risperdal
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11

Thread: risperdal

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    further...
    Posts
    297

    risperdal

    απο μεθαυριο αρχιζω risperdal....
    ειμαι καπου 59-60 κιλα υπαρχει περιπτωση να γινω σαν το ζαχοπουλο η τον παγκαλο ας πουμε????
    οποιος εχει να πει κατι σοβαρο για το εν λογω φαρμακο παρακαλω ενημερωστε με

    ευχαριστω
    εκ των προτερων
    in my thoughts I have seen rings of smoke through the trees
    And the voices of those who stand looking...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    further...
    Posts
    297
    τι εγινε ρε παιδια μονο εγω το θα το παρω δηλαδη????
    πεστε καμια γνωμη γιατι διαβαζω τις παρενεργειες και εχω φρικαρει....
    in my thoughts I have seen rings of smoke through the trees
    And the voices of those who stand looking...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    153
    Πυθαγόρα, από την δική μου - μικρή - εμπειρία με τα αντιψυχωτικά πήρα κάπου 5 κιλά το εξάμηνο που ήμουν με seroquel (κουετιαπίνη). Ας απαντήσει όμως και κάποιος που κάνει μακροχρόνια χρήση ολανζαπίνης... Πάντως μην φρικάρεις, οι σοβαρές παρενέργειες έχουν ελάχιστα ποσοστά εκδήλωσης.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    further...
    Posts
    297
    ευχαριστω για τα reply
    αν ειναι να παρω 5-10 κιλα δεν πειραζει, διαβασα καπου οτι μπορει να μου γυρισουνε τα ματια σαν αληθωρος γνωριζει κανεις αν εχει οντως συμβει τετοιο πραμα σε καποιον???
    in my thoughts I have seen rings of smoke through the trees
    And the voices of those who stand looking...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    εγω πηρα για 5 μηνες αντιψυχωσικα seroquel/risperdal, το περισσοτερο δεν ηταν μονιμο βαρος, ηταν πρηξιμο που εχει αρχισει σταδιακα να πεφτει οσο περναει ο καιρος απο τοτε που τα εκοψα. μου φανηκε πολυ βαρυ φαρμακο, πιο βαρυ κ απ το seroquel. να αληθωρισεις δεν νομιζω.. χαχα δεν ισχυει κατι τετοιο, το πολυ πολυ να γινεις λιγο ψυχρος, απαθης. δεν εχω κ την καλυτερη εμπειρια, αλλα εαν πρεπει να κανεις θεραπεια, μην το σκεφτεσαι, βοηθανε.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    further...
    Posts
    297
    εντελως σοβαρα και χωρις παρεξηγηση ...μηπως αληθωριζες και πριν το παρεις ???
    in my thoughts I have seen rings of smoke through the trees
    And the voices of those who stand looking...

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    12
    Για το αληθώρισμα πρώτη φορά το ακούω....για τα κιλά η κοπέλα μου αντιμετωπίζει αυτό ακριβώς το πρόβλημα λόγω του ρεσπερνταλ πήρε 33 κιλά!!! το άλλαξε με ένα άλλο αλλά τώρα της είναι αδύνατον να τα χάσει...!!! Αυτή είναι η μόνη δυνατή του παρενέργεια!!!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    πηρα και εγω κιλα με το risperdal αλλα μπορεις να αδυνατισεις αμα θελεις.
    κυριως σου αυξανει την ορεξη. οποτε οταν τα πρωτοπαρεις κοιτα να καταπολεμησεις τη λαιμαργια σου.
    παντως δεν ειναι κατι το τραγικο.
    γιατι δεν παιρνεις ομως το invega αντι για τo risperdal.
    το risperdal ειναι πλεον πολυ παλιο, εχει βγει απο τη πατεντα και στη θεση του υπαρχει το invega.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    12
    Αυτό παίρνει και η κοπέλα μου και έχει σταματήσει να παίρνει βάρος...!!! Την έχει σώσει πραγματικά το Invega αλλά το θέμα είναι ότι δεν μπορεί να χάσει τα κιλά που πήρε με το resperdal!!! Έχει κι εκείνη ανεβασμένη την προλακτίνη και απότι της έχει πει και ο ενδοκρινολόγος της , χρειάζεται μεγάλη προσπάθεια για να αδυνατήσει....και δεν έχετε ιδέα πόσο την ρίχνει αυτό ψυχολογικά...!!!

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    395
    Αμα παιρνετε rispental καλο θα ηταν να το κανετε σε ενεσιμη μορφη.Ειναι πιο αποδοτικο.Κανετε 1 στις 15 μερες

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Πυθαγόρα,

    Σύμφωνα με τα στοιχεία των φαρμακευτικών ερευνών τα νεότερου τύπου αντιψυχωσικά είναι λιγότερο βλαβερά κυρίως όταν λαμβάνονται σε χαμηλή δόση. Βέβαια αν ο ανθρώπινος οργανισμός σου εκπέμψει σήμα κινδύνου τότε ότι φάρμακο και να σου δώσουν επόμενο είναι να μην επιδράσει με τα επιθυμητά αποτελέσματα.

    Οι ψυχιατρικές/ ψυχολογικές παθήσεις είναι η μάστιγα της εποχής μας. Μία σταδιακή διαστρέβλωση της πραγματικότητας, εξ αιτίας της πραγματικότητας. Δεν έχουμε να κάνουμε απλά με μια εσωτερική σύγκρουση του ατόμου οπού απλά περνάμε απο το ένα στάδιο στο επόμενο αλλά με την σύγκρουση του εαυτού μας απέναντι στον περίγυρο.

    Μοιράζομαι μαζί σου μερικές πληροφορίες μήπως τυχόν και σου φανούν χρήσιμες.

    Λύση δεν είναι μόνο τα φάρμακα. Λύση είναι η επιτυχία στην ζωή. Επιτυχία δεν σημαίνει μόνο δόξα και χρήμα.
    Σημαίνει απολαμβάνω την ζωή. Σημαίνει δίνω την χαρά στον εαυτό μου, δίνεις την χαρά στον εαυτό σου επειδή το αξίζουμε.

    Αυτά τα ολίγα. Καλή θεραπεία εύχομαι.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •