Το πουλί Dodo και η σχέση του με την τρέλα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337

    Το πουλί Dodo και η σχέση του με την τρέλα

    Το πουλί Dodo, το τρελό πουλί όπως το ονόμαζαν τότε (doudo στα Πορτογαλικά) υπήρξε ένα είδος πτηνού το οποίο έφτανε έως και το ένα μέτρο.

    Τα πουλιά Dodo εξαφανίστηκαν στα τέλη του 17ου αιώνα και η εξαφάνιση τους δεν σήμαινε κάτι περισσότερο από αυτό που ήδη γνωρίζουμε για το είδος αυτού του πτηνού, ένα γεύμα που κατέληξε στα στομάχια των πλουσίων πλοιοκτητών της εποχής εκείνης.

    Η εξάλειψη του πουλιού Dodo δεν σήμαινε κάτι πέραν της αδυναμίας του πτηνού να πετάξει, όπως και οι κότες έτσι και τα dodo δεν μπορούσαν με την διαφορά ότι ήσαν πολύ ψηλότερα (μιλάμε για πτηνά ενός μέτρου). Η διαφορά (?) υπήρξε μία, σύμφωνα με την Wikipedia. Τα dodo δεν φοβόντουσαν τον άνθρωπο, σε αντίθεση με τις κότες.

    Ψάχνοντας για το Dodo, αναρωτήθηκα πόσο σχέση έχει η τρέλα του Dodo με την τρέλα του Τρυποκάρυδου (Woodpecker).

    Ένα ενδιαφέρον video
    http://www.youtube.com/watch?v=RkmMPyKupP4

    ..και τα συμπεράσματα δικά σας.

    http://en.wikipedia.org/wiki/Dodo
    http://www.youtube.com/watch?v=Wkk9Y3nIiHs

    #######
    http://www.youtube.com/watch?v=WQ6sD-Bnk9Y

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    vince,έπαθα πλάκα με το video με το φίδι.Απίστευτο θάρρος ε;
    Kαι οπτικά έχουν πολλές ομοιότητες με το dodo.Aλλά εμένα μου θυμίζει και το τουκάν ακόμη.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Για την τιμή του μικρού χαμένου τρυποκάρυδου το έκανε. Αν προσέξεις λίγο στο βίντεο, θα δεις πως το φίδι κατάφερε να μπει μέσα στο δέντρο και να φάει ένα από τα μικρά τρυποκαρυδάκια.

    Μέσα από τα λάθη μαθαίνει ο άνθρωπος. Ακόμα και τα λάθη είναι ανθρώπινα.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Vince φίλε, μου φαίνεται πως πρέπει να ξανα-αυξήσεις την δόση. Δεν συνδέονται πάρα πολύ αυτά που λες-τουλάχιστον εγώ έτσι νομίζω. Είναι κρίμα να είσαι έτσι την στιγμή που έγραφες καταπληκτικά πράγματα σε αυτό το φορουμ.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Φιλαράκο ευχαριστώ για το interest. Ναι έχω αυξήσει τα φάρμακα (ας μην ξεχνάμε που οφείλεται ένα στοιχείο της ιδιοσυγκρασίας) και έτσι ακολουθώ τις οδηγίες του γιατρού μου και όχι του φορουμ (αυτό να λέγεται).

    Από κει και πέρα τα αρθράκια μου τα γράφω όταν δεν έχω τι να κάνω, να περνάει ευχάριστα η ώρα και έπεται συνέχεια. Άλλωστε ας μην ξεχνάμε πως πτυχίο δεν έχουν όλοι.

    Ar\'e vouar.

    Καλή συνέχεια, θα τα πούμε.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Καλή συνέχεια vince.Χρόνια σου πολλά.:)
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    λοιπον
    εμεις στο γυμνασιο αποκαλουσαμε τους ανοητους \"ντοντο\" απ το χαζο πουλι \"ντοντο\" και νομιζα οτι ηταν μυθος η ανοησια του και δεν ηξερα καν οτι ηταν υπαρκτο ζωο.νομιζα οτι ηταν επινοηση καποιων συμμαθητριων η χαζομαρα του και η υπαρξη του.
    τι μαθαινει κανεις μετα απο τοσα χρονια...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Αν πρόσεξες στο άρθρο και στα links που postara κάνω λόγο για τα εξής πτηνά.

    (σε παρένθεση τα χαρακτηριστικά του κάθε είδους)

    Dodo (πολύ παχύ & ψηλό, δεν μπορούσε να πετάξει)
    Κότα (παχύ, δεν μπορούσε να πετάξει)
    Τρυποκάρυδος (πολύ λεπτό, μπορούσε να πετάξει)

    Μετά η RainAnd Wind κάνει αναφορά για τα Toucan (πολύ ενδιαφέρον).

    Υπάρχουν και μυριάδες άλλα είδη πτηνών.. κ.ο.κ αλλά ας μην ξεφεύγουμε από το θέμα.

    Αν παρατηρήσεις στην συνέχεια του άρθρου μου δεν κάνω λόγο για ανοησία, παρά μόνο για τρέλα.

    Ρίξε μια ακόμα ματιά αν θες. Έχει ενδιαφέρον να μάθετε επιτέλους και δύο πράγματα παραπάνω.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Originally posted by RainAndWind
    Καλή συνέχεια vince.Χρόνια σου πολλά.:)
    Καλή συνέχεια και σε σένα εύχομαι. Να είσαι πάντα καλά και να μας φωτίζεις με την καθαρότητα σου.

    Με ολίγον τι ποιητική αύρα.

    Καλά Χριστούγεννα & Καλή Χρονιά :)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •