Είναι λογικό να χαρακωθεί κάποιος? - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 8 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 116
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Καθόλου \"τελοσπάντων\"θα πρότεινα.;)
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,850
    Originally posted by kgana
    ......Εχω κάνει πράγματα στο παρελθόν που φταίω κ εγώ αλλά σίγουρα κ άλλα άτομα..
    απλά είναι πράγματα που δεν αλλάζουν κ νιώθω ΤΟΣΟ ΜΑ ΤΟΣΟ άσχημα κ φρίκη κ απελπισία οργή που ΔΕΝ αλλάζουν..
    Είναι πράγματα που δε θα τα έκανα ποτέ μου κ όμως τα έχω κάνει-κ τα έχω διαγράψει απ\'το μυαλό μου.

    Όμως φυσικό κ επόμενο είναι κατα καιρούς να μου έρχοντε στο μυαλό.
    Εκεί φρικάρω..μη σου πω ανατριχιάζω κιόλας..

    ....
    για τι πραγματα μιλας κγανα?
    τι εκανες που σε φρικαρει οσο το σκεφτεσαι?

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    1,279

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,850
    φυσικα το διαβασα, μολις τωρα το ειδα.
    σου απαντησα

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    870
    Originally posted by kgana
    και γενικά να μην βρίσκομαι με κάποιον απο απελπισία οτι είμαι μόνη μου...
    Kατ\' αρχήν να πω ότι δεν έχω καλή σχέση με το αίμα. Ακόμα και τώρα που γράφω σφίγγομαι. Όταν δω αίμα να ρέει, μπορεί να φτάσω σε όρια λιποθυμίας. Κάποια φορά που μου πήραν αίμα για εξέταση αποφάσισα να το παίξω \"δύναμη\". Όταν είδα να αδειάζει τη σύριγγα σε μπουκαλάκι κιτρίνισα... Δεν με περιάζει απαραίτητα η πληγή, με το αίμα έχω πρόβλημα.

    Διαβάζοντας αυτά που λες σκέφτηκα. Επίσης σκέφτηκα κάποια/ες δικές μου εμπειρίες (εντελώς άσχετες, αλλά βρήκα κάποια σχέση). Και έτσι μπορώ να σου πω κάποια πράγματα. Για εμένα θα ήταν σημαντικό να παρατηρήσω. Να παρατηρώ. Να παρατηρήσω, όχι να μείνω στην \"ευχαρίστηση\" που μου δημιουργεί η πράξη (αλλά και σε άλλες περιπτώσεις). Να παρατηρήσω γιατί θέλω αυτό, τι μου δίνει, τι αισθάνομαι. Και οτιδήποτε άλλο μπορώ να παρατηρήσω.

    Ακόμα, θέλω να σου πω ότι η αντίληψή σου για τις σχέσεις με τους γονείς, την αδελφή σου, κλπ, είναι πολύ καθαρή, συνεπής και ειλικρινής.

    Είπε ο RainAndWind ότι ο αυτοτραυματισμός αποτελεί αυτοτιμωρία. Προσωπική μου γνώση είναι ότι δεν αποτελεί αυτοτιμωρία. Αλλά μην ακούσεις και τη δική μου γνώμη, ψάξε το μόνη σου.

    οτι δεν έχω κάποιον να μιλήσω, αυτό κ αν είναι βασικό-για μένα.
    Μα μπορεί όλη μέρα να μην έχω σχεδόν καθόλου χρόνο να κάνω πράγματα που θα ήθελα αλλά δε με ενοχλεί τοσο αυτό όσο το γεγονός οτι δεν έχω παρέες.
    Να μιλήσω σε ποιόν?
    Στη κυρία που μου κάνει αγγλικά?στους καθηγητές?στα άλλα παιδιά που η επικοινωνία είναι μηδέν-κ δεν έχουμε κ τπτ κοινό.. ή στους γονείς?
    Δε ρωτάω. Ειρωνεύομαι κ απλά γράφω γιατί απλά δε έχω κ κάπου να τα πω.
    Προφανώς δεν έχει νόημα να μιλήσουμε σε κάποιον που δεν καταλαβαίνει. Είναι κρίμα να μην έχουμε κάποια παρέα, κάποιον να μιλήσουμε και να καταλάβει. Η κατανόηση, -το σημαντικότερο πράγμα σε ολόκληρο τον κόσμο-, αποτελεί είδος σε έλλειψη. Έτσι, εσύ μην κάνεις το ίδιο λάθος με όσους δεν έχουν κατανόηση. Όπως δεν υπάρχει δικαιολογία για εκείνους δεν υπάρχει και για σένα. Εσύ βλέπε και μάθαινε από αυτά που βλέπεις. Βλέποντας καθαρά, η κατανόηση έρχεται.

    Είναι πράγματα που δε θα τα έκανα ποτέ μου κ όμως τα έχω κάνει-κ τα έχω διαγράψει απ\'το μυαλό μου.
    Όμως φυσικό κ επόμενο είναι κατα καιρούς να μου έρχοντε στο μυαλό.
    Kαι εύχομαι να μην τα διαγράψεις από το μυαλό αν δεν προφτάσεις να τα \"χειριστείς\". Με το \"χειριστείς\" κατανόηση πάλι εννοώ.

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Να τροποποιήσω επίσης μετά την παρατήρηση.Γιατί να γεμίζω το σώμα μου σημάδια σημαίνει πως δεν το αγαπώ,απλά.Δεν το σέβομαι,δεν το νοιάζομαι,το κακοποιώ.Το κάνω όργανο εκφόρτισης,για να μη χαλάσω την παραμύθα άλλων.Το δέρμα μου,που τυλίγει όσα περιέχω,τα σπλάχνα μου και την καρδιά μου,το ύφασμα αυτό το σάρκινο που περικλείει το είναι μου,αν δεν το σέβομαι και το ασχημαίνω,αυτό σημαίνει το απεχθάνομαι και το τιμωρώ.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    1,279

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    870
    Originally posted by kganaΑλλά να σου πω κ την αλήθεια όχι οτι δε με νοιάζει τι με οδήγησε στον αυτοτραυματισμό, απλά με ενδιαφέρει πιο πολύ τι νιώθω όταν το κάνω.
    Μου φαίνεται ότι αυτή η σκέψη σου είναι σε σωστό δρόμο. Σε κάτι που χρειάστηκε να δώσω απάντηση, το πρώτο που κατάλαβα είναι το τι αισθάνομαι. Και θα σου πω για αυτό, αλλά μέσα στο επόμενο κείμενο. Γιατί πολλοί άνθρωποι δεν καταλαβαίνουν και μπορεί να μπερδέψουν αν μισο-καταλάβουν και νομίσουν ότι κατάλαβαν.

    Αλλά όσο αναφορά το άλλο που έλεγα οτι υπάρχουν πράγματα που έκανα κ δε γινεται να τα διαγράψω .. δεν αντέχω να τα σκέφτομαι κ έτσι δε νομίζω πως τα \"κατανοώ\"-αυτό πιστεύω..
    Ok, και αυτά με τη σειρά τους ίσως να τα κατανοήσεις. Με τον ίδιο τρόπο που κατανόησες τον \"αυτοτραυματισμό\". Βάζω σε εισαγωγικά τον αυτοτραυματισμό, γιατί όπως είπα δεν είναι στην ουσία επίθεση στον εαυτό σου, σωστά; Οι λέξεις δεν εκφράζουν την ουσία, οι λέξεις περιγράφουν. Πώς οι λέξεις μπορούν να περιγράψουν π.χ. τη \"ζεστασιά\" που νιώθει κανείς σε μια κατάσταση, από κάποιον φίλο, ίσως και στη γαλήνη του μυαλού, κλπ; Γιατί όπως προανέφερα πολλοί μιλάνε για παράδειγμα για \"ζεστασιά\" και έχουν \"χειμώνα\"...
    Θυμάμαι κάποτε κάποιος άνθρωπος με έκανε να νιώσω τόσο πολύ \"κρύο\" που το βράδυ ονειρεύτηκα ότι χιόνιζε και ήταν χειμώνας. Και τις επόμενες μέρες, αιθανόμουνα χειμώνα (και κρύωνα επίσης). Και ήταν ντάλα καλοκαίρι!
    Τώρα καταλαβαίνω ότι μαθαίνω και εγώ από σένα. Γιατί είσαι ειλικρινής.
    κ απο ενα δυο πραγματα που μου έχουν πει απο εδώ σπο το φόρουμ κάτι έχω ψιλοκατανοήσει που είπες...
    Δεν μπορώ να ξέρω όμως σίγουρα...υποθέσεις κάνω κ γω απο διάφορα που διαβάζω..
    Για αυτά που διαβάζεις. Μην θεωρήσεις ότι όλοι οι άνθρωποι καταλαβαίνουν/καταλαβαίνουμε. Πολλοί λένε κάτι αληθοφανές, και αυτό μπρεδεύει περισσότερο. Άλλοι δεν νιάζονται για την ουσία, νοιάζονται μόνο επιφανειακά, γιατί στην ουσία η ανάγκη τους είναι άλλη.
    .

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    870
    Originally posted by RainAndWind
    Να τροποποιήσω επίσης μετά την παρατήρηση.Γιατί να γεμίζω το σώμα μου σημάδια σημαίνει πως δεν το αγαπώ,απλά.Δεν το σέβομαι,δεν το νοιάζομαι,το κακοποιώ.Το κάνω όργανο εκφόρτισης,για να μη χαλάσω την παραμύθα άλλων.Το δέρμα μου,που τυλίγει όσα περιέχω,τα σπλάχνα μου και την καρδιά μου,το ύφασμα αυτό το σάρκινο που περικλείει το είναι μου,αν δεν το σέβομαι και το ασχημαίνω,αυτό σημαίνει το απεχθάνομαι και το τιμωρώ.
    Αν εξετάσεις, θα διαπιστώσεις ότι στην ουσία κάνεις και εσύ κάτι ανάλογο. Απλά, αυτό που αναφέρθηκε είναι διαφορετικό από τους αντίστοιχους \"αυτοτραυματισμούς\" που κάνεις και εσύ στον εαυτό σου και έτσι σου φαίνεται \"διαφορετικός\". Θέλω να σε ρωτήσω, καπνίζεις;
    Μην ξεχάσω να πω ότι σωστά τα λες. Αλλά η πράξη απέχει από το πώς σκεφτόμαστε. Αυτό που λες είναι το \"ιδανικό\". Το κυνήγι του \"ιδανικού\" μας κάνει να μην βλέπουμε. Ελευθερία σημαίνει να μπορώ να κάνω ότι θέλω, βλέποντας όμως πολύ καθαρά τα αποτελέσματα. Θεέ μου, να είχα τέτοια ελευθερία :)

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    1,279

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    124
    Originally posted by kgana
    δε ξέρω αν είναι η σωστή κατηγορία για αυτή την ερώτηση αλλά έχω μια απορία.
    Όταν κάποιος χαρακώνεται, εννοώ με ξυράφι κ τέτοια στο χέρι, και παράλληλα του αρέσει μπορεί να θεωρηθεί φυσιολογική πράξη?

    Δεν εννοώ να κοπεί σε τέτοιο βαθμό που να τον οδηγήσει ατην αυτοκτονία.

    Δε λέω οτι είναι και φυσιολογικό αλλά που μπορεί να οφείλεται μια τέτοια πράξη?
    θέλω να πώ θεωρείται κάτι ανησυχητικό ή κάτι παροδικό -που θα ξεπεραστεί με τον καιρό?
    εμένα αυτό δεν μου ακούγεται και πολύ φυσιολογικό

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    John,ναι,καπνίζω.Καταλαβαίνω τη σύγκριση που έθεσες,και συμφωνώ.Είναι κι αυτό αυτοτραυματισμός,σίγουρα.Μ ε τη διαφορά πως μπορώ να πάω στην παραλία με τα τσιγάρα μου,δηλαδή το outing γίνεται με απλό τρόπο γιατί κάποιες μας εθιστικές συμπεριφορές έχουν γίνει αποδεκτές από τον κοινωνικό περίγυρο.Υπάρχει μία ειδοποιός διαφορά εδώ,σε ποιον βαθμό η εθιστική συνήθεια έχει \"ενσωματωμένη\"την σιωπή της,αυτή η σιωπή τραυματίζει εξίσου αν το σκεφτείς.Σε κάνει αυτόματα η σιωπή γύρω από αυτό που σε προβληματίζει να αισθάνεσαι το βάρος των επιλογών σου,σε κατατάσσει σε μία διαφορετικότητα που αν μιλήσεις γι αυτό,παύει να υφίσταται.Η σιωπή ενισχύει την αίσθηση της απομόνωσης και η ίδια η απομόνωση το self cutting.

    Θα ήθελα να σκεφτείς γιατί άραγε οι self cutters είναι στη συντριπτική τους πλειοψηφία γυναίκες.Επίσης γιατί είναι πιο σπάνιο μετά την ηλικία των τριάντα.Και τα δύο ερωτήματα έχουν να κάνουν με το θυμό,τους τρόπους που η κοινωνία μαθαίνει διαφορετικά το τι \"επιτρέπεται\"στον άντρα ως προς την έκφραση του θυμού.Επίσης με τον καιρό και με την πείρα,βρίσκονται άλλοι δρόμοι να διαχειρίζεσαι το θυμό,οπότε και το self cutting μειώνεται μετά την ηλικία των τριάντα,ενώ παρουσιάζει την κορύφωσή του στην εφηβεία και στην αμέσως επόμενη μετεφηβική περίοδο.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,850
    υπαρχει μια ουσιαστικη διαφορα μεταξυ του \"αυτοτραυματισμου\"μεσω ουσιων (ναρκωτικων, καπνισματος κλπ) και του αμεσου αυτοτραυματισμου οπως ειναι το κοψιμο, καψιμο, κλπ.
    οι ουσιες ειναι επιθυμητες για την ικανοποιηση που προσφερουν ως ευχαριστη αισθηση και οχι για το κακο που μας κανουν....
    δηλαδη, εαν το τσιγαρο εκανε καλο αντι κακο, οπως νομισαν οτι εκανε πριν γινουν οι απαραιτητες ερευνες, δεν θα το εκοβαν οι καπνιστες, αντιθετως θα αυξανονταν.δεν καπνιζει κανεις γιατι κατα βαθος θελει να παθει καρκινο των πνευμονων. καπνιζει ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ κινδυνευει να το παθει. ειναι δηλαδη μια πιθανη, ανεπιθυμητη, παραπλευρη απωλεια...

    ενω ο αυτοτραυματιμος γινεται ΕΙΔΙΚΑ ΓΙΑΤΙ ΜΑΣ ΚΑΝΕΙ ΚΑΚΟ, ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΚΑΛΕΣΟΥΜΕ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΑΣ ΚΑΚΟ.εαν δεν πονουσε,δεν μας εφθειρε, δεν μας κατεστρεφε, δεν θα το εκανε καποιος...

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    my room
    Posts
    573
    Για μένα θα έπρεπε να επισκεφτείς κάποιον ειδικό. Να σε ρωτήσω, σκέφτεσαι ότι σου αξίζει την ώρα που το κάνεις? Και επίσης, πώς οδηγείσαι σε αυτό? Σε άσχετες στιγμές το κάνεις ή συμβαίνει κάτι συγκεκριμένο πριν?

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    1,279

Page 3 of 8 FirstFirst 12345 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •