Νιώθω πως απειλούμαι από άλλες και από το θυμό μου θα πάω φυλακή!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 26
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    462

    Νιώθω πως απειλούμαι από άλλες και από το θυμό μου θα πάω φυλακή!


    Καταρχήν να αναφέρω πως πάσχω από κατάθλιψη και μεταιχμιακή διαταραχή- με λίγα λόγια δεν είμαι "νόρμαλ"...

    Η ζωή μου είναι πολύ δύσκολή και απαιτείται πολύ υπομονή και δύναμη για να αντέξω το μέσα μου. Έρχεται μετά και το έξω και τα κάνει άνω κάτω!

    Έχω σχέση 3 χρόνια, μια δύσκολη σχέση που καμιά φορά αμφιβάλλω πως μου κάνει καλό. Δεν έχω όμως δύναμη να τον αφήσω, νιώθω πως το να τον χάσω είναι το τέλος του κόσμου, πως χάνω τα πάντα. Κάθε φορά που το απόφασίζω γίνομαι πολύ χάλια, τελικά δεν αντέχω τον πόνο και κάνω πίσω γιατί χάνομαι.

    Και έπειτα ήρθαν οι άλλες... Τρομερό πλήγμα στην αυτοπεποίθηση μου και στο πως νιώθω. Ο δικός μου τυχαίνει να είναι τραγουδιστής. Δεν με έχει κερατώσει (πιστεύω) αλλά τώρα που αρχίζει να γίνεται γνωστός τον πλησιάζουν πολλές και διάφορες- και όχι από αγνό και φιλικό θαυμασμό. Αυτός δεν τις αποθαρρύνει, "δημόσιες σχέσεις" λέει... 'Για να έρχονται να με βλέπουν στα λάιβ"... Και με κάποιες έμαθα πως μιλούσε στο τηλέφωνο, στο msn, στο facebook... "Αν έρθεις στο λάιβ μην κάθεσαι και κοιτάς σαν χωροφύλακας. Δεν πρέπει να καταλάβουν πως έχω γκόμενα. Μετά θα παρεξηγηθούν και δεν θα ξαναέρθουν"... Τέτοια με ρίχνουν στον πάτο.

    Και μετά νιώθω ακόμη πιο άσχημα που 3 χρόνια έχω κάνει πάρα πολλά για αυτόν τον άνθρωπο. Μέχρι και σε ξένη πόλη μένω,σε μια ξένη και αφιλόξενη πόλη που μόνο δυσκολίες μου δίνει. Πίκρες, προβλήματα, ανεργία, δυσκολίες... Και το "ευχαριστώ" να μην πρέπει να φαίνομαι... Να μην πρέπει να υπάρχω.

    Είπα πάει τέλος... Τέρμα, τον αφήνω δεν μπορώ... 4 μέρες έκλαιγα 12 ώρες τη μέρα και τη νύχτα στον ύπνο μου εφιάλτες. Δεν έτρωγα, δεν έπινα, δεν βγήκα από το σπίτι. Μόνο έτρεμα και έκλαιγα. Και φυσικά μόνη στην κόλαση μου. Αυτός στην κοσμάρα του, στη "δουλειά" του...Και εγώ στην κόλαση χωρίς να υπάρχει ΚΑΝΕΙΣ να μου πει έστω μια λέξη... Και ούτε ένα τηλεφώνημα να μου πει "έλα" ... Δεν είχε χρόνο να μου τηλεφωνήσει λέει...

    Ούτως σοι άλλως δεν ελπίζω σε τίποτα, μόνο ένα μαύρο τοίχο βλέπω μπροστά μου και κατευθύνομαι με ταχύτητα προς τα εκεί!

    Ο μόνος τρόπος να ηρεμήσω ήταν να τον πάρω εγώ τηλέφωνο...

    Και σχετικά με το πως θα πάω φυλακή... Ανακάλυψα μία από εκείνες που τον κυνηγάνε. Πολύ φοβάμαι πως αν την είχα μπροστά μου το λιγότερο που θα μπορούσα να κάνω είναι να τη χτυπήσω άσχημα. Της έστειλα ένα απειλητικό μήνυμα λοιπόν όπου ούτε λίγο ούτε πολύ της είπα πως αν συνεχιστεί αυτό θα την βρουν κάπου σφαγμένη.

    Ξέρω πως έτσι μπορεί ακόμη και μήνυσή να μου κάνει και γενικά έτσι γίνομαι στόχος της δίωξης ηλεκτρονικού εγκλήματος...

    Μάλλον δεν θα μπορούσα να το κάνω όμως. Είναι δύσκολο να κάνω κακό σε άλλον, και πανεύκολο να κάνω κακό σε μένα. Μάλλον φούσκωσα πολύ από το θυμό μου, δεν άντεξα.
    Πολύς πόνος... Και ναι είναι άδικο όλο αυτό και την αδικία δεν την αντέχω. Και στο τέλος εκείνη που θα πάθει κακό θα είμαι πάλι εγώ...

    Αυτά είχα να σας πω.
    Μη γίνετε σκληροί μαζί μου.
    Είμαι ήδη πολύ σκληρή με τον εαυτό μου. Ξέρω να με τιμωρώ καλά...

  2. #2
    ντοναλντ...από τον μόνο που απειλείσαι είναι ο εαυτός σου. Όσο συνεχίζεις αυτο το βιολί, εκείνος θα νιώθει θεός και συ θα καταρρακώνεσαι. Στο τέλος θα βατεθεί αυτή την κατάσταση θα βρει και το καινούργιο κοσκινάκι του και άντε ψάξτον.
    Είναι πολύ δύσκολο αυτό που θα σου πω, αλλα είναι η μόνη λύση. Σταμάτα να κάνεις το χωροφύλακα και το κυριότερο, μη τα ρίχνεις στις άλλες. Τι φταίει η κάθε μια αν αυτός γίνει μλκς?
    Σε ξέρει?
    Έτσι δυναμώνεις τον \"έρωτα\" τους. Ξέρεις τι παραμύθι μπορεί να της έχει πει? Μόνη σου λες πως εκείνος δεν θελει να μαθευτει πως εχει σχεση. Τι φταίει λοιπόν η άλλη?
    Πρέπει να ανα συγκροτηθείς και να αγαπήσεις τον εαυτό σου γιατί έτσι οπως εχεις γινει δεν φαίνεται να τον αγαπάς, οπότε πως να συνεχίσει να σ αγαπάει ο άλλος. Το συναίσθημα που θες να του προκαλέσεις λέγεται λύπη και ενοχή. Πιστεύεις πως έτσι μπορεί να κρατηθεί ένας άντρας?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    462
    έχεις δίκιο....

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    9
    Πραγματικά αυτο που πρέπει πρωτα απ ολα να κανεις ειναι να αγαπησεις τον εαυτο σου.Μόνη σου ειπες οτι εχεις δωσει τοσα πολλα σ αυτον τον ανθρωπο οποτε καταλαβαινεις οτι το να σου λεει να μη στεκεσαι σαν χωροφυλακας γιατι του χαλάς το image ειναι κατι πολυ παραπανω απο αχαριστια και δε το αξιζεις.Συμφωνω οτι αυτες που του τη πεφτουν δε φταινε..Πρεπει να καταλαβεις οτι δε σου αξιζει ολο αυτο..Οταν το καταλαβεις θα ειναι πολυ πιο ευκολο για σενα.Εχω προσωπικη πειρα σ αυτο γι αυτο στο λεω.Εμεινα με εναν ανθρωπο και εκανα οτι μπορουσα γι αυτον ενω αυτος με ειχε τελευταια του προτεραιοτητα.Όταν καταλαβα οτι δε το αξιζω τον εβγαλα απο τη ζωη μου και βρηκα τον εαυτο μου..

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    donald_girl,

    Η ψυχραιμία είναι ο καλύτερος σύμβουλος καταρχάς για τον εαυτό σου και κατά δεύτερον για τη σχέση σου. Ψάξτο διεξοδικά, δες μήπως έχεις κάνει και εσύ κάποια λάθη, γιατί κακά τα ψέματα σε μια σχέση δεν χορεύει μόνο ένας. Είναι πιο εύκολο να ρίχνουμε το φταίξιμο στους άλλους και έτσι ο θυμός να δημιουργήσει πρόβλημα στον άλλο ή στους άλλους (ενώ σε περίπτωση που έριχνες το φταίξιμο στον εαυτό σου ο θυμός να εναντιωνόταν σε σένα).

    Τέλειες σχέσεις απο όσο ξέρω δεν υπάρχουν παρά μόνο στα παραμύθια. Αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό. Μπορεί να ωφελεί αντιθέτως να φτιάχνουμε μια σχέση μέσα απο τις δοκιμασίες της καθυμερηνότητας αρκεί να είσαι ο εαυτός σου και να βρεις κάποιον που να σε θέλει γι\'αυτό που είσαι.

    Επειδή ο θύμος μόνο ζημιά μπορεί να προκαλέσει καλό είναι να το ψάξεις το θέμα λίγο πιο σοβαρά και αν χρειαστεί να ακολουθήσεις την κατάλληλη θεραπεία.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    119
    στις θεωριες ειμαστε ολοι καλοι..στην πραξη τι γινετε?σε καταλαβαινω απολυτα .....τι ειναι αυτο που σε κανει να νομιζεις οτι η ζωη σου θα τελιωσει αν αυτος ο ανθρωπος χαθει?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    462
    Lola έκανα πολλά όνειρα για αυτόν και εμένα, και αυτός έτσι έδειχνε.
    Καλώς η κακώς δεν αγαπάω εύκολα. Και αν χωρίσουμε δεν θα θέλω άλλον, εγώ με εκείνον ήθελα να είμαι, εκείνον να αγαπάω, με εκείνον να ζήσω. Όταν αγαπάω αγαπάω απόλυτα. Μετά δεν θέλω κανέναν άλλο. Για μένα δεν είναι οι άνθρωποι αναλώσιμοι, δεν αντικαθιστούνται, δεν μπορώ να αλλάξω έναν άνθρωπο με έναν άλλο έτσι απλά! Δεν δίνομαι εύκολα... Πως να το εξηγήσω διαφορετικά? Έτσι είναι δύσκολα για μένα

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    119
    Originally posted by donald_girl
    Lola έκανα πολλά όνειρα για αυτόν και εμένα, και αυτός έτσι έδειχνε.
    Καλώς η κακώς δεν αγαπάω εύκολα. Και αν χωρίσουμε δεν θα θέλω άλλον, εγώ με εκείνον ήθελα να είμαι, εκείνον να αγαπάω, με εκείνον να ζήσω. Όταν αγαπάω αγαπάω απόλυτα. Μετά δεν θέλω κανέναν άλλο. Για μένα δεν είναι οι άνθρωποι αναλώσιμοι, δεν αντικαθιστούνται, δεν μπορώ να αλλάξω έναν άνθρωπο με έναν άλλο έτσι απλά! Δεν δίνομαι εύκολα... Πως να το εξηγήσω διαφορετικά? Έτσι είναι δύσκολα για μένα


    αχ κοριτσακι μου ...εσυ καλα τα λες και τα νιωθεις δυστυχως ομως η ζωη δεν ειναι ετσι..δεν μπορουμε να εχουμε παντα αυτο που θελουμε και ονειρευομαστε...πρεπει να προσαρμοζομαστε και να προχωραμε...λιγοι ανθρωποι εχουν πιασει στην ζωη το τζακ ποτ.....οσο και αν τον αγαπας και πιστεψε με ξερω ποσο δυσκολο ειναι πρεπει να προσπαθησεις να συνεχισεις....στο λεω αυτο γιατι κοιτωντας απ εξω αντικειμενικα αυτος ο ανθρωπος δεν μου δινει την αισθηση οτι σε αγαπαει αληθινα οσο εσυ......και κατα συνεπεια δεν προκειται ποτε να σου δωσει αυτο που θες ..ισως καπου πιο κατω να βρεις κατι που θα ειναι αληθινα δικο σου και μην εισαι απολυτη στο οτι δεν μπορει να συμβει....εισαι πολυ ερωτευμενη για αυτο το λες και το λες τωρα..δεν ξερεις ομως τι θα φερει το αυριο......και ειδικα με αυτο το επαγγελμα που εχει....ειναι πολυ δυσκολο να τον κρατησεις δικο σου..........

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    462
    :(:(:(

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    119
    δεν εχεις γραψει τιποτα

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    462
    :( :( :(

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    462
    τελόσπαντων
    προσπαθω να βγάλω το smilie \"sad\" και δεν το βγαζει. βασικά
    δάκρυα.....

    δεν την μπορώ την πραγματικότητα... δυστυχώς είμαι αλλιώς

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    220
    Donald-girl δεν θα σταθω αν η συπεριφορα του δεν ειναι σωστη , αν η σχεση εχει παρον κ μελλον,αν ωφελειστε κ οι 2 απο την σχεση αυτη.Νομιζω οτι ξερεις πολυ καλα τις απαντησεις.
    Υπαρχει ομως μια προταση σου η οποια με ανησυχει\'\"ξερω να με τιμωρω καλα\'
    Θα ηθελες να μου την εξηγησεις?

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    421
    Donald προσωπικά δεν σε λυπάμαι καθόλου.Εσύ έχεις επιλέξει να είσαι το θύμα της υπόθεσης και ως γνωστόν όταν σε μια σχέση κάποιος έχει για δεδομένο τον άλλον,τότε του συμπεριφέρεται όπως θέλει.Επιπλέον,γράφει πουθενά ότι ερωτευόμαστε μόνο μια φορά στην ζωή μας;Ακου εκεί \'δεν θέλω κανέναν άλλο\'.Τί κόλλημα είναι αυτό,έλεος πια.

    Οι ψυχολόγοι λένε ότι όταν κάποιος δεν έχει εισπράξει όση αγάπη θα ήθελε από την οικογένειά του τότε γίνεται εξαρτημένος από τον πρώτο άνθρωπο που γνωρίζει.Μήπως αυτό συμβαίνει στην περίπτωσή σου;

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •