Ενα βήμα πριν να φουνταρω η να κλειστώ σε ίδρυμα - Page 7
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 7 of 7 FirstFirst ... 567
Results 91 to 103 of 103
  1. #91
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Salonica
    Posts
    772
    Ε ναι αρχίζω και σκέφτομαι σοβαρά να αρχίσω ψυχοθεραπεία

  2. #92
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    γεια σου Κωνσταντινε,

    ναι, να αρχισεις ψυχοθεραπεια, βοηθαει πολυ στην ΙΨΔ. παλιοτερα ο πετραν ειχε γραψει εδω μεσα σεντονια για την ψυχοθεραπεια που ειναι καταλληλη για ΙΨΔ.
    εδω ειναι κ μια εκπομπη για ΙΨΔ.

    http://www.psyche.gr/tv.html

    (η τριτη εκπομπη απο πανω)

    δεν ειναι κατι να φοβασαι παντως η ψυχοθεραπεια, ουτε να ντρεπεσαι! γιατι να βασανιζεσαι τοσο? για ενα προβλημα που ξεπερνιεται?
    αρκει να εισαι συνεργασιμος με τον ψυχοθεραπευτη, να συζητας το προβλημα σου κ να ακολουθησεις τις τεχνικες που θα σου πει.
    αν δεν εχεις χρηματα, υπαρχουν κ τα κεντρα ψυχικης υγειας. ΚΨΥ
    εγω εχω κανει για καταθλιψη κ εμεινα πολυ ευχαριστημενη!
    αληθεια εσενα τι σε μπλοκαρει κ δυσκολευεσαι να παρεις αποφαση να ξεκινησεις? κ αφηνεις τον εαυτο σου ετσι αβοηθητο?
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

  3. #93
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    Quote Originally Posted by Konstantinoss View Post
    Ιδεοψυχαναγκασμοί που ΜΑΚΑΡΙ να είχα αντι αυτών που έχω..
    μην το λες αυτο, ειτε εχεις τον ενα ιδεοψυχαναγκασμο ειτε εχεις τον αλλο, αν το αγχος που βιωνεις ειναι στην ιδια ενταση το ιδιο θα υποφερεις.
    αυτο που σε βασανιζει δεν ειναι οτι θα πραγματοποιησεις τις σκεψεις σου, ειναι ολο αυτο το αγχος κ ο φοβος κ η βαρυτητα που δινεις σε αυτες τις σκεψεις, αυτο σε τσακιζει.
    οποτε αυτο που πρεπει να κανεις ειναι σωστη θεραπεια για να απαλλαγεις σταδιακα απο ολο αυτο, οχι να λες μακαρι να ειχα τον αλλο ιδεοψυχαναγκασμο.
    φαντασου να επρεπε να τσεκαρεις το θερμοσιφωνα 20 φορες κ να βιωνεις τρελο αγχος αν δε το κανεις! τι θα αλλαζε ουσιαστικα σε σχεση με την κατασταση που ζεις τωρα?
    Last edited by Lou!; 23-02-2011 at 23:20.
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

  4. #94
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Salonica
    Posts
    772
    Οτι ο θερμοσίφωνας δεν σφάζεται Lou! Αλλο να έχεις ΙΔΨ με τέτοιες καταστάσεις και άλλο να νομίζεις πως εισαι ψυχοπαθής δολοφόνος.., συμφωνώ πως υποφέρουν και αυτοι με τέτοιες εμμονές αλλα πίστεψε με ΚΑΜΙΑ σχέση

  5. #95
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    106
    Αγαπητέ Κωνσταντίνε, εγώ δεν ελέγχω μόνο 50 φορές το θερμοσίφωνο, τις πόρτες, τις βρύσες, το ψυγείο, το τηλέφωνο, ..........., αλλά έχω και αυτό που έχεις κι εσύ (όπως είχα γράψει πιο πάνω) ίσως σε μικρότερο βαθμό, αλλά το έχω!
    Δύο σε ένα! Ή πιο σωστά 122 σε ένα!
    Στη δουλειά μου έλεγχα 500 φορές αυτά που έκανα! Μα ποτέ δεν είχα κάνει λάθος!!!
    Και αντί να μου βγαίνει να σκοτώσω τα αφεντικά μου - που με το δίκιο μου θα έπρεπε να το σκέφτομαι - μου έβγαινε και φοβόμουν μήπως τρελαθώ και κάνω κακό σε εμένα ή στους δικούς μου ανθρώπους!!!
    Η πίεση που δεν βγαίνει όπως πρέπει και την στρέφουμε εναντίον μας..... όπως λέει και ο Ιωάννης!

  6. #96
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Salonica
    Posts
    772
    Παιδιά κάθε εμμονή βασανιστική δεν λέω, συμφωνώ πως είναι μαρτύριο, αλλα άλλο να ξέρεις πως έχεις σκάλωμα με το να κάνεις κάποια πράγματα επαναλαμβανόμενα και άλλο να έχεις εμμονές και παρορμήσεις να σκοτώσεις άνθρωπο, και πιστέψτε με άλλο απλα να το διαβάζετε και να φαντάζεστε πώς είναι και άλλο να το έχετε..
    Last edited by Konstantinoss; 24-02-2011 at 09:40.

  7. #97
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    λολ για τον θερμοσίφωνα που δε σφάζεται! Κωνσταντίνε, μη συγκρίνεις, δεν έχει νόημα.Ο καθένας αυτό που βιώνει το θεωρεί με τη σειρά του σημαντικό. Άμα θέλεις πήγαινε στο thread που είχε ανοίξει ο Petran για εκείνη τη σειρά που είχε θέμα τις τεχνικές που χρησιμοποιούσαν οι θεραπευτές στους πάσχοντες από ocd, δε θυμάμαι τώρα τον τίτλο, αλλά θα το βρεις. Να παρακολουθήσεις τα επεισόδια, ένα άντρας ονόματι Jerry νομίζω, είχε ακριβώς ίδιας μορφής ψυχαναγκαστικές σκέψεις, και έτρεμε μήπως βλάψει ανθρώπους. Θα δεις με ποιους τρόπους έκανε τη λεγόμενη απευαισθητοποίηση με την παραίνεση του ειδικού στην ιδψ.ΔΕΝ είσαι επικίνδυνοοος, πόσες φορές θα στο πούμε? Είναι απόρροια των υψηλών επιπέδων άγχους και της προσπάθειας ελέγχου όλο αυτό που ζεις. Θα το ξεπεράσεις! Καλή σου μέρα.:)
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  8. #98
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Salonica
    Posts
    772
    Το παλεύω Rain, τι να κάνω, αν ήμουν σίγουρος πως είμαι ψυχοπαθής θα χα πάει σε ψυχιατρείο ζωσμένος με μαχαίρια για να με κράταγαν μεσα απο το να κάνω κακο σε άνθρωπο, τι να πώ. Καλή σου μέρα και σένα :)

  9. #99
    Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    38
    Κωνσταντίνε μπορώ να σε καταλάβω στο 100% γιατί αυτά ακριβώς που σκέφτεσαι τα σκεφτόμουν πριν 6 χρόνια καθημερινά για διάστημα 2 ετών.Πίστευα πως είμαι τρελή, πως θα πάρω το μαχαίρι και θα το καρφώσω πάνω μου κάθε ώρα, κάθε μέρα. Μετά άρχισα να σκέφτομαι πως σφάζω τη μητέρα μου και πολλά πολλά άλλα που δεν μπορεί να τα φανταστεί ανθρώπινος νους. Ήταν ότι πιο βασανιστικό έχω ζήσει στη ζωή μου!!!!! Πήγα σε γιατρό και το ξεπέρασα με φάρμακα. Αν θέλεις βοήθεια και λεπτομέρειες στείλε μου μήνυμα. Να ξέρεις πως η μεγαλύτερη βοήθεια έρχεται από άτομα που το έχουν περάσει. Κι έμενα με βοήθησε ένα άλλο παιδί εδώ μέσα που θα του είμαι ευγνώμων σε όλη μου τη ζωή! Περιμένω να τα πούμε.

  10. #100
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    salonika
    Posts
    1
    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ !!! ΠΕΡΝΑΩ ΠΟΛΛΗ ΔΥΣΚΟΛΑ :( ΤΑ ΜΥΝΗΜΑΤΑ ΤΟΥ ΚΩΣΤΑΝΤΙΝΟΥ ΜΕ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΥΟΥΝ ΑΠΟΛΥΤΑ .. ΕΧΩ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΦΑΡΜΑΚΕΥΤΙΚΗ ΑΓΩΓΗ ΕΔΩ ΚΑΙ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΑΛΛΑ ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΟΙ ΣΚΕΨΕΙΣ ΔΕΝ ΛΕΝΕ ΝΑ ΦΥΓΟΥΝ . ΝΤΡΕΠΟΜΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΗ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΣΚΕΥΤΟΜΑΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΜΟΙΡΑΣΤΩ ΜΕ ΦΙΛΟΥΣ ΜΟΥ ΜΟΝΟ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑΚΑ ΤΟΥΣ ΑΝΕΦΕΡΑ ΟΤΙ ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΟ . ΦΟΒΑΜΕ ΝΑ ΑΝΑΠΤΥΞΩ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΕΝΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΑΤΟΜΟ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΧ. ΟΤΙ ΘΑ ΣΗΚΩΘΩ ΣΤΟΝ ΥΠΝΟ ΜΟΥ Κ ΘΑ ΤΟΝ ΣΚΟΤΩΣΩ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΝΕΦΕΡΕ Κ Ο ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ . Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΓΙΑ ΙΔΨ ΑΛΛΑ ΧΩΡΙΣ ΑΚΟΜΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟ ... ΟΠΟΤΕ ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΕΙΜΑΙ ΧΑΜΕΝΗ ΣΤΙΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΜΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΟΝΤΑΣ ΝΑ ΚΑΝΩ ΔΙΑΓΝΩΣΗ ΣΤΟ ΤΙ ΕΧΩ . .. ΕΥΧΟΜΑΙ ΟΛΑ ΝΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΤΑΛΗΞΩ ΣΤΟ ΨΥΧΙΑΤΡΕΙΟ ... ΚΑΛΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΠΕΡΝΑΝΕ ΤΑ ΙΔΙΑ :D

  11. #101
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    ΝΑΞΟΣ
    Posts
    1,499
    Quote Originally Posted by Tonia G View Post
    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ !!! ΠΕΡΝΑΩ ΠΟΛΛΗ ΔΥΣΚΟΛΑ :( ΤΑ ΜΥΝΗΜΑΤΑ ΤΟΥ ΚΩΣΤΑΝΤΙΝΟΥ ΜΕ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΥΟΥΝ ΑΠΟΛΥΤΑ .. ΕΧΩ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΦΑΡΜΑΚΕΥΤΙΚΗ ΑΓΩΓΗ ΕΔΩ ΚΑΙ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΑΛΛΑ ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΟΙ ΣΚΕΨΕΙΣ ΔΕΝ ΛΕΝΕ ΝΑ ΦΥΓΟΥΝ . ΝΤΡΕΠΟΜΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΗ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΣΚΕΥΤΟΜΑΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΜΟΙΡΑΣΤΩ ΜΕ ΦΙΛΟΥΣ ΜΟΥ ΜΟΝΟ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑΚΑ ΤΟΥΣ ΑΝΕΦΕΡΑ ΟΤΙ ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΟ . ΦΟΒΑΜΕ ΝΑ ΑΝΑΠΤΥΞΩ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΕΝΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΑΤΟΜΟ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΧ. ΟΤΙ ΘΑ ΣΗΚΩΘΩ ΣΤΟΝ ΥΠΝΟ ΜΟΥ Κ ΘΑ ΤΟΝ ΣΚΟΤΩΣΩ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΝΕΦΕΡΕ Κ Ο ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ . Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΓΙΑ ΙΔΨ ΑΛΛΑ ΧΩΡΙΣ ΑΚΟΜΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟ ... ΟΠΟΤΕ ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΕΙΜΑΙ ΧΑΜΕΝΗ ΣΤΙΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΜΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΟΝΤΑΣ ΝΑ ΚΑΝΩ ΔΙΑΓΝΩΣΗ ΣΤΟ ΤΙ ΕΧΩ . .. ΕΥΧΟΜΑΙ ΟΛΑ ΝΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΤΑΛΗΞΩ ΣΤΟ ΨΥΧΙΑΤΡΕΙΟ ... ΚΑΛΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΠΕΡΝΑΝΕ ΤΑ ΙΔΙΑ :D
    καλησπέρα και καλως ήρθες!! :) .. αυτά θέλουν λίγο χρόνο. προσπάθησε να χαλαρώσεις λιγάκι. :)
    [COLOR="#800080"][SIZE=5][FONT=Comic Sans MS][B]Honey, nobody ever gonna love you
    The way I try to do.[/B][/FONT][/SIZE][/COLOR]

  12. #102
    Quote Originally Posted by Tonia G View Post
    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ !!! ΠΕΡΝΑΩ ΠΟΛΛΗ ΔΥΣΚΟΛΑ :( ΤΑ ΜΥΝΗΜΑΤΑ ΤΟΥ ΚΩΣΤΑΝΤΙΝΟΥ ΜΕ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΥΟΥΝ ΑΠΟΛΥΤΑ .. ΕΧΩ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΦΑΡΜΑΚΕΥΤΙΚΗ ΑΓΩΓΗ ΕΔΩ ΚΑΙ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΑΛΛΑ ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΟΙ ΣΚΕΨΕΙΣ ΔΕΝ ΛΕΝΕ ΝΑ ΦΥΓΟΥΝ . ΝΤΡΕΠΟΜΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΗ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΣΚΕΥΤΟΜΑΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΜΟΙΡΑΣΤΩ ΜΕ ΦΙΛΟΥΣ ΜΟΥ ΜΟΝΟ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑΚΑ ΤΟΥΣ ΑΝΕΦΕΡΑ ΟΤΙ ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΟ . ΦΟΒΑΜΕ ΝΑ ΑΝΑΠΤΥΞΩ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΕΝΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΑΤΟΜΟ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΧ. ΟΤΙ ΘΑ ΣΗΚΩΘΩ ΣΤΟΝ ΥΠΝΟ ΜΟΥ Κ ΘΑ ΤΟΝ ΣΚΟΤΩΣΩ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΝΕΦΕΡΕ Κ Ο ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ . Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΓΙΑ ΙΔΨ ΑΛΛΑ ΧΩΡΙΣ ΑΚΟΜΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟ ... ΟΠΟΤΕ ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΕΙΜΑΙ ΧΑΜΕΝΗ ΣΤΙΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΜΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΟΝΤΑΣ ΝΑ ΚΑΝΩ ΔΙΑΓΝΩΣΗ ΣΤΟ ΤΙ ΕΧΩ . .. ΕΥΧΟΜΑΙ ΟΛΑ ΝΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΤΑΛΗΞΩ ΣΤΟ ΨΥΧΙΑΤΡΕΙΟ ... ΚΑΛΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΠΕΡΝΑΝΕ ΤΑ ΙΔΙΑ :D
    γεια σου τονια μου..ξερω οτι ειναι πολυ δυσκολο ολο αυτο που περνας!!!!!!!χρειαζεται πολυ υπομονη και κουραγιο..προσπαθησε να βρισκεσαι οσο μπορεις με κοσμο και με δικους σου ανθρωπους για να μη σκεφτεσαι ολη την ωρα τα ιδια και τα ιδια..μπορει να μην εχεις πολυ ορεξη,αλλα σιγουρο ειναι προτιμοτερο απο το να μενεις μονη σου και να αναλυεις στο μυαλο σου καθε σου σκεψη!ειναι πολυ βασανιστικο ολο αυτο,το ξερω,γιατι κι εγω τα ιδια περναω...δουλευεις;;;εχεις σχεση;;;

  13. #103
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    22
    Πως θα κάνεις εσύ διάγνωση τι έχεις;; δε γίνεται...ναι, λογικά έχεις ΙΨΔ αλλά περίμενε να σου πει και ο γιατρός. Ησυχασε, όλοι τα ίδια περνάμε εδώ μέσα, ο καθένας με τις παράλογες σκέψεις του, αλλά δεν πρόκειται να κάνεις κακό σε κανέναν. Είναι μεγάλη ταλαιπωρία, το ξέρω, αλλά όλα θα πάνε καλά. Το ψυχιατρείο είναι πολύ μακριά για σένα. Φαρμακάκια και ψυχοθεραπεία και θα είσαι μια χαρούλα. Ότι χρειαστείς, αν χρειαστείς, μου λες!

Page 7 of 7 FirstFirst ... 567

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •