Εχει παρει κανεις dumyrox 100 ?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 31
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    323
    εγω φιλε μου παιρνω αλλα φαρμακα αλλα οταν ξεκινησα τη θεραπεια ημουνα χαλια κανε λιγο υπομονη να δρασει.απλα θελει καποιες μερες περιπου 20 μεχρι να πιασει για τα καλα...ειμαι σιγουρος οτι θα στα χει εξηγησει ο γιατρος σου,...καλες γιορτες

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407
    μηπως φιλε μου ειναι ιδεα σου?και εγω τα παιρνω,τα ιδια,των 100 και ποτε δεν ειχα κανενα προβλημα και εχω παρει και αλλο γενικα το οποιο με ειχε \'\'εξοντωσει\'\'.αυτο το ντουμιροξ δηλαδη,τι το παιρνω τι οχι το ιδιο και το αυτο,καμια παρενεργεια και μερικες φορες μεταξυ μας καμια δραση ουσιαστικη..

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407
    καλα,λοιπον ηρεμισε..τυχαινει και το εχω ψαξει πολυ με τα χαπια,ειναι πολυ ελαφρια αυτα μην τρελενεσαι και αν εσενα σε εχουν πιασει ετσι να σου πω πως οταν και εγω πηρα για πρωτη φορα τα σεροξατ τα οποια ειναι παρα πολυ πιο βαρια και ειχα αντιστοιχα θεματα και περισσοτερα σα φυτο ημουν απο την υπνηλια ολη μερα,εφυγαν μετα απο ενα μηνα,μην ανησυχεις αληθεια σου λεω,δεν το κανω για να σε καθησυχασω!διαφορετικα θα σου λεγα συζητα το με τον γιατρο σου μπασ και σου τα αλλαξει αλλα ειλικρινα τα συγκεκριμενα σκεψου ειναι ο,τι πρεπει και για νεαρες ηλικιες.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    9
    pairno to dumyrox kai den antimetopizo kanena provlima. perimene liges meres

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Η βλουφοξαμίνη, είναι από τα παλια και \"δοκιμασμένα\" άτυπα αντικαταθλιπτικά SSRI (όπως και η φλουοξετίνη-prozac, η παροξετίνη-seroxat και η σερτραλίνη-zoloft) όμως από ότι έχω διαβάσει, είναι και το ποιο πιθανό από όλα να σου κάνει ζαλάδες και τάσεις για εμετό, ιδιαίτερα κατά τις πρώτες εβδομάδες της θεραπείας. Από ότι θυμάμαι πήγες και σε πολύ παλιό γιατρό έτσι? νευρολόγοι-ψυχιατροι δεν υπάρχουν καν πλέον (ο όρος επίσης που ανέφερες αν θυμάμαι στο άλλο θρεντ \"νευρική φοβία\" η whatever πρέπει να είναι από το 1890 λολ), μετά το 1980 υπάρχουν είτε νευρολόγοι (επιληψία, σκλήρυνση κατα πλάκας, εγκεφαλικό, παρκινσον, άνοιες μπλα μπλα) είτε ψυχίατροι (άγχος, κατάθλιψη, ψυχώσεις, άνοιες μπλα μπλα) και αν και η εμπειρία παίζει μεγάλο ρόλο, είναι λίγο και δίκοπο μαχαίρι αφού αυτοί οι τομείς εξελίσσονται ραγδαία και κάποιος πολύ παλιότερος μπορεί να έχει χάσει κάτι (και κάποιος πολύ νεότερος μπορεί να μην έχει την εμπειρία βέβαια). Η καλύτερη λύση για μένα είναι να βρεις την χρυσή τομή, να πας σε ένα καθαρό ψυχίατρο (και μόνο) αλλά να είναι ταυτόχρονα από τους παλιότερους και από τους ποιο έμπειρους. Συνήθως οι (σκέτοι) ψυχίατροι είναι και ποιο ενημερωμένοι για καινούργια φάρμακα και μερικοί από αυτούς έχουν και κάποιες γνώσεις ψυχολογίας και ψυχοθεραπείας για να γίνεται καλύτερη συνεννόηση και με κάποιον ψυχολόγο αν χρειαστεί (και να σε παραπέμψουν εκεί).


    Υπάρχουν ποιο καινούργια φάρμακα που έχουν αποδειχθεί (υποτίθεται) να είναι ποιο αποτελεσματικά σε σχέση με άλλα (αλλά όχι απαραίτητα καλύτερα σε σχέση με παλιότερα φάρμακα όπως αυτό που παίρνεις). Ας πούμε πολύ ντόρο για άγχος αλλά και κατάθλιψη έχει κάνει η εσκιταλοπράμη (cipralex) που είναι και το ποιο επιλεκτικό για την σεροτονίνη (και σε μια πρόσφατη μελέτη βγήκε πρώτο μεταξύ 12 τέτοιων φαρμάκων) ενώ τα νέα SNRI όπως η βενφλαξαμίνη (effexor) και η δουλοξετίνη (cymbalta) είναι και αυτά υποσχόμενα (και στατιστικά με λιγότερες αντενδείξεις υποτίθεται). Επίσης υπάρχουν και άλλα που δρουν διαφορετικά όπως το Bespar (που είναι και το πιο ελαφρύ αλλα σε κάποιους πιάνει), και το Bupropion (που δεν λειτουργεί μέσω της σεροτονίνης αλλά της νοραδρεναλίνης και αυξάνει την ενέργεια κάνοντας σε κάποιους ένα παράδοξο effect ηρεμίας και αγχόλυσης μετά τις πρώτες εβδομάδες...η ένα εφφεκτ συνεχόμενου πανικού σε περίπτωση που δεν πιάσει...) . Μετά υπάρχουν και οι βητα-αναστολείς όπως το tenormin που δεν δρουν στον εγκέφαλο αλλα μπλοκάρουν την αδρεναλίνη στην καρδιά και ρίχνουν τον καρδιακό παλμό και την πίεση (οπότε και ηρεμούν γενικά). Φυσικά υπάρχουν και οι βενζοδιαζεπίνες (ηρεμιστικά) όπως τα xanax, lexotanil, stedon κλπ. που στιγμιαία κάνουν δουλειά αλλά μακροπρόθεσμα...μάλλον θα θες απεξάρτηση...


    Κοίτα, αυτά που λεν ότι αυτά τα φάρμακα διορθώνουν χημικές ανισορροπίες η \"συστήματα\" είναι παπάντζα μεγάλη έτσι απλά. Κανείς σοβαρός ψυχίατρος δεν πρέπει να το λέει αυτό γιατί πλέον απλά οι έρευνες και η θεωρητική βάση τα έχουν απορρίψει εντελώς αυτά από το 2000 και έπειτα. Οι νέες θεωρίες λένε ότι πάρα πολλοί παράγοντες μαζί μπορεί σταδιακά να αλλάξουν τον εγκέφαλο στο κυτταρικό επίπεδο, και΄αυτά τα φάρμακα επηρεάζουν κάποια χημικά ώστε σταδιακά να ξανα-αλλάξουν το κυτταρικό επίπεδο, όχι απαραίτητα όπως ήταν παλιά, αλλά πρως \"διατάξεις\" που δημιουργούν ποιο \"θετικές\" καταστάσεις του μυαλού. Βασικά είναι όπως κάθε mind-altering drug όπως το xtc απλά τα συγκεκριμένα δεν έχουν τόσες \"επικύνδινες αντενδείξεις\" όπως τα παράνομα, οπότε και κυκλοφορούν στο εμπόριο για ιατρικούς σκοπούς. Επειδή τώρα κάθε εγκέφαλος είναι διαφορετικός, κάθε φάρμακο μπορεί να κάνει εντελώς διαφορετικά πράγματα από άνθρωπο σε άνθρωπο. Κάθε άνθρωπος έχεις διαφορετικό αριθμό υποδοχέων σεροτονίνης η νοραδρεναλίνης κλπ.στον εγκέφαλο και πιθανών σε διαφορετικές κάπως ανατομικές περιοχές πράγμα που συμβάλει στις διαφορετικές εμπειρίες. Αν βλέπεις ότι αυτό μετά από λίγο καιρό δεν είναι για σένα αλλάζεις και δοκιμάζεις κάποιο άλλο που μπορεί να σου είναι πολύ καλύτερο (να σου \"ταιριάζει\" όπως λένε και οι ψυχίατροι).

    Εδώ είναι ένα σαιτ βιοψυχιατρικής που τα λένε με το \"όνομα\" τους τα πράγματα για πολλά ψυχιατρικά φάρμακα. Δεν είναι εναντίων των φαρμάκων απλα τα λένε εντελώς αντικειμενικά και χρησιμοποιούν ορολογίες όπως \"βρώμικα\" και ποιο \"καθαρά\" φάρμακα (πάντα όμως όσο ποιο επιστημονικά γίνεται). Αν ξέρεις Αγγλικά είναι το τοπ


    http://www.biopsychiatry.com/


    Είναι ενδιαφέρον γιατί αναφέρει για την φλουβοξαμίνη ότι

    fluvoxamine most commonly induces nausea (δηλαδή συχνά προκαλεί ναυτία)


    Αυτό που θέλω να σου πω είναι ότι συνέχισε την θεραπεία μην χάνεις το κουράγιο σου. Μπορεί να το συνηθήσεις και να σου φύγει όλο αυτό το άγχος. Αν δεις πως δεν γίνεται τίποτα μην διστάσεις να συζητήσεις για αλλαγή του φαρμάκου η και να αλλάξεις γιατρό να πας σε έναν νεότερο και καθαρό ψυχίατρο (αλλά όχι πολύ νέο), αυτή είναι απλά η άποψή μου. Υπάρχουν διάφορα νέα φάρμακα και κάποιο μπορεί να αποδειχθεί ως ποιο καλό.


    Τέλος, μην ξεχνάς ότι αυτό που έχεις δεν είναι ασθένεια με την παραδοσιακή έννοια, για να χρειαστείς κάποιο φάρμακο για να την γιατρέψει. Ποιο πολύ είναι \"δυσλειτουργικές συνήθειες\" που λόγω των καταστάσεων άθελά σου τις έμαθες. Τα φάρμακα μπορεί να βελτιώσουν την εμπειρία αλλά το πιθανότερο είναι ο τρόπος σκέψης που τροφοδοτεί αυτές τις συνήθειες να παραμείνει (εκτός και αν παράλληλα με τα φάρμακα κάνεις ουσιαστικές αλλαγές στην ζωή σου, τώρα το ποιες είναι αυτές εσύ ξέρεις). Γι\'αυτό και το καλύτερο είναι να βρεις και έναν ψυχολόγο-ψυχοθεραπευτή (η ένα ψυχίατρο-ψυχοθεραπευτή) για να σου κάνει ψυχοθεραπεία (κυρίως \"γνωστική-συμπεριφορική\") ώστε να αλλάξεις σταδιακά αυτές τις αυτόματες σκέψεις που δημιουργούν αυτά τα προβληματικά συναισθήματα και τις συμπεριφορές. Π.χ. στο συμπεριφορικό κομμάτι αν σου προκαλέσει κάποιους πανικούς σε έναελεγχόμενο περιβάλλον όπως στο γραφείο του θεραπευτή η αν εκτεθείς σε μέρη με κόσμο ελεγχόμενα (υπο υην καθοδήγηση του θεραπευτή η με βάση διάφορων οδηγιών και τεχνικών) πιστεύω θα βελτιωθείς σημαντικά και ουσιαστικά. Παράλληλα στο γνωστικό κομμάτι μέσω της συζήτησης ίσως να ανακαλύψεις τι σημαίνει για σένα να γίνεσαι ρεζίλι σε κόσμο. Είπες ότι είσαι γενικά εξωστρεφής και κοινωνικός έτσι? Αυτό ίσως να σημαίνει ότι θέλεις πάντα να προβάλεις μια πολύ high-standard εικόνα (για τον χ η ψ λόγο που επίσης πιθανότατα να βγει κατά την διάρκεια της θεραπείας) πράγμα που στην συνέχεια δημιουργεί όλο αυτό τον έντονο φόβο σε κοινωνικές καταστάσεις, που σε ένα φαύλο κύκλο φέρνει περισσότερο φόβο κλπ. Πιστεύω ότι θα ωφεληθείς από μια τέτοια θεραπεία (άλλωστε έίναι αναγνωρισμένη επστημονικά ότι στατιστικά μόνη της έχει λίγο καλύτερα αποτελέσματα από τα SSRI άτυπα αντικαταθλιπτικά στο άγχος, αλλά μπορεί να την κάνεις και σε συνδιασμό με αυτά).


    Αυτά, εύχομαι να βγεις σύντομα από όλο αυτό. Θα καταλάβεις πόσο χαζά είχε κολλήσει το μυαλό σου τότε και ότι δεν ήταν τίποτα.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    3
    ursus
    τσεκαρε τα u2u σου

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    Originally posted by melene
    μηπως φιλε μου ειναι ιδεα σου?και εγω τα παιρνω,τα ιδια,των 100 και ποτε δεν ειχα κανενα προβλημα και εχω παρει και αλλο γενικα το οποιο με ειχε \'\'εξοντωσει\'\'.αυτο το ντουμιροξ δηλαδη,τι το παιρνω τι οχι το ιδιο και το αυτο,καμια παρενεργεια και μερικες φορες μεταξυ μας καμια δραση ουσιαστικη..
    νομιζω ειναι στον οργανισμο...εγω θυμαμαι...τουσ πρωτουσ 2 μηνεσ ημουν λιγο ζομπι....μετα ομωωωωσσσσ ααλοσ ανθρωποσ..

    υπομονη θελει...κανε λιγη υπομονη και αν σε κανενα μηνα δεν αλλαξουν τα πραγματα....πεσ το στον γιατρο...
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    arsus, επικοινώνησες με το γιατρό σου να του πεις πως νιώθεις με το φάρμακο που σου έδωσε?
    http://www.mazi.org.gr/

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    arsus, ξέρεις τι έχεις παραλείψει να διαβάσεις από το χαρτάκι που είναι μέσα στο κουτάκι?
    ότι το αλκοόλ δεν πάει με τα φάρμακα.
    το έκανα κι εγώ ξέρεις όταν πρωτοπήγα σε ψυχίατρο ( από τους καλύτερους της αθήνας ) και αντί να γίνω καλύτερα, ξέφυγα.
    με ψάχνανε και δεν με βρίσκανε.
    όσο για τα xanax μην τρελαίνεσαι ότι γράφει, δεν το παθαίνεις κιόλας.πάρε μισό, ένα τέταρτο, να ηρεμήσεις λίγο.

    παραπάνω λες πως τσιγάρο, αλκοόλ, κακή διατροφή ανεβάζουν εύκολα ψυχώσεις και φόβους.
    δεν ξέρω αν κάνουν κάτι τέτοιο, σίγουρα όμως δεν κάνουν και το καλύτερο στην υγεία μας.
    http://www.mazi.org.gr/

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    μπορεί να έχεις και πρόβλημα με το θυροειδή.
    περίμενε να δεις.
    πάντως υπάρχουν και αντικαταθλιπτικά που ούτε καταλαβαίνεις πως τα παίρνεις.

    να σε ρωτήσω και και κάτι με το οποίο απορώ.όταν βγαίνεις σε κλαμπ τι πίνεις?
    γιατί εγώ έχω κόψει το αλκοόλ εδω κα 1 1/2 χρόνο κι έχω να πάω σε μαγαζί από τότε.
    τώρα που είμαι καλά και το σκέφτομαι, λέω οκ θα πάω τι θα πίνω?
    http://www.mazi.org.gr/

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    δεν είπαμε όχι αλκοόλ?α, θα με τρελάνεις εσύ!
    έτσι ξέρω κι εγώ να πιω ένα ωραίο τζιν με λεμονίτα!

    έχω ακόμη διπολική διαταραχή.έχεις ενναλαγές στη διάθεση.
    για ένα διάστημα έχεις κατάθλιψη, για ένα άλλο είσαι οκ και για ένα άλλο είσαι παραπάνω από το καλά.
    από το ένα άκρο στο άλλο δηλαδή.
    είναι δυσίατη ασθένεια.
    είπα είμαι καλά.
    γιατί βγήκα από κατάθλιψη.
    http://www.mazi.org.gr/

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    1,197
    εχω 2 μερες που το παιρνω και εχω τρομερη υπνηλια.Ο γιατρος μου που ειναι ο κορυφαιος της χωρας ειπε οτι το δινουν μονο στην ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχη με τρομερα αποτελεσματα.Μακαρι αλλα 2 η 3 μηνες να κανω κουραγιο δεν αντεχεται και συμφωνω λες και ειμαι σε καταστολη νιωθω,σαν να κοιμαμαι ορθια.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    1,197
    και φυσικα ολοι παιρνουν η εχουν δοκιμασει χαπια...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407
    Originally posted by afrula
    εχω 2 μερες που το παιρνω και εχω τρομερη υπνηλια.Ο γιατρος μου που ειναι ο κορυφαιος της χωρας ειπε οτι το δινουν μονο στην ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχη με τρομερα αποτελεσματα.Μακαρι αλλα 2 η 3 μηνες να κανω κουραγιο δεν αντεχεται και συμφωνω λες και ειμαι σε καταστολη νιωθω,σαν να κοιμαμαι ορθια.
    basika εγω ιψδ δεν εχω,ουτε ειχα..οταν ρωτησα τον δικο μου γιατρο για ποιο λογο μου συνταγογραφησε χαπια που αφορουν την ιψδ μου ειπε οτι δεν ειναι μονο για αυτο,οτι εχουν και αλλη δραση

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    1,197
    ο δικος μου λεει οτι στην Αμερικη που πηγαινει συνεχεια και ειναι ο κορυφαιος της χωρας ο γιατρουλης μου τα δινουν μονο στην ocd!

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •