To φόρουμ και το πνεύμα των Χριστουγέννων
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    2,494

    To φόρουμ και το πνεύμα των Χριστουγέννων

    Αν και ομολογώ αυτό τον καιρό το μυαλό μου είναι λίγο όσα παίρνει ο άνεμος τον τελευταίο καιρό, σοβαρεύτηκα απότομα κοιτώντας πάλι το μπάχαλο - η πιο ευγενική λέξη που θα μπορούσε να χρησιμοποιήσει κανείς - που ξανα-συμβαίνει εδώ μέσα...

    Έλεος ρε παιδιά. Έλεος.

    Μια και τα είπαμε χιλιάδες φορές για την αυτοκριτική που πρέπει να κάνει ο καθένας στη στάση του οταν μια κατασταση ξεφεύγει, τι άλλο να πούμε...
    Βρισιές, προσβολές επειδή μας έβρισαν και ο φαύλος κύκλος συνεχίζεται...
    Μιας και έχω περάσει κι εγώ από την κατάσταση του να μπαίνω συνέχεια και να εμπλέκομαι περισσότερο από όσο μου έκανε εμένα καλό στα τεκτενόμενα και στα γραφόμενα εδώ μέσα, θα πω κάτι μέσα απο καρδιάς...

    Αφήστε το ίντερνετ για λίγο, μην μπάινετε και τόσο πολύ.
    Αντί να μιλήσετε αποκλειστικά εδώ μέσα, μιλήστε εκεί έξω περισσότερο. Συζητήστε, διαφωνείστε αν έχετε την ανάγκη, μαλώστε αν έχετε την ανάγκη, πειράξτε αν έχετε την ανάγκη, φλερτάρετε αν έχετε την ανάγκη. Εκεί έξω περισσότερο, είναι πιο ωφέλιμο και κυρίως πιο πραγματικό.

    Μην υποκαθιστάτε ή μην αναβάλλετε την θεραπεία σας μιλώντας εδώ μέσα. Είναι δύο διαφορετικά πράγματα, το \'ένα μπορεί να σαμποτάρει το άλλο... \'Αλλο ενημέρωση κι άλλο κύρια θεραπεία μέσω φόρουμ...

    Εύχομαι το πνεύμα των Χριστουγέννων (που δεν υπάρχει αλλά ο καθένας αν έχει καλή διάθεση και απέναντι στους άλλους και στον εαυτό του μπορεί να είναι τελικά η διάθεση αυτή αυτό το πνεύμα όχι μόνο των Χριστουγέννων αλλά ολόκληρης της ζωής μας) να αγγίξει τις καρδιές όσων μπαίνουμε εδώ μέσα, τόσα και τόσα χρόνια, που έχουμε ανοίξει την καρδιά μας ο ένας στον άλλο, κι ας έχουμε γνωριστεί ή κι ας μην έχουμε γνωριστεί ποτέ...
    -Πρέπει να είσαι έτοιμος να καείς στην ίδια σου τη φλόγα: πώς να ξαναγεννηθείς, αν δεν γίνεις πρώτα στάχτη;

    -H ζωή συγχωρεί τους πολύ τολμηρούς, τους τρελούς και τις αξίες, τρέχει με έτη φωτός, ο καιρός δεν την τρομάζει

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Ναι αλλά μην κρίνεις μόνο από το \"γενικά\", στις άλλες υπο-ενότητες συνεχίζονται κανονικά τα θέματα και το σωστότερο \"πρόσωπο\" του e-psych. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να σταματήσει να μπαίνει κάποιος επειδή διαπληκτίστηκε ιντερνετικά με ένα άλλο άτομο σε κάποια συγκεκριμένη υπο-ενότητα όπως στο \"γενικά\". Και φυσικά όλο το φορουμ δεν είναι \"μπάχαλο\" από μια υπο-ενότητα και μόνο (που έτσι και αλλιώς πάντα ήταν ποιο ανάλαφρη). Ακόμα και τώρα ένα άτομο δημιούργησε όλο αυτό το χαμό και αμέσως με το που σταμάτησε να μπαίνει χαλάρωσαν τα πράγματα. Συν του ότι υπάρχουν και θετικά θέματα στο \"γενικά\". Απλά θα μπορούσε να υπάρχει μια ποιο αυστηρή διαχείριση για να έρχεται κάποια απαγόρευση έγκαιρα όταν ξεφεύγει πολύ το πράγμα.



    Κατά τα άλλα χρόνια μας πολλά! Και καλά να περάσουμε όλοι τα χριστούγεννα! :D

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    anwnimi, όταν γράφτηκα στο φόρουμ δεν το έκανα για να θεραπευτώ μέσω φόρουμ.
    θέλησα να μιλήσω και με άλλους ανθρώπους που πασχουν από την ίδια ασθένεια.

    αυτό θεωρώ πως κάνουν και οι περισσότεροι.

    το να μιλήσεις εκεί έξω που λες οκ σωστό, αλλά με μια διαφορά : όταν έχεις κατάθλιψη, δεν θέλεις ούτε τον ευατό σου.
    αλλά πες πως βγήκες, πόσοι από εδώ μέσα έχουν πρόβλημα επικοινωνίας?
    δεν έχουν άνθρωπο να μιλήσουν ή δεν θέλουν να πουν για το πρόβλημα τους.
    http://www.mazi.org.gr/

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Ελληνική Ζυθοποϊία
    Posts
    1,023
    ... καλά Χριστούγεννα Ανώνυμη και σε όλους τους υπόλοιπους... ένα μικρό διάλειμμα... αφού έχω αϋπνία εγώ, ας πάει για ύπνο η κατάθλιψή μου έστω και για λίγο...


    http://www.youtube.com/watch?v=OKURYd8Xmb4&feature=related

    ;)

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    2,494
    Originally posted by PETRAN
    Ναι αλλά μην κρίνεις μόνο από το \"γενικά\", στις άλλες υπο-ενότητες συνεχίζονται κανονικά τα θέματα και το σωστότερο \"πρόσωπο\" του e-psych. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να σταματήσει να μπαίνει κάποιος επειδή διαπληκτίστηκε ιντερνετικά με ένα άλλο άτομο σε κάποια συγκεκριμένη υπο-ενότητα όπως στο \"γενικά\". Και φυσικά όλο το φορουμ δεν είναι \"μπάχαλο\" από μια υπο-ενότητα και μόνο (που έτσι και αλλιώς πάντα ήταν ποιο ανάλαφρη). Ακόμα και τώρα ένα άτομο δημιούργησε όλο αυτό το χαμό και αμέσως με το που σταμάτησε να μπαίνει χαλάρωσαν τα πράγματα. Συν του ότι υπάρχουν και θετικά θέματα στο \"γενικά\". Απλά θα μπορούσε να υπάρχει μια ποιο αυστηρή διαχείριση για να έρχεται κάποια απαγόρευση έγκαιρα όταν ξεφεύγει πολύ το πράγμα.



    Κατά τα άλλα χρόνια μας πολλά! Και καλά να περάσουμε όλοι τα χριστούγεννα! :D
    Petran,
    η αλήθεια είναι ότι οι άλλες ενότητες πάνε πολύ καλά και ευτυχώς δηλαδή! Ίσως να βλέπω το δένδρο και όχι το δάσος, ίσως να με επηρεάζει και το γεγονός ότι στους διαπληκτισμούς συμμετέχουν μέλη που είχα περισσότερη επικοινωνία μαζί τους και αυτό να με επηρεάζει περισσότερο. Όπως και να έχει, σίγουρα χαίρομαι για το ότι το επίπεδο των άλλων θεμάτων είναι πολύ καλό αλλά με στενοχωρεί αυτό το υπόλοιπο που βλέπω να επαναλαμβάνεται κατά τακτά χρονικά διαστήματα, ξανά και ξανά. Δεν μπορώ να γυρίσω εντελώς αλλού το κεφάλι, σαν να μην έγινε και τίποτα.

    Δεν είπα να σταματήσει να μπάινει όποιος διαπληκτίστηκε στα γενικά. Έγραψα ότι αν διαπληκτιζόμαστε συνέχεια κάποιοι από εδώ σημαίνει ότι εμπλεκόμαστε συναισθηματικά περισσοτερο ίσως από ότι θα μας ωφελούσε με τα γραφόμενα εδώ μέσα, οπότε αφιερώνοντας χρόνο και σε άλλες δραστηριότητες, είναι πιο εύκολο να απεμπλακούμε και να δούμε για ποιο λόγο το κάνουμε αυτό...

    Για το άτομο που λες, συμφωνώ μαζί σου στο μεγαλύτερο ποσοστό. Ένα μπάχαλο όμως πότέ δεν μπορεί να δημιουργηθεί μόνο από έναν. Χρειάζεται κι άλλους που θα το αναζωπυρώνουν. Κι αυτό το έργο το έχουμε δει κι άλλες φορές εδώ μέσα, ειδικά από το καλοκαίρι.

    Για τη διαχείριση και το δικό μας μερίδιο ευθύνης τα έχουμε συζητήσει και συζητήσει τόσο πολύ πια πολλά μέλη και παλιότερα εδώ μέσα. Σαφώς και η διαχείριση πρέπει να είναι παρούσα. Βλέπω μια μικρή διαφορά, ίσως καθυστερημένη επέμβαση, αλλά έστω και αυτή υπάρχει.

    Χρόνια μας πολλά και καλά! Κι ας μαλώνουμε και μεταξύ μας καμιά φορά! ;)
    -Πρέπει να είσαι έτοιμος να καείς στην ίδια σου τη φλόγα: πώς να ξαναγεννηθείς, αν δεν γίνεις πρώτα στάχτη;

    -H ζωή συγχωρεί τους πολύ τολμηρούς, τους τρελούς και τις αξίες, τρέχει με έτη φωτός, ο καιρός δεν την τρομάζει

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    2,494
    Originally posted by arktos
    anwnimi, όταν γράφτηκα στο φόρουμ δεν το έκανα για να θεραπευτώ μέσω φόρουμ.
    θέλησα να μιλήσω και με άλλους ανθρώπους που πασχουν από την ίδια ασθένεια.


    Καλή μου Άρκτε, σε καταλαβαίνω, κι εγώ για τον ίδιο λόγο μπήκα και η ανακούφισή μου ήταν τόσο μεγάλη. Ήταν σαν ένας παράδεισος.
    Αντίθετα, εγώ προσωπικά, μπήκα στο τρυπάκι θεραπείας μέσω φόρουμ. Επειδή το βλέπω και σε άλλα άτομα, που αναβάλλουν τη θεραπεία τους, μπαίνοντας αποκλειστικά εδώ, γι\'αυτό το επισήμαινα Άρκτε.


    αυτό θεωρώ πως κάνουν και οι περισσότεροι.

    το να μιλήσεις εκεί έξω που λες οκ σωστό, αλλά με μια διαφορά : όταν έχεις κατάθλιψη, δεν θέλεις ούτε τον ευατό σου.
    αλλά πες πως βγήκες, πόσοι από εδώ μέσα έχουν πρόβλημα επικοινωνίας?
    δεν έχουν άνθρωπο να μιλήσουν ή δεν θέλουν να πουν για το πρόβλημα τους.
    Ξέρω πολύ καλά τι εννοείς. Και εγώ, όταν περνούσα κατάθλιψη ή φοβερό άγχος, δε μου έφτανε η θεραπεία, δεν μου έκαναν οι άνθρωποι, δεν μου έκανε ο κόσμος όλος. Και το φόρουμ ήταν πάντα εδώ, να μπω για να βρω μια ανακούφιση, δε θα το ξεχάσω ποτέ...Και είμαι σίγουρη ότι θα το χρειάζομαι, αλλά ακόμα κι όταν συμβεί αυτή η στιγμή που δε θα το χρειάζομαι πια στον ίδιο βαθμό, θα χαίρομαι να μπάινω σε αυτό για πολύ ακόμα. Για ακόμα όσο υπάρχουν άνθρωποι που υποφέρουν από τα ίδια ή παρόμοια που ενοχλούμαι κι εγώ.
    Αυτά που έγραψα περί αποστασιοποίησης τα έγραψα έχοντας στο νου κάτι διαφορετικό. Ανθρώπους που εμπλέκονται με έντονα συναισθήματα που τους ωθούν να μπλέκονται συνεχώς σε καυγάδες.
    -Πρέπει να είσαι έτοιμος να καείς στην ίδια σου τη φλόγα: πώς να ξαναγεννηθείς, αν δεν γίνεις πρώτα στάχτη;

    -H ζωή συγχωρεί τους πολύ τολμηρούς, τους τρελούς και τις αξίες, τρέχει με έτη φωτός, ο καιρός δεν την τρομάζει

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    2,494
    Originally posted by Alobar
    ... καλά Χριστούγεννα Ανώνυμη και σε όλους τους υπόλοιπους... ένα μικρό διάλειμμα... αφού έχω αϋπνία εγώ, ας πάει για ύπνο η κατάθλιψή μου έστω και για λίγο...


    http://www.youtube.com/watch?v=OKURYd8Xmb4&feature=related

    ;)
    Χαχα, αυτή είναι μια ταιριαστή μουσική υπόκρουση όταν γίνεται πάλι κάποιο μπάχαλο εδω μέσα:)))) Προτείνω να αρχίζει αυτόματα κάθε φορά.

    Άλομπαρ, σου εύχομαι χρόνια σου πολλά και καλά, και η κατάθλιψη θα κοιμηθεί όταν θα ξυπνήσεις τήν ψυχή σου από τον κουρασμένο της ύπνο για να ζήσει πιο δυνατά...

    Πάντως θαυμάζω και χαίρομαι για την ευχάριστη διάθεσή σου καλή μου.
    -Πρέπει να είσαι έτοιμος να καείς στην ίδια σου τη φλόγα: πώς να ξαναγεννηθείς, αν δεν γίνεις πρώτα στάχτη;

    -H ζωή συγχωρεί τους πολύ τολμηρούς, τους τρελούς και τις αξίες, τρέχει με έτη φωτός, ο καιρός δεν την τρομάζει

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •