Υπάρχει περίπτωση να έχεις κάποια συμπτώματα ΣΧΦ αλλα να μήν έχεις ΣΧΦ?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Salonica
    Posts
    772

    Υπάρχει περίπτωση να έχεις κάποια συμπτώματα ΣΧΦ αλλα να μήν έχεις ΣΧΦ?

    Καλημέρα,

    Το να έχει κάποιος συμπτώματα ΣΧΦ μπορεί να οφείλεται κ στο ίδιο του το διαταραγμένο άγχος ή σε καποιο φάρμακο που πήρε για μικρό διάστημα όπως το Xannax κ να του φύγει?

    Επίσης, υπάρχει διάγνωση για ΣΧΦ?

    Ευχαριστώ

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    153
    Κωνσταντίνε απ\' όσο ξέρω, μπορεί κάποιος να εμφανίσει ψυχωτικά συμπτώματα χωρίς να είναι σχιζοφρενής. Στην διπολική διαταραχή π.χ. σε ένα οξύ μανιακό επεισόδιο μπορεί να υπάρξουν τέτοια συμπτώματα. Αν θες δες αυτό: Τι είναι ψύχωση;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    Σαφως μπορει να εχει συμπτωματα σχιζοφρενειας χωρις να εχει σχιζοφρενεια . Δεν ειναι απαραιτητο .,,,,,,, Και ναι υπαρχει διαγνωση για τη σχιζοφρενεια, αλλα πρεπει να επισκεφτεις τον διαγνώστη. ,,,,,,,.,Μην το αναβαλεις και μην ΤΡΟΜΑΖΕΙΣ με τη λεξη . Ειναι απλα μια λεξη . υπαρχουν και χειροτερα ,,,,οπως (και) η αναβλητικοτητα να το αντιμετωπισεις ! . ,,,,,Μην βασανιζεσαι περιμενοντας να \'σου φυγει\'. Αν ειναι αυτο δεν θα σου φυγει (!)και ο χρονος μετραει επιβαρυντικα για σενα . Αν παλι δεν ειναι αυτο και ειναι κατι ποιο απλο , ακομα καλυτερα !

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    ναι , πλεον υπαρχουν καλα φαρμακα.
    το καλο με αυτα τα φαρμακα ειναι οτι τουλαχιστον θα νοιωθεις cool και δε θα αγχωνεσαι οπως γυρω σου οι αλλοι.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Salonica
    Posts
    772
    Αν έχω ψύχωση πρέπει να μπώ σε κλινική η μπορώ κ απο το σπίτι να παίρνω την θεραπεία? Επίσης τα αντιψυχωτικά αυτα είναι άμεσα αποτελεσματικά?

    Ευχαριστώ

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Salonica
    Posts
    772
    Αν εχεις μια ψύχωση δλδ σε ενα μήνα βελτιώνεσαι ή ακομη και θεραπεύεσαι ή πρέπει να τα παίρνεις μια ζωή?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Αν ηξερες ποσα ατομα περνανε σε καποιο διαστημα της ζωη τους ψυχωση....δεν θυμαμε να δωσω νουμερο αλλα αν δεν εχεις περασει μαλλον εισαι εξαιρεση:)
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Μην τους ρωτησεις ομως αν εχουν περασει ψυχωση γιατι....μπορει καν να μη το καταλαβαν οτι την περασαν....
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Salonica
    Posts
    772
    Αν εχεις μια ψύχωση δλδ σε ενα μήνα βελτιώνεσαι ή ακομη και θεραπεύεσαι ή πρέπει να τα παίρνεις μια ζωή?
    Επίσης, γίνεται να εμφανίσεις συμπτώματα ΣΧΦ 1 φορά παροδικά λόγω κάποιων στρεσσογόννων κατάστάσεων?

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Μπορεις να περασεις κων/νε ψυχωση οπως ακριβως περνας την...γριπη και υπαρχει περιπτωση να ταλαιπωριεσαι μια ζωη...για περαιτερω επιστημονικα κανε ερευνα στο google.
    Εκτος αν απαντησει καποιος ειδικος επι του θεματος.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    Originally posted by keep_walking
    Μπορεις να περασεις κων/νε ψυχωση οπως ακριβως περνας την...γριπη και υπαρχει περιπτωση να ταλαιπωριεσαι μια ζωη...για περαιτερω επιστημονικα κανε ερευνα στο google.
    Εκτος αν απαντησει καποιος ειδικος επι του θεματος.
    Σε παρακαλω μπορεις να το εξηγησεις λιγο αυτο!
    Υπαρχει ψυχωση που ειναι μονιμη δηλ συνεχεια εχεισ ακουστικες ψευδαισθησεις ,δηλ υπαρχουν τα θετικα συμπτωματα συνεχεια σολη σου τη ζωη η γενικα η ψυχωση ειναι μια κατασταση που ερχεται κ φευγει κατα διαστηματα?
    Περναει δηλ ο ψυχωτικος η ο σχιζοφρενης κρισεις η συνεχεια ειναι στον κοσμο της τρελας?
    Ολα αυτα φυσικα, καλυπτονται απο τα φαρμακα και δεν φαινεται η πορεια της ψυχωσης.
    Δηλ.παιρνουμε τα αντιψυχωτικα για να αποφυγουμε τις κρισεις η για να μη κολησουμε μονιμα στον κοσμο της φαντασιας κ της τρελας?
    Θα ηθελα να ακουσω γνωμες γιατι σταληθεια ειμαι πολυ χαλια ψυχολογικα,μιας κ αναγκαστηκα να ξαναπαρω τα zyprexa!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Κοιτα δεν ξερω καπου ειχα διαβασει οτι ολοι ψιλοτρελαινομαστε σε καποιο σημειο της ζωης μας...καπου αλου διαβασα οτι τρεις στους 100 βιωνουν ψυχωτικο επεισοδιο...τωρα βεβαια παιζουμε με εννοιες και λεξεις...αλλα εχει σημασια η ερωτηση σου κατερινα?
    Σκεψου αυτο...μην αντιμετωπιζεις τα προβληματα σου δινοντας τους μια ετικεττα ας πουμε ψυχωση...αλλα ενα ενα ως ξεχωριστες οντοτητες...ειναι ανθρωπινα προβληματα και διαφορετικα για τον καθενα ανθρωπο που χρηζουν αναλυσεις συζητησεις και ισως ξορκισμο λεγοντας τα σε καποιον.
    Το να κολας ολα τα προβληματα σε ενα πακετο και να το ονομαζεις ψυχωση δεν βοηθαει ιδιαιτερα.
    Ναι μπορει να πρεπει να παιρνεις φαρμακα...μπορει οχι...ερωτησεις που δεν μπορω να απαντησεις ουτε για τον εαυτο σου και σιγουρα δεν μπορω να απαντησω εγω και πολλες φορες δεν μπορουν να απαντησουν ουτε οι ειδικοι αν και πρεπει να \"δειχνουν\" γνωστες των πραγματων και ειναι πολλες φορες αλλα με περιορισμενες ικανοτητες λογω της φυσεως του επαγγελματος.
    Ξεχωρισε προβληματα...τι ειναι αυτο που σε ριχνει ποιες ειναι οι πρωτες σου αρνητικες σκεψεις οταν πεφτεις...τι θα ηθελες να βελτιωσεις πανω σου...τι σε χαλαει...προσπαθησε να ξεμπλεξεις το κουβαρι αλλα μην αναλωθεις και σε αυτην την προσπαθεια,αστο κατα καποιο τροπο να βγει φυσικα.
    Οι γιορτες προκαλουν πιεση πολλες φορες σε πολλους ανθρωπους παντως.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •