Απελπισια! Γερασα στα 25?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 17 12311 ... LastLast
Results 1 to 15 of 254
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    1,547

    Απελπισια! Γερασα στα 25?

    Γεια σου αγαπητο μου φορουμ!

    Σε τρεις μηνες παρα κατι θα γινω 26 χρονων!! Δεν το πιστευω!

    Γερασα ρε παιδια? Ξερω οτι αυτο παθαινουν ολοι οι ανθρωποι στην γη αλλα ο τροπος ζωης μου ειναι ακομα οπως οταν ημουν φοιτητης. Που προσφατα ημουν δλδ!

    Δεν ειναι νωρις για κριση ηλικιας? 26 γέρος υπάρχει? Συν τα προβληματα που ηδη συζητησαμε σε αλλο ποστ με εχουν κανει ρακος! ΡΑΚΟΣ!

    Ειμαι στα προθυρα να κλαψω! Στις γιορτες ολη την ωρα διασκεδαση αλλα μεσα μου εβραζα!

    Ειμαι γερος ρε γαμωτο? Νεος δεν ειμαι ακομα? Λογικα ναι! Τοτε γιατι νιωθω ετσι?

    Θα με βοηθησει καποιος? Ειμαι σε πανικο!!!

    Εγω ξερω οτι μετα τα 40 καποιος θεωρειται πως μεγαλωσε "σχετικα". Παν οι ευκαιριες για ερωτα? Μονο ο γαμος με περιμενει? Τι γινεται ρε πουστη? Πεθαινω εδω!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    307
    Δεν μου λες; επίτηδες το κάνεις και εσύ;εγώ τι να λέω που είμαι 25+25
    Αλλάζουμε λίγο να σου πω εγώ ποιός γέρασε,Αλλά το μυαλό αρχίζει και στροφάρει αργά.μην αφήνες τα καλύτερά σου χρόνια και μην μιζεριάζεις.Είχα δυο παιδιά και εκατό προβλήματα στην ηλικία σου και ήμουν παιδί.Αντε βγες εξω να σε χτυπήσει αεράκι που γέρασες.Τώρα παιδάκι μου αρχίζει η ζωή για σένα.μακάρι να μου έλεγαν και μένα στα 25 κάτι εκτός απο το πρέπει και το μην

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    1,547
    Originally posted by giwta2
    Δεν μου λες; επίτηδες το κάνεις και εσύ;εγώ τι να λέω που είμαι 25+25
    Αλλάζουμε λίγο να σου πω εγώ ποιός γέρασε,Αλλά το μυαλό αρχίζει και στροφάρει αργά.μην αφήνες τα καλύτερά σου χρόνια και μην μιζεριάζεις.Είχα δυο παιδιά και εκατό προβλήματα στην ηλικία σου και ήμουν παιδί.Αντε βγες εξω να σε χτυπήσει αεράκι που γέρασες.Τώρα παιδάκι μου αρχίζει η ζωή για σένα.μακάρι να μου έλεγαν και μένα στα 25 κάτι εκτός απο το πρέπει και το μην
    Οχι δεν το κανω επιτηδες! Βασικα ζηλευω ατομα μεγαλυτερα μου που ειναι ακμαιοι και μαχιμοι και πραγματικα τους ζηλευω!

    Ειδες τι λες? Είχες 2 παιδια! Εγω δεν εχω τπτ! Και τον μαρτη 26! Πως μπορω να ειμαι πιο ψυχραιμος ρε γαμωτο? Βλεπω τους εφηβους και τους ζηλευει καθε χιλιοστο της υπαρξης μου! Ειμαι στο μεταιχμιο που απο παιδι γινομαι αντρας αλλα καποια πραματα με κρατανε πισω! Κανω πολυ ασχημες σκεψεις

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Κοιτα...εγω μεγαλωσα αλλα στα 26 δεν θελω να γυρισω:P
    Δεν περναγα τοσο καλα οσο περναω τωρα...απο αυτη την αποψη
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    850
    Και γω το εχω αυτο το συναισθημα οτι γερασα δεν εισαι ο μονος. Είμαι 27 και δεν εχω κανει τιποτα επι της ουσιας.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    421
    Δεν εξηγείς τους λόγους για τους οποίους νιώθεις γέρος.Λες ότι ζηλεύεις τους μεγαλύτερους.Για ποιο λόγο;Για τις χιλιάδες υποχρεώσεις που έχουν(οικογένειες,δουλειές ,λογαριασμούς,δάνεια κι ένα σωρό άλλα);Μην υποτιμάς και τον τομέα υγεία,σκέψου ότι ακόμα ηλικιακά σε παίρνει να κάνεις τις καταχρήσεις σου(ποτά,ξενύχτια),ενώ αντίθετα όσο μεγαλώνεις τόσο περισσότερο πρέπει να προσέχεις.

    Και επίσης ζηλεύεις και τους εφήβους.Μ\'αυτό που λες μου φαίνεται ότι δεν είσαι έτοιμος να μπεις ακόμα στην ενήλικη ζωή και στις υποχρεώσεις που συνεπάγεται αυτή.Δεν ξέρω αν μεγάλωσες σε προστατευτικό περιβάλλον,αλλά να θυμάσαι ότι η ζωή προχωράει και δεν πρέπει να μένουμε στα ίδια.Απ\'ότι κατάλαβα,χωρίς να έχω διαβάσει το παλιότερο forum σου,δεν πρέπει να έχεις ζήσει όλα όσα θα ήθελες μέχρι τώρα και γι\'αυτό βγάζεις αυτήν την απαισιοδοξία.

    Πάντως εμένα κάτι μου λέει ότι το κύριο πρόβλημα σου είναι η έλλειψη γκόμενας,κι όλα αυτά περι ζήλειας είναι να\'χαμε να λέγαμε.Μήπως αν υπήρχε καμιά γυναίκα στη ζωή σου,όλα θα ήταν ωραία και καλά τελικά;Πες μου αν κάνω λάθος.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    307
    Ναι Jimm μόνη να μπαίνω κάθε λίγο σε νοσοκομέια να τρέχω σε δικαστήρια να εχω οικονομικά προβήματα να μην εχω αδέλφια και να είμαι μερα νύχτα στο πόδι.Ας μην βαλω και το κυνήγι των πεθερικών. λοιπόν δεν υπήρχα πουθενά και τώρα προσπαθώ η γεντομπεμπεκα στα 50+ να βρώ λίγο τον εαυτό μου.Σου αρέσει;τι κακό είναι αυτό ρε παιδιά;Η πιο σοφή παροιμία είναι <στερνή μου γνώση να σε είχα πρώτα>

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    1,547
    [i]

    Πάντως εμένα κάτι μου λέει ότι το κύριο πρόβλημα σου είναι η έλλειψη γκόμενας,κι όλα αυτά περι ζήλειας είναι να\'χαμε να λέγαμε.Μήπως αν υπήρχε καμιά γυναίκα στη ζωή σου,όλα θα ήταν ωραία και καλά τελικά;Πες μου αν κάνω λάθος.
    Ναι αυτο πιστευω κι εγω αλλα οι ελλειψεις εμπειριας μου σε αυτον τον τομεα με κρατανε πισω... Ολα ειναι στο μυαλο αλλα το δικο μου δεν παει και πολυ καλα...

    Αν θες πες με ανωριμΟ. Το περιβαλλον που μεγαλωσα ηταν και ειναι προστατευτικο αλλα με λυπη μου διαπιστωνω οτι τα ψυχολογικα μου με κυνηγανε απο μικρο παιδι κι οτι δεν εφταιγαν ουτε τα κιλα που ειχα ουτε τιποτα. Ειμαι αχορταγος και πολυ ανυπομονος, αγχωτικος και απιστευτα απαισιοδοξος ωρες ωρες οποτε καταλαβαινεις! Απο διασκεδαση γυρναω και ενω μπορει να φαινεται οτι περνουσα καλα, απο μεσα μου ενιωθα πεθαμενος. Αβυσσος η ψυχη του ανθρωπου...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    1,547
    Originally posted by keep_walking
    Κοιτα...εγω μεγαλωσα αλλα στα 26 δεν θελω να γυρισω:P
    Δεν περναγα τοσο καλα οσο περναω τωρα...απο αυτη την αποψη
    Γι αυτο ζηλευω τους εφηβους. Γιατι μπορει τα 26 και τα 25 να θεωρουνται νεοτητα αλλα ειναι εποχη αλλαγων. Που παντα ειναι απαισια! Δουλειες δεν υπαρχουν, μελλον αβεβαιο και βεβαιως ακομα με τους γονεις μου! Οι ανθρωποι στεωοχωριουνται τοσο πολυ που με βλεπουν ετσι που εχω τρελες τυψεις για αυτους! Εναν με εχουνε και ονειρευοντουσαν να με βλεπανε χαρουμενο και οχι μες την μιζερια! Και για να απαντησω και στην γιωτα, καταλαβαινω απολυτα και συμπασχω με τα προβληματα σου και ολων των ανθρωπων αλλα οταν ο ανθρωπος ειναι σε κριση δεν εχει σημασια η ηλικια. Μου φαινεται η ιδια κολαση με την πρωτη φορα πριν απο 9-10 χρονια που επαθα το πρωτο μου καταθλιπτικο επεισοδιο.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    220
    Jimmmaster θα ηθελα να επισημανω κατι που προσεξα.Δεν ησουν παιδι μεχρι τωρα κ γινεσαι αντρας,αυτο επρεπε να εχει γινει χρονια πριν η μαλλον να εχει αρχισει η αλλαγη αυτη σταδιακα,αποτομα δεν γινεται τιποτα.Ειπες ομως οτι τοτε ειχε αρχισει η καταθλιψη.Θα ηθελες να μιλησεις περισσοτερο γιαυτην?

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    1,547
    Originally posted by mariafound
    Jimmmaster θα ηθελα να επισημανω κατι που προσεξα.Δεν ησουν παιδι μεχρι τωρα κ γινεσαι αντρας,αυτο επρεπε να εχει γινει χρονια πριν η μαλλον να εχει αρχισει η αλλαγη αυτη σταδιακα,αποτομα δεν γινεται τιποτα.Ειπες ομως οτι τοτε ειχε αρχισει η καταθλιψη.Θα ηθελες να μιλησεις περισσοτερο γιαυτην?
    Δεν ηταν με διαγνωση αλλα οπως το βλεπω τωρα , μαλλον κατι τετοιο ηταν αφου για 10 μερες ημουν μες τα μαυρα χαλια, εκανα σκεψεις ασχημες, ετρεμα ολοκληρος και πρωτη μου φορα συνειδητοποιησα την θνητοτητα. Ηταν γερο σοκ το οποιο μετα ξεπερασα, αλλα με ξαναβρηκε. Επισης ζηλευα, και ζηλευω τα αλλα παιδια που ειναι πιο κουλ απο μενα. Μου ειναι δλδ πολυ δυσκολο να χαλαρωσω την δεδομενη στιγμη χωρις να σκεφτομαι συνεχως! Και πριν τον στρατο ρε γαμωτο ημουν πολυ οκ. Μες την ενεργεια, γυμναστικη συνεχεια, εκανα οικονομια και μαζευα λεφτα. Ειχα ενα πλανο για την ζωη μου και ημουν ευτυχισμενος. Θελω να ξαναβρω τον εαυτο μου.

    Ξερεις, θεωρουσα κατι το τρομερο το να γινω 25 η 26 η 27 η 30 αλλα τωρα βλεπω πως ο ανθρωπος μεχρι την μεση ηλικια, ακομα νεος ειναι. Δεν θελω να χαραμιζω τις σωματικες μου αντοχες, και τις σεξουαλικες γιατι ειμαι αρρωστος! Δε ν ειναι κριμα. Δεν ειναι αργα να απολαυσω καποια πραματα που ως φοιτητης - μαθητης στερηθηκα γιατι ημουν αγαθος και ατολμος και επικεντρωμενος στο μελλον. Μονο διαβασμα και συνεχης θλιψη. Λιγες ηταν οι στιγμες που περναγα καλα, και οταν ημουν κοντα σε κοπελες κοντευα να κανω εμετο απο το αγχος. ΕΙΝΑΙ ΑΡΓΑ?

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    1,547
    Originally posted by Winston_man
    Και γω το εχω αυτο το συναισθημα οτι γερασα δεν εισαι ο μονος. Είμαι 27 και δεν εχω κανει τιποτα επι της ουσιας.
    Δεν γερασες! Καλα τη σκατοεποχη ειναι αυτη που ζουμε? Εγω ακουω ιστοριες απο τους γονεις μου που τα 27 τα αναπολουν ως την νιοτη τους! Οτι πετουσαν απο ενεργεια!

    Στη γενια μας δλδ γιατι ετσι? Τελικα το πιο σοφο ρητο ειναι οτι ποτε δεν ειναι αργα!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    153
    Originally posted by jimmaster
    Originally posted by Winston_man
    Και γω το εχω αυτο το συναισθημα οτι γερασα δεν εισαι ο μονος. Είμαι 27 και δεν εχω κανει τιποτα επι της ουσιας.
    Δεν γερασες! Καλα τη σκατοεποχη ειναι αυτη που ζουμε? Εγω ακουω ιστοριες απο τους γονεις μου που τα 27 τα αναπολουν ως την νιοτη τους! Οτι πετουσαν απο ενεργεια!

    Στη γενια μας δλδ γιατι ετσι? Τελικα το πιο σοφο ρητο ειναι οτι ποτε δεν ειναι αργα!
    Θα μιλήσω για τον εαυτό μου, γιατί δεν θέλω να γενικεύω και να έχουμε γκρίνιες. Από 20 χρονών μέχρι σχεδόν 30 σήμερα, μπορώ να πω ότι ήμουν στη κατάψυξη. Φρέσκος, αλλά παγωμένος. Ποτέ δεν ένιωσα γέρος. Και στις πιο απελπιστικές στιγμές μου βαθιά μέσα μου ήξερα ότι υπήρχε η φλόγα. Η φυλακή μου δεν με γέρασε. Απλά έκανα ένα (απαραίτητο διάλλειμα από τη ζωή. Ελπίζω να μην χρειαστεί να μπω ξανά σε στάση.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    1,547
    Originally posted by lllogan
    Originally posted by jimmaster
    Originally posted by Winston_man
    Και γω το εχω αυτο το συναισθημα οτι γερασα δεν εισαι ο μονος. Είμαι 27 και δεν εχω κανει τιποτα επι της ουσιας.
    Δεν γερασες! Καλα τη σκατοεποχη ειναι αυτη που ζουμε? Εγω ακουω ιστοριες απο τους γονεις μου που τα 27 τα αναπολουν ως την νιοτη τους! Οτι πετουσαν απο ενεργεια!

    Στη γενια μας δλδ γιατι ετσι? Τελικα το πιο σοφο ρητο ειναι οτι ποτε δεν ειναι αργα!
    Θα μιλήσω για τον εαυτό μου, γιατί δεν θέλω να γενικεύω και να έχουμε γκρίνιες. Από 20 χρονών μέχρι σχεδόν 30 σήμερα, μπορώ να πω ότι ήμουν στη κατάψυξη. Φρέσκος, αλλά παγωμένος. Ποτέ δεν ένιωσα γέρος. Και στις πιο απελπιστικές στιγμές μου βαθιά μέσα μου ήξερα ότι υπήρχε η φλόγα. Η φυλακή μου δεν με γέρασε. Απλά έκανα ένα (απαραίτητο διάλλειμα από τη ζωή. Ελπίζω να μην χρειαστεί να μπω ξανά σε στάση.
    Θες να πεις δλδ οτι πρεπει απλα να κανω υπομονη και πως ολα θα φτιαξουν? Γιατι εδω και 6-7 μηνες νιωθω να εχω χασει τον κοσμο κατω απ τα ποδια μου. Μιλαμε περναω μεγαλη κριση και πραγματικα απορω πως θα ξεφυγω!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    421
    Ε καλά ρε φίλε νομίζεις ότι είσαι ο μόνος 26αρης που νιώθει αβεβαιότητα για το μέλλον του;Και πως ξέρεις ότι όλοι οι άλλοι είναι cool;Λες ότι μένεις με τους γονείς σου.Συγγνώμη,αλλά ξέρεις πολλούς κάτω των 30 στην Ελλάδα που να μένουν μόνοι τους;Εδώ άλλοι δουλεύουν και παρόλ\'αυτά δεν το κουνάνε από το σπίτι τους μέχρι να παντρευτούν.Μην το βλέπεις σαν ντροπή να μένεις με τους γονείς σου.Λίγο το\'χεις,να σε περιμένει κάθε μέρα σπιτικό φαγητό και καθαρά ρούχα από τη μάνα σου;Μπορείς να βρεις γυναίκα σήμερα που να σου μαγειρεύει και να σου καθαρίζει;
    Δεν λέω ότι το να μένεις με τους γονείς είναι και το καλύτερο πράγμα,αλλά απ\'το να μένεις εντελώς μόνος καλύτερα μ\'αυτούς.Άσε που γλυτώνεις και τα ενοίκια.

    Θα σου δώσω και μια συμβουλή:αν έχεις τόσο μεγάλο πρόβλημα όταν πλησιάζεις κοπέλες,τότε θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις σιγά σιγά να πηγαίνεις σε οίκους ανοχής.Πίστεψέ με,το μόνο πράγμα που μπορεί να σε ξεμπλοκάρει άμεσα είναι το σεξ.Τουλάχιστον είναι κι αυτός ένας τρόπος να εξοικιωθείς με το γυναικείο φύλο.Βέβαια αυτό έπρεπε να το έχεις κάνει εδώ και κάτι χρόνια,αλλά μπορείς και τώρα.Και εννοείται ότι πρέπει να βρεις και κάτι για ν\'ασχολείσαι,μια δουλειά ή ένα χόμπι για να γεμίζεις τον άχρηστο ελεύθερο χρόνο που έχεις.

Page 1 of 17 12311 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •