ΕΡΕΥΝΑ.ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΝΤΙΚΑΤΑΘΛΙΠΤΙΚΟ ΦΑΡΜΑΚΟ - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 62
  1. #16
    Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    αθηνα
    Posts
    49
    Αγαπητη Κρητη ειμαι της γνωμης οτι δεν υπαρχει το \"καλυτερο αντικαταθλιπτικο\" το καλυτερο ειναι αυτο που εχει βοηθησει καποιον σε μια συγκεκριμενη κατασταση στη ζωη του εμενα π.χ πριν αρκετα χρονια με συνεφερε το seroxat και το ludiomil απο τοτε δεν χρειαστηκε να παρω εχω μαθει να ελεγχω το αγχος μου οταν εκδηλωνεται σε μια συγκεντρωση με κοσμο π.χ και τωρα τελευταια δεν με απασχολει καθολου. Τα αντικαταθλιπτικα δεν ειναι εθιστικα αντιθετα τα αγχολυτικα ειναι βασικη προυποθεση ειναι η προσωπικη αντιμετωπιση.

  2. #17
    Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    αθηνα
    Posts
    49
    Originally posted by Alobar
    Τα αντικαταθλιπτικά με το όλο κόστος τους - τα περισσότερα προκαλούν εθισμό - αφορούν την κατάθλιψη. Προσωπικά απορώ με την εξαρχής τοποθέτηση του θέματος, καθώς προτείνονται τα εξής: \'άθληση,σχεση,σεξ,φιλία,καρ ιερα,λεφτα,ψυχολογία κτλ.\'... μα όλα αυτά ούτως ή άλλως, έχουν να κάνουν με μια ποιοτική ζωή και επίσης προσωπικά θα εξαιρέσω το \'λεφτά, καριέρα\' μιας και δεν είμαι οπαδός της ύλης που καταδυναστεύει τον άνθρωπο. Συγγνώμη, αλλά στην ανταγωνιστική εποχή του υπερκαταναλωτισμού που διανύουμε, συνήθως η κατάθλιψη χτυπά ανθρώπους που υποφέρουν απ\' την έλλειψη κάποιων απ\' τα προαναφερθέντα. Εκτός αν είναι εφικτό σε κάποιον που απολύθηκε ας πούμε ή που του κάηκε το σπίτι, να πάει να γραφτεί σε γυμναστήριο - χωρίς φράγκο στην τσέπη - για να... γιάνει. Και τελικά αναρωτιέμαι, για όσους δε γνωρίζουν τί εστί κατάθλιψη, θεωρούν όντως ότι ένας άνθρωπος που νιώθει εκατό κιλά - ψυχή τε σώματι - θα ένιωθε καλύτερα κάνοντας... σεξ;... εδώ δεν έχεις κουράγιο να βγεις απ\' το σπίτι σου και να φροντίσεις τον εαυτό σου. Αν δεν ασχοληθείς με τα χάλια σου, κανένας έρωτας δε θα ευδοκιμήσει. Δεν είναι ο \'παράφορος\' έρωτας που θα κάνει το \'κλικ\' για εγρήγορση, γιατί απλά θα περάσει απαρατήρητος. Είναι άλλοι οι μηχανισμοί που χρειάζεται να ξανατεθούν σε λειτουργία και χρειάζεται πολύ δουλειά για κάτι τέτοιο.
    Συμφωνω με τις αποψεις σου για τα λεφτα αλλα καταληγω οτι ειναι σαν το σεξ δεν ειναι το πρωταρχικο σε μια σχεση αλλα χωρις αυτο ειναι σε κινδυνο η σχεση. Οσον αφορα τα χρηματα απο μονα τους δεν φερνουν ευτυχια αλλα αμα λειπουν δεν εισαι και ευτυχισμενος

  3. #18
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    11
    Κατά τη γνώμη μου, βοηθά πολύ το βότανο υπερικό.
    Βοηθά στην αύξηση έκκρισης σεροτονίνης.
    Δε θέλω να παίρνω χημικά και διαβάζοντας διεξοδικά γι\'αυτό, είπα να το δοκιμάσω.
    Όσο το έπινα (μια φορά την ημέρα, βραδάκι), έβλεπα να γίνονται πιο ήπια τα συμπτώματα.
    Νομίζω όμως, πως ρίχνει λίγο τη λίμπιντο.
    Απλά το σταμάτησα με το φόβο της εξάρτησης, αν και είναι λίγο δύσκολο να εξαρτηθείς από ένα αφέψημα.
    Κατά τα άλλα, γίνονται συνεχώς έρευνες για το βότανο, με θετικά αποτελέσματα.
    Να φανταστείτε, διάβασα πως στη Γερμανία το συνταγογραφούν οι γιατροί αντί αντικαταθλιπτικών χαπιών.
    Ελπίζω, να βοήθησα

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Ελληνική Ζυθοποϊία
    Posts
    1,023
    Γεια σου Ζεν! Μια χαρά τα λες για το υπερικό. Έχουμε μιλήσει ξανά γι\' αυτό, εγώ το παίρνω σε μορφή ταμπλέτας. Είναι το \'St John\'s Wort\'. Απ\' ό,τι λέγεται, βοηθά περισσότερο σε μέτριας μορφή κατάθλιψης, αλλά όλα είναι σχετικά μιας κι ο καθένας αισθάνεται διαφορετικά το όποιο βάρος. Εγώ αύξησα τη δόση του \'Wort\' σε δυο ημερησίως και αναμένω. Ακόμη και για τα φυτικά καλό είναι να έχουμε τη γνώμη ενός ειδικού. Καλός είναι ένας ομοιοπαθητικός για την περίπτωση μας εδώ. Χαίρομαι που ένιωσες κάποια ανακούφιση!


  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    462
    ο έρωτας είναι επικινδυνος οπότε το καλύτερο αντικαταθλιπτικό είναι το διπλο cymbalta μαζί με ταβορ για να ξεκολλήσεις από τη ερωτική απογοήτευση....

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    307
    Το καλύτερο αντικαταθλιπτικό όταν υπάρχει υγεία σωματική είναι η αγάπη,η αποδοχή η φιλία.Οπως ελεγε και η μητέρα Τερέζα σάυτό τον κόσμο υπάρχει μεγαλύτερη πείνα για αγάπη και αναγνώριση παρά για ψωμί

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    144
    Originally posted by giwta2
    Το καλύτερο αντικαταθλιπτικό όταν υπάρχει υγεία σωματική είναι η αγάπη,η αποδοχή η φιλία.Οπως ελεγε και η μητέρα Τερέζα σάυτό τον κόσμο υπάρχει μεγαλύτερη πείνα για αγάπη και αναγνώριση παρά για ψωμί

    συμφωνώ.

  8. #23
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2
    remedy γεια σου γνωριζεις τιποτα απο αντικαταθλιπτικα

  9. #24
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    18
    nomizo pos ta prozac einai ok gia antikatathliptika.an kai d eimai uper gt aftou tou eidous ta farmaka sou prokaloun ethismo

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    307
    Δεν προκαλούν εθισμό τα αντικαταθλιπτικά και ειδικά το prozac στην Ελλάδα γνωστό ως ladose.Απλά πρέπει να γίνει σταδιακά η μείωση.Δεν είναι ηρεμιστικό,αγχωλιτικό.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    124
    το ladose το seropram το οποίο εκτος από ναυτία δεν έχει καμία άλλη παρενέργεια

  12. #27
    Banned
    Join Date
    Jul 2012
    Posts
    388
    Quote Originally Posted by kriti28 View Post
    Σκέφτηκα να γράψει ο καθένας πιο αντικαταθλιπτικό φάρμακο τον έχει βοηθήσει

    Σιγουρα σε κάθε οργανισμό το καθε φάρμακο δρα διαφορετικά αλλά ας το δουμε σαν στατιστική έρευνα

    Σίγουρα τα καλύτερα είναι:άθληση,σχεση,σεξ,φιλί α,καριερα,λεφτα,ψυχολογία κτλ. αλλά εδώ ας αναφέρουμε καθαρά τα φάρμακα

    υγ:εγώ δεν μπορώ να συμμετέχω στην "έρευνα" γιατί δεν έχω βρει ακόμα το κατάληλο
    το εξω. το να μην νιωθεις μονος....

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,451
    Valdoxan 25 mg

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    159
    ladose παρα πολυ καλο αντικαταθλιπτικο και για την βουλιμια που ειχα στο παρελθον αλλα και στους ιδεοψυχαναγκασμους που εχω τωρα. Επισης το anafranil των 75, πολυ καλο για τους ιδεοψυχαναγκασμους!

  15. #30
    Για το Efexor δε βλέπω να γράφει κανεις τίποτα. Τόσο μούφα είναι; Μόνο αυτό μου γράφει η γιατρος μου και επειδή δε βλέπω γρηγορα αποτελέσματα, στη μέγιστη δόση εδώ και 2,5 μηνες, αναρωτιέμαι, μήπως να ζητήσω να μου το αλλαξει ή να το συνδυάσει με κάποιο άλλο; Τα Ladose που αναφέρθηκαν πολυ, πόσο καιρό κάνουν να σας πιάσουν;

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •