Ενα βήμα πριν να φουνταρω η να κλειστώ σε ίδρυμα - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 7 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 103
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    146
    κωνσταντινε μου,αυτα που λες ειναι λες και ακουω τον εαυτο μου.κ εγω πιστευω πως μονο σε μενα συμβαινει τοσο εντονα κ οτι εχω παρορμησεις να το κανω.σου λεω,προχθες κιολας διαβαζα για εγκληματα ψυχοπαθων που εχουν γινει και ελεγα μεσα μου οτι αυτο ακριβως εχω και γω.ακομα το νιωθω δηλαδη...νιωθω απαισια γι αυτο,μου συμβαινει απο μικρη.εχω μιλησει με ειδικο κ μου εχει πει τα ιδια που λεει και σε σενα..οτι δεν θα κανω ποτε κακο σε κανεναν..οκ για τους δικους μας λογους μπορει να δυσπιστουμε και να λεμε οτι οντως θα κανουμε αυτο που μας λεει μια εμμονη.αν το δουμε απο μια αλλη οπτικη ομως θα δουμε οτι σε οποιο φορουμ για εμμονες και αν μπουμε ολοι φοβουνται οτι θα παρουν μαχαιρια και θα σκοτωσουν.ολοι λενε τα ιδια λογια..διαβασα ολα τα μηνυματα σου κ λες λογια που λεω τοσο καιρο."θα προτιμουσα να ειχα κατι σοβαρο στην υγεια μου παρα αυτο"...ακριβως ετσι.μαλλον για να το αντιμετωπιζει μεγαλος αριθμος ανθρωπων παει να πει οτι ειναι ενα εντοπισμενο ξεσπασμα της ψυχολογιας μας που εμφανιζεται σε ανθρωπους με συγκεκριμενα ψυχογραφικα χαρακτηριστικα.ισως σημαινει κατι αλλο κρυφο που μας φοβιζει.οι ειδικοι στους οποιους απευθυνομαστε ξερουν καλυτερα απο μας,ας δειξουμε λιγη εμπιστοσυνη..σου μιλαει ενα ατομο εντελως φοβικο και ανασφαλες με αυτα τα θεματα.δεν σου λεω πως ειμαι απολυτα βεβαιη γι αυτα που σου λεω γιατι ακομα και τωρα σκεφτομαι"μη λες μεγαλες κουβεντες,μπορει οντως να εχεις κατι σοβαρο και να εισαι επικυνδυνη" απλα σκεφτομαι λιγο πιο αντικειμενικα καποια πραγματα κ προσπαθω να καταληξω σε συμπερασματα που φαινονται αληθινα.απο στοιχεια και οχι απο τη φαντασια μου.εισαι τυχερος που κανεισ θεραπεια,εγω λογω οικονομικων δυσκολιων δεν μπορω να κανω κανονικη θεραπεια οποτε πρεπει μονη μου να βοηθησω τον εαυτο μου.οποτε εκμεταλλευσου την οσο μπορεις και μην την χαραμιζεις.μην φοβασαι...πολλοι εχουν ακριβως το ιδιο "προβλημα" με σενα.κ ισως τελικα ολα αυτα να μας δημιουργουνται επειδη δεν μας εχει συμβει κατι πραγματικα σοβαρο στην υγεια μας(οπως αυτο που ειπα πριν) που θα μας κανει να καταλαβουμε πως ειναι τα πραγματικα προβληματα,και οχι τα φανταστικα..χρειαζεται δυναμη και ψυχραιμια για ολα στη ζωη...ηθελα να σε ρωτησω,εισαι φοιτητης??δουλευεις??

  2. #32
    Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    48
    γεια σου κωνσταντινε.εχω και εγω διαφορους ψυχαναγκασμους αλλα οχι πολυ σοβαρους.θα σου πω τι μου ειπε ο δικος μου ο γιατρος,οταν σου ερχεται στο μυαλο μια ασχημη σκεψη μην δινεις σημασια,μην πειραζεις τα μαχαιρια οσο και αν θες να το κανεις,ειναι πολυ σημαντικο αυτο.στην αρχη θα ειναι πολυ δυσκολο να αδιαφορησεις,δεν θα μπορεις να ησυχασεις αλλα εκει ειναι που πρεπει να συγκρατηθεις,αν το κανεις 1 φορα μετα θα ειναι λιιιιιγο πιο ευκολο κτλ.μην ανησυχεις δεν θα κανεις κακο σε κανεναν αν αφησεις τα μαχαιρια στη θεση τους.οσο πιο πολυ ασχολεισαι με αυτες τις σκεψεις τοσο πιο πολυ θα σε βασανιζουν.στα λεω γιατι και εγω τα περναω και το παλευω.εγω νομιζω πχ οτι αν περασω εξω απο μια εκκλησια και δεν κανω τον σταυρο μου θα παθω κατι,αλλα προσπαθω να μην το κανω και ταυτοχρονα να ασχολουμαι με κατι αλλο.αν μπορουσες να πας και σε ψυχολογο θα σου εκανε πολυ καλο.δοκιμασε να κανεις αυτο που σου λεω και πες μας αν σε βοηθησε καθολου.

  3. #33
    Ναι μου συμβαινει και μενα βλεπω μαχαιρια και φαntαζομαι φονικα και μακελια,θελω να κανω κακο στον αλλο την ωρα που το βλεπω,ειναι san εμμονη ιδεα,δεν νομιζω οτι ειναι θεμα ψυχωσης παντως.και ουτε να κρυψεις καθε ιδους μαχαιρι,νομιζω οτι πρεπει να ηρεμησεις την ωρα που κανεις τετοιες σκεψεις,και νομιζω επισης οτι φοβασαι και το θανατο παρολο που τα σκεφτεσαι ολα αυτα:)
    Οτι βλεπουμε γυρω μας ειναι μονο για αυτη τη φορα.Μην προσπερνας τιποτα,κοιταξε τα χρωματα των λουλουδιων και χαμογελα

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Salonica
    Posts
    772
    Chesire δουλεύω δεν είμαι φοιτητής, αυτο που με απασχολεί ιδιαίτερα ειναι οτι άλλοι με το ίδιο πρόβλημα με μένα, είμαι μέλος και σε ένα ξένο φόρουμ ΙΔΨ, το έπαθαν για γελοίους λόγους, δηλαδή ο άλλος λέει ειδε μια ταινία με ψυχοπαθείς και απο τότε το έπαθε, μια άλλη κοπέλα της σφηνώθηκε στο μυαλό απο μια φορά που ξυριζόταν οτι θα κάνει κακο στον εαυτό της, εγω δεν το έπαθα έτσι ξαφνικά. Εγώ πέρασα ΑΦΑΝΤΑΣΤΑ πιεστικές καταστάσεις που με είχαν φέρει σε αδιέξοδο, που με πίεζαν και με στρεσάριζαν καθημερινά, είχα προβλήματα προσωπικά που με έφερναν σε αδιέξοδο, δεν είχα λύση για αυτα και ειχα σκάσει απο το άγχος και απο τα νεύρα, πριν το πάθω είχα καταλάβει πως ο οργανισμός μου είναι στα κόκκινα και αν συνεχίσω έτσι κατι θα μου συμβεί, ε και έγινε, κάθε βράδυ έσκαγα απο το αφόρητο άγχος και δεν μπορούσα να κοιμηθώ, ξεφυσούσα για ώρες, ώσπου ξύπνησα ενα πρωί και τα μάτια μου είχαν γυρίσει απ'την ανάποδη απτο άγχος, παραπατούσα και ζαλιζόμουν. ε'ιχα θολή ματιά και πόνους στο κεφάλι, όλα αυτα απο άγχος και πίεση, εκεί έπαθα κατάκλυση, επι 2 εβδομάδες μόνο κοιμόμουν, ήμουν στο κρεβάτι κ δεν μπορούσα να κάνω τιποτα άλλο παρα μόνο παρακαλούσα να μη καταλήξω σε ψυχιατρείο, άρχισα την αγωγή με τα αντικαταθλιπτικά και εκεί επάνω άρχισαν οι σκέψεις, εκεί επάνω ξεστόμισα όλο οργή το "θέλω να σκοτώσω", θελω να σας πώ οτι δεν ξύπνησα ξαφνικα μια μερα και είχα ΙΔΨ με μακάβριες σκέψεις, έκανε ο οργανισμός μου το μπάμ και μου βγήκε όλο αυτο. Γιαυτο και φοβάμαι να μήν έιναι κατι περισσότερο σοβαρό.. :( Ντρέπομαι αλλα με έχουν πιάσει τα κλαμματα, πώς έχω καταντήσει έτσι, τι μαρτύριο ειναι αυτο που περνάω, εσεις ρε παιδιά δηλαδή πώς το πάθατε εξ αρχής να έχετε αυτές τις σκέψεις, έτσι ξαφνικά?
    Last edited by Konstantinoss; 19-02-2011 at 23:40.

  5. #35
    κωνσταντινε σιγουρα ξαφνικα εγινε αυτο το μπαμ?η μηπως υπηρξε κατι αλλο που ισως δεν θες να δεχτεις?μια αιτια .αφορμη η οτιδηποτε αλλο που σε εκανε να σκεφτεσαι ετσι?
    Οτι βλεπουμε γυρω μας ειναι μονο για αυτη τη φορα.Μην προσπερνας τιποτα,κοιταξε τα χρωματα των λουλουδιων και χαμογελα

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Salonica
    Posts
    772
    Μα αυτό λέω, δεν έγινε ξαφνικά, περασα κάποια προσωπικά προβλήματα και ΑΦΑΝΤΑΣΤΗ πίεση και άγχος μεχρι που έσκασα

  7. #37
    αυτα τα προβληματα αν κοιταξεις μπροστα εχουν λυση?
    Οτι βλεπουμε γυρω μας ειναι μονο για αυτη τη φορα.Μην προσπερνας τιποτα,κοιταξε τα χρωματα των λουλουδιων και χαμογελα

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Salonica
    Posts
    772
    Το θέμα ειναι πως λύθηκαν τώρα αλλα μου έχουν μείνει αυτές οι ιδεοληψίες, δεν έχω το αγχος και τη πίεση που είχα τότε αλλα μου μειναν οι σκέψεις αυτες, να φανταστείτε ρε παιδια τότε που ήμουν χάλια μου είχε συμβεί και κατι άλλο τραγικό, ενας φίλος μου είχε φερει την κορούλα του και πήγα να την χαιδέψω, ξαφνικά εκεί που την πλησίασα έβρασα ολόκληρος απο θυμό και μου βγήκε παρόρμηση να τη χτυπήσω, έτσι στο άσχετο, έβρασα απο θυμό κυριολεκτικά, δεν ξέρω όλο αυτο που πέρασα μου έβγαλε έκρηξη θυμού μέσα μου, οργή ψυχική που ήθελε να ξεσπάσει, έτσι το νοιώθω, το θέλω να σκοτώσω που είχα ξεστομίσει τη πρώτη φορά μου έιχε βγει μέσα απτη ψυχή μου, με τόση οργή και θυμό, λέτε να είμαι ψυχοπαθής? Το μόνο σίγουρο ειναι πως αυτές οι σκέψεις με τρομάζουν και φυσικά δεν θέλω να πειράξω κανέναν, αλλα είναι σαν να μου λέει κάποιος μέσα μου αφου το θέλεις κάντο!

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    146
    οπως ειπες και συ για τον εαυτο σου,αυτες οι καταστασεις και τα συναισθηματα περιεχουν μεσα τους πολυ θυμο που εχει εγκλοβιστει μεσα σου μπορει και για χρονια.(ετσι μου ειχε πει η ψυχολογος,δεν το λεω εγω).κατι σε ειχε καταπιεσει μαλλον και μετα εσυ εμαθες να ζεις καταπιεζοντας τον εαυτο σου απο μονος σου.αυτο με τη σειρα του φερνει αγχος,πιεση κλπ κλπ.στεκομαι στο συναισθημα που περιεγραψες οτι νιωθεις οσο κανεις αυτες τις σκεψεις...σε μενα τουλαχιστον ειναι μια παρορμηση,μια εντονη ταση να το κανω και να διακρινω ελαχιστα εμποδια στο να γινει εκεινη την ωρα.γινομαι ασπρη απο το φοβο μου και τρεμω.και ναι το ιδιο με εχει πιασει και με παιδακι οπως ειπες.το θεωρω πιθανο με το παιδακι να σε επιασε απο το φοβο σου μηπως σου εμφανιστουν τα φανταστικα "φονικα ενστικτα" που σε τρομαζουν..μπορει αυτη να ηταν η πρωτη σκεψη σου και να μην αφησες τον εαυτο σου να χαρει το παιδακι που ειχε μπροστα του γιατι κατι αλλο σε απασχολουσε πιο πολυ.αυτο ειναι το βασικο προβλημα με τις εμμονες,χανεις τον συναισθηματικο αυθορμητισμο σου.ο ιδιος φοβος κυριευει και μενα: μηπως ο θυμος που κρυβω μεσα μου ειναι το κλειδι για να κανω κακο σε καποιον;μηπως τον ιδιο θυμο εχουν οσοι πασχουν απο κατι σοβαρο;αυτους τους φοβους σου τους εχεις εκφρασει σε ψυχολογο/ψυχιατρο;αν ναι τι σου εχουν πει;μαλλον οτι δεν υπαρχει τετοιος λογος ανησυχιας γιατι αν υπηρχε δεν θα ανησυχουσες καν για το αν εισαι ψυχοπαθης η οχι.προσπαθησε να βρεις τι σε εκανε να εχεις αυτα τα ξεσπασματα.συμβολικα ειναι.κατι θελουν να σου τονισουν.και αυτο δεν ειναι οτι θες να κανεις φονο.αλλα οτι εχεις αναγκη απο ομορφα συναισθηματα και οχι απο ασχημα.εχεις αναγκη απο ηρεμια,αισιοδοξια,γελιο ξεγνοιασια και μια πιο αναλαφρη ματια για ολα.πιεσες τον εαυτο σου πολυ μαλλον απο οτι μου λες.εχεις προσπαθησει να τα αλλαξεις αυτα τα πραγματα;να αλλαξεις καποια πραγματα στον τροπο ζωης σου;

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    146
    για τα τελευταια που σε ρωτησα τωρα παρατηρησα οτι ειπες πως εχεις ηρεμησει απο το αγχος τωρα πια,πιο πανω.νομιζω πως δεν σου φευγουν γιατι εχουν γινει το τωρινο βασικο σου αγχος και ανησυχια..το τωρινο σου προβλημα που μεσα σου παραμενει αλυτο και δεν σε αφηνει να απολαυσεις ελευθερος τις ηρεμες στιγμες σου.(δινω συχνα παραδειγματα του πως νιωθω εγω γιατι και γω θελω βοηθητικη γνωμη γι αυτο και με παρηγορει οταν αυτο που νιωθω ειναι ιδιο με καποιου αλλου)

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Salonica
    Posts
    772
    Chesire οι απόψεις σου μου φαίνονται πολύ σωστές και μου δίνουν κουράγιο, μήπως θέπρεπε να αρχίσουμε μαζί την ψυχοθεραπεία? Κανένας γιατρος δεν μου τα χει πεί τόσο σωστα!Ευχαριστω!!!

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    Εγω πιστευω οτι η ταση να κανουμε κακο σε καποιον αλλο μπορει να βγει απο αισθηματα ανημποριας να βοηθησουμε τον εαυτο μας, ιδεα που δημιουργει εξαιρετικο αγχος, και αντανακλαστικα μας δημιουργειται επιθυμια να βλαψουμε καποιον αλλο, ισως για να μετακινηθει η προσοχη μας και ο θυμος μας σε ενα αλλο ον, που θεωρητικα θα τιμωρησουμε αφου ειναι καλυτερα απο μας και το ζηλευουμε.. Ενα ενστικτο ισως ειναι κι αυτο, που μετα απο πολυ αγχος, αισθηματα ανικανοποιησης απο τον εαυτο μας και ανημποριας μας εκδηλωνεται με αυτο τον τροπο..

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    146
    carrie οντως αυτο πηγαζει απο αδυναμια χαρακτηρα και ανημπορια να στηριξεις με θαρρος τον εαυτο σου..νομιζω γενικα με ελλειψη αυτοπεποιθησης(σε ολους τους τομεις)..ειναι ικανο αυτο ομως να οδηγησει σε κατι ακραιο η το μονο που καταφερνει ειναι να δημιουργει φοβο και αγχος;
    κωνσταντινε οντως και γω οπως ειπα νιωθω καλυτερα οταν ακουω γνωμη καποιου που περναει τα ιδια γιατι νιωθω πως εχει εξηγηση αυτο.το εχω μοιραστει και με φιλους μου αλλα μου λενε"σταματα να αγχωνεσαι,ολα μεσα στο μυαλο σου ειναι,εισαι μια χαρα"..οχι και πολυ βοηθητικο αλλα κατι ειναι και αυτο..οσα σου ειπα ειναι απλα πραγματα που σκεφτομαι μετα απι διαβασμα και λιγες συζητησεις με ψυχολογο.το καλο απο αυτη την ιστορια ειναι πως αν τελικα δεν πασχω απο κατι σοβαρο οπως φοβαμαι,ξερω οτι το δευτερο πτυχιο μου μολις αποφοιτησω απο τη σχολη που ειμαι τωρα θα ειναι πανω στην ψυχολογια.εχω βρει ενα παθος γι αυτη την επιστημη μεσα απο ολα αυτα..χαιρομαι πολυ αν σε βοηθησα,αυτο ηθελα :) :) θελω ομως να μου πεις λιγο πιο συγκεκριμενα τι σου εχουν πει οι ειδικοι στους οποιυς μιλας ολο αυτο το καιρο..

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Salonica
    Posts
    772
    Κανεις δεν μου το ανέλυσε τόσο σωστα όσο εσυ, όλοι μου έλεγαν το αυτονόητο, πιέστηκες και ξέσπασες έτσι, ειναι απλές ιδεοληψίες που είναι συμβολικές και δεν πρόκειται να τις κάνεις πράξη, η πιο σωστή συμβουλή που μου έδωσε ο τελευταίος μου γιατρός ειναι οτι δεν πρέπει να καταπιέζουμε τα συναισθήματα μέσα μας αλλα να τα εξωτερικεύουμε τη σωστή στιγμή, να μη τα κρατάμε δλδ μέσα μας, αν μας ενοχλεί κατι να το δηλώνουμε εκείνη τη στιγμή και να μη το θάβουμε μέσα μας, αυτο ειναι καταπίεση, γενικά εγώ μια ζωή έτσι λειτουργούσα, τα κρατούσα όλα μεσα μου

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    146
    τοτε μαλλον απο εκει πηγαζει και ο θυμος που θαβεται προσωρινα και ξεσπαει με την πρωτη ευκαιρια που θα βρει με παραξενη μορφη.το οτι δεν τον εκδηλωνουμε δεν σημαινει οτι τον ξεπερναμε μαλλον και οτι θεωρουμαστε ψυχραιμοι.εγω προσπαθω να μην νιωθω καν θυμο τον τελευταιο μηνα που μου παρουσιαστηκαν αυτα τα συμπτωματα..καλα ιδεοληψιες ειχα απο τα 13,απλα τελευταια μου ηρθαν και κρισεις πανικου κα μια ηπια καταθλιψη.υπερενταση σε στιγμες που δεν το περιμενω,διακυμανσεις στη διαθεση,νευρικοτητα και αυτες οι εμμονες.φυσικα ολα αυτα εχουν παρει τεραστια διασταση απο το φοβο μου μηπως ειμαι ψυχοπαθης κλπ.πριν απο αυτα υπηρχε ενασ χρονος γεματος απογοητευση,στενοχωρια και πιεση.και αθφονο θυμο για ενα συγκεκριμενο ατομο..εχω την εντυπωση οτι ειναι καλυτερο να λες στον εαυτο σου"δεν πειραζει,μη θυμωνεις..δες την αλλη πλευρα"...ισως ετσι αποβαλλεις το θυμο σαν συναισθημα..το να νιωσεις ομορφα νομιζω ειναι το πιο ευκολο πραγμα,γιατι καποιες φορες επιλεγουμε αυθορμητα το αντιθετο ομως? ειναι περιεργο...θελω να σε ρωτησω τη συμβουλη σου σε σχεση με το αν πρεπει να επιδιωξω οπωσδηποτε θεραπεια με ψυχολογο η αγωγη..το προβλημα ειναι οτι δεν διαθετουν οι γονεις μου χρηματα για κατι τετοιο(συστηματικο) αλλα μονο που το σκεφτομαι αυτο ερχονται παλι οι σκεψεις"και αν οντως ειμαι ψυχασθενης??"..ειναι λες και θελω καποιον να μου εξηγησει με λεπτομερεια αυτα που δεν μπορω εγω.αλλα αυτο για λιγους μηνες δεν θα ειναι ευκολο(μεχρι να βγαλω δικα μου χρηματα και να ξεκινησω θεραπεια)..γι αυτο σε ρωτησα τι σου λενε..

Page 3 of 7 FirstFirst 12345 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •