Καταθλιψη και ουσιες+χριστουγεννα...κακο κοκτειλ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    7

    Καταθλιψη και ουσιες+χριστουγεννα...κακο κοκτειλ

    Νομιζω χρονια τωρα δε μαρεσουν τα χριστουγεννα. Ολοι και καλα αγαπιουνται κανουν δωρα και θυμουνται για μια φορα το χρονο καποιους που τις υπολοιπες 364 ημερες τους εχουν ξεχασμενους ή ξεγραμμενους για να μην πω χεσμενους.
    Εχω καταθλιψη το ξερω το αντιμετωπιζω εχω παει σε γιατρους κτλ.
    Παλιοτερα επινα ξυδια αβερτα αλλα καπου επρεπε να σταματησει δεν πηγαινε αλλο. Παντα ειχα επαφες με ουσιες, περιστασιακος χρηστης χορτου, ελαχιστα κοκο, ξυδια κλτ ρεμπελη ζωη σαν φοιτητης κτλ. Το τελευταιο 3μηνο το θεμα με τη φου εχει ξεφυγει, σε καθημερινη βαση 2-3-4 τσιγαρα για να βγει η μερα ειτε με παρεα ειτε μονος το ιδιο κανει. Οταν τελειωσει η φου με πιανουν τα διαολια μου δε μιλιεμαι και το μονο που σκεφτομαι ειναι τη στιγμι που θα ψωνισω. Ευτυχως δεν εχω οικονομικο προβλημα εχω λεφτα και ψωνιζω.
    Μια ζωη μονος χωρις την αγαπη του αλλου φυλου, μια ζωη που περιστρεφεται γυρο απο τη μοναξια τις ουσιες και τις κρεπαλες. Η αληθεια ειναι οτι στη ζωη μου δεν μου ειναι ολα ροδινα, περα απο καποια φραγκα για να ζω ανετα, δικιο εχουν οταν λενε οτι τα λεφτα δεν φερνουν ευτυχια...οχι οτι ειμαι πλουσιος, ισα νερα ισα βαρκα τα φερνω απλα ζω ανετα.
    Και τωρα που θα κλεισω, τσιγαρο θα παω να κολισσω να δω λιγο tv και να ξεραθω.
    Αγανακτηση, θλιψη μοναξια και χασις αυτη ειναι η ζωη μου. Θα μου πεις τι την θες αμα ειναι ετσι...δε γαμιεται αυτη μου ετυχε και θα την ζησω οσο παει...
    Τεσπα καλες γιορτες σε ολους...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    Prisoner, καλώς ήρθες.
    το ξέρεις φαντάζομαι πως οι ουσίες, όταν έχεις κατάθλιψη σε κάνουν να νιώθεις χειρότερα.
    γιατί δεν τα κόβεις?
    δεν τα χόρτασες?
    δεν τα σιχάθηκες?
    http://www.mazi.org.gr/

  3. #3
    Originally posted by Prisoner
    Νομιζω χρονια τωρα δε μαρεσουν τα χριστουγεννα. Ολοι και καλα αγαπιουνται κανουν δωρα και θυμουνται για μια φορα το χρονο καποιους που τις υπολοιπες 364 ημερες τους εχουν ξεχασμενους ή ξεγραμμενους για να μην πω χεσμενους.
    Εχω καταθλιψη το ξερω το αντιμετωπιζω εχω παει σε γιατρους κτλ.
    Παλιοτερα επινα ξυδια αβερτα αλλα καπου επρεπε να σταματησει δεν πηγαινε αλλο. Παντα ειχα επαφες με ουσιες, περιστασιακος χρηστης χορτου, ελαχιστα κοκο, ξυδια κλτ ρεμπελη ζωη σαν φοιτητης κτλ. Το τελευταιο 3μηνο το θεμα με τη φου εχει ξεφυγει, σε καθημερινη βαση 2-3-4 τσιγαρα για να βγει η μερα ειτε με παρεα ειτε μονος το ιδιο κανει. Οταν τελειωσει η φου με πιανουν τα διαολια μου δε μιλιεμαι και το μονο που σκεφτομαι ειναι τη στιγμι που θα ψωνισω. Ευτυχως δεν εχω οικονομικο προβλημα εχω λεφτα και ψωνιζω.
    Μια ζωη μονος χωρις την αγαπη του αλλου φυλου, μια ζωη που περιστρεφεται γυρο απο τη μοναξια τις ουσιες και τις κρεπαλες. Η αληθεια ειναι οτι στη ζωη μου δεν μου ειναι ολα ροδινα, περα απο καποια φραγκα για να ζω ανετα, δικιο εχουν οταν λενε οτι τα λεφτα δεν φερνουν ευτυχια...οχι οτι ειμαι πλουσιος, ισα νερα ισα βαρκα τα φερνω απλα ζω ανετα.
    Και τωρα που θα κλεισω, τσιγαρο θα παω να κολισσω να δω λιγο tv και να ξεραθω.
    Αγανακτηση, θλιψη μοναξια και χασις αυτη ειναι η ζωη μου. Θα μου πεις τι την θες αμα ειναι ετσι...δε γαμιεται αυτη μου ετυχε και θα την ζησω οσο παει...
    Τεσπα καλες γιορτες σε ολους...
    Μ αρέσει η αλήθεια σου. Αν θες γραψε κάτι παραπάνω. Τι σε κανει να θες να φευγεις?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Prisoner καλημέρα.Αυτό το \"έτσι μου έτυχε,δε γαμιέται,έτσι θα τη ζήσω\" είναι το πρόβλημα.
    Αν αλλάξει αυτό και γίνει\"έτσι μου έτυχε,αλλά δεν είναι ανάγκη να συνεχίσει να τυχαίνει\",τότε θα έχεις κάνει το πρώτο βήμα.Στο μεταξύ όμως η μοναξιά,η αγανάκτηση και η θλίψη,είναι απλά τα μηνύματα πως δεν έχει αλλάξει.
    Καλές γιορτές και σε σένα.:)
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    7
    Μ\'αρεσε αυτο που ειπες...\"δεν χορτασες\" Ειναι μερικες που εχεις καπνισει τοσο οσο δεν παει αλλο, που το εχεις σιχαθει, που σε χαλασε και στο στομαχι και λες τερμα-στοπ. Αλλα παλι το επομενο πρωι ψαχνεις τσιγαρο για τον καφε σου.
    Οχι ρε φιλε δεν χορτασα προφανως, παρολο που ειχα φτασει σε σημειο να ξερναω απ\'ολες αυτες τις μαλακιες, παλι στα ιδια καταληγω.
    Συνηθως λεω...τελευταια φορα ηταν στοπ τελος καπουτ γιοκ.
    Αλλα με κυνηγανε απο πισω...δεν ξερω αν με καταβαινεις.

    Τι να με κανει να θελω να φυγω, δεν φευγεις, απλα ηρεμεις, χαλαρωνεις για λιγες ωρες και περναν πιο ευκολα, πως λεει και εκεινη η χαζοδιαφημηση...φεεεεεεταα� �...c0000L.
    Δεν ειμαι πια κανα παιδακι, εχω διαβασει για το χορτο βιβλια κλτ και ειμαι υπερ...και το γεγονος οτι εχω μεινει μονο στο χορτο (εκτος απο λιγες εξαιρεσεις) σημαινει κατι...ελπιζω να μην ξεφυγει η κατασταση.
    Αγαπητε βροχερε ανεμε...το πεπρωμενο δεν τον εχεις ακουστα...οχι οτι πολυπιστευω αλλα και αυτη η 1% πιθανοτητα καποια στιγμη θα συμβει. Αλλα πραγματα εχω κανει εγω στη ζωη μου, αλλα βιωματα εχω αλλες καταστασεις εχω ζησει καλες και κακες...ε αυτο ειναι που λεμε αυτο μου ετυχε...και αυτο θα ζησω...προσπαθοντας να το βελτιωσω οσο μπορω αλλα δεν μπορουμε ολοι το ιδιο.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    Prisoner, σε καταλαβαίνω απόλυτα.
    εγώ δεν είχα κολλήσει ποτέ με τα τσιγάρα.
    έπινα αρκετό αλκοόλ και σε κάποια φάση κόλλησα με τη κόκα.

    δεν ζούσα για να ζω, ζούσα για να πίνω.
    για 6 μήνες όπου κι άν πήγαινα, έπινα.
    στην αρχή με παρέα.
    ο κολλητός μου μου είπε :΄όταν αρχίσεις να πίνεις μόνη σου, θα έχεις πρόβλημα.

    έτσι ήταν.την ήθελα για μένα όλη.δεν μου έφτανε.ήθελα όλο και περισσότερη.

    είχα μείνει μισή.δεν έτρωγα, δεν κοιμόμουν.στο γραφείο ήμουν στη τσίτα.

    πήγα διακοπές και είπα δεν θα ψωνίσω να πάρω μαζί μου.
    αλλά κι εκεί με βρήκε \"αυτή\".

    ένα απογέυμα με μια άσχετη αφορμή με έπιασε ένα κλάμα ασταμάτητο.
    έκλαιγα απαρηγόρητα.
    δεν ήθελα να πιω ούτε αλκοόλ.

    εκεί έκοψα τα πάντα.
    αλκοόλ, κόκα, τσιγάρο.

    καλά, μην φανταστείς πως έγινε κανένα θαύμα.
    ένα χρόνο κατάθλιψη πέρασα.
    μη σου πω και ένα και μισό.
    http://www.mazi.org.gr/

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Ελληνική Ζυθοποϊία
    Posts
    1,023
    ... καλησπέρα και χρόνια όσα και όπως τα θέλετε... αυτό εδώ είναι ένα από τα ωραιότερα πράγματα που έχω διαβάσει... αλλά δυστυχώς όλα έχουν το τίμημά τους...

    \'... ένα απογέυμα με μια άσχετη αφορμή με έπιασε ένα κλάμα ασταμάτητο.
    έκλαιγα απαρηγόρητα.
    δεν ήθελα να πιω ούτε αλκοόλ.

    εκεί έκοψα τα πάντα.
    αλκοόλ, κόκα, τσιγάρο.

    καλά, μην φανταστείς πως έγινε κανένα θαύμα.
    ένα χρόνο κατάθλιψη πέρασα.
    μη σου πω και ένα και μισό...\'

    :)

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    athens
    Posts
    700
    εγω εκανα χρηση καναβης και περισσοτερο απο σενα φιλε μου αλλα δεν ενιωσα καμια εξαρτηση οταν αποφασισα τον αυγουστο να κοψω αρχισα με τον φιλο μου πρωην να πινουμε κανα κρασακι πιναμε μισο μισο ενα μπουκαλι μερα παρα μερα η με το φαι ετσι γιατι θελαμε να την ακουμε με κατι..τωρα εχω κοψει κ αυτο γιατι δυστυχως με χτυπησε ενα ψυχοσωματικο προβλημα και πινω καμιά λουξ, παιρνω χαναχ και λαντοζ ασχετο με τα εξαρτιοσιογονα..εγω παντα τα ναρκωτικα δεν με ενοχλουσαν στην εξαρτηση με πειραζαν στο μυαλο και δεν μιλαω για καναβη μονο, εκστασυ, κεταμινη αλλα οι ψυχιατροι προειδοποιουν οτι και η καναβη μπορει να σ βγαλει προβληματα..θελουν προσοχη ολα αυτα εγω νιωθω σχεδον αναπηρη στην κατασταση που εφτασα στα ορια της ψυχωσης αρχικα και τωρα με ψυχοσωματικα προβληματα που μου μειωνουν την ποιοτητα ζωης..μην το βαζεις κατω ομως ψαξου και κυριως ψαξε για ενδιαφεροντα πολυ σημαντικο, μια δουλεια εργασειοθεραπεια και χες το πιωμα αν χρειαστεις γιατρο αντε σε ψυχιατρο να σε φτιαξει λιγο και μιλα ζητα μην αρκεισαι στο αργα τσιγαριλικι δεν μαρεσει δεν γαμιεται, αφου δεν σαρεσει γτ συνεχιζεις αγαπητε?και σου ειπα τα ναρκωτικα θελουν προσοχη η μαλλον αποχη γιατι ανοιγουν πορτες που δεν κλεινουν μετα κ εκει βρισκεται το χαος και χανεσαι κ εσυ ανετα..

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •