εμμονες ιδεες !!!Ελεος - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 16 to 30 of 51
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    1,197
    3 μηνες

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    3 μήνες δεν εχεις δει διαφορά? Γιατί μπορεί να μην κάνουν για σένα γι\'αυτό οπότε και πρέπει να μιλήσεις στον γιατρό να τα αλλάξεις. Αν είναι πες τον γιατρό σου να μην σου μειώσει το tranxene αν σε ηρεμεί αυτό. Μέχρι να αρχίζεις να κάνεις ψυχο-θεραπεία και να αρχίζεις να βλέπεις αποτελέσματα. Τώρα για την δουλειά εσύ ξέρεις τα όρια σου. Πάντως βοηθάει σε αυτές τις καταστάσεις να αποσπάς την προσοχή σου πάρα πολύ

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    1,197
    Ειδα διαφορα στη διαθεση μου ,ειχα 4 μηνες να ασχοληθω με ολα αυτα και εχω 10 μερες που αρχισαν ολα μα ολα μαζι

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    4 μήνες τι λες να βοήθησε που δεν τα είχες? Τα αντιψυχωσικά που έπαιρνες η κάτι άλλο? Τι πιστεύεις εσύ?

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    119
    αφρουλα οι εμμονες σου γυρνουν μονο γυρω απ\'την εμφανιση σου?γιατι σε απασχολει τοσο αυτο?τι εγινε δηλ αν εχεις ασπρο δερμα?εισαι η μονη?γιατι πιστευεις οτι οι αλλοι θα ασχολουνται με αυτο το θεμα?ολα ειναι στο δικο σου μυαλο και αυτο ειναι η αφετηρια για να καταλαβεις τι σου γινετε......ολοι αυτοι οι ανθρωποι που κυκλοφορουν στους δρομους ειναι τελειοι?κανεις δεν ειναι τελειος κοριτσι μου....

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    1,197
    Τα αντιψυχωσικα μου τα διναν στο νοσοκομειο γιατι διεγνωσαν ψυχωση και ουτε μου ελεγαν τι επαιρνα.Ο γιατρος ειδε το βιβλιαριο υγειας ειδε ενα abilify που θα το παιρνα γιατι ειχα γινει επιθετικη, δε μπορουσα να ελεγχω το θυμο μου και τα νευρα μου που τελικα δε το πηρα και ειπε ψυχωση εχει παρτε την και κατευθειαν ενεση.Τελος παντων αυτα τα εχω ξεχασει ετσι κι αλλιως και στο νοσοκομειο τα ιδια εκανα με ενα βαμβακι κυκλοφορουσα.Μαλλον απο τη μειωση των χαπιων επανηλθαν, γιατι βρισκομαι σε τρομερο αγχος απο τη διακοπη του tavor .Αλλα τη παλευα τη κατασταση με αναπνοες ,με τηλιο και μου χε δωσει το βραδυ να παιρνω nozinan για να τα καταφερω.Δινω αγωνα οκ μπορω να αντεξω ΑΛΛΑ ΠΡΟΣ ΘΕΟΥ ΓΙΑΤΙ ΤΩΡΑ ΝΑ ΕΛΘΟΥΝ ΟΙ ΚΑΤΑΡΑΜΕΝΕΣ ΕΜΜΟΝΕΣ???

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    119
    αφρουλα θα μας πεις ποιες ειναι ακριβως οι εμμονες σου?

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Originally posted by afrula
    Τα αντιψυχωσικα μου τα διναν στο νοσοκομειο γιατι διεγνωσαν ψυχωση και ουτε μου ελεγαν τι επαιρνα.Ο γιατρος ειδε το βιβλιαριο υγειας ειδε ενα abilify που θα το παιρνα γιατι ειχα γινει επιθετικη, δε μπορουσα να ελεγχω το θυμο μου και τα νευρα μου που τελικα δε το πηρα και ειπε ψυχωση εχει παρτε την και κατευθειαν ενεση.Τελος παντων αυτα τα εχω ξεχασει ετσι κι αλλιως και στο νοσοκομειο τα ιδια εκανα με ενα βαμβακι κυκλοφορουσα.Μαλλον απο τη μειωση των χαπιων επανηλθαν, γιατι βρισκομαι σε τρομερο αγχος απο τη διακοπη του tavor .Αλλα τη παλευα τη κατασταση με αναπνοες ,με τηλιο και μου χε δωσει το βραδυ να παιρνω nozinan για να τα καταφερω.Δινω αγωνα οκ μπορω να αντεξω ΑΛΛΑ ΠΡΟΣ ΘΕΟΥ ΓΙΑΤΙ ΤΩΡΑ ΝΑ ΕΛΘΟΥΝ ΟΙ ΚΑΤΑΡΑΜΕΝΕΣ ΕΜΜΟΝΕΣ???


    Επειδή έχεις καιρό αυτό το πρόβλημα ο εγκέφαλος σου έχει μάθει αυτόματα να ανταποκρίνετάι έτσι με βάση κάποια ερεθίσματα. Π.χ. ίσως θέματα που έχουν να κάνουν με εξωτερική εμφάνιση σχεδόν αυτόματα να σου δημιουργούν αυτές τις υπερβολικές αντιδράσεις. Ο εγκέφαλος σου ίσως να είναι ποιο \"φοβικός/αγχώδης\" η να νοιώθει ποιο πολύ \"αηδία/αποστροφή\" (ένα βασικό συναίσθημα που φαίνεται να \"ξεφεύγει\" στις Ιδεοψυχαναγκαστικού τύπου καταστάσεις).


    Κάποτε αυτά ίσως να χρησίμευαν στον προιστορικό άνθρωπο για να αυξήσει την πιθανότητα επιβίωσης του π.χ. κάποιοι θα καθαρίζονταν περισσότερο και θα είχαν μικρότερη πιθανότητα μόλυνσης. Στην μοντέρνα εποχή όμως με τον \"εκπολιτισμένο εγκέφαλο\" μας και τον \"καθαρό/ανευ\" κινδύνων πολιτισμό της \"ομορφιάς\" και της δήθεν \"λάμψης\", τα \"φοβικά ερεθίσματα\" μπορούν να συνδεθούν με οτιδήποτε, από την παραδοσιακή βρωμιά, μέχρι την τάξη και συμμετρία, μέχρι την αφαιρετική έννοια του \"βρώμικου\" (είμαι\"βρώμικος\" και \"ανήθικος\" οπότε κάνω συνέχεια προσευχή) μέχρι την αισθητική της εξωτερικής εμφάνισης (π.χ. δυσμορφική διαταραχή, ανορεξία νερβόζα κλπ.).


    Τα συναισθήματα του φόβου και της αποστροφής είναι πολύ δυνατά και άμα κάποιος έρχεται με ποιο \"ευαίσθητα\" τέτοια συστήματα (π.χ. ποιο ευαίσθητο μετεχμιακό σεροτονεργικό σύστημα), υπάρχει πιθανότητα μετά από ένα αγχωτικό επεισόδιο η σημαντικό/μεταβατικό γεγονός στην ζωή, το άτομο (με διάφορους συλλογισμούς) να αρχίζει να τα μεγενθύνει ακόμα περισσότερο. Η συχνή σκέψη θα φέρει και περισσότερα έντονα αρνητικά συναισθήματα και περισσότερη σκέψη και ουτο καθ εξής. Στο τέλος μετά από πολύ συχνή σκέψη, αυτά τα πράγματα μπορούν να γίνονται πολύ αυτόματα και γρήγορα. Είναι όπως ο οδηγός του αυτοκινήτου. Στην αρχή τα κάνει όλα αργά και αδέξια αλλά με την εμπειρία αυτά που κάνει σχεδόν \"αυτοματοποιούνται\" και τα κάνει γρήγορα και σχεδόν ασυνείδητα.


    Σε τι ηλικία σου παρουσιάστηκε?


    Άμα βρεις κάποιο κατάλληλο πολύ έμπειρο Γ-Σ θεραπευτή που να γνωρίζει αυτή την \"καπριτσιοζικη μορφή\" ΙΨΔ και με την δική σου προσπάθεια μπορείς να μάθεις καινούργιες αντιδράσεις η να ξεμάθεις τις προηγούμενες που άθελα σου έχεις υπερ-μάθει. Απλά επειδή το πρόβλημα είναι χρόνιο ίσως να θέλει ποιο εντατικές συνεδρίες. Αν βάλεις και εσύ δύναμη θα δεις πολύ μεγάλη αποτελεσματικότητα σίγουρα. Αν δεν μπορείς καθόλου τώρα γιατί δεν δοκιμάζεις συνεχίζεις το αντι-ψυχωτικό που σε ηρεμούσε μέχρι να αρχίσεις θεραπεία? Επίσης μίλα με τον γιατρό σου για πιθανότητα αύξησης η αλλαγής του entact η/και του effexor γιατί αυτά πιάνουν σε μεγαλύτερες δόσεις στις ΙΨΔ-τύπου καταστάσεις. Αλλά από δευτέρα θα ψάξεις για έμπειρο θεραπευτή έτσι?

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    1,197
    Που να ψαξω???Βοηθεια

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    1,197
    Δε μπορω να ηρεμησω με τιποτα τωρα κολλησα παλι στο εκρου του νεκρου.Τι χρωμα ειναι αυτο???

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    1,197
    το εκρου τι χρωμα ειναι?Εχω κολλησει οπως παλια ..Δε ξερω δυστυχως ειμαι πτωμα απο τους καταναγκασμους!!

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    1,197
    Θεοφανια να σε ρωτησω κατι ασχετο??Επειδη ειμαι σε πανικο και με εχουν πιασει οι καταναγκασμοι εκανα τη βλακεια και διαβαζα τα παλια και ειχες πει οτι δεν υπαρχει μπεζ ανθρωπος?Μα ολοι το χρωμα του δερματος μπεζ εχουμε αλλοι ανοιχτο αλλοι πιο σκουρο!!Σε παρακαλω βοηθησε με!!!!!!

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    1,197
    Παιδια μπορειτε να με βοηθησετε???Εχω κολλησει ασχημα!!!Δε μπορω να ηρεμησω το κεφαλι μου παει να σπασει.

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    1,197
    melene δικιο δεν εχω?

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    110
    ξεκολα συμβιβασου με τη σκεψη.αυτο ειναι το παν.εφοσων το δεχτεις αυτο που σκεφτεσαι δεν θα σ ενοχλει

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •