Η ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΣΩΜΑΤΙΚΕΣ?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
  1. #1
    Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    86

    Η ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΣΩΜΑΤΙΚΕΣ?

    Καλησπερα!Χρειαζομαι την βοηθεια σας ισως και καποια ενημερωσει.Εφτα χρονια τωρα τρεχω στους γιατρους νομιζοντας οτι εχω κατι..Εχω παει σε 5 καρδιολογους,4 παθολογους,2 ΩΡΛ,1 πνευμονολογο,ορθοπεδικο και νευρολογο τους εχω χρυσοπληρωσει...Μετα απο τοσα χρονια και με εντονες σωματικες ενοχλησεις τους τελευταιους 5 μηνες εκανα μαγνητικη(η οποια βγηκε καθαρη).Πριν 1 μηνα σχεδον αποφασισα να παω σε εναν ειδικο παθολογο αγκαλια με τις εξετασεις μου και μου ειπε κατι που δεν το ειχα σκεφτει ποτε,οτι ολα αυτα τα σωματοποιημενα συμπτωματα που εχω ειναι λογο καταθλιψης.Μεχρι τοτε κοιταγα για ολα τ'αλλα εκτος απο αυτο.Το ερωτημα μου ειναι ειναι δυνατον απο την καταθλιψη να μουδιαζει το προσωπου μου,να εχω εμβοες,να εχω αρρυθμιες?Εχω τρελαθει γιατι ο φοβος μου ειναι μεγαλος και συνεχως ασχολουμε με αυτο.

  2. #2
    Μπαν...αν ρίξεις μια ματιά στην κατηγορία με Φοβίες/άγχος θα δεις πως έχεις πολλά κοινά στοιχεία με ανθρώπους από δω.
    Νομίζω πως είναι χαρακτηριστικό αν και δεν είμαι γιατρός. Απ\' όσα έχω διαάσει όμως, πολλοί παραπονιούνται πως σωματοποιούνται κάποια ψυχολογικά θέματα.
    Σε ψυχολόγο πήγες?

  3. #3
    Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    86
    Θεοφανια σε ευχαριστω παρα πολυ για την αμεση απαντηση σου!!Δεν εχω παει σε ψυχολογο αν και η πρωτη κουβεντα του γιατρου ηταν αυτη να παω σε ψυχολογο και ισως χρειαστει να κανω καποιες συνεδριες αλλα αποφασισα να το παλεψω λιγο μονη μου αλλα απ\'οτι βλεπω παλι με τραβαει πισω η συνεχης ασχημη ψυχολογια μου..μου εδωσε ενα περιθωριο 6 μηνων επειδη εχουμε ξεκινησει προσπαθειες με τον αντρα μου για ενα παιδακι μετα απο μια αποβολη που ειχα..αν λεει μεσα σε 6 μηνες δεν εχω καταφερει να μεινω εγκυος θα μου δωσει χαπια τα οποια θα πρεπει να παρω τουλαχιστον για 3 μηνες.Ειλικρινα επιθυμω παρα πολυ να κανω ενα παιδακι αλλα αν ειμαι συνεχεια θλιμενη η κολλημενη με τα ψυχοσωματικα μου πως θα τα καταφερω?πανω που παω να κανω ενα βημα με πιανει μια ενοχληση και κανω παλι πισω..αν και πολυ ηταν αυτοι που μου ειπαν πως με τον ερχομο ενος παιδιου θα σταματησω να ασχολουμε με εμενα..Θεοφανια εχεις ακουσει δηλαδη και αλλους ανθρωπους απο το ανχος τους ή τον φοβο τους να εχουν μουδιασματα και εμβοες??Και παλι ευχαριστω!

  4. #4
    έχε κατά νου ότι η κατάθλιψη είναι \"πρωτεική\" νόσος.
    χαρακτηριστικό της είναι η πολυμορφία και η ιδιότητά της να εκφράζεται κλινικά όχι μόνο με το χαρακτηριστικό σύμπτωμα της παρατεταμένης και έντονης θλίψης, αλλά και με άλλους τρόπους. δηλαδή προσομοίωσης σωματικών συμπτωμάτων.
    όσον αφορά τις εμβοές, τις έχεις καιρό?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    307
    ολα αυτά τα σωματικά είναι καμπανάκια.Τα πέρασα όλα επι σειρά ετών.Πήγαινε σε εναν ειδικό τώρα που είναι νωρίς.Τους καρδιολόγους τους έχω χρυσοπληρώσει.Μην αφήνεις να περάσει και άλλος χρόνος

  6. #6
    Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    86
    απο τον αυγουστο εχω στο δεξι αυτι εναν ηχο σαν μετασχηματιστη το ακουω και απο το αριστερο με επιασε πριν 2 βδομαδες και το κουφο ειναι οτι απο το προηγουμενο βραδυ εκλεινα τα αυτια μου και λεω παλι καλα που δεν βουιζει και το αριστερο και μολις ξυπναω το πρωι βουιζε....γιατι με ρωτας agkat?

  7. #7
    εάν έχεις μιλήσει με ωρλ και έχει αποκλειστεί κάποια μορφή λοίμωξης τότε ίσως μιλάμε για σύνδρομο tinnitus.
    μη σε φοβίζει η ορολογία! χρόνιες εμβοές, σταθερής και χαμηλής έντασης που τις ακούς συνέχεια αλλά είναι ιδιαίτερα ενοχλητικές το βράδυ όταν πας να κοιμηθείς. έχεις μιλήσει με τον ωρλ για αυτό το θέμα?

  8. #8
    Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    86
    εχω παει σε 3.οπου μου εκαναν ακουογραμμα και τυμπανογραμμα(αν το λεω σωστα)και ηταν ολα τελεια.εν το μεταξυ επειδη λογο τους μουδιασματος που νιωθω στο προσωπο ειχα παει σε νευρολογο οπου με βρηκε μια χαρα αλλα για να ειμαστε λεει καλυμενη με εστειλα κι εκανα μαγνητικη εγκεφαλου επειδη του ελεγα οτι φοβαμαι για σκληρινση κατα πλακας..η μαγνητικη δοξα το θεο βγηκε μια χαρα και η ωρλ που την ειδαν ολοι μου ειπαν οτι ειναι μια χαρα.για την εμβοη που εχω στο δεξι αυτι μου ειπαν οτι εχουν πειραχτει καποια νευρα του κοχλια και οτι θα πρεπει να μαθω να ζω με αυτο..αλλα δεν μπορω να καταλαβω γινεται μετα απο εντονη σκεψη να κανω μονη μου να βουιζει και το δεξι?εν το μεταξυ καθολι την διαρκεια της ημερας δεν τις ακουω παρα μονο αν κλεισω τα αυτια μου.σιγουρα το βραδυ ειναι πιο εντονες αλλα σε σημειο που αν χαλαρωσω θα τις προσπερασω.απο τι μπορει να δημιουργειτε αυτο το συνδρομο?

  9. #9
    Originally posted by bana
    Θεοφανια σε ευχαριστω παρα πολυ για την αμεση απαντηση σου!!Δεν εχω παει σε ψυχολογο αν και η πρωτη κουβεντα του γιατρου ηταν αυτη να παω σε ψυχολογο και ισως χρειαστει να κανω καποιες συνεδριες αλλα αποφασισα να το παλεψω λιγο μονη μου αλλα απ\'οτι βλεπω παλι με τραβαει πισω η συνεχης ασχημη ψυχολογια μου..μου εδωσε ενα περιθωριο 6 μηνων επειδη εχουμε ξεκινησει προσπαθειες με τον αντρα μου για ενα παιδακι μετα απο μια αποβολη που ειχα..αν λεει μεσα σε 6 μηνες δεν εχω καταφερει να μεινω εγκυος θα μου δωσει χαπια τα οποια θα πρεπει να παρω τουλαχιστον για 3 μηνες.Ειλικρινα επιθυμω παρα πολυ να κανω ενα παιδακι αλλα αν ειμαι συνεχεια θλιμενη η κολλημενη με τα ψυχοσωματικα μου πως θα τα καταφερω?πανω που παω να κανω ενα βημα με πιανει μια ενοχληση και κανω παλι πισω..αν και πολυ ηταν αυτοι που μου ειπαν πως με τον ερχομο ενος παιδιου θα σταματησω να ασχολουμε με εμενα..Θεοφανια εχεις ακουσει δηλαδη και αλλους ανθρωπους απο το ανχος τους ή τον φοβο τους να εχουν μουδιασματα και εμβοες??Και παλι ευχαριστω!
    Όπως βλέπεις τελικά είναι έτσι. Κοίτα, υπάρχουν επίσης κοπέλες που μπαίνουν εδώ και με χρήση φαρμάκων έχουν κάνει τα παιδάκια τους και είναι μια χαρά.
    Το θέμα είναι να βρεις από τι πάσχεις. Μη σε φοβίζει η λέξη.
    Το έντονο άγχος, (αρρώστια που λίγο-πολύ μας βασανίζει όλους), είναι μια πάθηση. Αν δεν το αντιμετωπίσεις με ένα ειδικό αντί να γίνεσαι καλύτερα, αυτό θα γίνεται ακόμη πιο έντονο.
    Μην αφήνεις τον εαυτό σου να ασανίζεται. Είναι κρίμα.

  10. #10
    ναι, κατά τη διάρκεια της ημέρας δεν τις παρατηρείς αλλά το βράδυ κάνουν έντονη την εμφάνισή τους...
    από τι προέρχονται...? ακουστικά τραύματα από δυνατή μουσική, λοιμώξεις, ποιος ξέρει. Ο ωρλ ίσως και να μην έδωσε και πολύ σημασία στο να σου το εξηγήσει. Κανένας ωρλ δεν δίνει και πολύ σημασία σε αυτού του είδους τις εμβοές αφού αποκλείσει τραυματισμό ή λοίμωξη αφού δεν γίνεται τίποτα με αυτές και θα πρέπει να μάθεις να ζεις μαζί τους.
    γενικά τώρα, φαίνεσαι αγχωμένη (και έχεις πάει σε αρκετούς γιατρούς)
    και διάβασα ότι προσπαθείτε για παιδί. μίλα αν θες με κάποιον ψυχολόγο για το θέμα κατάθλιψης-άγχους (που ίσως και να μην έχεις). εύχομαι ό,τι καλύτερο!

  11. #11
    Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    86
    Α καλα απο δυνατη μουσικη αλλο τιποτα χωρια τις απειρες ωρες στο κινητο..Σας ευχαριστω παρα πολυ ολους!!Αν χρειαστω παλι να με ηρεμησετε γιατι τα καταφερατε ξερω οτι θα σας βρω εδω!!Καληνυχτα

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Kαλημέρα bana.Δεν πίστευα ποτέ στο ότι ένα παιδί αποτελεί μία θεραπεία για οτιδήποτε.Ο ερχομός ενός παιδιού δεν είναι σωστό να χρησιμοποιείται ούτε ως θεραπεία,ούτε ως υποκατάστατο σχέσεων ή ως γιατρικό μας.Πρέπει να είναι μία συνειδητή επιλογή και πριν την κάνουμε,να ξέρουμε το γιατί.Οπότε κατά την άποψή μου είναι πρωταρχικό ζήτημα η υγεία σου,η ηρεμία και η σταθερότητά σου και όχι να παραμερίσεις και παραγνωρίσεις.Αναζήτησε έναν ειδικό για να ασχοληθείς σοβαρά με τις ρίζες του σωματοποιημένου άγχους.Τα συμπτώματα που έχεις ταιριάζουν με gad,γενικευμένη αγχώδη διαταραχή,αλλά όπως σου ανέφερε και άλλο μέλος και με συνοδό καταθλιπτική συμπτωματολογία.Αλλά δεν είμαστε ειδικοί,οπότε δεν μπορείς να σταθείς σε αυτά που λέμε,παίρνεις μία ιδέα και προχωράς σε ειδικό.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  13. #13
    Member
    Join Date
    Jul 2005
    Posts
    73
    γεια σου μπανα, δεν ειμαι γιατρος, αλλα απο την καταθλιψη γινεται να εχεις αυξομειωσεις στην ορεξη, κοπωση, προβληματα στον υπνο (που με την σειρα τους μεγαλωνουν την κοπωση) και ισως απο τον αγχος και τον φοβο να εχεις και καποιες αρυθμιες .για να εχεις καταθλιψη πρεπει να νιωθεις βαρια θλιψη και μειωμενη ενεργητικοτητα για αρκετο καιρο. θα σου συμβουλευα ομως να πας σε καποιον ειδικο (ψυχιατρο η ψυχολογο) και ισως ακομα καλυτερα σε καποιον ψυχιατρο για 2 λογους. 1ον ο ψυχιατρος θα ξερει τι συμβαινει στον οργανισμο σου και τι θα συμβει αν παρεις καποιο φαρμακο, και 2ον πρεπει να αισθανθεις καλυτερα να αποφορτιστεις απο την στενοχωρια που οντως αληθως φερνει ψυχοσωματικα ετσι ωστε να εχεις την τοσο απαραιτητη γαληνη που χρειαζεται για να κυοφορησεις και να μεγαλωσεις παιδια.

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    29
    Δεν είναι απαραίτητο ότι έχεις κατάθλιψη Μπάνα ίσως είναι κάποιος άλλος ψυχολογικός παράγοντας που σου δημιουργεί όλα αυτά.
    Πάντως για το αν η κατάθλιψη έχει σωματικά από δική μου πείρα λέω ότι έχει.Κι εγώ είχα εμβοές και κάτι ενοχλήσεις με την καρδιά μου, δεν ξέρω αν ήταν αρυθμίες πάντωσ αισθανόμουν ότι κάποια στιγμή θα έσκαγε και καθώσ χειροτέρευε η θλίψη μου είχα και άλλα, ναυτίες, ζαλάδες, έντονη κόπωση.
    Πάντως καλό θα ήταν χωρίς να πανικοβληθείς να ρωτήσεις κάποιον ειδικό και όσο γίνεται πιο γρηγορα όχι γιατί απαραίτητα έχεισ κάτι απλά για να προλάβεις αυτό το κάτι.

  15. #15
    Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    86
    Καλησπερα,
    eimaiok δεν ειμαι σιγουρη αν εχω καταθλιψη αφου δεν νιωθω θλιψη,ουτε κλαιω αυτο που ξερω οτι σιγουρα εχω ειναι υποχονδριασμο και αρρωστοφοβια,υπερβολικο ανχος.Οσο για γιατρους εχω παει σε παρα πολλους και σε αρκετες ειδικοτητες οπου ολοι μου ελεγαν μετα απο μια σειρα εξετασεων εισαι μια χαρα φυγε και διωξε και το ανχος.οι εμβοες μπορω να πω οτι μειωθηκαν αρκετα δεν τις ακουω σχεδον καθολου.ισως γιατι ειμαι σε λιγο καλυτερη ψυχολογια τι να πω?

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •