που κανω θεραπεια με cipralex και ειδα σημαντικα αποτελεσματα.Κανω οτι και παλια δεν φοβαμαι κανω ταξιδια κοιμαμαι σχετικα καλα και λεω παλι καλα.αλλα επειδη ειμαι τελειομανης και θελω να γινω οπως πριν νιωθω οτι αυτο θα γινει με τη διακοπη των φαρμακων.νιωθω οτι καποια συμπτωματα μου τα προκαλουν αυτα...πως μπορω να νιωσω υγιης οταν καθε πρωι παιρνω φαρμακα πως θα ξεχαστω τελειως....
    σκεφτομαι να τα μειωσω εσεις τι λετε εχει καποιος παρομοια συναισθηματα και εμπιρεια??(ξερω οτι θα μου πειτε να ρωτησω το γιατρο εγω ομως θελω απο ομοιοπαθεις καποια γνωμη)

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    307
    Κώστα γειά σου.Ποιός μπορεί να σου πει να τα μειώσεις;φυσικά και θα ρωτήσεις τον γιατρο σου και νομίζω ότι εαν του πεις πραγματικά πως είσαι θα σου πει πως θα αρχίσεις να τα μειώνεις.Εκανες τόσο κόπο (θυμάσαι που μου έλεγες αν θα φτάσεις στο σημείο που είσαι τώρα)αφού πας τόσο καλά μην σε προβληματίζει ενας μήνας μπρος πισω δεν λέει τίποτε.Χαίρομαι που πας καλά μπράβο σου

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    στο μεταξυ εχει εκλείψει ο ΛοΓος ο οποιος σε οδηγησε στο ςιπραλεξ ?!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    323
    βεβαια ηταν διαταραχη πανικου με πολλες κρισεις τις οποιες εχω να παθω πολλους μηνες.......

  5. #5
    Φίλε kosto30, καλό θα ήταν να μην κάνεις αυθαίρετες αλλαγές στην δοσολογία των φαρμάκων σου χωρίς να συμβουλευτείς τον γιατρό σου. Τις περισσότερες των περιπτώσεων οδηγούμαστε σε αυθαίρετες αλλαγές όταν νιώθουμε καλά (ή νομίζουμε πως νιώθουμε καλά) χωρίς να σκεφτόμαστε τον λογικό παράγοντα του ότι, ίσως, τα φάρμακα να μας συντηρούν σ\'αυτή την κατάσταση. Αλλαγή στην δοσολογία (ή και απότομη διακοπή των φαρκάκων) ίσως να οδηγήσει σε ανεπιθύμητες υποτροπές ή -και- πισωγυρίσματα.
    Ο γιατρός θα σε συμβουλέψει για το ποιον είναι ο καλύτερος τρόπος απόσυρσης των φαρμάκων, ή αν θα χρειαστεί να σου αλλάξει τα φάρμακα με κάποια πιο ήπια, ώστε να μην αντιμετωπίσεις δυσάρεστα συναισθήματα εξάρτησης ή υποτροπής. (τα οποία δεν εμφανίζονται άμεσα έπειτα απ\'την διακοπή, αλλά έπειτα από μερικές εβδομάδες).

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    19
    κώστα καλημέρα...

    καλό θα είναι να μην σκέφτεσαι καν να αυθαιρετήσεις και να κάνεις επεμβάσεις στη φαρμακευτική σου θεραπεία....ξέρω πως νιώθεις κ πόσο μπορεί ενδεχομένως να σε έχει κουράσει το συγκεκριμένο φάρμακο ή γενικά το γεγονός να παίρνεις φάρμακα αλλά είναι για το καλό σου...εγώ όταν είχα τις κρίσεις πανικού έπαιρνα φάρμακα για πολύ καιρό μετά την τελευταία μεγάλη κρίση μου γιατί εμφάνιζα ( και ακόμη εμφανίζω,παρόλο που πέρασαν 6 περίπου χρόνια ) μικρά ξεσπάσματα...το φάρμακο που αναφέρεις δεν το πήρα ποτέ....αλλά δοκίμασα πολλά άλλα και πιστεύω σήμερα πως η πολύχρονη κ συνεχόμενη θεραπεία με βοήθησε αρκετά να φτάσω στο σημείο που είμαι τώρα,όσον αφορά στους πανικούς πάντα,που τους έχω σχεδόν ξεπεράσει!

    κάνε κουράγιο....μπορείς να νιώσεις υγιής ακόμη κ όταν παίρνεις φάρμακα,αρκεί να πιστέψεις πως δεν είσαι \'άρρωστος\'...απλά χρειάζεσαι μια μικρή βοήθεια για να λειτουργήσεις σωστά...σαν μια μικρή βιταμίνη....ίσως σου ακουστεί εξωραισμένο κ αστείο,αλλά κ το να λέμε πολλές φορές πως είμαστε άρρωστοι δεν ξέρω πόσο βοηθάει.....

    συγγνώμη που σε κούρασα.....ταπεινή μου συμβουλή να μην κάνεις του κεφαλιού σου....ελπίζω όλα να σου πάνε καλά κ να μάθουμε νέα σου.....φιλιά

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •