χρειαζομαι τον καλυτερο ψυχοθεραπευτη ΓΣΘ!!Βοηθηστε με - Page 9
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 9 of 9 FirstFirst ... 789
Results 121 to 124 of 124
  1. #121
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407
    οκ βελουτ ενταξει καταλαβαμε εισαι οπαδος της ψυχοδυναμικης.φτανει νομιζω ε?

  2. #122
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    2,494
    Πσσσ, και η ιστορία επαναμβάνεται, με διαμάχες για το σωστό και το λάθος...
    Ας μην επαναμβανόμαστε, το e-psy θέλει καινούρια επεισόδια, όχι τα παλιά!:)


    Αυτό που τείνω να πιστεύω είναι πως το κάθε ένα συμβάλλει στην εξέλιξη του καθενός, δίνοντάς του ένα διαφορετικό \"φως\".
    Το τι \"φως\" ζητά κάποιος είναι διαφορετικό και όσον αφορά τι του ταιριάζει γενικά σαν άνθρωπο αλλά και το τι επιθυμεί στη δεδομένη φάση της ζωής του:
    Originally posted by NikosD.
    η πραγματικότητα έχει μια τόσο βαθιά υποκειμενική διάσταση, που δεν έχει νόημα να σπεύδω να \"φωτίζω\" τους άλλους, πριν καλά καλά γνωρίσω ποιο φως ψάχνουν.



    Originally posted by NikosD.
    η θεραπευτική σχέση που δημιουργείται μεταξύ θεραπευτή/θεραπευόμενου φέρνει το ψυχοθεραπευτικό αποτέλεσμα.
    Γιατί, όλες οι φοβίες, οι ψυχαναγκασμοί και δεν ξερω γω τι άλλο, νιώθω πως πηγάζουν μέσα από την έντονη μοναξιά που νιώσαμε, είτε περιστοιχιζόμαστε από ανθρώπους γύρω μας, είτε όχι.
    Είναι ίσως πως δε νιώσαμε ασφαλείς και αποδεκτοί όταν έπρεπε.
    Και αυτή την αποδοχή και ασφάλεια, όταν την βρούμε στο πρόσωπο κάποιου άλλου, μαθαίνουμε να την προσφέρουμε μετέπειτα και στον εαυτό μας, χωρίς την παντοτινή παρουσία του ειδικού.



    Αφρούλα μου μείνε εκεί που θα νιώσεις ότι σε αποδέχονται. Εκεί που δε θα σου πουν ότι εισαι \"βαριά περίπτωση\" αλλά εκεί που θα σου πουν ότι περνάς πράγματι δύσκολα αλλά υπάρχει φως στον ορίζοντα. Αρκεί να μείνεις, να έχεις εμπιστοσύνη και πίστη, να σφίξεις τα δόντια και να το παλέψεις, μαζί με τον ειδικό.
    -Πρέπει να είσαι έτοιμος να καείς στην ίδια σου τη φλόγα: πώς να ξαναγεννηθείς, αν δεν γίνεις πρώτα στάχτη;

    -H ζωή συγχωρεί τους πολύ τολμηρούς, τους τρελούς και τις αξίες, τρέχει με έτη φωτός, ο καιρός δεν την τρομάζει

  3. #123
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    1,197
    Aγωνιζομαι και οταν βρω τον καταλληλο θα δωsω μεγαλη μαχη να γινω καλα.Πιστεψε με το χω αποφασισει εδω και καιρο .ΜΑΡΙΑΠ σε αυτον πηγα και μου πε ειμαι ταχα βαρια περιπτωση και δε μπορει.Μου συστησατε τον ιδιο και εσυ και ηmelene

  4. #124
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    1,197
    a oxi μαριαπ καποιο αλλο μελος μου συστησε τον ιδιο με της melene.O δικος σου ποσα παιρνει?μπορεις να μαθεις πραγματα γιαυτον?

Page 9 of 9 FirstFirst ... 789

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •