ΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    athens
    Posts
    324

    ΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑ

    Καταρχάς καλησπέρα σε όλους..Εχω να μπώ περίπου 3 μήνες.Κάποιοι ίσως με θυμούνται.Είχα μπει ένα κορίτσι αρκετά αγχωμένο σχετικά με το τι γίνεται.Σημέρα δεν είμαι έτσι.Είμαι ένα άτομο που τα γράφει όλα στα αρ@#$%^ του.Βέβαια για να είμαι ειλικρινέις,πήγα και έκανα ομοιοπαθητική και κάνω ακόμα δηλαδή.Κατάφερα αρκετά.Κατάφερα να πηγαίνω για καφέ,να πάω αρκετές φορές στην ιδιαίτερη πατρίδα μου τη Θάσο και πολλά άλλα.Το βασικότερο βέβαια είναι πως κατάφερα να ξαναμπώ ενεργά στη σχολή μου.Δεν λέω πως είμαι εντελώς καλά.Ακόμα τραβώ κάτι φρίκες απο το άγχος αλλα κατάλαβα πως αυτό οφείλεται στο γεγονός πως εκείνες τις φορές που αγχώνομαι σκέφτομαι πολύ αυτό που με βασανίζει.¨Οταν πάλι δεν το σκέφτομαι τα κάνω όλα όπως παλιά.Τελικά ειναι αυθυποβολή.Είναι δεδομένο αυτο.Προσπαθώ να πείσω τον εαυτό μου πως δεν θα είμαι καλά.Άρχισα λοιπόν να αναρωτιέμαι γιατι το κάνω αυτο και κατέλειξα πως εν μέρει θέλω να αποτελώ το κέντρο της προσοχής.Απο τη στιγμη λοιπόν που το κατάλαβα σταμάτησα να το συζητάω και εν μέρει άρχισε να χάνεται όλο αυτό.Αυτό λοιπόν που θέλω να σας πώ καλοί μου φίλοι είναι να σταματήσετε να το σκέφτεστε,Σας φέρνει λιποθυμία?Πείτε ε δεν γαμ@#$%^?Τι να κάνουμε τώρα.Αν είναι να ρθει θε να ρθει.Βέβαια να τονίσω πως ουδέποτε λιποθύμησα απο το φόβο μου.Μήπως λοιπόν η λύση του προβλήματος είναι να σταματήσουμε απλα να το σκεφτόμαστε τόσο πολύ?Αρχίστε να κάνετε πράγματα.Να διαβάζετε,να ακούτε μουσική,βόλτες και άλλα.Κάτι να μην αφήνετε τον εαυτό σας ελεύθερο.Και εδω που τα λεμε εμεις είμαστε κύριοι του εαυτού μας οπότε,εμείς ορίζουμε τι θα γίνει....Αυτά τα ολίγα κατάλαβα αυτό το διάστημα και ήθελα να τα μοιραστώ μαζί σας.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    2,082
    μπράβο που αποφάσισες να αντιμετωπίσεις το πρόβλημα σου! πολύ αισιόδοξο το μήνυμα σου

  3. #3
    χαίρομαι που είναι αισιόδοξο το μήνυμα σου, και σίγουρα έχεις απόλυτο δίκιο σε όσα γράφεις. Σε παρόμοια κατάσταση βρίσκομαι και εγώ(μικροβιοφοβία) σιγα΄σιγα θα μπω ενεργά και στην σχολή μου, το ελπίζω δηλ.

    Το πιο σημαντικό απ ολα είναι να προσπαθήσουμε να ασχοληθούμε με κάτι που μας γεμίζει, ετσι θα δώσουμε νόημα στην ζωή μας και θα απαλλαχτούμε από τα ψυχικά προβλήματα, τα όποια.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •