φοβία δυσκολία στην προσέγγιση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 2 of 2
  1. #1

    φοβία δυσκολία στην προσέγγιση

    Τι γίνεται όταν βλέπεις μια κοπέλα εδώ και αρκετό καιρό που εργάζεται στον ίδιο χώρο μαζί σου, που σου αρέσει και την θέλεις αλλά μπλοκάρεις, κυρίως φοβάσαι, νοιώθεις κόμπλεξ μήπως παρεξηγηθείς να την πλησιάσεις, να της μιλήσεις.
    Παλιά είχε γίνει ένα φλερτ με τα μάτια και κατάλαβε ότι γουστάρω, τον τελευταίο καιρό δείχνω σαν αδιάφορος για τους λόγους αυτούς, έχω περάσει και από δίπλα της κάποιες φορές αλλά δεν έκανα τίποτε. Σημειώνω ότι μόνο εξ όψεως γνωριζόμαστε, τυχαία τη συναντώ στους διαδρόμους κλπ αλλά όχι καθημερινά, δε σχετιζόμαστε στα θέματα δουλειάς για να υπάρχει επικοινωνία ούτε από κοινές παρέες και δεν τη ξέρω σαν χαρακτήρα. Όταν υπάρχει ο φόβος, η απειρία στις σχέσεις με το άλλο φύλο, το μπλοκάρισμα ποια μέθοδο να ακολουθήσω να την προσεγγίσω; Από τις γνώσεις σας κλπ τι συμβουλεύεται να κάνω;
    γιάννης

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Φαντάζομαι τι υπάρχει στο πίσω μέρος του μυαλού σου.Θα γίνω ρεζίλι,θα την πλησιάσω και μόλις αρχίσω να μιλάω θα κολλήσω,δεν θα ξέρω τι να πω,θα τα χάσω,θα ξεφτιλιστώ.Αυτά;
    Νομίζω Ιωάννη πως είναι καλύτερα να την προσεγγίσεις φιλικά,προτείνοντάς της να πάτε για ένα καφεδάκι.Τι να παρεξηγήσει κάποια σ\'αυτό;Και πες ότι αρνείται.Γιατί αυτό να έχει τόση σημασία για σένα;Eπίσης,ενώ θέλεις,δείχνεις αδιάφορος.Ούτε εγώ θα ενδιαφερόμουν για κάποιον αδιάφορο.Η άμυνά σου πάει κόντρα στην ανάγκη σου.Το ότι δεν την ξέρεις σαν χαρακτήρα,ή το ότι δεν έχετε κοινές παρέες δεν προσθέτει ή αφαιρεί κάτι από την ουσία του ζητήματος.Πως η εμπειρία έρχεται πάντα κάνοντας το πρώτο βήμα,όχι σκεπτόμενος πάνω στο πρώτο βήμα.Κάντο!:)
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •