ψυχωσικο επεισοδιο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    2

    ψυχωσικο επεισοδιο

    Καλησπερα

    Λοιπον

    Γνωριζω τη κοπελα μου αρκετο καιρο, δεκα χρονια, τα τελευταια 2 ειμαστε ζευγαρι
    Πριν ενα περιπου χρονο επαθε, ενα ψυχωσικο επεισοδιο (εντονο μαλλον), με καταληξη δυο μηνες σε κλινικη και και τωρα ακολουθει συνταγη γιατρου (που κατα τη γνωμη μου τις δινει πολλα φαρμακα). Ενα χρονο μετα ειναι αρκετα σταθεροτερη αλλα κατα διαστηματα εχει αλλοτρειες σκεψεις, για τις οποιες δε μιλαει σε κανεναν, μονο ελαχιστα στο γιατρο, και ακομα λιγοτερα σε μενα.

    Εχω προσπαθησει με πολλους τροπους, να της δωσω να καταλαβει οτι πρεπει να το συζυτησει με καποιον αλλα -τιποτα, λεει οτι θα τα καταφερει μονη της και οτι θα της περασει. Γενικως δε ανοιγεται καθολου σαν ατομο, ουτε πριν και ακομα λιγοτερο μετα, το επισοδιο. Επισης οταν ειμαστε με φιλους η συμπεριφορα της ειναι διαφορετικη απο οταν ειμαστε μονοι μας.

    Αν και θελει φυσικα να το ξεπερασει δε το ψαχνει καθολου, εχει μια γενικη ηττοπαθεια, μια αρνητικοτητα
    Ολα αυτα οδηγουν καποιες φορες σε παρεξησεις και τσακωμους, αλλα γενικοτερα κρατιεμαι ψυχραιμος
    Εχω σκεφτει να παω να μιλησω στο γιατρο της, χωρις να το μαθει βεβαια, αλλα θα θελα να μαθω τη γνωμη σας, πρωτα, για το αν θα υπαρχει κατι που μπορω να κανω,
    για να την κανω <<να παρει μπροστα>>
    να αρχισει να εχει ουσιαστικη ανακαμπη ( το ξερω οτι μερικες φορες απλως θελει χρονο)..

    εφχαριστω

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    killing_joke, καλώς ήρθες.μπράβο σου πραγματικά, που στέκεσαι δίπλα στη κοπέλα σου και ενδιαφέρεσαι τόσο.

    μια καλή αρχή νομίζω πως θα ήταν να την ρωτήσεις αν θα την πείραζε να την συνοδεύσεις στο γιατρό της.

    δεν συμφωνώ με το να επισκεφτείς το γιατρό χωρίς να το μάθει.

    η κοπέλα σου έχει πρόσβαση στο ίντερνετ?το να μάθει για αυτό που της συμβαίνει θα της κάνει καλό.
    θα μπορεί να το χειριστεί.σου εύχομαι όλα να πάνε καλύτερα.
    http://www.mazi.org.gr/

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    2
    Φιλε ευχαριστω για το reply . Εχει προσβαση στο ιντερνετ αλλα δεν το ψαχνει καθολου απ\'οτι εχω καταλαβει. Ειδικα καποιες φορες που χρησιμοποιω τον ορο ψυχωσικο με στραβοκοιταζει.
    Παντα ηταν ξεροκεφαλη. Ειχα σκεφτει να της στειλω το λινκ του παροντος φορουμ, αλλα ειμαι σιγουρος οτι αν δε ξεκαθαρισει στο μυαλο της καποια πραγματα, καποια ποστ θα τη πειραξουν

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    killing_joke, είναι δύσκολο να δεχτείς ότι σου έχει συμβεί κάτι τέτοιο.πιο δύσκολο ακόμη όταν έχεις νοσηλευτεί.

    στο λέω γιατί τα έχω νιώσει.έκανα ένα χρόνο να δεχτώ την ασθένεια μου και διάβασα ό,τι βρήκα στο νετ για αυτή.
    όσο περισσότερο κατανοείς κάτι, ευκολότερα το επεξεργάζεσαι.

    προσπάθησε να της το περάσεις αυτό.όσο για το ξεροκέφαλη, ξέρεις σε αυτό το ζήτημα, είμαι σίγουρη πως δεν παίζει.
    νιώθει στιγματισμένη.αυτό καταλαβαίνω από αυτά που γράφεις.
    http://www.mazi.org.gr/

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    βασικα αν δεν συνηδητοποιησει απο μονη της καποια πραγματα δυσκολα θα \"παρει μπρος\".ειναι σαν να προσπαθεις να πεισεις ενα καπνιστη να σταματησει το καπνισμα χωρις να το θελει.
    Αυτη τη στιγμη συμβαινουν πολλα στο κεφαλι της χωρις να ειμαι σιγουρος οτι μπορεις να τα καταλαβεις.
    ανεμιγμενα συναισθηματα φοβου,τρομου μηπως αποκαλυφθουν αυτα που σκεφτεται,πως θα το παρεις αν τα μαθεις.πιθανοτατα αυτα που σκεφτεται να μην ειναι και τα πιο λογικα.βασικα μονο αυτη ξερει τι σκεφτεται.
    αυτο που μπορεις να κανεις αφου την αγαπας ειναι συμπαρασταση και να της δειχνεις την σωστη κατευθυνση.
    και πολυ υπομονη...
    ελπιζω για οτι καλυτερο για σας

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    να παει σε ψυχολογο, οχι μονο σε ψυχιατρο

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •