Καποιες στιγμες ειναι μαγικες.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014

    Καποιες στιγμες ειναι μαγικες.

    Καποιες στιγμες ειναι μαγικες...αλλα μετα πλακωνει ο ορθολογισμος και τα κανει ολα μανταρα.
    Αυτο συμβαινει στην περιπτωση μου...δεν αφηνω τον εαυτο μου ελευθερο...ειμαι δεσμιος των σκεψεων μου.
    Λογικη-λογικη-λογικη...λοιπον καποια πραγματα ειναι ανεξηγητα...και αν προσπαθεις να τα βαλεις σε καλουπια και να τα μετρησεις εχεις χασει το παιχνιδι.
    Πως μπορεις να βρεις παλι την μαγεια?
    Ανεξηγητο.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  2. #2
    Μμμμμμμ...αναλόγως τη μαγεία κηπ. Τι είδους μαγεία σου λείπει?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    307
    Κιπ αυτά σκέφτομαι μια ζωή.Οταν μπαίνει πάντα η λογική το πρέπει πως να υπάρχει μαγεία;Τώρα αρχίζω να πιστεύω ότι αν δεν αφεθείς ελέυθερος γενικά μιλάω, είναι δύσκολο να την βρείς.Αυτήν αναζητώ και εγώ.ισως η ελευθερία απο τα κλισέ η πραγματοποίηση των επιθυμιών μας να είναι το μυστικό της μαγείας

  4. #4
    Axx ολες αυτο κενουμε...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Να καθομαι αποβλακωμενος μες την τρελλη χαρα λολ...καπως ετσι...αλλα ειναι καπως περιεργα γαμω τα ημισφαιρια του εγκεφαλου μου που παιζουν τραμπολινο...πρεπει να βρω ισορροπιες και να μη σκεφτομαι μπουρδες...γιατι αν σκεφτομαι μπουρδες...τοτε μπουρδες εκπεμπω και στον αλλο και γινεται ενας αχταρμας.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Η λογικη της απαντησης δεν εχει σχεση με τηλεπαθεια(αποφυγης της λογικης απαντησης παει αυτος τα εχασε...)αλλα της διαισθητικης ικανοτητα του καθε ατομου να καταλαβαινει ορισμενα πραγματα.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  7. #7
    Originally posted by keep_walking
    Η λογικη της απαντησης δεν εχει σχεση με τηλεπαθεια(αποφυγης της λογικης απαντησης παει αυτος τα εχασε...)αλλα της διαισθητικης ικανοτητα του καθε ατομου να καταλαβαινει ορισμενα πραγματα.
    Λίγο παραπανω σαφηνεια δεν θα εβλαπτε κανενα.......

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Κάποιες στιγμές είναι μαγικές ε?...Πώς μπορείς άραγε να βρεις πάλι τη μαγεία? Νομίζω ότι εδώ ταιριάζει αυτό το βιντεάκι. Αξίζει να το δείτε όλο (είναι 15 λεπτά περίπου) και ελπίζω τα αγγλικά σας να είναι καλά.
    http://vimeo.com/2604280

    Προσέξτε το σημείο που ο μάγος λέει \'only the very young and the very foolish believe in magic\' και η κοπέλα του απαντά \'you\'re mistaken, only the very young and the very wise believe in such a thing\'.

    Και στο τέλος
    The magic of a seconds glance
    The beauty of the second chance
    To give yourself and to understand
    That\'s magic...in you...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Η σαφηνεια της απαντησης εχει ηδη χαθει...απο το πρωτο ποστ μετα προσπαθω να κανω εκλογικευση στο μη λογικο...................................... .................................................. ............I WANT MAGIC.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Χμμμ...καλα αισθανομαι καλυτερα τωρα:)))))))))
    Ηρθε η ωρα για νανι.........:))))))))
    Τα λεμε αυριο:))))))))))))))
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    738
    Originally posted by keep_walking
    Η σαφηνεια της απαντησης εχει ηδη χαθει...απο το πρωτο ποστ μετα προσπαθω να κανω εκλογικευση στο μη λογικο...................................... .................................................. ............I WANT MAGIC.
    Ακριβως, εχεις απολυτο δικιο, μα ειναι και ανθρωπινο να προσπαθεις να κατανοησεις, ποσο μαλλον κατι που το θεωρεις ως κατι ομορφο.....ως κατι μαγικο.....εμεις οι ανθρωποι αναζητουμε να ξερουμε, ειμαστε περιεργοι για οτιδηποτε μας περιβαλλει, προσπαθουμε να το εκλογικευσουμε, αλλοι πολυ αλλοι λιγοτερο...τις περισσοτερες φορες ομως, δεν βρισκουμε απαντηση και καθομαστε και πλαθουμε χιλια δυο σεναρια στο μυαλο μας με αποτελεσμα να χανεται η μαγεια....:).....νομιζω....:)

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Γιατί θεωρείς πως η μαγεία δε μπορεί να συνυπάρξει με τον ορθολογισμό;Mπορώ να τα έχω ταυτόχρονα.Eξάλλου δεν πιστεύω στα μονοσήμαντα,το ένα εμπεριέχει σπέρμα του άλλου σε καθετί.
    ps,πρωινιάτικο με τα σπέρματα,λολ.:P
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    738
    γιατι νομιζω οτι κατι μαγικο το νιωθεις και κατι λογικο πηγαζει απο το μυαλο, δεν λεω αναγκαστικα συνυπαρχουν, απλα παντα καποιο ειναι πιο δυνατο και καταστρεφει την μαγεια του αλλου :P:P:P....ενδιαφερον η πρωινη σου αποψη περι σπερματος:P:P:P

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    χαχχααχα,είδες είδες;:D
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Ελληνική Ζυθοποϊία
    Posts
    1,023
    Originally posted by anoiksi
    Originally posted by keep_walking
    Η σαφηνεια της απαντησης εχει ηδη χαθει...απο το πρωτο ποστ μετα προσπαθω να κανω εκλογικευση στο μη λογικο...................................... .................................................. ............I WANT MAGIC.
    Ακριβως, εχεις απολυτο δικιο, μα ειναι και ανθρωπινο να προσπαθεις να κατανοησεις, ποσο μαλλον κατι που το θεωρεις ως κατι ομορφο.....ως κατι μαγικο.....εμεις οι ανθρωποι αναζητουμε να ξερουμε, ειμαστε περιεργοι για οτιδηποτε μας περιβαλλει, προσπαθουμε να το εκλογικευσουμε, αλλοι πολυ αλλοι λιγοτερο...τις περισσοτερες φορες ομως, δεν βρισκουμε απαντηση και καθομαστε και πλαθουμε χιλια δυο σεναρια στο μυαλο μας με αποτελεσμα να χανεται η μαγεια....:).....νομιζω....:)
    ... θα συμφωνήσω μαζί σας... δε μπορεί να \'απαντηθεί\' με σαφήνεια κάτι που διατυπώνεται εξαρχής με ασάφεια κι αφήνει ερωτηματικά. Εμπεριέχει λίγο το αίνιγμα μέσα, και νομίζω πως η κινητήρια δύναμη σε τέτοιου είδους σκέψεις είναι το συναίσθημα. Στη συνέχεια, προσπαθώντας να το δούμε από χίλιες μεριές προκειμένου να το τοποθετήσουμε σε \'λογικές\' βάσεις - το βάζω σε εισαγωγικά γιατί τελικά η λογική του καθενός διαφέρει - χάνεται όντως αυτή η αίσθηση που μας δημιουργεί ευφορία ή ανακούφιση έστω και πρόσκαιρα. Εμένα προσωπικά μ\' αρέσουν οι άνθρωποι που καταλαβαίνουν και σκέφτονται παραπάνω με το συναίσθημα, κάπου εκεί είμαι κι εγώ κι έχω καταφέρει σε ικανοποιητικό βαθμό να διαχωρίζω πότε σκέφτομαι με τη νόηση και πότε συναισθηματικά. Μου έχει τύχει - κι ακόμη μου συμβαίνει - να εισπράττω ερωτηματικά στα βλέμματα των άλλων πολλές φορές όταν εκφράζω σκέψεις τέτοιου τύπου. Αποφεύγω πια την εκλογίκευσή τους κι απλά δηλώνω στους άλλους \'ξέρετε παιδιά μιλάω όπως γράφω ποίηση καμιά φορά\'... :) . Το ίδιο κάνω όμως κι όταν ακούω. Προτιμώ να μένω στη \'μαγεία\' του πράγματος και μάλιστα κάπως έτσι μαζεύω ερεθίσματα για να γράφω. Έχω μια εικόνα μπροστά μου και δε μ\' ενδιαφέρει τόσο τί εννοεί ο άλλος, όσο το να την κάνω δική μου και να μου βγάλει παραπέρα πράγματα. Καμιά φορά τυχαίνει, \'πιάνοντας\' το νόημα του άλλου να κατανοήσω ήδη τί εννοεί προτού αρχίσει η εκλογίκευσή του. Κι αν το νόημα είναι δυσάρεστο κατά τη γνώμη μου, δεν επιθυμώ να γίνει αυτή η διαδικασία γιατί ο άλλος μπορεί και να πονάει καθώς \'πετά στον αέρα\' τη... μαγική του σκέψη. Πολύ ωραίο θέμα Κηπ, και πολύ ενδιαφέρον σε μένα. Καλημέρα!... :D ...

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •