Θέλω την φιλική σας συμβουλή
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 32
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337

    Θέλω την φιλική σας συμβουλή

    Μπαίνω κατευθείαν στο ψητό.

    Σκέφτομαι πολύ σοβαρά να ξεκινήσω ψυχοθεραπεία, κάτι το οποίο ίσως με βοηθήσει να ελαττώσω τα φάρμακα. Αισθάνομαι πως είναι άδικο να παίρνω φάρμακα σαν γέρος ενώ άλλα παιδιά της ηλικίας μου να γλεντάν και να έχουν ζήσει καλύτερη ζωή χωρίς ουσιαστικά να έχουμε διαφορές στην ποιότητα της λογικής μας. Έχω μερικές απορίες και θα ήθελα την γνώμη σας.


    Λαμβάνω risperdal εδώ και έξι χρόνια περίπου. Η δόση στο μεγαλύτερο διάστημα της αγωγής μου ήταν 1-2mg ημερησίως και συνήθως πριν τον ύπνο. Εδώ και λίγες μέρες αύξησα την δόση μου μετά και από το δυσάρεστο επεισόδιο που πέρασα. Κατανάλωση αλκοόλ έκανα και κάνω αλλά με μέτρο. Δεν έπινα και πάρα πολύ αν και υπήρχαν περίοδοι που έβγαινα και ξενυχτούσα. Τις υπόλοιπες μέρες η δεν έπινα καθόλου ή ένα δύο μπύρες την ημέρα.

    Βαριά τσιγάρα εν γνώση μου τα απέφευγα. Στο σχολείο (λύκειο) είχα δοκιμάσει λίγες σχετικά φορές με παρέα (υποτίθεται τσιγάρο). Εκτός από αυτό είμαι σχεδόν βέβαιος πως με εκείνη την παρέα είχαμε δοκιμάσει και άλλες ουσίες συνήθως εν άγνοια μας. Τα τελευταία δέκα χρόνια είμαι σχετικά καθαρός. Την τελευταία φορά που δοκίμασα τσιγάρο "φίλου" ήταν στον στρατό λίγο προτού πάθω την πρώτη μου ψύχωση. Από τότε εν γνώση μου προσπαθώ να αποφεύγω τέτοιες ουσίες όπως ο διάβολος το λιβάνι. Γενικά όμως συστηματική χρήση ουσιών εν γνώση μου δεν έκανα. Όσο για το τσιγάρο..καπνίζω εδώ και δεκαπέντε χρόνια. Τα τελευταία πέντε καπνίζω πάνω από δύο πακέτα. Η επιθυμία μου να σταματήσω να καπνίζω είναι έντονη και κάνω πλέον κάποιες φιλότιμες προσπάθειες. Από διατροφή..Έχω καταναλώσει πολύ junk-food και γλυκά από μικρός, παρόλα αυτά τρέφομαι και με κάποιες απο τις "υγιεινές" τροφές.

    Ρωτάω λοιπόν.

    Τι επιπτώσεις μπορεί να έχει η υγεία μου από την λήψη του φαρμάκου αλλά και από το Lifestyle της ενήλικης ζωής μου. Τι μπορώ να προσδοκώ στην ζωή μου (πχ δημιουργία οικογένειας) με τα σημερινά δεδομένα και τι όχι? Η ψυχοθεραπεία μπορεί να με βοηθήσει?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    2,494
    vince, γνώμη μου είναι ότι κάτι αν δεν το δοκιμάσεις, δεν θα ξέρεις ποτέ τι μπορεί να κερδίσεις από αυτό ή τι μπορεί και να μην κερδίσεις. Αυτό ισχύει για όλα τα θέματα στη ζωή μας.
    Η κλινική ψυχολόγος την οποία ξέρω μου έχει πει για πολλές περιπτώσεις ανθρώπων με ψύχωση που κάνουν ψυχοθεραπεία εκεί. Κι ότι άλλοτε χρειάζόταν να αυξήσουν τη δόση του φαρμάκου και άλλοτε να τη μειώσουν. Δε σημαίνει δηλαδή ότι ο δρόμος της ψυχοθεραπείας είναι ρόδινος (για όλους τους θεραπευόμενους, εγώ πχ όταν πρωτοξεκίνησα μετά από 2 μήνες οι κρίσεις ξαναγύρισαν στο φουλ αλλά όχι για πολύ) αλλά όσο περνά ο καιρός, με έναν έμπειρο θεραπευτή και κυρίως με τη δική σου προσπαθεια, καθώς και με μία πολύ καλή χημεία μεταξύ σας, η αλλαγή είναι εφικτή.
    -Πρέπει να είσαι έτοιμος να καείς στην ίδια σου τη φλόγα: πώς να ξαναγεννηθείς, αν δεν γίνεις πρώτα στάχτη;

    -H ζωή συγχωρεί τους πολύ τολμηρούς, τους τρελούς και τις αξίες, τρέχει με έτη φωτός, ο καιρός δεν την τρομάζει

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Originally posted by vince
    Μπαίνω κατευθείαν στο ψητό.

    Σκέφτομαι πολύ σοβαρά να ξεκινήσω ψυχοθεραπεία, κάτι το οποίο ίσως με βοηθήσει να ελαττώσω τα φάρμακα. Αισθάνομαι πως είναι άδικο να παίρνω φάρμακα σαν γέρος ενώ άλλα παιδιά της ηλικίας μου να γλεντάν και να έχουν ζήσει καλύτερη ζωή χωρίς ουσιαστικά να έχουμε διαφορές στην ποιότητα της λογικής μας. Έχω μερικές απορίες και θα ήθελα την γνώμη σας.


    Λαμβάνω risperdal εδώ και έξι χρόνια περίπου. Η δόση στο μεγαλύτερο διάστημα της αγωγής μου ήταν 1-2mg ημερησίως και συνήθως πριν τον ύπνο. Εδώ και λίγες μέρες αύξησα την δόση μου μετά και από το δυσάρεστο επεισόδιο που πέρασα. Κατανάλωση αλκοόλ έκανα και κάνω αλλά με μέτρο. Δεν έπινα και πάρα πολύ αν και υπήρχαν περίοδοι που έβγαινα και ξενυχτούσα. Τις υπόλοιπες μέρες η δεν έπινα καθόλου ή ένα δύο μπύρες την ημέρα.

    Βαριά τσιγάρα εν γνώση μου τα απέφευγα. Στο σχολείο (λύκειο) είχα δοκιμάσει λίγες σχετικά φορές με παρέα (υποτίθεται τσιγάρο). Εκτός από αυτό είμαι σχεδόν βέβαιος πως με εκείνη την παρέα είχαμε δοκιμάσει και άλλες ουσίες συνήθως εν άγνοια μας. Τα τελευταία δέκα χρόνια είμαι σχετικά καθαρός. Την τελευταία φορά που δοκίμασα τσιγάρο \"φίλου\" ήταν στον στρατό λίγο προτού πάθω την πρώτη μου ψύχωση. Από τότε εν γνώση μου προσπαθώ να αποφεύγω τέτοιες ουσίες όπως ο διάβολος το λιβάνι. Γενικά όμως συστηματική χρήση ουσιών εν γνώση μου δεν έκανα. Όσο για το τσιγάρο..καπνίζω εδώ και δεκαπέντε χρόνια. Τα τελευταία πέντε καπνίζω πάνω από δύο πακέτα. Η επιθυμία μου να σταματήσω να καπνίζω είναι έντονη και κάνω πλέον κάποιες φιλότιμες προσπάθειες. Από διατροφή..Έχω καταναλώσει πολύ junk-food και γλυκά από μικρός, παρόλα αυτά τρέφομαι και με κάποιες απο τις \"υγιεινές\" τροφές.

    Ρωτάω λοιπόν.

    Τι επιπτώσεις μπορεί να έχει η υγεία μου από την λήψη του φαρμάκου αλλά και από το Lifestyle της ενήλικης ζωής μου. Τι μπορώ να προσδοκώ στην ζωή μου (πχ δημιουργία οικογένειας) με τα σημερινά δεδομένα και τι όχι? Η ψυχοθεραπεία μπορεί να με βοηθήσει?


    Υπάρχει ένα είδος γνωστικής που έχει αναπτυχθεί πρόσφατα για την ψύχωση και σαν σκοπό έχει να \"ελαφρύνει\" τις κρίσεις όταν αυτές έρχονται. Κυρίως επικενρώνεται στις ψευδαισθήσεις και παραισθήσεις όταν αυτές συμβαίνουν αλλά δεν νομίζω να μπορεί να κάνει κάτι για την διαταραχή σκέψης η τα αρνητικά συμπτώματα σε περίπτωση που αυτά υπάρχουν. Λένε επίσης ότι βοηθάει τα άτομα να αποστασιοποιούνται από τα συμπτώματα τους προσπαθώντας να μην αντιλαμβάνονται το περιεχόμενο τους η το πως συνδέονται με διάφορες άλλες πληροφορίες , αλλά να τα αντιλαβάνονται απλά σαν σκέψεις. Αυτό γενικά είναι σημάδι από ένα καινούργιο \"τρίτο\" κύμα γνωστικών θεραπειών που επικεντρώνονται ποιο πολύ στην αποδοχή και στην μη-σκέψη. Ίσως κάτι τέτοιο να μπορούσε να βοηθήσει γενικά, ωστόσο δεν γνωρίζω κατα πόσο είναι εκπαιδευμένοι στην γνωστική θεραπεία των ψυχώσεων στην Ελλάδα, που είναι μια λεπτή κατάσταση που μάλλον θα χρειάζεται τους ποιο έμπειρους και εξειδικευμένους.


    Κάποιου τέτοιου είδους ψυχο-θεραπείας ίσως να βοηθούσε σημαντικά στην μείωση του στρες που σχετίζεται με τα ψυχωσικά συμπτώματα και που συνήθως γίνεται αιτία να επιβαρύνει αυτά τα συμπτώματα. Δυστυχώς όμως, κανένα είδους ψυχο-θεραπείας δεν μπορεί να εξαλείψει η να μειώσει από μόνη της δραματικά τα συμπτώματα όπως π.χ. στην κατάθλιψη η στις νευρώσεις δυστυχώς. Μπορεί όμως να αποβεί πάρα πολύ αποτελεσματική μαζί με τα φάρμακα. Κάπου είχα διαβάσει επίσης ότι οι ασθενείς με ψύχωση που κάναν γνωστική θεραπεία κα αυτή ήταν αποτελεσματική, χρειάζονταν μικρότερη δόσης συντήρησης και είχαν λιγότερες παλινδρομήσεις. Το θεμα είναι να βρεις κάποιον γνωστικό θεραπευτή που να ξέρει να την εφαρμόζει στην ψύχωση γιατί εκεί είναι ποιο λεπτά τα πράγματα. Πάντως ναι πιστεύω ότι θα σε βοηθήσει! Αλλά πάντα μαζί με φάρμακα.


    Για ποιο βαθειές ψυχοθεραπείες όπως ψυχο-δυναμική που πάνε στο παρελθόν και στα παιδικά βιώματα έχει αναφερθεί ότι μπορεί να χειροτερεύσουν την κατάσταση. Γενικά τέτοιου είδους θεραπείες συνήθως προκαλούν έντονο στρες στην αρχή, κάτι που μπορεί να οδηγήσει και σε επανεμφάνιση των συμπτωμάτων, ενώ η σύνθετη ανάλυση μπορεί να χειροτερεύσει τα γνωστικά συμπτώματα και την διαταραχή σκέψης (αν αυτή υπάρχει). Βέβαια αυτό είναι ανάλογα τα \"όρια\" του καθενώς και αν νομίζεις ότι τα καταφέρνεις χωρίς να έχεις προβλήματα ίσως και να σε βοηθήσει. Προχώρει προσεκτικά! Αλλά πάντα με την δόση που σου λέει ο γιατρός! Μην κάνεις πειράματα μόνος σου.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    220
    Vince η ψυχοθεραπεια σιγουρα θα σε βοηθησει να λύσεις κ να διαχειριστεις τα θεματα της ζωης σου που σε κρατουν μπλοκαρισμενοΕσυ ξερεις ποια ειναι αυτα.
    Θα δεις τα παντα απο αλλη οπτικη γωνια κ θα ερμηνευσεις γεγονοτα κ συμπεριφορες.Πιστευω οτι ενα απο τα θετικα της ψυχοθεραπειας θα ειναι κ η μειωση των φαρμακων ,λιγωτερο καπνισμα κλπ.
    Θα ηθελα να σε παρακαλεσω ομως ,οχι μονο εσενα αλλα κ τα αλλα παιδια,να μην πινετε καθολου.Οχι να πινετε λιγο αλλα ουτε να το μυριζετε.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    2,494
    Vince, πολύ σημαντικό αυτό που ειπωθηκε για τα όρια του καθενός. Για παράδειγμα μια δεδομένη στιγμή μπορεί να είσαι πολύ επιβαρυμένος και να μην αντέχεις για \"σκάλισμα\" και σε μια άλλη δεδομένη στιγμή αυτό να γίνει πολύ πιο ασφαλώς. Αυτό θα αλλάζει με το χρόνο. Το παν είναι να σέβεσαι εσύ πρώτον τα όριά σου αλλά και ο θεραπευτής να μπορεί να ελίσσεται με βάση αυτά και να είναι σε εγρήγορση.
    -Πρέπει να είσαι έτοιμος να καείς στην ίδια σου τη φλόγα: πώς να ξαναγεννηθείς, αν δεν γίνεις πρώτα στάχτη;

    -H ζωή συγχωρεί τους πολύ τολμηρούς, τους τρελούς και τις αξίες, τρέχει με έτη φωτός, ο καιρός δεν την τρομάζει

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Ευχαριστώ για τα μηνύματα σας.

    Αν κάτι μου κόλλησε στα μηνύματα είναι αυτό της mariafound. Είναι ίσως και η μοναδική συμβουλή που ήχησε τόσο δυνατά μέσα μου.

  7. #7
    Originally posted by vince
    Μπαίνω κατευθείαν στο ψητό.

    Σκέφτομαι πολύ σοβαρά να ξεκινήσω ψυχοθεραπεία, κάτι το οποίο ίσως με βοηθήσει να ελαττώσω τα φάρμακα. Αισθάνομαι πως είναι άδικο να παίρνω φάρμακα σαν γέρος ενώ άλλα παιδιά της ηλικίας μου να γλεντάν και να έχουν ζήσει καλύτερη ζωή χωρίς ουσιαστικά να έχουμε διαφορές στην ποιότητα της λογικής μας. Έχω μερικές απορίες και θα ήθελα την γνώμη σας.


    Λαμβάνω risperdal εδώ και έξι χρόνια περίπου. Η δόση στο μεγαλύτερο διάστημα της αγωγής μου ήταν 1-2mg ημερησίως και συνήθως πριν τον ύπνο. Εδώ και λίγες μέρες αύξησα την δόση μου μετά και από το δυσάρεστο επεισόδιο που πέρασα. Κατανάλωση αλκοόλ έκανα και κάνω αλλά με μέτρο. Δεν έπινα και πάρα πολύ αν και υπήρχαν περίοδοι που έβγαινα και ξενυχτούσα. Τις υπόλοιπες μέρες η δεν έπινα καθόλου ή ένα δύο μπύρες την ημέρα.

    Βαριά τσιγάρα εν γνώση μου τα απέφευγα. Στο σχολείο (λύκειο) είχα δοκιμάσει λίγες σχετικά φορές με παρέα (υποτίθεται τσιγάρο). Εκτός από αυτό είμαι σχεδόν βέβαιος πως με εκείνη την παρέα είχαμε δοκιμάσει και άλλες ουσίες συνήθως εν άγνοια μας. Τα τελευταία δέκα χρόνια είμαι σχετικά καθαρός. Την τελευταία φορά που δοκίμασα τσιγάρο \"φίλου\" ήταν στον στρατό λίγο προτού πάθω την πρώτη μου ψύχωση. Από τότε εν γνώση μου προσπαθώ να αποφεύγω τέτοιες ουσίες όπως ο διάβολος το λιβάνι. Γενικά όμως συστηματική χρήση ουσιών εν γνώση μου δεν έκανα. Όσο για το τσιγάρο..καπνίζω εδώ και δεκαπέντε χρόνια. Τα τελευταία πέντε καπνίζω πάνω από δύο πακέτα. Η επιθυμία μου να σταματήσω να καπνίζω είναι έντονη και κάνω πλέον κάποιες φιλότιμες προσπάθειες. Από διατροφή..Έχω καταναλώσει πολύ junk-food και γλυκά από μικρός, παρόλα αυτά τρέφομαι και με κάποιες απο τις \"υγιεινές\" τροφές.

    Ρωτάω λοιπόν.

    Τι επιπτώσεις μπορεί να έχει η υγεία μου από την λήψη του φαρμάκου αλλά και από το Lifestyle της ενήλικης ζωής μου. Τι μπορώ να προσδοκώ στην ζωή μου (πχ δημιουργία οικογένειας) με τα σημερινά δεδομένα και τι όχι? Η ψυχοθεραπεία μπορεί να με βοηθήσει?

    βινς...γιατι δεν ρωτας τον γιατρο σου για ολα αυτα? Εμείς εδω μεσα, ότι συμβουλή και να σου δώσουμε, είναι συμβουλή άσχετων. Θεωρώ πως αυτό που έχεις είναι αρκετά σοβαρό για να το βάλεις ερώτηση σε επίπεδο λευκώματος.
    Δεν γραφεις, \"τι εστι έρως\" και περιμένεις την εξυπνάδα του καθενός για να μετρησεις το πνευμα του.
    Μιλάμε για τη ζωή σου και καλά θα κάνεις να το δεις πιο σοβαρά, εκτός και αν θες να παραμυθιάσεις τον εαυτό σου πως δεν είναι και τόσο. Εσυ αποφασιζεις.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    2,082
    κακό δεν πιστεύω να σου κάνει η ψυχοθεραπεία, οπότε δοκίμασε ! απλά θέλει κι αυτό υπομονή και επιμονή για να αρχίσεις να βλέπεις αποτελέσματα :)

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Originally posted by Θεοφανία
    βινς...γιατι δεν ρωτας τον γιατρο σου για ολα αυτα? Εμείς εδω μεσα, ότι συμβουλή και να σου δώσουμε, είναι συμβουλή άσχετων. Θεωρώ πως αυτό που έχεις είναι αρκετά σοβαρό για να το βάλεις ερώτηση σε επίπεδο λευκώματος.
    Δεν γραφεις, \"τι εστι έρως\" και περιμένεις την εξυπνάδα του καθενός για να μετρησεις το πνευμα του.
    Μιλάμε για τη ζωή σου και καλά θα κάνεις να το δεις πιο σοβαρά, εκτός και αν θες να παραμυθιάσεις τον εαυτό σου πως δεν είναι και τόσο. Εσυ αποφασιζεις.
    Γιατί δεν ρωτάω τον γιατρό μου? Μα ζήτησα την φιλική σας συμβουλή για να πάρω και μια διαφορετική γνώμη. Ο γιατρός μου άλλωστε δεν πιστεύει πως το πρόβλημα μου είναι και πολύ σοβαρό. Ξέρεις όμως είναι άσχημο την κάθε συμπεριφορά ένας άνθρωπος να την συνδέει με κάποιο ψυχολογικό πρόβλημα.

    Τώρα αν εγώ θεωρώ πως αυτό που έχω είναι πολύ σοβαρό.. μμ δεν νομίζω. Αν όντως είχα τόσο μεγάλο πρόβλημα δεν θα είχα την ικανότητα να δω την ψύχωση μου πάνω στην ψύχωση μου (για τον λόγο αυτό άλλωστε την απέδιδα σε χημικούς παράγοντες), δεν θα είχα την βούληση να πάρω από μόνος μου τα φάρμακα σε αντίθεση με άλλους ανθρώπους που έχουν πολύ σοβαρότερο πρόβλημα και αγνοούν την ύπαρξη του δικού τους προβλήματος, το να μπορούν να ξεχωρίσουν την (αντικειμενική) πραγματικότητα από την δική τους αντίληψη.

    Αλήθεια τι είναι πρόβλημα για σένα. Για μένα είναι πρόβλημα το να μπορώ να εργάζομαι σχετικά φυσιολογικά, να μπορώ να κάνω σεξ κανονικότητα (ας μη γίνομαι περιγραφικός) αλλά δυστυχώς να αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα υγείας το οποίο δεν μπορεί να κατηγοριοποιηθεί ως πρόβλημα υγείας αλλά ως πρόβλημα αντίληψης της πραγματικότητας.

    Ξέρεις όμως πιο είναι το πιο κουφό. Υποτίθεται πως είχα κόψει το αντιψυχωτικό φάρμακο και οδηγήθηκα στην ψύχωση όμως δεν το είχα κόψει (το είχα μειώσει αρκετά ομολογουμένως). Αυτό που είχε συμβεί (στην πραγματικότητα πάντα) είναι να πιεστώ τόσο απο κάποιους δικούς μου ανθρώπους ώστε να φτάσω σε μία πολύ δύσκολη κατάσταση. Ξέρεις εσύ κανέναν αναίσθητο που να έχει προβλήματα υπεκφυγής από την πραγματικότητα. Η απάντηση είναι όχι γιατί η πραγματικότητα είναι αρεστή σε όσους την επιβάλλουν και συντηρούνται από αυτή , όχι σε όσους η πραγματικότητα τους φέρθηκε σκληρά. Για τον λόγο αυτό άλλωστε έκανα λόγο περί γενικής πραγματικότητας (πχ μερικά ζώα είναι είδος προς εξαφάνιση) και υποκειμενικής πραγματικότητας (πχ. το σκυλάκι μου έχει κατάθλιψη).

    Μια μεγάλη αλήθεια που βρήκα εδώ μέσα είναι η ανάγκη για επιβολή από μια μερίδα ανεγκέφαλων απέναντι σε ευαίσθητους ανθρώπους. Είμαι σίγουρος πως αυτό που ονομάζουμε άνθρωπος είναι ένα είδος ζώου που αλλάζει μέρα με την μέρα. Όπου πάει το ρεύμα ή όπου βρίσκει πέτρες να σταθεί. Εκτός κι αν καταφέρει να βρεθεί έξω απο το ποτάμι του μαζικού περιπλανισμού..

    Ξέρεις τώρα που το σκέφτομαι ένα προβληματάκι το έχω αλλά είμαι πολύ περήφανος για να πεισθώ πως μειονεκτώ σε σχέση με άλλους ανθρώπους. Ίσως η γυψοσανίδα μου να μην διαφέρει και τόσο.. παρά μόνο η ικανότητα πλοήγησης..

    Καλημέρα.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Originally posted by claire
    κακό δεν πιστεύω να σου κάνει η ψυχοθεραπεία, οπότε δοκίμασε ! απλά θέλει κι αυτό υπομονή και επιμονή για να αρχίσεις να βλέπεις αποτελέσματα :)
    Το έχω λάβει σοβαρά υπόψη μου να ξεκινήσω ψυχοθεραπεία, δεν το έχω αποφασίσει ακόμα. Θα μελετήσω και την συμβουλή του Πετραν περί γνωστικής. Θα δούμε.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,595
    Θα συμφωνησω με την Θεοφανια.
    Καποια θεματα, δεν ειναι αντικειμενα καλων προθεσεων, ουτε φιλιας...
    Η ΞΕΡΕΙΣ Η ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΤΗΝ ΣΩΣΤΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΚΑΙ Η ΛΑΘΟΣ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΟΔΗΓΗΣΕΙ ΣΕ ΣΟΒΑΡΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ.

    μη το παιρνεις αρνητικα, οπως ειδα οτι το πηρες στην απαντηση της θεοφανιας. να το θεωρησεις υπευθυνοτητα και οχι επιθεση.

    ενα απλο παραδειγμα.
    μπορει να ειμαι οσο φιλη σου θελεις κι οσο καλος και συμπονετικος και ενσυναισθητος ανθρωπος ειναι ανθρωπινως δυνατον, κι εσυ να με ρωτας να σου πω φιλικα, ποτε ν αλλαξεις ιμαντα χρονισμου στην μηχανη σου.....
    φταιω η δε φταιω, αν σου απαντησω, με ακουσεις, και σου καταστρεψω το αυτοκινητο?
    η υπευθυνη σταση δεν ειναι να σου πω ΜΗ ΜΕ ΡΩΤΑΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΕ ΜΟΥ, ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΚΑΝΩ ΖΗΜΙΑ, ΠΑΝΕ ΡΩΤΑ ΚΑΝΕΝΑΝ ΜΗΧΑΝΙΚΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΩΝ???????

    αληθεια, ποια ειναι η μεριδα των ανεγκεφαλων ανθρωπων που προσπαθει να επιβληθει στους ευαισθητους ανθρωπους του φορουμ?εντυπωση μου εκανε αυτη η αποψη σου..

  12. #12
    Βινς...δεν καταλαβαίνω γιατί εκνευρίζεσαι.
    Δηλαδή δεν θα εκνευριζόσουν αν σου έλεγα, \"βινς δεν πιστεύω πως έχεις σχιζοφρένεια, μια απλή καταθλιψούλα πρέπει να είναι, πάνε κανε μια ψυχοθεραπεία και όλα καλα, τι τα θες τα κ...φαρμακα\".
    Τότε θα ήμουν τουλάχιστον ηλίθια και επικινδυνη.
    Και γιατί σε χαλαει που σου είπα πως αυτό που έχεις είναι σοβαρό και πρέπει να ρωτήσεις το γιατρό σου για να κάνεις κάτι?
    Αμα σε ρωτησω εγώ για να κόψω τα φάρμακα για το αθμα τι θα αμου πεις? \"Θεοφανια κόψτα, μια χαρά σε διαβάζω ματιασμένη είσαι δεν έχεις ασθμα\".
    Ειναι σοβαρά πράγματα αυτά που συζητάμε?
    Φιλικές συμβουλές να σου δώσω όσες θες, (για τη σχέση τη δουλειά, τη δίαιτα), αλλα με την υγεία του καθένα δεν μπορεί να παίζει κανείς.

    ΥΓ. Και γω θα ήθελα να μαθω ποια ειναι η μεριδα των ανεγκέφαλων ανθρωπων που προσπαθεί να επιβληθεί στους ευαίσθητους ανθρώπους του φόρουμ.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Θεοφανία & Remedy ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Θαυμάζω την δυναμικότητα σας. Λοιπόν για να ρίξουμε μια ματιά στις απαντήσεις.

    Remedy
    Η ΞΕΡΕΙΣ Η ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΤΗΝ ΣΩΣΤΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΚΑΙ Η ΛΑΘΟΣ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΟΔΗΓΗΣΕΙ ΣΕ ΣΟΒΑΡΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ.


    Θεοφανία
    Δηλαδή δεν θα εκνευριζόσουν αν σου έλεγα, \"βινς δεν πιστεύω πως έχεις σχιζοφρένεια, μια απλή καταθλιψούλα πρέπει να είναι, πάνε κανε μια ψυχοθεραπεία και όλα καλα, τι τα θες τα κ...φαρμακα\".
    Τότε θα ήμουν τουλάχιστον ηλίθια και επικινδυνη.\"
    Θεοφανία, καταλαβαίνω τι θες να πεις και νομίζω πως το καλύτερο που έχω να κάνω είναι να βρω τις απαντήσεις μέσω συζήτησης με τον γιατρό μου. Διόρθωσε με αν κάτι μου διαφεύγει.

    Ξέρεις Θεοφανία άργησα να καταλάβω σε τι είδους φορουμ μπαίνω και γράφω. Έκανα εγγραφή εδώ στο e-psychology με την προσδοκία να βρω ένα φορουμ ψυχολογίας και αντί αυτού ανακάλυψα ένα φορουμ γνωριμιών. Μέγα λάθος η εγγραφή μου σε αυτό το φορουμ. Δικό μου.. δεν ξέρω αν το λάθος είναι δικό μου ξέρω όμως πως το πουλί μου δεν το έχω βουτηγμένο πουθενά όσον αφορά αυτό το φορουμ και το κάθε φορουμ και το κάθε site γνωριμιών τα οποία μου είναι παντελώς αδιάφορα.

    Έκανα εγγραφή όχι για να βρώ γκόμενα, το οποίο άλλωστε προσπαθούσα να το ξεκαθαρίσω απο την αρχή αλλά για να βρώ κάποια διέξοδο στα προβλήματα της καθημερινότητας μου. Αντίο αυτού, το φορουμ έγινε μέρος της καθημερινότητας μου και λυπάμαι πολύ που θα το πω, μερικοί θα έπρεπε να ντρέπονται που γράφουν με τα σκέλια ανάσκελα.

    Πιθανώς να συνεχίσω το γράψιμο αν και πιστεύω πως έγινα κατανοητός. Λίγα λόγια και μεστά, δεν είναι και λίγο πράγμα να κινδυνεύεις & να βάζεις σε κίνδυνο την σχέση σου εξαιτίας μερικών ανεγκέφαλων.

    Αυτά λοιπόν για την ώρα. Καλή φώτιση & χρόνια πολλά στους αυριανούς εορτάζοντες.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Originally posted by vince

    Μια μεγάλη αλήθεια που βρήκα εδώ μέσα είναι η ανάγκη για επιβολή από μια μερίδα ανεγκέφαλων απέναντι σε ευαίσθητους ανθρώπους.
    Vince παρά την απόλυτη διατύπωσή του, θα συμφωνήσω σε γενικές γραμμές με το πόρισμά σου, αυτό ακριβώς συμβαίνει στην κοινωνία:σε πάμπολλες περιπτώσεις βρίσκονται σε θέσεις εξουσίας που δεν θα έπρεπε να βρίσκονται, άτομα που όντας συναισθηματικά ανάπηρα, έχουν μάθει πάντως να επιβάλλονται για να προστατεύονται.
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  15. #15
    Originally posted by vince





    Ξέρεις Θεοφανία άργησα να καταλάβω σε τι είδους φορουμ μπαίνω και γράφω. Έκανα εγγραφή εδώ στο e-psychology με την προσδοκία να βρω ένα φορουμ ψυχολογίας και αντί αυτού ανακάλυψα ένα φορουμ γνωριμιών.


    Δεν σε καταλαβαίνω. Έκανες κάποια γνωριμία εδώ μέσα που δεν σου βγήκε σε καλό? Γνώρισες κάποια κοπέλα και σου την έπεσε με τέτοιες προθέσεις, ενώ εσύ είχες άλλα στο μυαλό σου?

    Μέγα λάθος η εγγραφή μου σε αυτό το φορουμ. Δικό μου.. δεν ξέρω αν το λάθος είναι δικό μου ξέρω όμως πως το πουλί μου δεν το έχω βουτηγμένο πουθενά όσον αφορά αυτό το φορουμ και το κάθε φορουμ και το κάθε site γνωριμιών τα οποία μου είναι παντελώς αδιάφορα.

    Πάλι δεν σε καταλαβαίνω. Έβαλες το πουλί σου κάπου και το μετάνιωσες? Δεν το έβαλες και σε κατηγόρησαν?
    Πολύ ασάφεια.


    Έκανα εγγραφή όχι για να βρώ γκόμενα, το οποίο άλλωστε προσπαθούσα να το ξεκαθαρίσω απο την αρχή αλλά για να βρώ κάποια διέξοδο στα προβλήματα της καθημερινότητας μου.


    Πάλι τα ίδια. (Ερώτηση ρειν) : \"σε κακοποιησε κάποια διαδικτυακά εδώ μέσα\" ?


    Αντίο αυτού, το φορουμ έγινε μέρος της καθημερινότητας μου και λυπάμαι πολύ που θα το πω, μερικοί θα έπρεπε να ντρέπονται που γράφουν με τα σκέλια ανάσκελα.


    Αν αναφέρεσαι σε μένα γράφω πάντα καθιστή και ενίοτε ξαπλωτη.


    Πιθανώς να συνεχίσω το γράψιμο αν και πιστεύω πως έγινα κατανοητός.


    δυστυχως δεν έγινες.



    Λίγα λόγια και μεστά, δεν είναι και λίγο πράγμα να κινδυνεύεις & να βάζεις σε κίνδυνο την σχέση σου εξαιτίας μερικών ανεγκέφαλων.


    Αν έμπλεξες τη σχέση σου στο φόρουμ, πολύ κακώς, αλλα αυτό είναι δικό σου θέμα.


    Αυτά λοιπόν για την ώρα. Καλή φώτιση & χρόνια πολλά στους αυριανούς εορτάζοντες.


    Επίσης.

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •