εμμονες ιδεες !!!Ελεος - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 31 to 45 of 51
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Afrula ψάξε τον θεραπευτή που λέει η melene. Γιατί δεν ξανα-αρχίζεις το φάρμακο που έπαιρνες το βράδυ? Αυτό δεν σε ηρεμούσε.



    Κοίτα αφρούλα, αυτό το πράγμα που έχεις λέγεται αλλιώς και η \"νόσος τη αμφιβολίας η αβεβαιότητας\" (εντάξει δεν είναι και νόσος ακριβώς αλλά οκ). Όλα αυτά που κολλάς είναι σκατο-παράλογα πράγματα. Το καταλαβαίνεις και εσύ ότι δεν ισχύουν ούτε στο ελάχιστο είναι τρομακτικά παράλογα.Το να αρχίζουμε να σου απαντάμε εμείς στο κάθε τι που κολλάς, θα είναι σαν να δείνουμε την δόση στον ηρωινομανή. Εμείς λίγο θα σου δείνουμε και εσύ θα θες κι\'άλλο γιατί θα είσαι αβέβαιη.


    Ξέρεις τι κάνουν στους ηρωινομανείς αφρούλα για να τους περάσουν οι χαρμάνες? Δεν τους δείνουν αυτό που θέλουν για κάποιο χρονικό διάστημα. Και εσύ ένα είδος ηρωινομανούς είσαι, αλλά η ηρωίνη σου είναι οι καθρέφτες, τα μπαμπάκια και ότι άλλο σκατά βρεθεί στο δρόμο σου που θα σε ηρεμήσει στιγμιαία μόνο για να επανέλθει μετά από λιγα δευτερόλεπτα.


    Δεν υpάρχει άλλη λύση. Πρέπει να δεχθείς την αβεβαιότητα για κάποιο χρονικό διάστημα. Αν το κάνεις αυτό, το στρες θα αρχίζει σταδιακά να μειώνεται και ο εγκέφαλος σου θα καταλάβει ότι δεν χρειάζεται να κάνει καταναγκασμούς για να ηρεμήσει. Τότε θα αρχίζουν να εξαφανίζονται και οι εμμονές. You get it?

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Γεια σου Αfrula και καλή χρονιά!Κάνε αυτό που σε συμβουλεύει ο Petran.Με τη βοήθεια ειδικού,ενός έμπειρου στο είδος του καταναγκασμού που υπάγεται η περίπτωσή σου θα καταλάβεις πως οι επίμονες σκέψεις δεν θεραπεύονται με απαντήσεις,είναι απλά συμπτώματα,έτσι θα μάθεις να τις βλέπεις,να τους αφαιρείς τη σημασία λίγο λίγο,αφού γνωρίζεις πως καμία απάντηση δε θα σου προσφέρει την απαλλαγή απ\'αυτές.

    Ο τρόπος είναι να αποσυνδέσεις τις εμμονές από το άγχος που φέρουν και αυτό θα γίνει μόνο με θεραπεία.Αυτό που σου έκανε ο γιατρός,το κοίταγμα στον καθρέφτη και που σου μίλαγε για το χρώμα και τα \"ελαττώματα\"που εσύ βλέπεις πάνω σου και κολλάς,ήταν exposure.Σε εξέθετε στους φόβους σου.Με το να εκτίθεσαι στο φόβο,σταδιακά αυτός αποδυναμώνεται.Αλλά θέλει δουλειά.Βρες λοιπόν ένα έμπειρο,εξειδικευμένο άτομο για να σε καθοδηγήσει σ\'αυτή τη διαδικασία.:)
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    1,197
    Παιδια ειμαι 3μερες τωρα χαλια συνεχως με εμμονες.Δε ξερω τι φταιει αλλα κλαιω πλεον δεν αντεχω αλλο...Μηπως ειναι και η κλεισουρα???Επειδη εχω παρει καποια κιλα απο το dumyrox δε βγαινω εξω.Μετα λεω και να βγω τι θα κανω?Βαριεμαι να περπαταω,να μιλαω να ειμαι στο σπιτι να ειμαι εξω.Γενικα βαριεμαι σε σημειο να θελω να αυτοκτονησω με εχω βαρεθει πλεον...:(

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    αφρουλα,

    τελικα με την ψυχοθεραπεια τι εγινε? βρηκες καποιον ψυχολογο? επισης, επειδη ειμαι καινουργια στο forum και δεν εχω καταλαβει, στο παρελθον εχεις κανει ποτε καποια σοβαρη ψυχοθεραπεια? η μονο φαρμακα?

    οταν λεω σοβαρη ψυχοθεραπεια εννοω 2 πραγματα:
    1)να εχεις εμπειρο θεραπευτη
    2)να ΣΥΝΕΡΓΑΖΕΣΑΙ μαζι του. Δηλαδη οχι απλα να ακους αυτα που εχει να σου πει, αλλα να τα εφαρμοζεις κιολας.

    εγω γενικα πιστευω πολυ στις ψυχοθεραπειες οταν τηρουνται οι 2 πιο πανω οροι.
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    θεσσαλονικη
    Posts
    110
    εγω επερνα dorm απο 2000 ως το 2006 τα dorm εχουν την ιδισ ουσια στην ιδια ποσοτητα με τα tavor 2,5mg.ειναι υπουλο χαπι δεν ειναι 100% ηρεμηστικο ερχεται λιγο σαν ψυχοφαρμακο.οταν το σταματησα ενιωσα δυνατος και περυφανος για τον εαυτο γιατι το εκοψα χωρις να το αντικαταστησω με αλλο ιδος βενζοδιαζεπινης μετα απο λιγο εμπλεξα με την ηρωινη.ψαξτω λιγο μπορει να φταιει το tavor

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    1,197
    Λετε να ναι απο το tavor?Εχουν περασει 3 μηνες.Δε ξερω πολυ αγχος και δε μπορω να κοιμηθω.Οχι ψυχοθεραπεια δε κανω μονο φαρμακα.Δε ξερω νιωθω οτι εχω τρελλαθει δε μπορω να σκεφτω με τη λογικη καθολου!!Δεν αντεχω αλλο σκαω σιγα σιγα και λιωνω και τα χρονια εχουν περασει.....

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    τι εννοείς? οι εμμονές σου να είναι από το ταβόρ? ειδικός δεν είμαι, το ξεκαθαρίζω αυτό, αλλά αμφιβάλλω να είναι από το ταβόρ. μάλλον είναι επειδή έχεις αυτή τη διαταραχή και επίσης επειδή έχεις αποσυρθεί από τα δρώμενα. φυσικά και η κλεισούρα παίζει ρόλο. εγώ 2 μέρες να κάτσω μέσα σερί στο σπίτι αρχίζω και παθαίνω κάτι. Εσύ λες ότι επειδή πήρες μερικά κιλά δε βγαίνεις από το σπίτι. Νομίζεις ότι στο δρόμο κυκλοφορούν μόνο οι λεπτοί? προφανώς και όχι. Εφόσον παίρνεις φάρμακα και δεν έχεις δει ουσιώδη αποτελέσματα, ίσως πρέπει να σκεφτείς την ψυχοθεραπεία. Αν το πρόβλημα σου είναι τα χρήματα, κάνε οικονομία, κόψε από αλλα πράγματα, ζήσε όσο πιο λιτά μπορείς και μάζεψε λεφτά για ψυχοθεραπεία για να λύσεις αυτό το πρόβλημα με τις εμμονές σου. Επίσης όταν κάνεις ψυχοθεραπεία ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΥΝΕΡΓΑΣΤΕΙΣ ΜΕ ΤΟΝ ΘΕΡΑΠΕΥΤΗ σου, δεν αρκεί να πηγαίνεις και μετά να κάνεις τα δικά σου. Επίσης ο Πέτραν σου έχει γράψει posts τι να κανεις περίπου. Προσπαθείς να εφαρμόσεις τίποτα? Αμφιβάλλω. Μου δίνεται η εντύπωση ότι συνεχίζεις να αντιμετωπίζεις το πρόβλημα σου με τον λάθος τρόπο μέχρι που φέρνεις τον εαυτό σου στα όρια σου και μετά... τι σημασία έχει αν περνάνε η δεν περνάνε τα χρόνια? Το πρόβλημα σου προφανώς δεν είναι ίωση να περάσει από μόνο του, θέλει συγκεκριμένες τεχνικές. Αυτές τις συγκεκριμένες τεχνικές δεν τις εφαρμόζεις προφανώς. με λίγα λόγια δεν έχεις κάνει μέχρι τώρα (μάλλον) αυτό που πρέπει να κάνεις για να λύσεις το πρόβλημα. Όταν αρχίσεις να κάνεις αυτά που πρέπει, σιγά σιγά το πρόβλημα σου θα μειωθεί και ίσως φύγει και τελείως. Αλλά θα πρέπει να πας σε ειδικό για αυτή τη θεραπεία, δεν είναι κάτι να μπορεί να σε βοηθήσει ο οποιοσδήποτε.
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    1,197
    Αν δεχτω την αβεβαιοτητα petran νομιζω οτι χανομαι .Εχω αγχος που δε μπορω ουτε να αναπνευσω .Το θεμα ειναι βλεπω ολο το κοσμο κακο νομιζω οτι με σχολιαζει.Απο ηπια καταθλιψη εχει παει μετρια σιγουρα επειδη κλειστηκα μες στο σπιτι και μου τη δινουν ολοι ειναι μες στο χαμογελο και εχουν παρει τη κατω βολτα απο επιπεδο.Δε μου ταιριαζει τετοιος κοσμος.Σημερα ειμαι καλυτερα μετα απο 4 μερες αγχους-τρελλας.Ηρεμησα λιγο.

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    Originally posted by afrula
    Αν δεχτω την αβεβαιοτητα petran νομιζω οτι χανομαι .Εχω αγχος που δε μπορω ουτε να αναπνευσω .

    ίσως με την τεχνική του πέτραν να έχεις πολύ άγχος στην αρχή και μετά να μειώνεται. με τη δική σου μέθοδο υποψιάζομαι ότι ανακουφίζεσαι προσωρινά αλλά μακροπρόθεσμα συντηρείται το άγχος σου

    Το θεμα ειναι βλεπω ολο το κοσμο κακο νομιζω οτι με σχολιαζει.

    αποκλείεται όλος ο κόσμος να κάθεται και να σχολιάζει εσένα όλη την ώρα. είναι τρομερά παράλογο, το καταλαβαίνεις? έχει και δουλειές ο κόσμος. κάνεις σαν να είσαι το κέντρο του σύμπαντος, e δεν είσαι. κανείς δεν είναι.

    Απο ηπια καταθλιψη εχει παει μετρια σιγουρα επειδη κλειστηκα μες στο σπιτι και μου τη δινουν ολοι ειναι μες στο χαμογελο και εχουν παρει τη κατω βολτα απο επιπεδο.Δε μου ταιριαζει τετοιος κοσμος.Σημερα ειμαι καλυτερα μετα απο 4 μερες αγχους-τρελλας.Ηρεμησα λιγο.
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    1,197
    Παιδια ειμαι πολυ χαλια.Ετσι εχω να νιωσω αποταν βγηκα απο το νοσοκομειο που με κατεστρεψαν!!Παιρνω zoloft ενα μηνα τωρα ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΓΙΝΕΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΠΟΤΕ!!!!Ρωτησα το γιατρο και μου πε κανε υπομονη και το χαπι δε παχαινει.Αλλα με καταστρεφει ,οι εμμονες μου εχουν πολλαπλασιαστει και το θεμα ειναι οτι μου επανεφερε το ζητημα με ΤΟ ΚΟΣΜΟ.Οτι χαμογελανε,κοιταζουν ,η θα σχολιασουν εμενα.Οτι με βλεπουν ασπρη σα βαμβακι προσπαθω να το ελεγξω αλλα ΔΕ ΜΠΟΡΩ!!!!Η οτι με βλεπουν ασχημη η θα με πουν.Υποτροπιασα βαθια γαμωτο.Βολτα δε μπορω να παω γιατι δε μπορω τα βλεμματα!!!!!!!τι αλλο θα παθω????μονο εγω τα παθαινω αυτα???Νομιζω οτι ειμαι μονη μου.:(:(:(

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    1,197
    Προσπαθω να ηρεμησω αλλα δε μπορω με τιποτα.Συνεχεια καταναγκασμοι και εμμονες.Το αγχος παει να με σκοτωσει...

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    190
    όχι αφρούλα,δεν τα παθένεις μόνο εσύ....
    και μή το βλέπεις έτσι...είμαστε και εμείς εδώ...
    βέβαια προσωπικά,μόνο συμβουλές δεν μπορώ να δώσω έτσι που τα έχω κάνει,αλλά μπορώ να σε ακούσω...γιατί έτσι,τί ακριβώς σου συμβαίνει..??/

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    190
    περιέγραψε λίγο τα συναισθήματά σου...
    άσε λίγο το ίδιο το θέμα στην άκρη και πές μας τί συνέπειες έχει αυτό πάνω σου...!!!!

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    101
    αφρουλα καλημερα.... εγω πιστευω οτι ολοι οι ανθρωποι ειναι ομορφοι... εξωτερικα τουλαχιστον! τα γουστα ειναι που αλλαζουν. σου εχει τυχει ποτε να μιλας με μια φιλη σου για καποιον αντρα κι εκεινη να τον βρισκει κουκλο κι εσυ ασχημο? ετσι ειναι. το να προσπαθεις να εισαι ομορφη για ολους ειναι ματαιο.... Η Αφροδιτη της Μηλου ηταν μετρημενη προσωπο και σωμα κι εχει τις τελειες αναλογιες κι εγω για παραδειγμα δεν την ειδα ποτε ομορφη. Κι ομως, ειναι τελεια. Αλλα μηπως τελικα το τελειο δεν μας αρεσει? Οι ατελειες κανουν τον ανθρωπο ξεχωριστο και δινουν παντα γοητεια. Δεν υπαρχει ασχημος ανθρωπος! ολοι ειμαστε ομορφοι για καποιους και ασχημοι για καποιους αλλους. και να σου πω κατι? αν ποτε ακουσεις ασχημα σχολια στο δρομο ειναι παντα απο κομπλεξικους ανθρωπους που δεν εχουν με τι να ασχοληθουν και προσπαθουν να κανουν καποιον αλλο να νιωσει πιο ασχημα απ οτι ηδη νιωθουν εκεινοι. Σιγουρα εισαι ομορφη εξωτερικα οπως ολοι μας, η εσωτερικη ομορφια ειναι που πετραει ακομα πιο πολυ... Οσο για το ασπρο του δερματος σου παντα το ζηλευα και το θεωρο πανεμορφο... Δειχνει μια αισθηση φρεσκαδας και καθαριοτητας που εμεις οι μελαχρινες δεν εχουμε. εισαι τυχερη.. ελπιζω να καταφερεις να το δεις κι εσυ....

  15. #45
    Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    αθηνα
    Posts
    49
    αφρουλα να ξερεις οτι δεν εισαι η μονη που ζεις δυσκολα αυτο το διαστημα αυτες οι φοβιες θελουν το χρονο τους να κοπασουν και να μη σε απασχολουν τοσο,σκεψου απο τωρα και σε καποιο χρονο αργοτερα οτι θα τα κοιτας απο μακρια ολα αυτα....και μη φοβασαι οτι το αγχος θα σε σκοτωσει,εσυ θα το σκοτώσεις

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •