Οχι πάλι....
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    147

    Οχι πάλι....

    Καλημερα σε όλους.
    Λοιπον τα κλασσικα και για μενα πανικοι αγοραφοβια ολο το πακετο εδω και πολλα χρονια με τις εξαρσεις και τις υφεσεις.. Αλλα τα ειχα ξεπερασει αρκετα μπορω να πω, δεν ειχα κριση για 2 χρονια και λειτουργουσα κανονικα απλα δεν εφευγα μονη απο την πόλη μου.
    Μεχρι που αποφασισα να κανω καποιες επαγγελματικες αλλαγες που πιστευω ακομα οτι θα ειναι προς το καλυτερο. Τελος παντων μεσα σε ολα αυτα πηγα μια εκδομη με φιλους τωρα τα χριστουγεννα, εχοντας μια φαρυγγιτιδα και περνοντας αντιβιωση. Ανημερα χριστουγεννων ξυπνησα σε εξαλλη κατασταση κατα τις 4 το πρωι και ενιωθα οτι δεν μπορω να αναπνευσω. Επαθα απιστευτη κριση πανικου με τρεχανε στα επειγοντα που φυσικα δεν υπηρχε ορυλα. Εκει μου εβαλαν απλα μια μασκα με κορτιζονη. Το θεμα ηταν κυριως ψυχολογικο. Ειχα βεβαια και την φαρυγγιτιδα που ηταν χαλια αλλα οχι στο σημειο να μην αναπνεω.
    τωρα ειμαι καλυτερα αρκετα εχουν περασει 4 μερες. Απλα για να καταπιω χαπι το σκεφτομαι αρκετα μεχρι να το κανω(περιεργο ε?) και επισης εκοψα το καπνισμα και δεν μπορω να φαω πολυ ποσοτητα γιατι με πιανει κατι σαν ενονο χτυποκαρδι.
    Δεν θελω να το βαλω κατω πρεπει να μαθω επιτελους να ζω με τις οποιες κρισεις χωρις μετα να μου φερνουν καταθλιψη για 2 χρονια και αγοραφοβια. Δεν θελω να διαιωνισω αυτον τον εφιαλτη...

  2. #2
    Member
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    θεσσαλονικη..
    Posts
    41
    η πρωτη μου κριση πανικου ηταν ακριβως μετα απο μια ιωση που περασα κ μου αφησε φαρυγγιτιδα κ ετρεξα στα επειγοντα ακριβως με το ιδιο συναισθημα πνιγμου...χωρις να παει το μυαλο μου καθολου στο ψυχολογικο ενιωθα οτι κλεινει ο λαιμος μου κ οτι δεν θα μπορω να αναπνευσω συντομα!τελικα με μια ηρεμιστικη ενεση μια χαρα ανοιξε ξανα ο λαιμος μου κ απο τοτε καταλαβα τη δυναμη της ψυχης πανω στο σωμα!σιγουρα το οτι πηγες διακοπες κ ησουν αρρωστη σε πανικοβαλλε κ εμενα ακομη οι στιγμες που νιωθω πιο ευαλωτη στις κρισεις ειναι οταν ειμαι αρρωστη!σαν να νιωθω τρωτη τοτε...αλλα νομιζω οτι οπως 2 χρονια το παλεψες(κ σιγουρα αρρωστησες κατα τη διαρκεια αυτων) ετσι κ τωρα μολις σταματησει να σε αγχωνει κ να σε στεναχωρει το οτι ξαναεμφανιστηκε μπροστα σου τοτε θα καταλαβεις οτι ειναι απλα ενας\' φιλος\' απο τα παλια...το οτι ειπε ενα γεια δεν σημαινει οτι ηρθε για να μεινει παλι...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    147
    Α εντελώς το ίδιο ε? Πολυ ταλαιπωρια και χωρις να υπαρχει ουσιαστικοε λογος. Μακαρι να πανε ολα καλα. Με το θεμα της καταποσης πως τα πας? Ακομα με ταλαιπωρει ο λαιμος μου σαν πνιξιμο συνεχεια ειδικα οταν στεναχωριεμαι...
    Μακαρι ολα αυτα να ειχαν ενα τελος γιατι με ολα αυτα νιωθω εξαρτημενη απο αλλους. και δεν θελω καθολου...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    147
    λοιπον αυτη την στιγμη που μιλαω ο λαιμος μου ειναι σαν να εχει κλεισει....Ειναι τοσο δυσκολο δεν ξερω πως να το αντιμετωπισω στις εξαρσεις του. Η καρδια μου παει να σπασει και νιωθω να πνιγομαι....

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •