Έφτασα στη πηγή και αντί να πιώ νερό παραλίγο να καώ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 37
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337

    Έφτασα στη πηγή και αντί να πιώ νερό παραλίγο να καώ

    Ελπίζω αυτό το post να βοηθήσει όσους αντιμετωπίζουν παρόμοια προβλήματα στο ίδιο φάσμα των ψυχικών παθήσεων όπου αυτά περιλαμβάνουν:

    Α. Ψύχωση, Β. Κατάθλιψη, Γ. Ψυχοσωματικοί πόνοι, τοξικολογικές ή σεξουαλικές νευρώσεις, Δ. Παράνοια E. Μεταπαράνοια.

    Ξεκινώντας την ανασκόπηση μιας πορείας που μοιράστηκα στο διαδίκτυο είχα γράψει το εξής μήνυμά:

    Νομίζω πως είμαστε πολύ παρεξηγημένοι εμείς με \"σχιζοφρένεια/ διπολική\"

    Αυτό ήταν το πρώτο μου μήνυμά στο forum. Ακολούθησαν χιλιάδες ακόμα μηνύματα και πολύ ψάξιμο, με πείσμα, θέληση και αγωνιστικότητα να μάθω, να ενημερωθώ, να θεραπευτώ. Η μόνη μου παροχή θεραπείας υπήρξε και υπάρχει ακόμα ένα φάρμακο για ψυχώσεις/ διπολική διαταραχή.

    Για λίγο έκατσα και σκέφτηκα πως πέρασα από το στάδιο της ψύχωσης και βρέθηκα στο ανεπανόρθωτο στάδιο της παράνοιας. Την στιγμή αυτή που κάθομαι και γράφω αναρωτιέμαι πόσο τρελός είμαι, πόσο όμως λογικός υπήρξα (αν υπήρξα λογικός αλλά και τι σημαίνει λογική). Το καλό είναι πως κατανοώ το συστατικό εκείνο που με βοηθάει ώστε η παράνοια να μην κερδίσει. Αυτό το συστατικό δεν είναι κάτι άλλο εκτός από τους ανθρώπους που ενδιαφέρονται για το καλό μου.. τους ανθρώπους που για λίγες στιγμές δείχνουν πως είναι άνθρωποι και όχι τέρατα νοητικής υπερηφάνειας. Τους ανθρώπους που θέλουν να βοηθήσουν, να λάβουν και να δώσουν βοήθεια.

    Όταν οι άνθρωποι εξαφανίζονται εμφανίζεται η παράνοια. Μιλάω μεταφορικά σε αυτή εδώ την πρόταση και θα εξηγήσω το γιατί.

    Ο Δρακουμέλ, στην γνωστή σειρά κινουμένων σχεδίων, έλεγε στα στρουφάκια το εξής:

    \"Ξένα χέρια είναι μαχαίρια\"

    Στα παιδιά μαθαίνουν από μικρά πως σαν τους γονείς δεν υπάρχουν άλλοι που νοιάζονται περισσότερο και έχουν δίκιο.. αρκεί βέβαια οι γονείς να μην είναι \"ξένοι\". Το ίδιο θα μπορούσαμε να πούμε και για τους φίλους ή τις συντρόφους μας. Εφόσον είναι αυτοί που ξέρουμε και είναι κοντά μας τότε είμαστε καλά. Έχει σημασία αυτό το νόημα, το νόημα της οικειότητας καθώς αν εμβαθύνουμε το νόημα της οικογένειας, της σεξουαλικότητας και της φιλίας ανακαλύπτουμε πως ο κάθε άνθρωπος είναι μοναδικός, πολυπαραγοντικός και πολυδιάστατος στο ένα του άκρο αλλά και ομαδικός (έως μαζικός), συμπαθητικός και συντροφικός στο άλλο άκρο.


    Τι εννοούμε όμως όταν λέμε ξένοι; Σε κάποιους θα πάει το μυαλό τους στην κυριολεκτική έννοια της λέξης (ξένοι είναι επειδή δεν είναι πραγματικοί γονείς). Κάποιοι άλλοι θα σκεφτούν οι γονείς μου είναι σαν ξένοι επειδή δεν με καταλαβαίνουν.

    Η μοναξιά δεν είναι λύση. Ίσως μας κάνει πιο δυνατούς αλλά δεν μας θεραπεύει. Ούτε οι μάσκες μας θεραπεύουν. Οι μάσκες κρύβουν. Η αντίθετη έννοια είναι προϊόν κακίας και προσωπικής αλήθειας που ίσως να μην υπήρξε καν αλήθεια. Αυτό το λέει ο αισιόδοξος εαυτός μου, που θέλει να είναι αυθεντικός, ελεύθερος από σιδηρούν προσωπεία.

    Έτσι δεν θα μπορούσα παρά να υποστηρίξω αυτό που έλεγα και στην αρχή.

    Είμαστε πολύ παρεξηγημένοι... τα κατάλοιπα μας είναι ένα προϊόν ανεκπλήρωτων επιθυμιών μιας στεγνής πραγματικότητας που μάχεται με την ρευστότητα της φύσης.

    Πάμε τώρα στα υπόλοιπα. Στα δικά μου κριτήρια αυτά που βλέπω ως ασθένειες της ψυχής είναι στην ουσία ασθένειες της πραγματικότητας. Ειδικός δεν είμαι, ούτε πτυχίο ψυχολογίας έχω, παρά μόνο θέληση να μάθω και να θεραπευτώ και όπου μπορώ να βοηθήσω.

    Κάπου μέσα σε αυτά υπάρχει και ο Φρόιντ που άκουγε αυτό που δεν άκουγε όποιος δεν ήθελε να ακούσει τον εαυτό του.

    Το γραφικό ύφος δεν είναι αλαζονικό, το ξεκαθαρίζω αυτό, αλλά εμπεριέχει και λίγη τέχνη μέσα στην λύτρωση της αποφόρτισης.

    Α. Ψύχωση
    #######
    Με καθαρά πραγματιστικά κριτήρια, ψύχωση είναι η ανταλλαγή της πραγματικότητας με κάτι βολικό ή άβολο (δεν υπάρχει λογική εξήγηση στην εναλλαγή αυτή της πραγματικότητας γιατί την μία στιγμή ένας ψυχωτικός μπορεί να υποφέρει, και την άλλη να διασκεδάζει).

    Αυτό σαν γενικός χαρακτηρισμός γιατί μια ψύχωση μπορεί να σημαίνει πολλά. Στο ένα άκρο υπάρχει το είδος μιας ψύχωσης χαρούμενης όπου όλα φαίνονται αστεία και τραγελαφικά και στο άλλο άκρο υπάρχει μια ψύχωση της παράνοιας όπου όλα φαίνονται ύποπτα & συνωμοτικά.

    Β. Κατάθλιψη
    #########
    Είναι η προσκόλληση στην αντίδραση της ανάγκης να πονέσει ο άνθρωπος. Στην τέχνη το νερό συμβολίζει την καθαρότητα, το κλάμα για τον πόνο, το νερό για την φωτιά. Στις ταινίες του Harry Potter υπάρχει ένα πουλί εν ονόματι φοίνικας. Αυτό το πουλί μπορεί να καεί και να ξαναγεννηθεί μέσα από την τέφρα του. Το πιο εντυπωσιακό όμως είναι πως το πουλί αυτό που μπορεί να καεί, μπορεί και να χαρίζει ζωή με το δάκρυ του. Η συμβολική παρουσία του Φοίνικα (ένα πουλί που εξιστορήθηκε πολύ πριν τον Xarry Potter) είναι σαν την φωτιά που θέλει να λυτρωθεί.

    Γ. Νεύρωση
    ########
    Διάβασα κάτι από Φρόιντ και έμεινα εντυπωσιασμένος.

    \"Οι ανικανοποίητες κυράδες και η συσσωρευμένη νεύρωση της σεξουαλικής τους καταπίεσης\".

    Δεν το είπε έτσι ακριβώς ο Σιγκμουντ αλλά το μεταφράζω κάπως έτσι. Τι συμβαίνει όμως με τους άνδρες. Σαφώς και τα πράγματα είναι πιο απλά. Ο αυνανισμός για τον άντρα είναι το μήλο που την ημέρα τον γιατρό (τον ψυχίατρο) τον κάνει πέρα. Αν κάποτε σκεφτήκατε να σταματήσετε τον αυνανισμό καιρός είναι να το ξανασκεφτείτε.

    (να σημειώσω και πάλι πως το ύφος μου δεν είναι ούτε αλαζονικό, ούτε πρόστυχο και πως μιλάω όσο πιο ανοιχτόκαρδα μπορώ)

    Δ. Παράνοια
    ########
    Αν αφαιρέσουμε τα συστατικά της ψύχωσης όπου αυτά την κάνουν συνωμοτική έχουμε την παράνοια. Τι όμως μπορεί να είναι η παράνοια πέραν μιας ακραίας πραγματικότης; Το ένα άκρο της πραγματικότητας δηλαδή.

    Με καθαρά \"χημικά\" κριτήρια, παράνοια δεν είναι κάτι άλλο πέραν της οργανικής ανισορροπίας εξαιτίας χημικών παρεμβάσεων. Είναι νομίζω ξεκάθαρο αυτό. Αν ένας εθνάρχης ράντιζε τον λαό του με το είδος της ουσίας που καθρεφτίζει την μορφή της παράνοιας τότε δεν θα είχαμε κάτι άλλο πέραν της μαζικής παράνοιας. Απλά & ξεκάθαρα. Αν δεν υπάρχει πνευματική συνεργία στον κόσμο αυτό τότε μάλλον υπάρχει χημική συνεργασία.

    Με καθαρά \"φυσικά\" κριτήρια πως ορίζουμε την παράνοια; Θυμάστε τα άρθρα για τα μωρά που μεγάλωναν στα δάση; Όταν λοιπόν τα έφερναν σε περιοχές κατοικημένες από ανθρώπους εκείνα ψάχνανε να βρούνε τρόπο να γυρίσουν πίσω στο δάσος. Έτσι φυσική παράνοια δεν θα μπορούσε να είναι κάτι άλλο πέραν της προσκόλλησης με την φύση.

    Κάπως έτσι θα μπορούσα να συνοψίσω την παράνοια. Όταν εξαφανίζονται οι άνθρωποι εμφανίζεται η παράνοια.

    Ε. Μεταπαράνοια
    ###########
    (Ίσως να είναι λάθος η λέξη. Δεν παριστάνω τον γιατρό αλλά το βλέπω από την σκοπιά την δική μου)
    ##########
    Μου έκανε εντύπωση όταν διάβαζα το post ενός φίλου από ένα άλλο φορουμ (schizophrenia.com). Έλεγε ο άνθρωπος το εξής : πως είναι δυνατόν να ξέρω ότι είμαι τρελός αφού οι τρελοί δεν το γνωρίζουν?

    Για μένα δεν υπάρχει κάτι ποιο φυσικό στον ανθρώπινο οργανισμό πέραν από την φυσική επιθυμία για ζωή. Τονίζω την λέξη φυσική επιθυμία γιατί μόνο η χημική παρέμβαση θα μπορούσε να το αλλάξει αυτό. Ο ανθρώπινος οργανισμός είναι φτιαγμένος για να ζει, να αναπτύσσεται και να αναπαράγει.

    Έτσι για όσο επιβάλλεται η φυσική ανάγκη του ανθρώπου για ζωή, τόσο επιδρά κατά της χημικής παρέμβασης. Για όσο η παράνοια δεν κερδίσει, τόσο η ζωή θα αντιστέκεται.

    Τώρα που το θυμήθηκα πρέπει να πάρω το φάρμακο σε λίγο και εφόσον έχω μπει στον χορό καλύτερα να μην παίζω με την δόση μου. Το τονίζω αυτό και για τους υπόλοιπους.

    Ένα φάρμακο από μόνο του δεν είναι κάτι παραπάνω από ένα χημικό συμπλήρωμα του εγκεφάλου. Σωστά? Εκ πρώτης όψεως σωστά θα έλεγα. Όμως είναι και κάτι άλλο. Πολλά άλλα. Ίσως να μπορούσαμε κάποια στιγμή να αποδεχθούμε το εξής γνωμικό.

    Αν σου πει ο φίλος σου πως είσαι καλά τότε είσαι.

    Έτσι λοιπόν με αυτά τα λόγια φέρνω τον Φροιντ στο μυαλό μου. Ο Φρουντ όμως δεν είναι αρκετός την σήμερον ημέρα. Ζούμε σε ένα πλανήτη με δούλο ανθρωποκεντρικό στο ήμισυ του και ο ανθρωποκεντρισμός είναι η ραχοκοκκαλιά της οικονομίας. Σαφώς και ένα νόμισμα από μόνο του δεν παίρνει την άνοιξη, ούτε εκ θαύματος ανθίζει λουλούδια. Αναρωτιέμαι μήπως οι κηπουροί και οι ανθοκόμοι των Νορμανδικών θαλασσών είχαν μεγαλύτερη σοφία να σπείρουν από τον χολιγουντιανισμό και την προπαγάνδα που επιθυμούμε.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    Πολυ ωραια τα λες κ ευχαριστω που τα εγραψες εδω κ μου δοθηκε η ευκαιρια να σε νοιωσω!
    Ετσι μου λενε και μενα αυτη την περιοδο οι φιλοι-δεν φαινεσαι καλα-εγω ομως νομιζω οτι ειμαι καλα ,μπαινω παλι σιγα-σιγα στον κοσμο της ψυχωσης ,που αλλες φορες μου αρεσει,κ αλλες με παρανοει.
    Υπαρχουν και μερικα ξεφωτα και εκει βλεπω οτι ναι πρεπει να ξαναπαρω φαρμακα ,να μη νοιωθω τιποτε!Και ξαναρχισα παλι ,κ αντε παλι μια απο τα ιδια-παχος ,ανηδονια,απαθεια κα.

    Ομως βινς σε θαυμαζω, δεν ξερω αν σωματικα φαινεται να εχεις κατι(κλιση του σωματος,κουνημα κεφαλιου,μορφασμους κ.α)
    πνευματικα ομως φαινεσαι πολυ αξιολογος.
    Καλη δυναμη!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Ευχαριστώ πολύ katerinaki! Έχω σκοπό να αναπτύξω αυτό το θέμα προς όφελος μας.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Θα συμφωνήσω με το katerinaki,πως πρόκειται για μία αξιόλογη παρουσία.Που σε δεδομένη στιγμή,με μία του μόνο φράση με έκανε να δω μία αλήθεια που δεν έβλεπα.Έχουμε πολλά να πάρουμε όταν κρατάμε ανοιχτά τα μάτια μας,ιδιαίτερα όταν μας συμφέρει περισσότερο να τα έχουμε κλειστά.:)
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    307
    Vince απλά εντυπωσιάστηκα.Μπράβο!!!!!!!!!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Εγω θα κανω μερικες παρατηρησεις.

    πως είναι δυνατόν να ξέρω ότι είμαι τρελός αφού οι τρελοί δεν το γνωρίζουν?
    Δηλαδη αμα ξερω οτι ειμαι τρελλος...αποκλειεται να ειμαι τρελλος,δηλαδη αποκλειεται να εχω δικιο στο συμπερασμα μου οποτε με κανει παλι τρελλο?:P
    Τεσπα δεν νομιζω οτι εχει καμμια σχεση και το \"ασε τον τρελλο στην τρελλα του\" μπορεις να το πεις για τον καθε ανθρωπο γιατι ο καθε ανθρωπος εχει ενα δικο του κοσμο.
    Φυσικα ο κοσμος αλλων ειναι μεσα σε καποια προτυπα ενω αλλων δεν ειναι.

    Με καθαρά πραγματιστικά κριτήρια, ψύχωση είναι η ανταλλαγή της πραγματικότητας με κάτι βολικό. Αναπόφευκτο ίσως αλλά προστατευτικό. Αναπόφευκτο όταν υπάρχει η δυνατότητα, προστατευτικό όταν δεν υπάρχει.
    Βολικο δεν θα το ελεγα εγω την ψυχωση μου την θυμαμε σαν κολαση....τρεμω στην ιδεα μην ξαναπερασω κατι τετοιο.
    Ειναι βολικη για μενα η κολαση?
    Απαπαπα.
    Το θεμα χρηζει περαιτερω αναλυσης αλλα για μενα ψυχωση ειναι ενας διαφορετικος τροπος σκεψης...διαφορετικα μονοπατια του νου.
    Η πραγματικοτητα μπορει να ειναι μια αλλα αυτο δεν σημαινει οτι ακομα και ολοι οι ανθρωποι αυτο που βλεπουν ειναι η πραγματικοτητα,μπορει τα πραγματα να ειναι εντελως διαφορετικα απο την σκοπια καποιου αλλου οντος (αχ αυτη η επιστημονικη φαντασια).
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    vince παντα ενδιαφεροντα τα θεματα σου και παντα με βαζουν σε σκεψεις...για αυτο παντα τα ανοιγω και παντα απανταω.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Originally posted by keep_walking


    Βολικο δεν θα το ελεγα εγω την ψυχωση μου την θυμαμε σαν κολαση....τρεμω στην ιδεα μην ξαναπερασω κατι τετοιο.
    Ειναι βολικη για μενα η κολαση?
    Απαπαπα.
    Το θεμα χρηζει περαιτερω αναλυσης αλλα για μενα ψυχωση ειναι ενας διαφορετικος τροπος σκεψης...διαφορετικα μονοπατια του νου.
    Η πραγματικοτητα μπορει να ειναι μια αλλα αυτο δεν σημαινει οτι ακομα και ολοι οι ανθρωποι αυτο που βλεπουν ειναι η πραγματικοτητα,μπορει τα πραγματα να ειναι εντελως διαφορετικα απο την σκοπια καποιου αλλου οντος (αχ αυτη η επιστημονικη φαντασια).
    Πάνω σε αυτό, αν και δεν είμαι παθούσα αλλά έχω φλερτάρει κι εγώ με διάφορα ψυχολογικά νοσήματα, θέλω να πω το εξής.
    Νομίζω οτι η \"κόλαση\" που βιώνει το άτομο, όταν βιώνει έτσι την φάση της ψύχωσης, δεν είναι παρά τα εσωτερικά του βασανιστικά συναισθήματα και οι εσωτερικές του παραστάσεις, τις οποίες συγχέει με την εξωτερική πραγματικότητα.
    Αρα το άτομο, νιώθει την συναισθηματική του \"κόλαση\", ερμηνεύοντας ανάλογα και την πραγματικότητα.

    Ίσως αυτό που απαλύνει το φορτίο του, είναι ακριβώς το να μην συνειδητοποιεί οτι όλα αυτά πηγάζουν απο τον εσωτερικό του κόσμο, τα δικά του τραύματα, αλλά το να τα μεταθέτει σε κάτι έξω απο αυτόν ( σε μάγια, στους άλλους, σε αυτό που είπαν οι άλλοι) να το \"ανακουφίζει\", άρα να έχει έστω και ελάχιστο όφελος απο αυτή τη διαδικασία. Το όφελος αποφυγής της επαφής.

    Αυτά τα εκφέρω με όλη μου την επιφύλαξη, προσπαθώντας κι εγώ με ταπεινό ενδιαφέρον να καταλάβω.
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Weird, ευχαριστώ για το μήνυμά σου. Δεν θα το σχολιάσω αλλά θα πω δυο λογάκια.

    Έκανα εγγραφή σε ένα φορουμ ψυχολογίας με την ελπίδα πως θα βρω συνανθρώπους με παρόμοια προβλήματα, όπου θα υποστηρίζει ο ένας τον άλλο και θα βοηθήσει ο ένας τον άλλο. Αντί αυτού βρήκα ένα φορουμ με μερικούς δυστυχισμένους ανθρώπους (σε αυτούς βάλε και μένα) και λίγα ζωάκια ικανά να σπείρουν την διχόνοια σε όλο της το μεγαλείο.

    Το ποιοι φαίνεται πως έχουν πραγματικό πρόβλημα (γιατί περί αυτού πρόκειται) είναι κάτι που δεν θέλει και πολλές γνώσεις.

    Αυτό που καλό θα ήταν να αποδεχτούμε είναι πως οι θύτες είναι μια παρέα που γλεντάν από το πρωί ως το βράδυ σε αντίθεση με μας, τους δυστυχισμένους, όπου κλαίμε από το πρωί ως το βράδυ. Καλύτερα να μην το αναλύσω περαιτέρω γιατί η δυστυχία είναι παγκοσμίου κλίμακας και πολύ πιο ευρεία από όσο νομίζουμε.

    ΝΑ με συγχωράς αλλά θα προτιμήσω να βγω έξω και να πιω μια μπυρίτσα τώρα παρά να συνεχίζω να σκαλίζω τα ήδη τετριμμένα και χιλιοπαιγμένα έργα των αιώνιων εραστών της αμαρτίας. Γλυκό το πουλί της νιότης weird.. ας το φροντίζατε περισσότερο αντί να το κοπανάτε στον τοίχο.

    Drink before you think θα αρχίζω να λέω σε λίγο..

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Αυτοι που γλενταν απο το πρωι ως το βραδυ...ειναι το σταδιο που θελω να φτασω....αλλα θυτης δεν θα γινω ποτε,δεν μου χρειαζεται για την επιβιωση μου και δεν ταιριαζει στην νοοτροπια μου.
    Δεν αισθανομαι σαν θυμα παλι...γιατι κανενας δεν εχει προσωπικο οφελος απο μενα και σε κανεναν δεν εχω προσφερει και περισσοτερα ειναι η αληθεια περα απο απλη στηριξη.
    Δεν μπορω να καταλαβω πως σε ενα νημα που δεν διακρινω απολυτως τιποτα αρνητικο...το αντιθετο θα ελεγα...να βγαζεις τοση ενταση.
    Αισθανομαι αμηχανα γιατι δεν θελω να σου πω κατι αρνητικο αλλα με στενοχωρει το μηνυμα σου λογω του οτι και εγω περιμενω κατι θετικο απο την αλληλεπιδραση...δεν ειμαι μες την γκλαμουρια.
    Βασικα δεν ξερω καν σε ποιους αναφερεσαι...ολοι σε αυτο το νημα αισθανονται μαλλον αμηχανια οπως συμβαινει μες σε μια παρεα 10 ατομων αν πεταχτει και πει καποιος πχ μου κλεψαν το στυλο.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Δεν κατάλαβα τι ακριβώς θες να πεις keep.. συζήτηση κάνουμε. Γράφουμε σε ένα πληκτρολόγιο τις σκέψεις μας. Έτσι δεν είναι;

    Μήπως εννοείς πως βρίσκομαι σε στάδιο ψύχωσης; Αν όντως το πιστεύεις αυτό τι σε κάνει να το πιστεύεις αυτό; Το ιστορικό μου; Ο τρόπος γραφής μου; Γιατί πέρα από συζήτηση δεν βλέπω κάτι άλλο...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014

    Weird, ευχαριστώ για το μήνυμά σου. Δεν θα το σχολιάσω αλλά θα πω δυο λογάκια.

    Έκανα εγγραφή σε ένα φορουμ ψυχολογίας με την ελπίδα πως θα βρω συνανθρώπους με παρόμοια προβλήματα, όπου θα υποστηρίζει ο ένας τον άλλο και θα βοηθήσει ο ένας τον άλλο. Αντί αυτού βρήκα ένα φορουμ με μερικούς δυστυχισμένους ανθρώπους (σε αυτούς βάλε και μένα) και λίγα ζωάκια ικανά να σπείρουν την διχόνοια σε όλο της το μεγαλείο.

    Το ποιοι φαίνεται πως έχουν πραγματικό πρόβλημα (γιατί περί αυτού πρόκειται) είναι κάτι που δεν θέλει και πολλές γνώσεις.

    Αυτό που καλό θα ήταν να αποδεχτούμε είναι πως οι θύτες είναι μια παρέα που γλεντάν από το πρωί ως το βράδυ σε αντίθεση με μας, τους δυστυχισμένους, όπου κλαίμε από το πρωί ως το βράδυ. Καλύτερα να μην το αναλύσω περαιτέρω γιατί η δυστυχία είναι παγκοσμίου κλίμακας και πολύ πιο ευρεία από όσο νομίζουμε.

    ΝΑ με συγχωράς αλλά θα προτιμήσω να βγω έξω και να πιω μια μπυρίτσα τώρα παρά να συνεχίζω να σκαλίζω τα ήδη τετριμμένα και χιλιοπαιγμένα έργα των αιώνιων εραστών της αμαρτίας. Γλυκό το πουλί της νιότης weird.. ας το φροντίζατε περισσότερο αντί να το κοπανάτε στον τοίχο.

    Drink before you think θα αρχίζω να λέω σε λίγο..

    Εμ το ποστ σου ειναι επιθετικο...προς το φορουμ δηλαδη προς εμας γιατι το φορουμ ειναι μια οντοτητα που την απαρτιζουμε εμεις.
    Ουτε το ιστορικο σου που δεν το ξερω ουτε ο τροπος γραφης σου που ειναι μια χαρα.
    Αυτα που ειναι μεσα στο μηνυμα σου....δηλαδη απο τις πληροφοριες που δινεις μεσα απο το κειμενο σου ειναι ολα τα συμπερασματα μου.
    Δε λες απολυτως τιποτα για τον εαυτο σου αλλα εκτοξευεις και κατηγοριες προς αγνωστες κατευθυνσεις για ατομα που απαρτιζουν το χωρο.
    Ολοι αισθανομαστε καπως οταν \"κατηγορεις\" αλλα δεν ονοματιζεις και τι σε πειραξε...και επειδη σε διαβαζω δεν εχω δει σε κανενα μηνυμα σου το τελευταιο καιρο να στην εχει \"πει\" κανενας αλλα να εχουν ολοι τις καλυτερες προθεσεις.

    Κατηγορεις το φορουμ ή κανω λαθος για κατι?
    Κατηγορεις καποιους συγκεκριμενους που δεν ονοματιζεις ή κανω λαθος?
    Ναι συζητηση κανουμε...χαιρομαι που σε αυτο το μηνυμα το ξεκαθαρισες οτι προκειται περι συζητησης και απλως διατυπωση σκεψεων...μου εφυγε ενα βαρος, το αντιστοιχο στο παραδειγμα που εθεσα...βρεθηκε ο στυλος.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    εγω παντως δε το βλεπω ετσι. οπως λενε μας λειπουν καποιες ουσιες στον εγκεφαλο , για τον Α ή τον Β λόγο.
    Άλλοι λενε καποιος ιος κλπ ή εγω πιστευω οτι τα ιδια τα φαρμακα με μπερδεψαν περισσοτερο με αποτελεσμα να παρουσιασω
    ψυχωση.

    Αμα ηταν θεμα καθαρα ψυχολογικο τοτε γιατι τοσα χρονια με την ψυχοθεραπεια δεν ιαθηκε σχεδον κανεις ;
    Γιατι οταν βγηκαν τα ψυχοφαρμακα αδειασαν τα ψυχιατρεια ;

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,602
    Originally posted by maus
    εγω παντως δε το βλεπω ετσι. οπως λενε μας λειπουν καποιες ουσιες στον εγκεφαλο , για τον Α ή τον Β λόγο.
    Άλλοι λενε καποιος ιος κλπ ή εγω πιστευω οτι τα ιδια τα φαρμακα με μπερδεψαν περισσοτερο με αποτελεσμα να παρουσιασω
    ψυχωση.

    Αμα ηταν θεμα καθαρα ψυχολογικο τοτε γιατι τοσα χρονια με την ψυχοθεραπεια δεν ιαθηκε σχεδον κανεις ;
    Γιατι οταν βγηκαν τα ψυχοφαρμακα αδειασαν τα ψυχιατρεια ;
    εννοεις οτι σου χορηγησαν αντιψυχωσικα φαρμακα , ενω ησουν υγιης?

    οσο για το δευτερο σχολιο σου, εχω να σου πωοτι δεν ειναι επιχειρημα αυτο...
    με αυτη τη λογικη θα επρεπε να ρωτας και γιατι ενας διαβητικος ,παιρνει ινσουλινη αφου δεν απαλασσεται απο τον διαβητη...μα ειναι απλο: γιατι χωρις αυτην, θα πεθαινε τελειως....
    υπαρχουν πολλες παθησεις που οπως και αρκετες ψυχ. παθησεις ειναι χρονιες...αυτο σημαινει οτι ειναι δυσκολο αν οχι αδυνατο να απαλλαγει απο αυτες καποιος,καποτε, τελειως...

    τα φαρμακα λοιπον προσφερουν καλη ποιοτητα ζωης σε αυτους τους ασθενεις και οχι πληρη αποθεραπεια....
    καπως ετσι αντιμετωπιζεται το θεμα.
    αυτο δεν σημαινει οτι δεν πρεπει να υπαρχει σκεπτικισμος γυρω απο τα φαρμακα και συνεχης ερευνα για την αποτελεσματικοτητα τους η οχι...για ολες τις παθησεις.
    αλλα οχι να τα απορριπτουμε συλληβδην

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Κοιταξτε κατι το ενοχλητικο οταν δηλωσεις σχιζοφρενης...ειναι μια πληροφορια που δινουμε...οπως εχω κανει εγω...οποτε αν ξεφευγεις απο την πεπατημενη αυτοματα ολοι ανησυχουν οτι κατι δεν παει καλα με τη νοητικη σου κατασταση...το οποιο ειναι εκνευριστικο και ψυχοφθορο.
    Φυσικα αλλοι που δεν εχουν πει κατι τετοιο και δεν εχουν πει τιποτα για τον εαυτο τους μπορει να κανουν οσα παλαβα και ανοητα μπορεις να φανταστεις και απλως τον κρινουν οι αλλοι αναλογως τι λεει.
    Ειναι πραγματι κατι που χρηζει εξετασης δεν ειναι σαν να δηλωνεις διαβητικος ας πουμε και να λες εχω ζαλαδα οποτε ο συνανθρωπος αρχιζει και ανησυχει και του λεει μηπως πρεπει να παρεις ινσουλινη....προκειται για το κεντρο της υπαρξης σου δηλαδη οτι απαρτιζει εσενα τις ιδεες σου τα πιστευω σου ολα.
    Εαν καποιος κανει ενα ποστ περιεργο και ο αλλος υπονοει...hey μηπως τρελλαθηκες...εντωμεταξυ εχεις και εσυ το φοβο και ειναι πραγματι xtreme φοβος...επ μηπως οντως τρελλαθηκα...καταλαβαινετα� � τι γινεται αλλα αν το σκεφτεις με καθαρο μυαλο ειναι κατι που μπορεις να ξορκισεις...φιλια σε ολους...ηθελα να κανω αυτο το ποστ.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •