Υπάρχει λανθασμένη θετική σκέψη?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Member
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    93

    Υπάρχει λανθασμένη θετική σκέψη?

    Ειναι αποδεδειγμένο γεγονός ότι η αισιοδοξία αποτελει ένα βασικο στοιχειο της καλής ψυχικής υγείας. Υπάρχει όμως μεγάλη διαφορά στη υγιη αισιοδοξία και την παράλογη αισιοδοξια. Το ειδος της ελαφρόμυαλης αισιοδοξίας μας συμβουλεύει να βλεπουμε τη θετική πλευρά των πραγματων κάθε στιγμή. Η αντιληψη ότι όλα θα πάνε μια χαρά μπορει να παραβλέπει πραγματικά προβληματα και ζητήματα που πρέπει να αντιμετωπιστούν. Επισης μπορει να εμπιδισει τα άλλα άτομα να εκφρασουν συναισθηματα αρνητικά οπως θλίψη, πόνο, θυμό, μοναξιά και φοβο. Ειναι δυσκολο εως και ακατόρθωτο να εξωτερικεύσει κάποιο άτομο τα συναισθηματα του στη παρουσία κάποιου μονιμος αισιόδοξου ατομου. Οι πραγματικοί απτιμιστές δεν μιλουν για το ποσο θαυμάσια είναι η ζωη και οι καταστάσεις όταν αντιμετωπίζουν πραγματικά άσχημα και δυσάρεστα γεγονότα. Όταν κάποιο άτομο αγνοεί τα μικρά προβλήματα ή τα αρνείται τότε κάποτε αυτα τα μικρά και απλά προβληματα θα εξελιχθούν σε μεγάλα και δυσλυτα προβλήματα. Η αισιοδοξία για κάποιες τραγικές καταστάσεις θα φανεί εαν το ατομο αποδεχθει τη κατάστασει ως έχει και απλά αρχισει να δουλεύει προς τη λύση του προβλήματος.
    Ευχαριστω πολύ!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Πολίτης του Σύμπαντος
    Posts
    512
    εγάλο δίκιο έχεις Anasia!

    Εχω πάρει μέρος σε πολλά σεμινάρια θετικής σκέψης για επίλυση προβλημάτων. Καταλήγω ότι αν το άτομο δεν έχει ένα ολοκληρωμένο \"σενάριο\" ζωής, αν δεν έχει χαράξει και μακροπρόθεσμες προοπτικες για το μέλλον του δύσκολα οι \"θετικές σκέψεις\" για το παρων μπορούν να επιδράσουν θετικά.

    Κάνωντας πολλά λάθη καθώς δούλευα με τον εαυτό μου, όχι και λίγες φορές γευόμουν τους πικρούς καρπούς από τις \"λάθος\" θετικές σκέψεις μου επειδή ακριβώς δεν ήταν ενταγμένες σε ένα ολοκληρωμένο σχέδιο ζωής.

    Θα σας πω ένα πράδειγμα : Με την τεχνική του διαλογισμού και των θετικών σκέψεων έφυγα απο μια δουλιά που μου δημιουργούσε προβλήματα και πήγα σε μια συγκεκριμένη εταιρεία που ήθελα πολυ. Τα λεφτά ήταν σουπερ!

    Αμ δε! το περιβάλλον όμως ήταν χάλια, δεν μπορουσα να συνενοηθώ με κανέναν, αγχώθηκα, χειροτέραψα , μου έμειναν τα λεφτά μεν που τα πηρε όλα ο ψυχαναλυτής δε. Ελυσα το πρόβλημα δημιουργώντας άλλο ένα πρόβλημα!

    Αν όμως λχ είχα σκεφτεί να ξεπεράσω το πρόβλημα δουλεύοντας πάνω στην επιθυμία : \"Θέλω μια δουλιά που να μου προσφέρει οικονομική άνεση, θαυμάσιο εργασιακό περιβάλλον, ηρεμία και δημιουργικότητα\", τότε μπορεί να μην έβρισκα δουλιά στη συγκεκριμένη εταιρεία αλλά σε μια άλλη εταιρεία που θα μου πρόσφερε όλα όσα ήθελα.

    Δεν θα μπορούσα να φανταστώ τη ζωή μου χωρίς προβλήματα. Πως θα είναι να είσαι συνέχεια μες στην τρελλή χαρά, και όλα καλά και όλα ωραία? Πολυ πληκτικά. Τα προβλήματα ακονίζουν το μυαλό μας, μας κάνουν δημιουργικούς , πιο σοφούς..

    Κακά τα ψέμματα παιδιά, ότι μαθαίνουμε στη ζωή το μαθαίνουμε επιλύοντας τα προβλήματά μας και κυρίως διορθωνοντας τα λάθη μας.

    Το να κλείνεις τα μάτια στα προβλήματα ή να απαγορεύεις στον άλλο να έχει προβλήματα αν μη τι άλλο είναι λιγουλάκι αστείο, Orion. Μαλλον η μαμά σου δεν έχει κατανοήσει τη λειτουργία της θετικής σκέψης , ίσως της την μετέδωσαν λάθος.

    Τα προβλήματα λύνονται με ένα ολοκληρωμένο σχέδιο δράσης και αντιμετώπισής τους : πλήρη κατανόηση της ουσίας του προβλήματος , αντιμετώπιση του προβλήματος και όλων των συναισθημάτων που μας προκαλεί , επεξεργασία τεκνικών επιλυσης του και τέλος επιλογή τρόπου λύσης.

    Μάλλον πρέπει να αισιοδοξούμε ότι μπορούμε να λύσουμε το κάθε πρόβλημα, ότι θα τα καταφέρουμε αν το παλέψουμε και όχι να είμαστε γενικώς αισιόδοξοι αποφευγοντας να αντιμετωπίσουμε το πρόβλημα.

  3. #3
    Member
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    93
    Ευχαριστώ παρα πολύ το άτομο Orion οπου μοιράστικε μαζι μας κατι προσωπικό τους όπως επισης τα ατομα Black Rose και afroditi για την δικιά τους προσωπική άποψη στο άθρο μου!
    Ευχαριστώ!

  4. #4
    Member
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    93
    Ευχαριστώ παρα πολύ για την δικιά σου προσωπική αποψη στο άθρο μου Helena!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •