πωσ μπορουμε να βοηθησουμε εναν ναρκομανη?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 59
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863

    πωσ μπορουμε να βοηθησουμε εναν ναρκομανη?

    ..το εχω σκεφτει απειρεσ φωρεσ..μα ποτε δεν κατελειξα καπου..

    σημερα πηγα τον γιοκα μου στισ κουνιεσ..εκει ητανε 3 ατομα που παιρνανε πρεζα..

    τουσ πλησιασα και τουσ ειπα γλυκα και ηρεμα..(γιατι τι φταινε κι αυτοι..αρρωστοι ανθρωποι που χρειαζονται βοηθεια και αγαπη ειναι)

    ''παιδια...δεν ειναι σωστο να το κανεντε αυτο εδω... εδω ερχονται παιδακια.. θα σασ δει το 5 χρονο και θα ρωταει..μαμα τι κανουν αυτοι?να κανω κι εγω?.... δεν εχουμε παρκακια να πηγαινουμε τα παιδια μασ στην Αθηνα.. ,..οχι εδω...δεν πρεπει... να ειστε καλα..και δυνατοι..

    μου ζητησαν συγνωμμη.. τουσ ειπα.. μην μου ζητατε συγνωμη...απλωσ δεν ειναι εδω ο σωστοσ χωροσ(αραγε υπαρχει σωστοσ και καταλληλοσ χωροσ??...οχι βεβαια..)..και στην τελικη το θεμα δεν ειναι αυτο αλλα το θεμα ειναι να βρειτε βοηθεια..αγαπη και στηριξη..

    μια κοπελια μου λεει'' εχεισ δικιο ..και σε ευχαρισουμε πολυ..αλλα δεν εχω κανεναν εχουν παιθανει ολοι..ειμαι μονη μου..μενω στουσ δρομουσ.. .. ο οκανα ειναι εδω κοντα.. αλλα ποτε θα με παρουν??σε 10 χρονια...???... να σαι καλα κοπελια....

    να ειστε δυνατοι και γεροι...τουσ φωναξα καθοσ εφευγαν...

    και ανναρωτιομουν... τι θα μπορουσα να τουσ πω..τι χρειαζονται?...να τουσ ελεγα.. κι εγω αυτοκτονικη και μονη ημουν..μα πηγα σε ψυχιατρο και παλεψα ..???

    ειχα μια καλη φιλη..πολυ καλη κοπελα και εξυπνη ..δεν τελειωσε ποτε το σχολειο παρ ολο που στην 2 λυκειου τελειωνε με 18..μετα ηρθαν τα ναρκωτικα.. ολα εγιναν πολυ γρηγορα..

    χαθηκαμε..πηγε Αγγλια..οταν γυρισε..την στηριξα ..ετρεχα μαζι τησ σε ψυχιατρεια οκανα κλπ...νοσοκομεια...

    για λιγο καιρο κατι πηγενα γινει να 3 φωρεσ γυρισε στα ιδια..ηταν βιαιη.. και αδικη..

    τελικα εφυγα απο την ζωη τησ.. οταν μου ειπε πωσ ισωσ δεν γινει ποτε καλα..γιατι τησ αρεσει η ολη φαση.. και τησ αρεσουν τα ναρκωτικα... και λογο του οτι ειναι κατα πολυ ψυχολογικο θεμα.. δεν εβλεπε διεξοδο...

    καποιοι απο εσασ..εμασ εδω..εχετε καποια παλια εμπηρεια με ναρκωτικα... περα απο το να ημαστε εκει... τι μπορουμε να κανουμε στα ατομα αυτα? τι βοηθεια να τουσ δωσουμε?

    το κακο ειναι πωσ οσο και να τουσ στηριξεισ... στο τελοσ συνηθωσ καλι καταληγουν να παιρνουν ..και να σε κλεβουν....

    και ειναι τοσο μα οσο κριμα για ολα αυτα τα παιδια..τοσεσ ζωεσ χαμενεσ..και συνηθωσ απο πολυ αξιολογα παιδια...
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  2. #2
    Αχ βρε Αντούλα, πόσο ρομαντική είσαι! (το λέω πολύ αληθινά).

    Το έχω ξαναγράψει νομίζω. Στην γειτονιά που μεγάλωσα και στα σχολεία που πήγαινα, οι μισοί έχουν πεθάνει από πρέζα πριν κλείσουν τα είκοσι. Πολλοί από αυτούς που έζησαν μπαινογαίνουν ακόμη σε οκανάδες και μλκς.

    Δυο από τα άτομα που είχαν μπλέξει πιτσιρίκια με πρέζα, έφυγαν μόνοι τους. Ειναι και οι δυο φίλοι μου ακόμη.
    Θεωρώ λοιπόν, αφού το \'εχω ζησει από πολύ κοντά, πως για να κόψει κάποιος τα ναρκωτικα συντελούν πολλοί παρ\'αγοντες, (οικογένεια, στήριξη, φίλοι), ΟΜΩΣ, αν δεν το θέλει ο ίδιος δεν θα το κόψει ποτέ.
    Αυτός είναι και ένας λόγος που ποτέ δεν μπήκα στη διαδικασία να \"βοηθήσω\".

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    1,871
    πρεπει να δουνε κινητρο για να το κοψουν.

    Το ναρκωτικο τους προσφερει

    -απολαυση
    -ανακουφιση
    -φυγη απο τα προβληματα της ζωης τους


    ,για ποιον λογο να το σταματησουν λοιπον?

    Επειδη τους κανει κακο στην υγεια τους?

    Μιλαμε για ατομα που δεν εχουν τιποτα για να χασουν ωστε να ανησυχουν για τετοια θεματα. Εδω ο αλλος θα σκεφτει οτι δεν εχει σπιτι, δεν εχει φιλους, πειναει ,ο κοσμος του φερεται σαν να ειναι σκουπιδι ,

    και αυτος προσπαθει μονο να (επι)ζησει το σημερα με ολα αυτα τα θεματα στο κεφαλι του μιας και δεν εχει την πολυτελεια του χρονου να σκεφτει το αυριο.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    Originally posted by Boltseed
    πρεπει να δουνε κινητρο για να το κοψουν.

    Το ναρκωτικο τους προσφερει

    -απολαυση
    -ανακουφιση
    -φυγη απο τα προβληματα της ζωης τους


    ,για ποιον λογο να το σταματησουν λοιπον?

    Επειδη τους κανει κακο στην υγεια τους?

    Μιλαμε για ατομα που δεν εχουν τιποτα για να χασουν ωστε να ανησυχουν για τετοια θεματα. Εδω ο αλλος θα σκεφτει οτι δεν εχει σπιτι, δεν εχει φιλους, πειναει ,ο κοσμος του φερεται σαν να ειναι σκουπιδι ,

    και αυτος προσπαθει μονο να (επι)ζησει το σημερα με ολα αυτα τα θεματα στο κεφαλι του μιας και δεν εχει την πολυτελεια του χρονου να σκεφτει το αυριο.

    η ηρωίνη σου προσφέρει μια φυγή από την πραγματικότητα στην αρχή μόνο.
    μετά την θέλεις για να μην έχεις στερητικά.
    δεν σου προσφέρει απόλαυση.
    γι΄αυτό έχει και το όνομα : παραμύθα.

    δεν ξέρω για ποια πρεζάκια μιλάς εσύ, αλλά εγώ αυτούς που ξέρω και σπίτι έχουν και γονείς να τα δίνουν όλα για το παιδί τους και φίλους έχουν.
    εκτός αν δεν κατάλαβα τί λες.
    http://www.mazi.org.gr/

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    1,871
    Η αληθεια ειναι πως εχεις δικιο μιας και εκανα μιξη κατηγοριων. whoopsy.

    Αναφερομουν αρχικα σε μπαφιαρηδες (ΝΑΙ, το θεωρω ΝΑΡΚΩΤΙΚΟ μιας και σου κανει το μυαλο τυρι...το λιγοτερο) , παρολα αυτα μετα το συνεχισα με τις περιπτωσεις πρεζακιων που τους εχουν διωξει απο το σπιτι οι δικοι τους ή ειναι απο διαλυμενες οικογενειες και απλα και που φυγανε κανεις δεν αντιληφθηκε την απουσια τους κτλ κτλ

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    μία φίλη ( που έχουμε χαθεί πια ) μου είχε πει : το έχεις προσέξει πως μπλεκουν με την πρέζα πάντα πολύ ευαίσθητα άτομα ?
    κι όταν έφερα στο μυαλό μου ανθρώπους το διαπίστωσα αυτό.
    μεχρι σήμερα το ίδιο διαπιστώνω.

    επίσης είχα διαβάσει ή μου είχαν πει, πως ο εθισμός στο αλκοόλ είναι πιο ισχυρός και από αυτόν της ηρωίνης.
    http://www.mazi.org.gr/

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    1,871
    Kαι οχι μονο ευαισθητα αλλα και καταθλιπτικα.


    Ο ναρκωμανης ειναι η αποθεωση της καταθλιψης.


    Το ιδιο και ο πότης. Αλλα επειδη το ποτό το εχουμε συνδιασει σαν διασκεδαση και σαν κατι το αθωο τρομαρα μας , το παιρνουμε πολυ ελαφρα ολο το θεμα του \"πινει για να πνιξει τον πονο του\".

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    Originally posted by Boltseed
    Kαι οχι μονο ευαισθητα αλλα και καταθλιπτικα.


    Ο ναρκωμανης ειναι η αποθεωση της καταθλιψης.


    Το ιδιο και ο πότης. Αλλα επειδη το ποτό το εχουμε συνδιασει σαν διασκεδαση και σαν κατι το αθωο τρομαρα μας , το παιρνουμε πολυ ελαφρα ολο το θεμα του \"πινει για να πνιξει τον πονο του\".

    ναι, ένα σίβας επιτρέπεται να πιει και ο πρόεδρος της δημοκρατίας.
    ναρκωτικά όμως, όχι.
    τα ξύδια πάνε με τα καλά σπίτια. :P
    http://www.mazi.org.gr/

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Ελληνική Ζυθοποϊία
    Posts
    1,023
    Originally posted by arktos
    μία φίλη ( που έχουμε χαθεί πια ) μου είχε πει : το έχεις προσέξει πως μπλεκουν με την πρέζα πάντα πολύ ευαίσθητα άτομα ?
    κι όταν έφερα στο μυαλό μου ανθρώπους το διαπίστωσα αυτό.
    μεχρι σήμερα το ίδιο διαπιστώνω.

    επίσης είχα διαβάσει ή μου είχαν πει, πως ο εθισμός στο αλκοόλ είναι πιο ισχυρός και από αυτόν της ηρωίνης.
    Όχι απαραιτήτως. Ο τύπος του ναρκομανούς που μπαίνει στα κόλπα από επιλογή του κι όχι για άλλους σοβαρούς λόγους, συνήθως είναι ζαμαφουτίστας χωρίς ευαισθησίες και απλά θέλει να τα δοκιμάσει όλα νομίζοντας πως θα έχει έλεγχο αιωνίως. Επίσης τα ναρκωτικά αφορούν ιδιαιτέρως άτομα που είναι γενικότερα οπαδοί της κάθε είδους εξάρτησης, από ουσία μέχρι κατάσταση ή πρόσωπα.

    Όσο για τον εθισμό στο αλκοόλ, δεν είναι ισχυρότερος αν γίνει όντως αντιληπτό ότι υπάρχει εξάρτηση. Το αλκοόλ δε προκαλεί τις ίδιες \'ζημιές\' στον ανθρώπινο εγκέφαλο, κάτι που συμβαίνει με τα ναρκωτικά, εξού και είναι πιο δύσκολο να απεξαρτηθούν. Είναι πλείστοι οι αλκοολικοί που είναι ταυτόχρονα και λειτουργικοί στη ζωή τους, κάτι που δε μπορεί να συμβεί με τα ναρκωτικά. Απόδειξη είναι ότι κάποιος μπορεί με τη θέλησή του και μόνο να αφήσει το αλκοόλ, ενώ πολύ σπάνια συμβαίνει στα ναρκωτικά χωρίς κάποια ιατρική κυρίως βοήθεια.
    Τέλος, η κατάθλιψη που μπορεί να προηγείται ή να ακολουθεί του αλκοολισμού δεν έχει απαραίτητα να κάνει με καταθλιπτικές προσωπικότητες.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    2,456
    Θυμάμαι μιά φορά στην Αθήνα, πάω να πάρω το τρένο στο μοναστηράκι. Ήταν φίσκα όλο αλλά το μάτι μου πάει πάνω στο πρώτο βαγόνι και βλέπω ότι ήταν το μισό άδειο. Τρέχω να προλάβω, μπαίνω μέσα... και βλέπω γιατί ήταν το μισό άδειο.
    Στον ένα τοίχο του βαγονιού καθότανε ένας τοξικομανής κι έκανε ένεση. Μπροστά σε όλους.
    Το μισό βαγόνι είχε λοιπόν πάει πίσω, φοβισμένοι άνθρωποι στριμωγμένοι στο πίσω μισό βαγόνι.

    Βγαίνω από το τρένο και κατεβαίνω Ομόνοια. Περιμένω στην αποβάθρα και απέναντι στα σκαλοπάτια βλέπω μία κοπέλα καθισμένη να κάνει ένεση. Την πλησίαζε ένας φύλακας και μάλλον της έλεγε να φύγει. Όλος ο σταθμός την κοίταζε.

    Βγαίνω από Ομόνοια και περπατάω 3η Σεπτεμβρίου. Στα σκαλοπάτια των παλιών πολυκατοικιών βλέπω δύο δύο ναρκωμανείς να κάνουν ενέσεις.


    Όλα αυτά μέρα μεσημέρι, σε χρονική απόσταση το πολύ δεκαλέπτου....

    Περπατάω και βλέπω δύο τύπους, μυώδεις με τατουάζ και μακρυά μαλλιά. Κάνανε μπαμ ότοι ήταν έμποροι ναρκωτικών. Δεν ήταν μόνο τα τατουάζ ήταν ο αέρας που απέπνεαν. Κάτι σα ξιπασμένος χάρος.

    Είχαν βγει και είχαν μοιράσει ναρκωτικά και είχαν γονατίσει μια ολόκληρη πόλη σε ένα μεσημέρι.

    Εννοείται ότι αν ήμουν μπάτσος θα έπρατα τα δέοντα. Έψαξα και να βρω και να τους καταγγείλω αλλά δεν υπήρχαν αστυνομικοί πουθενά...

    Σκέφτηκα να τους πλακώσω στο ξύλο στη ψύχρα αλλά δεν το έκανα.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Ελληνική Ζυθοποϊία
    Posts
    1,023
    Τί να κάνεις βρε Αλέξανδρε;... στο Ελλάδα είμαστε. Όλοι κάποιους εξυπηρετούν και τα ναρκωτικά παίζουν πολύ και στις Αρχές εξάλλου. Είπαμε. Έχουμε ικανούς ηγέτες που φροντίζουν τα δέοντα για τους πολίτες τους...

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    803
    Θυμάμαι στο σχολείο όσοι έκαναν μπάφους ήταν και οι πρώτες μούρες, οι πρώτοι τσαμπουκάδες και βέβαια οι πιο προβληματικοί μαθητές, και έξω από το σχολείο μεγαλύτεροι σε ηλικία άνθρωποι να πουλάνε τα τσιγαριλίκια. Πολύ χάλια κατάσταση.. δεν ξέρω πως είναι τώρα στα σχολεία, ίσως καλύτερα, μακάρι (γιατί άλλωστε από εκεί ξεκινάει το όλο θέμα, από τα σχολεία και το περιβάλλον στο οποίο εξελίσσονται τα νέα μέλη μιας κοινωνίας).

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Ελληνική Ζυθοποϊία
    Posts
    1,023
    Θα σε λυπήσω αλλά τώρα είναι χειρότερα. Τα πιτσιρίκια κάνουν συνδιασμούς πλέον, κρακ, έκστασυ, αλκοόλ και δε συμμαζεύεται. Έχω γνωρίσει πιτσιρίκι 16 ετών εθισμένο στην ηρωίνη απ\' τα 12. Ήταν και αλκοολικό. Έπονται τα χειρότερα φίλε μου, η οικονομική εξαθλίωση θα χειροτερέψει την κατάσταση δυστυχώς... καληνύχτα.

    :(

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    803
    Πολύ κακό αυτό, είμαστε λαός που οδεύει προς την καταστροφή φαίνεται και οι νεότερες γενιές ολοένα και πιο αδύναμες βγαίνουν. Όπως θα έλεγε και ο παππούς μου .. οι νέοι άνθρωποι σαν τις μύγες πέφτουν πλέον.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    Originally posted by Alobar
    Originally posted by arktos
    μία φίλη ( που έχουμε χαθεί πια ) μου είχε πει : το έχεις προσέξει πως μπλεκουν με την πρέζα πάντα πολύ ευαίσθητα άτομα ?
    κι όταν έφερα στο μυαλό μου ανθρώπους το διαπίστωσα αυτό.
    μεχρι σήμερα το ίδιο διαπιστώνω.

    επίσης είχα διαβάσει ή μου είχαν πει, πως ο εθισμός στο αλκοόλ είναι πιο ισχυρός και από αυτόν της ηρωίνης.
    Όχι απαραιτήτως. Ο τύπος του ναρκομανούς που μπαίνει στα κόλπα από επιλογή του κι όχι για άλλους σοβαρούς λόγους, συνήθως είναι ζαμαφουτίστας χωρίς ευαισθησίες και απλά θέλει να τα δοκιμάσει όλα νομίζοντας πως θα έχει έλεγχο αιωνίως. Επίσης τα ναρκωτικά αφορούν ιδιαιτέρως άτομα που είναι γενικότερα οπαδοί της κάθε είδους εξάρτησης, από ουσία μέχρι κατάσταση ή πρόσωπα.

    Όσο για τον εθισμό στο αλκοόλ, δεν είναι ισχυρότερος αν γίνει όντως αντιληπτό ότι υπάρχει εξάρτηση. Το αλκοόλ δε προκαλεί τις ίδιες \'ζημιές\' στον ανθρώπινο εγκέφαλο, κάτι που συμβαίνει με τα ναρκωτικά, εξού και είναι πιο δύσκολο να απεξαρτηθούν. Είναι πλείστοι οι αλκοολικοί που είναι ταυτόχρονα και λειτουργικοί στη ζωή τους, κάτι που δε μπορεί να συμβεί με τα ναρκωτικά. Απόδειξη είναι ότι κάποιος μπορεί με τη θέλησή του και μόνο να αφήσει το αλκοόλ, ενώ πολύ σπάνια συμβαίνει στα ναρκωτικά χωρίς κάποια ιατρική κυρίως βοήθεια.
    Τέλος, η κατάθλιψη που μπορεί να προηγείται ή να ακολουθεί του αλκοολισμού δεν έχει απαραίτητα να κάνει με καταθλιπτικές προσωπικότητες.

    για ποιους \" σοβαρους λόγους \" μπορεί κάποιος να παρει ηρωίνη ?

    γιατί ξεχωρίζεις την εξάρτηση- αλκοόλ από την εξάρτηση-ναρκωτικά , αλλά ως προς τον άνθρωπο?
    εξαρτημένος κι ο ένας και ο άλλος.


    <<Όσο για τον εθισμό στο αλκοόλ, δεν είναι ισχυρότερος αν γίνει όντως αντιληπτό ότι υπάρχει εξάρτηση. >>

    απλά αποδέχτηκε την πραγματικότητα.
    και ο πρεζάκιας ξερει πως είναι τζάνκι, δεν το ψάχνει.

    τέλος μην λες πως οι αλκοολικοί είναι λειτουργικοί στη ζωή τους.
    για να μην πούμε για τα αθώα θύματα των τροχαίων.
    κλπ.
    ένα τζάνκι αν μη τι άλλο, δεν είναι σε θέση να πιάσει και τιμόνι στο χέρι του.
    κάνει κακό μόνο στον ευατό του.
    http://www.mazi.org.gr/

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •