ΕΓΩ ΚΑΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 59
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    17

    ΕΓΩ ΚΑΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ

    Αγαπητοί μου καλησπέρα σας..
    Αποφάσισα να τα πώ όπως είναι.Είμαι ένας μπούφος.Ενα δουλοπρεπές ανθρωπάκι που θέλει δυο μπουνιές για να στρώσει.
    Πιστεύω ακόμα στην πραγματική αγάπη,στην πραγματική φιλία,στα αγνά αισθήματα..
    Κοινως ειμαι ένα ζώον...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    2,494
    Νιώθεις ότι αξίζεις τη χείριστη αντιμετώπιση; Πως θα βρεις αγάπη, φιλία, αγνά συναισθήματα αν εσύ ο ίδιος δεν πιστεύεις ότι δεν τα αξίζεις;
    Και κάτι ακόμα: Μήπως πιστεύεις ότι υπάρχουν ιδανικές αγάπες, ιδανικές φιλίες, ιδανικά συναισθήματα, ιδανικοί άνθρωποι;
    -Πρέπει να είσαι έτοιμος να καείς στην ίδια σου τη φλόγα: πώς να ξαναγεννηθείς, αν δεν γίνεις πρώτα στάχτη;

    -H ζωή συγχωρεί τους πολύ τολμηρούς, τους τρελούς και τις αξίες, τρέχει με έτη φωτός, ο καιρός δεν την τρομάζει

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    17
    Η απάντηση είναι \"οχι \" ανώνυμη.
    Το αντίθετο μάλιστα.Πιστεύω πως είμαι καλή και μου αξίζει το καλό αλλα είμαι τοσοοο χαζή!ολοι μου λένε \"είσαι πολυ καλός άνθρωπος\" μα τι να το κάνω οταν δεν με σέβονται?Απλα δεν κρατώ κακίες.Ποτέ.Δεν έχω καθόλου εγωισμό.
    Οχι ιδανικοι ,με την εννοια του τέλειου.Πιστευω οτι ολοι οι άνθρωποι είναι στη βάση τους καλοί.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    δεν μπορω να καταλαβω πως συνδεεται η δουλοπρεπεια με τα πραγματικα αισθηματα, την πραγματικη αγαπη,την φιλια και τον σεβασμο...
    θελεις να μας εξηγησεις?

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    17
    Με μεγαλη μου χαρά,εξάλλου θελω τη γνωμη σας γιατι νομίζω πικράθηκα και στην απελπισια μου ισως να μη τα έγραψα καλά..
    Εγώ προσπαθώ πάντα να βοηθάω τους άλλους οταν το χρειάζονται.Οταν κάποιος μου φερθει άσχημα ,δεν ανταποδίδω ,αντίθετα προσπαθώ να του βγάλω τον καλό του εαυτό..Και ακομα κι οταν δεν του βγει εγω δεν τον διώχνω.
    Τελευταια όμως νιώθω άβολα,
    κάτι κλοτσάει και νιώθω θύμα και ηλίθια..
    Μήπως αδειασα?:(

  6. #6
    Originally posted by ΜΠΟΥΦΟΣ
    Με μεγαλη μου χαρά,εξάλλου θελω τη γνωμη σας γιατι νομίζω πικράθηκα και στην απελπισια μου ισως να μη τα έγραψα καλά..
    Εγώ προσπαθώ πάντα να βοηθάω τους άλλους οταν το χρειάζονται.Οταν κάποιος μου φερθει άσχημα ,δεν ανταποδίδω ,αντίθετα προσπαθώ να του βγάλω τον καλό του εαυτό..Και ακομα κι οταν δεν του βγει εγω δεν τον διώχνω.
    Τελευταια όμως νιώθω άβολα,
    κάτι κλοτσάει και νιώθω θύμα και ηλίθια..
    Μήπως αδειασα?:(
    Συγνώμη, ποια ανάγκη σε σπρώχνει να τα κάνεις όλα αυτά?
    Ξέρεις, όσο καλός και να ειναι ένας άνθρωπος, πάντα υποκινείται από κάτι, όχι κακό, αλλα κάποια ανάγκη καλύπτει.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    17
    ναι..θέλω την αγάπη των γύρω μου..

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Originally posted by ΜΠΟΥΦΟΣ
    Με μεγαλη μου χαρά,εξάλλου θελω τη γνωμη σας γιατι νομίζω πικράθηκα και στην απελπισια μου ισως να μη τα έγραψα καλά..
    Εγώ προσπαθώ πάντα να βοηθάω τους άλλους οταν το χρειάζονται.Οταν κάποιος μου φερθει άσχημα ,δεν ανταποδίδω ,αντίθετα προσπαθώ να του βγάλω τον καλό του εαυτό..Και ακομα κι οταν δεν του βγει εγω δεν τον διώχνω.
    Τελευταια όμως νιώθω άβολα,
    κάτι κλοτσάει και νιώθω θύμα και ηλίθια..
    Μήπως αδειασα?:(
    αν καταλαβαινω καλα
    μας λες οτι ειχες διαθεση να βοηθας, να δινεις, να μην εκδικεισαι και για ολη αυτη τη δοτικοτητα δεν ζητουσες ποτε ανταλλαγμα,και οχι μονο δεν ζητουσες, αλλαδεν σου εδιναν και οι αλλοι, αλλα εχεις αρχισει να αισθανεσαι οτι κατι πρεπει να παρεις κι εσυ γιατι νοιωθεις την κατασταση αυτη χωρις ισορροπια....σωστα?

  9. #9
    Ναι, όλοι τη θέλουμε. Δεν πιστεύω πως υπάρχει άνθρωπος που να μη θέλει να βιώνει την αποδοχή και την αγάπη των άλλων.
    Μήπως όμως τη δίνεις με λάθος τρόπο? Μήπως πέφτεις με τα μούτρα και τη χαρίζεις απλόχερα χωρίς να σε ενδιαφέρει για τον εαυτό σου, βάζοντας εσένα στο χμηλότερο σκαλί?

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    17
    Remendy ετσι ΑΚΡΙΒΩΣ.Νομίζω οτι η χαρα του να δίνω αρχίζει σιγα σιγα να φθίνει γιατι δεν έχει κινητήριο δύναμη.Δεν εχω εγω δύναμη...
    Θεοφανία μου αυτό υπήρξε το πιο δυνατο σημείο,
    να βλεπεις την αδυναμία του άλλου και εσυ να τον βοηθάς να βρει τον καλύτερο εαυτό του,δεν ένιωσα ποτε στο τελευταίο σκαλί ,το συναίσθημα του να βοηθάς κάποιον να εισαι σύμμαχος και υποστηρικτης με γέμιζε, με έκανε να νιωθω νικήτρια και γεμάτη.

  11. #11
    Εσύ έχεις βρει τον καλύτερο εαυτό σου?

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Χωρίς να θέλω να δια κόψω τον διάλογο σας αγαπητέ αμφιβάλλω την βάπτιση σου ως μπούφος. Νομίζω πως είναι προσόν του κάθε (μα ειλικρινά του κάθε) ανθρώπου να αισθάνεται την ανάγκη να υπερασπιστεί την αξιοπρέπεια του. Αν δηλαδή μου έθεταν ένα θέμα για το οποίο να μπορώ να έχω απόλυτη άποψη αυτό θα απαντούσα: Η ανάγκη του κάθε ανθρώπου να υπερασπίζεται την αξιοπρέπεια του είναι ο λόγος για τον οποίο λεγόμαστε άνθρωποι και όχι ζώα.

    Καλό σου βράδυ σε σένα και την παρέα.

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    17
    Πίστευα πως ναι,για να είμαι πιο σαφής μεχρι πρόσφατα έλεγα φωναχτά \"Δεν με νοιαζει που φερεσαι ασχημα εγω δεν εξαρτώμαι απο αυτό ,θα σου δείξω οτι αυτό που πρεσβεύω είναι στάση ζωής,μιας κάλύτερης ζωής\"
    Ομως, καλό μου, ενιωθα κάποια απο τα χτυπήματα να με πονάνε και σάμπως να μαζευτήκανε περισσότερα απο όσα τελικά αντέχω.Νιώθω πια σαν σάκος του μποξ.Και μεχρι τώρα γελούσα αλλα αρχίζω να αναθεωρώ ή ετσι νομίζω, δεν ξέρω που θα με πάνε οι προβληματισμοί μου.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Originally posted by ΜΠΟΥΦΟΣ
    Remendy ετσι ΑΚΡΙΒΩΣ.Νομίζω οτι η χαρα του να δίνω αρχίζει σιγα σιγα να φθίνει γιατι δεν έχει κινητήριο δύναμη.Δεν εχω εγω δύναμη...
    Θεοφανία μου αυτό υπήρξε το πιο δυνατο σημείο,
    να βλεπεις την αδυναμία του άλλου και εσυ να τον βοηθάς να βρει τον καλύτερο εαυτό του,δεν ένιωσα ποτε στο τελευταίο σκαλί ,το συναίσθημα του να βοηθάς κάποιον να εισαι σύμμαχος και υποστηρικτης με γέμιζε, με έκανε να νιωθω νικήτρια και γεμάτη.
    μηπως η κινητηριος δυναμη που σου λειπει, ειναι η αμοιβαιοτητα????
    η ανταποκριση δηλαδη στην ουσια?
    θα μου πεις, \"χαιρω πολυ!\"
    υποθετω οτι συμφωνεις απολυτα,αλλα αφενος δεν την εχεις ζησει την αμοιβαιοτητα αυτη, αφετερου δεν καταλαβαινεις τι κανεις λαθος, διοτι καποιο λαθος γινεται εφοσον αν και κανεις κατι που σου αρεσει τοσο πολυ, οπως το να προσφερεις, τελικα δεν σε γεμιζει και δεν εχει και ανταποκριση...

    για μενα , ουτε μπουφος εισαι, ουτε υπαρχει κανενα λαθος στο να ειναι κανεις συμπαραστατης, δοτικος,να μην απαιτει, να μην εκδικειται...

    το λαθος ειναι το \"ανευ ορων και οριων\"
    και ο μονος ορος ειναι, ο\'τι δινεις να εκτιμαται αναλογα, και το οριο να υπαρχει σεβασμος στις προσπαθειες σου και στο προσωπο σου...
    αυτο ειναι κατι που το βλεπεις στην πορεια, σε σχεσεις αμοιβαιες...
    δεν δινουμε με κλειστα τα ματια...αξιολογουμε καθε φορα τις αντιδρασεις...αν αυτο που δινουμε δεν εκτιμαται αναλογα, για ποιο λογο να συνεχιζουμε?δεν ειναι για πεταμα αυτο που εχουμε να δωσουμε, ειναι πολυτιμο. σαν τετοιο πρεπει να το αντιμετωπιζουν οι αλλοι για να μας εχουν κοντα τους...
    το αποτελεσμα του να δινουμε συνεχως και αδιακριτως,χωρις να ξερουμε αν αυτο που δινουμε το εκτιμανε η το πετανε θα ειναι το \"αδειασμα\" που λες οτι νοιωθεις...

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    17
    vince,συγχωρεσέ με δεν σε κατάλαβα.Είπαμε ειμαι μπούφος..Θέλω τη συμμετοχή σου αν έχεις τη διαθεση.

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •