ΕΓΩ ΚΑΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234
Results 46 to 59 of 59
  1. #46
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Originally posted by Remedy
    μια υπενθυμιση για να την αναλογιστουν οι \"δοτικοι\" του χωρου αυτου...

    \"ζητειτε και δοθεισεται\"

    η προσφορα εχει νοημα οταν ο αλλος την ζηταει, την χρειαζεται.
    δεν ειναι αναγκη να την ζητησει λεκτικα, αλλα χρειαζεται να επιθυμει την παρεμβαση μας.
    διαφορετικα ειναι σαν να περναμε την γιαγια στο απεναντι πεζοδρομιο γιατι ετσι κριναμε, ενω αυτη, θελει να συνεχισει στην ευθεια...
    λολ Remedy.Μου ήρθε η εικόνα στο μυαλό κι έλιωσα ρε.:P:P
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  2. #47
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    17
    Σας ευχαριστώ πολυ για τις απόψεις σας..
    Αυτή η εγκυμοσύνη με εχει κάνει υπερευαίσθητη..
    Θα ήθελα μόνο να πω οτι δεν πιέζω κανένα να δεχτεί.Η προσφορά μου είναι για αυτους που μου ΤΟ ΖΗΤΟΥΝ.
    Δεν φορτώνομαι στους άλλους να τους βοηθήσω,δεν αποφασίζω εγώ ποιος θέλει τη βοηθειά μου.
    Θεωρώ τον εαυτό μου δυνατό και ας υπάρχουν στιγμές που \"πέφτω ψυχολογικά\".Δεν είναι ο κανόνας αυτός για μένα.
    Συνέβη κάτι, ενα μεμονομένο περιστατικό κι εγω στεναχωρήθηκα.Κάποιος με κοίταξε στα μάτια και με είπε βλαμμένη.Δεν μου συμβαίνει καθε μέρα αυτό.

  3. #48
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    2,077
    Η αλήθεια είναι πως κατα την εγκυμοσύνη οι ορμόνες παίζουν τραμπολίνο..
    Εγώ έκλαιγα με το παραμικρό.Ισως γι΄αυτο να στεναχωρήθηκες περισσότερο.Έχεις αλλαγές διάθεσης π.χ νεύρα τώρα που είσαι έγκυος?
    Οσο για την θεωρία σου...
    Νομίζω οτι έχεις διαλέξει συνειδητά τον δρόμο σου..και οταν κάποιος απο πεποίθηση επιλέγει να είναι έτσι ,σημαίνει πως έχει κότσια..
    Συνηθως οταν ζητάμε βοήθεια απο κάποιον αυτος σφυρίζει αδιάφορα..
    Μη χασεις τον εαυτό σου.Δεν θα γίνουμε εμείς μαλάκες ,οι μαλάκες να γίνουν άνθρωποι!!

  4. #49
    Originally posted by Αφωτεινή

    Οσο για την θεωρία σου...
    Νομίζω οτι έχεις διαλέξει συνειδητά τον δρόμο σου..και οταν κάποιος απο πεποίθηση επιλέγει να είναι έτσι ,σημαίνει πως έχει κότσια..
    Συνηθως οταν ζητάμε βοήθεια απο κάποιον αυτος σφυρίζει αδιάφορα..
    Μη χασεις τον εαυτό σου.Δεν θα γίνουμε εμείς μαλάκες ,οι μαλάκες να γίνουν άνθρωποι!!
    Κοίτα φωτεινη, αυτό είναι και λίγο σχετικό. Το έχω γράψει και παραπάνω: αν θέλουμε να κάνουμε φλανθρωπια πάμε στο Χαμόγελο του παιδιού και τελειώνει το θέμα.
    Το να βοηθάμε τους συνανθρώπους μας με φιλανθρωπικές προθέσεις και να περιμένουμε να γίνουν φίλοι μας, είναι λίγο απελπισμένο.
    τι παει να πει \"να γινουν οι μαλακες, άνθρωποι?\"
    Πολύ θα ήθελα να μου το εξηγησεις.

  5. #50
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Originally posted by Θεοφανία


    Κοίτα φωτεινη, αυτό είναι και λίγο σχετικό. Το έχω γράψει και παραπάνω: αν θέλουμε να κάνουμε φλανθρωπια πάμε στο Χαμόγελο του παιδιού και τελειώνει το θέμα.
    Το να βοηθάμε τους συνανθρώπους μας με φιλανθρωπικές προθέσεις και να περιμένουμε να γίνουν φίλοι μας, είναι λίγο απελπισμένο.
    τι παει να πει \"να γινουν οι μαλακες, άνθρωποι?\"
    Πολύ θα ήθελα να μου το εξηγησεις.
    Για μένα το θέμα της φιλανθρωπίας, δεν περιoρίζεται σε ορισμένες δραστηριότητες τύπου χαμόγελο του παιδιού και τελειώνει το θέμα.

    Η φιλανθρωπία είναι στάση και τρόπος ζωής και προυποθέτει ευαισθησία απέναντι στον κάθε συνάνθρωπο μας, όχι μόνο στα ορφανά και τους αστέγους πχ.

    Αλλα η φιλανθρωπία, προυποθέτει και σεβασμό απέναντι στον ίδιο μας τον εαυτό, κι αυτό είναι το πρωτεύον.

    Αυτό που ίσως να εννοεί η Φωτεινή, είναι πως εκεί έξω, υπάρχουν λογιών λογιών άτομα.
    Το οτι πολλοί απο αυτούς είναι αδιάφοροι, ψυχροί, εγωιστές, ατομάκια, ανθρωπάκια, συναισθηματικά ανάπηροι, μικρόψυχοι, κομπλεξικοί, μίζεροι, κυνικοί, εκμεταλλευτές, ανήμποροι για συναισθηματικό δόσιμο κτλ κάνει για κάποιον ακόμα πιο δύσκολο να διατηρήσει την φιλανθρωπική του φύση ζωντανη.

    Όταν πέφτεις μέσα στα σκατα, κινδυνεύεις να γεμίσεις κι εσύ σκατα.

    Αντ αυτού όμως, μπορεί κανείς να σέβεται και να προστατεύει τον εαυτό του, χωρίς να πέφτει στο ίδιο επίπεδο με όσους δεν τον σέβονται, χωρίς να γίνεται ένα μαζί τους.

    Να προστατεύει και να διατηρεί δηλ την ευαισθησία μεσα του, την ομορφιά του.

    Δύσκολο αλλά όχι ανέφικτο.
    Στο κάτω κάτω, όλα είναι πολύ πιο απλά όταν συνειδητοποιεί κανείς πως δεν έχει νόημα να κατηγορείς την ανθρώπινη αδυναμία, ούτε είναι δική σου δουλειά να την ανατρέψεις( εφόσον δεν σου έχει ζητηθεί κάτι τέτοιο), έχει νόημα να την κρατάς σε απόσταση ασφαλείας όμως.
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  6. #51
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    2,077
    Κοιτα να δεις Θεοφανία,
    Εγω θα πω την αποψή μου και δεν θα εξηγήσω τίποτα σε εσένα.
    Επίσης δεν ξέρω για ποιο λόγο εισαι τόσο επιθετική..Όταν θα μείνεις εγκυος τότε να έχεις αποψη για τις ορμόνες της εγκυμοσυνης ,μεχρι τοτε... να σιωπας.

  7. #52
    Originally posted by Αφωτεινή
    Κοιτα να δεις Θεοφανία,
    Εγω θα πω την αποψή μου και δεν θα εξηγήσω τίποτα σε εσένα.
    Επίσης δεν ξέρω για ποιο λόγο εισαι τόσο επιθετική..Όταν θα μείνεις εγκυος τότε να έχεις αποψη για τις ορμόνες της εγκυμοσυνης ,μεχρι τοτε... να σιωπας.
    Καταρχην απο που συμπέρανες πως είμαι επθετική και κατά δεύτερον που ξέρεις αν δεν έχω μείνει έγκυος?

    Δεν σου ζήτησα εξηγήσεις για τίποτα. την άποψη μου είπα.

  8. #53
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    2,077
    Διάβασα ολο το θέμα του Μπούφου και σε βρίσκω επιθετική.Επίσης είναι η δευτερη φορά που μου ζητάς επεξηγήσεις.Μπορώ να πω οτι επιμένεις και προσπαθεις να επιβάλλεις τη γνώμη σου..
    Σε αυτο το Θεμα έγραψες οτι δεν έχεις παιδιά ,και άλλο πράγμα ειναι να φερεις εις πέρας μια εγκυμοσύνη, κι άλλο να μείνεις εγκυος.

  9. #54
    Originally posted by Αφωτεινή
    Διάβασα ολο το θέμα του Μπούφου και σε βρίσκω επιθετική.Επίσης είναι η δευτερη φορά που μου ζητάς επεξηγήσεις.Μπορώ να πω οτι επιμένεις και προσπαθεις να επιβάλλεις τη γνώμη σου..
    Σε αυτο το Θεμα έγραψες οτι δεν έχεις παιδιά ,και άλλο πράγμα ειναι να φερεις εις πέρας μια εγκυμοσύνη, κι άλλο να μείνεις εγκυος.
    Κοίτα αν θεωρείς επιθετικότητα το ότι διαφωνώ με την άποψη του άλλου, θα σε λυπήσω, διάλεξες λάθος λέξη.
    Προφανώς την προηγούμενη φορά που σου ζήτησα...επεξηγήσεις, (μάλλον θα εννοείς εξηγήσεις), δεν βόλευαν επίσης το θέμα έτσι?
    Τεσπά, επειδή έχω τσακωθεί πολύ σήμερα δεν ασχολούμαι άλλο.

  10. #55
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by Θεοφανία


    Τεσπά, επειδή έχω τσακωθεί πολύ σήμερα δεν ασχολούμαι άλλο.
    ναι μωρε κανε και λιγο κρατει να παρεις μια ανασα.....
    αστο απο εβδομαδα, ξανασηκωνεις τα μανικια....

  11. #56
    Originally posted by weird
    Originally posted by Θεοφανία


    Κοίτα φωτεινη, αυτό είναι και λίγο σχετικό. Το έχω γράψει και παραπάνω: αν θέλουμε να κάνουμε φλανθρωπια πάμε στο Χαμόγελο του παιδιού και τελειώνει το θέμα.
    Το να βοηθάμε τους συνανθρώπους μας με φιλανθρωπικές προθέσεις και να περιμένουμε να γίνουν φίλοι μας, είναι λίγο απελπισμένο.
    τι παει να πει \"να γινουν οι μαλακες, άνθρωποι?\"
    Πολύ θα ήθελα να μου το εξηγησεις.
    Για μένα το θέμα της φιλανθρωπίας, δεν περιoρίζεται σε ορισμένες δραστηριότητες τύπου χαμόγελο του παιδιού και τελειώνει το θέμα.

    Η φιλανθρωπία είναι στάση και τρόπος ζωής και προυποθέτει ευαισθησία απέναντι στον κάθε συνάνθρωπο μας, όχι μόνο στα ορφανά και τους αστέγους πχ.

    Αλλα η φιλανθρωπία, προυποθέτει και σεβασμό απέναντι στον ίδιο μας τον εαυτό, κι αυτό είναι το πρωτεύον.

    Αυτό που ίσως να εννοεί η Φωτεινή, είναι πως εκεί έξω, υπάρχουν λογιών λογιών άτομα.
    Το οτι πολλοί απο αυτούς είναι αδιάφοροι, ψυχροί, εγωιστές, ατομάκια, ανθρωπάκια, συναισθηματικά ανάπηροι, μικρόψυχοι, κομπλεξικοί, μίζεροι, κυνικοί, εκμεταλλευτές, ανήμποροι για συναισθηματικό δόσιμο κτλ κάνει για κάποιον ακόμα πιο δύσκολο να διατηρήσει την φιλανθρωπική του φύση ζωντανη.

    Όταν πέφτεις μέσα στα σκατα, κινδυνεύεις να γεμίσεις κι εσύ σκατα.

    Αντ αυτού όμως, μπορεί κανείς να σέβεται και να προστατεύει τον εαυτό του, χωρίς να πέφτει στο ίδιο επίπεδο με όσους δεν τον σέβονται, χωρίς να γίνεται ένα μαζί τους.

    Να προστατεύει και να διατηρεί δηλ την ευαισθησία μεσα του, την ομορφιά του.

    Δύσκολο αλλά όχι ανέφικτο.
    Στο κάτω κάτω, όλα είναι πολύ πιο απλά όταν συνειδητοποιεί κανείς πως δεν έχει νόημα να κατηγορείς την ανθρώπινη αδυναμία, ούτε είναι δική σου δουλειά να την ανατρέψεις( εφόσον δεν σου έχει ζητηθεί κάτι τέτοιο), έχει νόημα να την κρατάς σε απόσταση ασφαλείας όμως.
    γουιρντ...πιστεύω πως ήμουν σαφής, αλλα θα το αναλύσω ακόμη περισσότερο.
    Έχω συναντήσει διάφορα άτομα στη ζωή μου.
    Υπάρχουν λοιπόν κάποιοι που πάνε να το παίξουν σωτήρες χωρίς να τους καλέσει κανείς και έπειτα βγαίνουν και δηλώνουν προδομένοι απ τη φιλία/ανθρωπους/ατιμη κοινωνια.
    Σε αυτούς τους ανθρώπους αναφερομαι γι αυτό μιλησα για φιλανθρωπια και Χαμόγελο του παιδιού.
    Είναι άλλο διεκδικώ ένα φίλο και είναι άλλο πως μέσα απ τη βοήθεια μου στο συνάνθρωπο απαιτώ ανταπόκριση/υποχρέωση/ευγνωμοσύνη.

    για να μη παρεξηγηθω δεν μιλάω για τη μπούφο, αλλα γενικότερα.

  12. #57
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Ελληνική Ζυθοποϊία
    Posts
    1,023
    Originally posted by weird
    Originally posted by Θεοφανία


    Κοίτα φωτεινη, αυτό είναι και λίγο σχετικό. Το έχω γράψει και παραπάνω: αν θέλουμε να κάνουμε φλανθρωπια πάμε στο Χαμόγελο του παιδιού και τελειώνει το θέμα.
    Το να βοηθάμε τους συνανθρώπους μας με φιλανθρωπικές προθέσεις και να περιμένουμε να γίνουν φίλοι μας, είναι λίγο απελπισμένο.
    τι παει να πει \"να γινουν οι μαλακες, άνθρωποι?\"
    Πολύ θα ήθελα να μου το εξηγησεις.
    Για μένα το θέμα της φιλανθρωπίας, δεν περιoρίζεται σε ορισμένες δραστηριότητες τύπου χαμόγελο του παιδιού και τελειώνει το θέμα.

    Η φιλανθρωπία είναι στάση και τρόπος ζωής και προυποθέτει ευαισθησία απέναντι στον κάθε συνάνθρωπο μας, όχι μόνο στα ορφανά και τους αστέγους πχ.

    Αλλα η φιλανθρωπία, προυποθέτει και σεβασμό απέναντι στον ίδιο μας τον εαυτό, κι αυτό είναι το πρωτεύον.

    Αυτό που ίσως να εννοεί η Φωτεινή, είναι πως εκεί έξω, υπάρχουν λογιών λογιών άτομα.
    Το οτι πολλοί απο αυτούς είναι αδιάφοροι, ψυχροί, εγωιστές, ατομάκια, ανθρωπάκια, συναισθηματικά ανάπηροι, μικρόψυχοι, κομπλεξικοί, μίζεροι, κυνικοί, εκμεταλλευτές, ανήμποροι για συναισθηματικό δόσιμο κτλ κάνει για κάποιον ακόμα πιο δύσκολο να διατηρήσει την φιλανθρωπική του φύση ζωντανη.

    Όταν πέφτεις μέσα στα σκατα, κινδυνεύεις να γεμίσεις κι εσύ σκατα.

    Αντ αυτού όμως, μπορεί κανείς να σέβεται και να προστατεύει τον εαυτό του, χωρίς να πέφτει στο ίδιο επίπεδο με όσους δεν τον σέβονται, χωρίς να γίνεται ένα μαζί τους.

    Να προστατεύει και να διατηρεί δηλ την ευαισθησία μεσα του, την ομορφιά του.

    Δύσκολο αλλά όχι ανέφικτο.
    Στο κάτω κάτω, όλα είναι πολύ πιο απλά όταν συνειδητοποιεί κανείς πως δεν έχει νόημα να κατηγορείς την ανθρώπινη αδυναμία, ούτε είναι δική σου δουλειά να την ανατρέψεις( εφόσον δεν σου έχει ζητηθεί κάτι τέτοιο), έχει νόημα να την κρατάς σε απόσταση ασφαλείας όμως.
    ... συμφωνώ εντελώς Γουίρντ... να πω και στην Φωτεινή χρόνια πολλά για χτες - με την ευκαιρία και στη... μάνα μου, λολ - κι ότι μ\' άρεσε η φράση σου σα στίχος... ;) ...

    :)

  13. #58
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    2,077
    *
    Originally posted by Θεοφανία
    Originally posted by Αφωτεινή
    Διάβασα ολο το θέμα του Μπούφου και σε βρίσκω επιθετική.Επίσης είναι η δευτερη φορά που μου ζητάς επεξηγήσεις.Μπορώ να πω οτι επιμένεις και προσπαθεις να επιβάλλεις τη γνώμη σου..
    Σε αυτο το Θεμα έγραψες οτι δεν έχεις παιδιά ,και άλλο πράγμα ειναι να φερεις εις πέρας μια εγκυμοσύνη, κι άλλο να μείνεις εγκυος.
    Κοίτα αν θεωρείς επιθετικότητα το ότι διαφωνώ με την άποψη του άλλου, θα σε λυπήσω, διάλεξες λάθος λέξη.
    Προφανώς την προηγούμενη φορά που σου ζήτησα...επεξηγήσεις, (μάλλον θα εννοείς εξηγήσεις), δεν βόλευαν επίσης το θέμα έτσι?
    Τεσπά, επειδή έχω τσακωθεί πολύ σήμερα δεν ασχολούμαι άλλο.
    Μερικές φορές εχει σημασία και ο τρόπος που εκφράζεσαι κουκλιτσα μου.Δεν θεωρώ επιθετικότητα τη διαφωνία σου,αλλα πόσες φορες έχεις πει τη φράση\"Συγνωμη αν φανηκα επιθετική δεν το ήθελα..\"
    Και ναι επεξηγήσεις εννοώ..Συνήθως ξέρω τι λέω..
    Τι να με βολεύει εμένα κορίτσι μου?
    Οτι να ναι...
    Αφου όμως το συνηθιζεις να τσακώνεσαι πάω πάσο..

  14. #59
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    2,077
    Σ΄ευχαριστώ πολύ Alobar ,τις ευχες μου για καλή χρονιά.

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •