τελικα βγηκε διαγνωση (προσωρινη)...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    17

    τελικα βγηκε διαγνωση (προσωρινη)...

    καλημερα σε ολους,

    ελπιζω κα ειστε ολοι καθε μερα και καλυτερα.
    πριν απο καιρο ειχα γραψει στο forum για την αδερφη μου που παρουσιαζε καποια συμπτωματα παρανοιας-σχιζοφρενειας αλλα δεν μπορουσαμε να την παμε σε ειδικο μιας και δεν καταλαβαινε οτι δεν συμπεριφερεται φυσιολογικα. τοτε μου ειχατε δωσει καποιες πολυτιμες συμβουλες για τις οποιες σας ευχαριστω ξανα θερμα.
    ειπα απλα σημερα να σας εξιστορισω πως εχει η κατασταση μεχρι τωρα.
    τελικα τον περασμενο μηνα εγινε εισαγωγη στην ψυχιατρικη κλινικη αφου και επαθε μια κριση και επιτεθηκε στην οικογενεια. Οι γονεις μου στεναχωρηθηκαν πολυ γι' αυτο αλλα ειδαν οτι δεν υπηρχε αλλη λυση αφου εχει να μας μιλησει απο της 25 Οκτωβριου. απο τοτε ελαχιστες φορες ακουσαμε την φωνη της. στην αρχη βρισκοταν ενα μηνα στην εσωκλειστη πτερυγα αλλα εδω και μια βδομαδα περιπου ειναι σε μια απο τις κανονικες πτερυγες εφοσον δεν εδειξε σημεια επιθετικοτητας. Υπαρχει εισαγγελικο διαταγμα μεχρι τις 23 Φεβρουαριου, μετα ειπαν οι γιατροι οτι θα της πουν οτι χρειαζεται περαιτερω φαρμακευτικη αγωγη γιατι κατα τη γνωμη τους οντως προκειται μαλλον για μια τετοιας μορφης ψυχωση. βεβαια δεν μιλαει και αυτο δυσκολευει την διαγνωση αλλα απο την φαρμακευτικη αγωγη που της δοθηκε και απο αυτα που παρατηρησαν κλεινουν και αυτοι προς την ιδια παθηση. Ειναι διαρκως καχυποπτη και ο εγωισμος της βρισκεται στο ζενιθ και οταν καποιες φορες μιλησε αυτο ηταν μονο με τους γιατρους και μονο για να ρωτησει κατι που την αφορουσε. αλλιως δεν τους απανταει σε τιποτα αλλα συνηθως οταν την ρωτανε πριν απαντησει, αν πει κατι, κοιταει πανω αριστερα στο τοιχο σαν να περιμενει να ακουσει κατι μεχρι να δωσει την οποια απαντηση. Επιπλεον καμια φορα γελουσε μονη της και τους φαινοτανε ότι ειχε παραισθησεις. Επεισης πριν καποια καιρο η ομιλια της δεν ηταν συνεχης παρα βαρια και αργη. τωρα τελευταια ομως δεν το εχει αλλο αυτο. την επισκεφτηκα και γω πριν λιγες μερες (δεν μπορω αν ανεβαινω και τοσο συχνα Γερμανια) και πηγα βολτα μαζι της αμιλητη στο παρκο του νοσοκομειου για 2 ωρες περιπου. Δεν της πολυμιλαγα γιατι εβλεπα οτι δεν ηθελε απλα την ρωτησα καποια στιγμη αν θυμαται τι εκανε και μετα της ειπα οτι την αγαπω. σε αυτα μου τα λογια ειχε μια αντιδραση που δεν την περιμενα. ξεπασε σε κλαματα για ενα δυο λεπτα. δεν με αφησε ομως ουτε να την αγκαλιασω ουτε ειπε και τιποτα. αυτο μου εδωσε να καταλαβω οτι μαλλον θυμαται τι εκανε....
    της ειπα και να δυο αλλα πραγματα οπως πχ οτι ολοι την αγαπαμε και να συνεργαστει λιγακι για να γινει γρηγορα καλα κλπ αλλα δεν μου ξαναμιλησε. μετα εκανα και λιγο χιουμορ και γελασε. Οι γονεις μου συγκλονιστηκαν (που περιττο να σας πω ειναι με ηρεμιστικα ολον αυτον τον καιρο...) και ειδαν ενα φως αλλα απο τοτε τιποτα αλλο....
    την επομενη και μεθεπομενη μερα δεν ειπε κουβεντα ουτε ηθελε να παει βολτα. Τουλαχιστον όμως δεν με εδιωξε όταν πηγα να κτσω διπλα της, πλραγμα πουκανει συνηθως.
    οι γιατροι λενε οτι ειναι μεγαλος δρομος και δινουν και μια πιθανοτητα να προηλθε κατι τετοιο απο χορηγηση (ηθελημενα ή αθελα γιατι δεν εχει τετοιες "παρεες") ναρκωτικων ουσιων που εφεραν παραισθησεις- φοβιες (τις οποιες ειχε πριν ξεσπασει αυτο) και οδηγησαν σε ψυχωση.
    Βεβαια οσο δεν συνεργαζεται δεν μπορουν να πουν πολλα. Δεν συμμετεχει ουτε σε συγκεντρωσεις ουτε τιποτα. Μετα τις 23 Φεβρουαριου οι γιατροι θα εισηγηθουν την παραταση της θεραπειας της αλλα επειδη ειναι ενηλικη μπορει να αρνηθει. μετα πρεπει να βρεθουν αλλοι τροποι..το προβλημα ειναι πως ακομα δεν καταλαβαινει τι γινεται γιατι καποια στιγμη ειπε οτι ειναι ανωφελο ολο αυτο που γινεται.
    Το γενονος αυτο μας εχει αλλαξει ολη τη ζωη και ειμαστε ολοι σε πολυ ασχημη ψυχολογικη κατασταση. Μακαρι τουλαχιστον να αρχισει να μιλαει να βγαλουμε καποια ακρη....θελουμε να πιστευουμε πως αμα καταλαβει την ασθενεια της και παιρχει κανονικα τα φαρμακα της θα μπορεσει να επανελθει παλ ισεν φυσιολογικους ρυθμους ζωης και να ζει κανονικα όπως ολοι μας…

    ευχαριστω για το χρονο σας και συγγνωμη αν σας κουρασα..

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Πολίτης του Σύμπαντος
    Posts
    512
    Εύχομαι σε όλη την οικογένεια δύναμη και αγάπη για να ξεπεράσετε ενωμένοι αυτή τη δυσκολία.

    Τι ιστορία και αυτή! παρήγορο που η αδελφή σου αντυέδρασε στην εκδήλωση αγάπης, ίσως να θέλει να ξεχάσει κάτι, να το σβήσει απο τη μνημη, ίσως δεν θέλει να θυμάται. εφόσον αντιδρά θετικά στην αγάπη σας να της μιλάτε για τα συναισθήματά σας, για το ποσο την θέλετε πίσω, μην της λέτε για τις πράξεις της.

    Μακάρι , μακάρι να γίνει καλά το εύχομαι με όλη μου τη ψυχή.

    Δύναμη και κουράγιο και σε σένα Λία μου.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    188
    Μην ξεχνάς Λία πως H αδερφή σου αυτή τη στιγμή βρίσκεται υπο την επήρεια πολύ ισχυρών και σε μεγάλη ποσότητα αντιψυχωτικών φαρμάκων που παραλύουν το άτομο και το κάνουν σα ζόμπι διχως να μπορεί να μιλήσει ή να κινηθεί .

    αυτό όμως δεν σημαίνει ότι η αδερφή σου έχει χάσει τις ανθρώπινες εκείνες ιδιότητες .

    γι αυτό μην παραξενεύεσαι που αντιδρά στην αγάπη. η ίδια περνάει μια πολύ δύσκολη φάση ίσως την πιο δύσκολη που μπορεί να αντέξει ένας άνθρωπος- ειναι κλεισμένη σένα ψυχιατρείο - λοιπόν το μόνο που θέλει η αδερφή σου είναι αγάπη, υποστήριξη και κάποιον να την καταλάβει έστω και αν φαινομενικά βρίσκεται αλλού.

    Εστω κι αν ολοι της φέρονται ψυχρά και τυπικά αφού της έχουν ήδη δώσει την \"ταμπέλα\" νοσοκόμες , γιατροί οικογένεια θέλει να νιώσει ένα ζεστό βλέμμα και να ακούσει αληθινά και συμπονετικά λογια.

    Ισως μοιάζει οτι ειναι αλλου και ίσως να είναι πράγματι αλλού.
    Μην ξεχνάς οτι σε λιγο καιρό θα είναι καλύτερα και ότι η βελτίωσή της είναι το μόνο σιγουρο.

    Εχε εμπιστοσύνη στους γιατρούς και στον εαυτό σου .Αυτό που κάνατε ήταν ότι καλύτερο για την αδερφή σου και στο μέλλον ακόμα και η ίδια θα το εκτιμήσει.

    Υπομονή και πίστη σε μια καλή και γρήγορη ανάρρωση.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    394
    Λια μου κουραγιο,ευχομαι να πανε ολα καλα με την αδερφη σου και σιγα σιγα να υπαρξει βελτιωση.Ο,τι θες,ειμαστε διπλα σου..

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    17
    ευχαριστο παιδια πραγματικα..
    οσο για τα φαρμακα δεν της δινουν ακομα μεγαλη δοσολογια
    (περιπου 4 mg που ειναι μια συνηθης ημερισια δοσολογια απο οτι διαβασαμε) γιατι θελουν να προχωρησουν σιγα σιγα. Ενω ομως ειχε αδυνατισει αρκετα το τελευταιο καιρο τα φαρμακα μοιαζουν να της ανοιγουν την ορεξη επειδη παχυνε λιγο.
    βεβαια ακομα τιποτα, κουβεντα καμια...

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    5
    geia sou lia
    den kserw se pia polh vrisketai h aderfh sou oute an tha thelate na erthete se epafh k me allous giatrous. an tha itheles mporw na sou dwsw kapoia thl apo polu kalous psixiatrous sthn germania. elpizw h aderfh sou na vrisketai suntoma konta sas
    g

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    327
    ti farmaka παιρνει?

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •