ΕΡΕΥΝΑ.ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΝΤΙΚΑΤΑΘΛΙΠΤΙΚΟ ΦΑΡΜΑΚΟ - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 5 FirstFirst ... 2345 LastLast
Results 46 to 60 of 62
  1. #46
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,775
    Quote Originally Posted by Lou! View Post
    το valdoxan είναι αντικαταθλιπτικό.

    για μένα το εφεξόρ είναι πολύ καλό. βουλιάζω σπάνια πλέον σε αυτές τις θλίψεις και ανηδονίες, ενώ παλιά τις είχα στην ημερίσια διάταξη. και από παρενέργειες τίποτα.
    αλλά με τα ψυχοφάρμακα δεν υπάρχει καλό και κακό φάρμακο, είναι ό,τι ταιριάζει στον καθένα. σε άλλους το εφεξόρ μπορεί να είναι το χειρότερο φάρμακο πχ.
    Λου κατάθλιψη έχεις ή κάτι πιο σοβαρό;;;;;;;;;;;;;;

  2. #47
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    104
    Quote Originally Posted by edim View Post
    ladose παρα πολυ καλο αντικαταθλιπτικο και για την βουλιμια που ειχα στο παρελθον αλλα και στους ιδεοψυχαναγκασμους που εχω τωρα. Επισης το anafranil των 75, πολυ καλο για τους ιδεοψυχαναγκασμους!
    anafranil εχει πολλες παρενεργειες??
    If I could start again A million miles away
    I would keep myself - I would find a way....

  3. #48
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    1
    Σας διαβαζω με προσοχη....πιστευω απο εμπειρια επειδη και εγω παιρνω...οτι καπου βοηθανε και καπου σε χαλανε....προσωπικα μου χαλασαν το χαρακτηρα μου...απο εκει που ειμουν ηρεμη και αναισθητη εγινα νευρικη και αντιδραστικια..εγω εχω hasimoto και χρονια εχω προβληματα με ζαλαδες κουραση καταπτωση υπνηλια αμνησια θολομενο μυαλο....δε καθαριζει οεοοοοοοοοοοοοοοοοοοο χαχαχαχα......

  4. #49
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2020
    Posts
    14
    απο το 2011 εχρι σημερα εχω με σειρα αλλαξει cipranet debrevix selon brintellix kai efexor seropram ολα συνοδευοενα ε λεχοτανιλ.πιστευω οτι το cipranet gia mενα λειτουργησε καλυτερα αλλα απο μονος μου στο 6μηνο τοκοψα και υποτροπιασε.

    Θέλω μια γενική παρατήρηση να κανω για ολους τους ασθενείς και δε με πειράζει αν από κάποιους παραξηγηθω.Ειναι λογία της καρδιας μου ενδόμυχα έρχονται και μου λένε κάντε κουράγια και υπομονη ψυχικά πασχοντες ο θεος σας παρακολουθεί και θα μας δώσει μια θέση στη βασιλεια του.Η ψυχική ασθένεια επειδή είναι άβυσσος την καταλαβαίνει μόνο αυτος που την έχει και ο θεος.ο θεος ειναι δικαιος πως λοιπόν να μας ξεχασει? Ιδιαίτερα το λέω γιατί είναι παγίδα η απελπισία γι αυτουςπου θελουν να αυτοκτονησουν.ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΘΑΡΘΕΙΗ ΩΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΒΡΑΒΕΥΘΟΥΝ.Χυνω δάκρια πολλα αλλα ελπιζω στο θεο..Τα φαρμακα βοηθούν τη κατάσταση αλλά από μονά τους δε δίνουν την τελική θεραπεία.Μπορει να κανω λαθος σε αυτό μακάρι αλλά η εμπειρία μου τώρα δείχνει και την εχω αποδεχθει οτι το υπόλοιπο της ζωής μου θα ζω με αυτά.Η ειρωνεία της τύχης είναι οτι δεν εχω παρει ποτε αλλο φαρμακο στη ζωή μου εκτός από αυτά και είμαι 50 ετων...αργοτερα ας κανουμε και μια συωαωτηση οσοι συνοοωοηθουμε για ενα καφε ισως στην αθηνα,εγω βεβαια ειμαι απο καλαματα αλλα αυτο δε λεει τιποτα...τα ξαναλεμε

  5. #50
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    πραματικα , η αυτοκτονια ΔΕΝ ειναι λυση , κι εγω opert ειμαι 59 , εχω περασει 20ετη κτθλψη , εχω δοκιμασει οοοολα τα φαρμακα , κυριολεκτικα , ποτε ομως δεν σκεφτηκα σαν λυση να παρω την ζωη μου .....

  6. #51
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    6
    Ζoloft..εξαιρετικο..με μια βασική παρενέργεια όμως. Αύξηση βάρους..(αν και στην αρχή σου κόβεται η όρεξη..)
    Επίσης απαιτει υπομονή, γιατί κάνει σχεδόν 2 μήνες να λειτουργήσει.

  7. #52
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Βρε παιδια , εχω βαρεθει να το γραφω , ΔΕΝ υπαρχει καλυτερο αντικ/κο, ουτε το πιο δημοφιλες ειναι καλυτερο, ειναι οτι πιασει τον καθενα ........ολα θελουν 2 μηνες για να πιασουν ....
    πχ. το ΖΟΛΟΦΤ , που αναφερει η αγαπητη Σονια , εμενα δεν με πιανει καθολου .....

    ΥΓ. το πιο δημοφιλες , συμφωνα με την φιλη φαρμακοποιο μου , ειναι το Σιπραλεξ ( εχει τις πιο πολες πωλησεις ) , η εσιταλοπραμη η δραστικη ουσια , ουτε ομως αυτο με πιανει .........αυτο που πιανει εμενα , ειναι το εφεξορ , δεν σημαινει ομως οτι ειναι το καλυτερο ....
    παρενεργειες εχουν ολα τα φαρμακα , χωρια τις αγνωστες μακροπροθεσμες παρενεργειες , ακομη κι βιταμινη C εχει παρενεργειες ......

  8. #53
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Παιανία (Αττική)
    Posts
    1,057
    Βενλαφαξίνη η πιο αποτελεσματική σε πάρα πολλές έρευνες...!

  9. #54
    Θεωρώ ότι τα παλιά τρικυκλικά έχουν λιγότερες ψυχικές παρενέργειες και υπάρχει μεγαλύτερη ισσοροποια στους νευροδιαβιβαστές σε σχέση με τους εκλεκτικούς ανταγωνιστές Που δρουν στη σεροτονίνη μόνο με αποτέλεσμα να παθαίνεις Μπλάκ άουτ ,βέβαια τα δεύτερα είναι πιο ειδικά σε φοβίες και ιδεοψυχαναγκασμους ,,,πιστεύω ότι κάποτε θα βρουν φάρμακα όπως το ,agomelatin που δρουν εντελώς διαφορετικά άρα λιγότερες παρενέργειες.πιστςυω επίσης ότι θα εξειδικευτουν φάρμακα για συγκεκριμένες καταστάσεις πχ.αλλο για κοινωνική φοβία άλλο για υψοφοβια άλλο για μετατραυματικό στρες και όχι πως τώρα που λένε απλά έχεις κατάθλιψη ξεκινά τις δοκιμές Και κουράγιο,,,,,

  10. #55
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    188
    Σε μένα έπιασε η εσκιταλοπραμη χωρίς παρενέργειες και γρήγορη επίδραση

  11. #56
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,097
    Καλησπέρα. Έχω δοκιμάσει remeron, seropram, valdoxan και cipralex από αντικαταθλιπτικά και lyrica που είναι αντιεπιληπτικο και δίνεται και για την γενικευμένη αγχωδη διαταραχή. Τα διαχρονικά συμπτώματα μου ήταν αϋπνίες, αγχος, κακή διάθεση. Λίγο ή πολύ όλα κάτι έκαναν. Το remeron με βοήθησε πολύ στον ύπνο αλλά κατά τη διάρκεια της ημέρας είχα υπνηλία, χασμουρητα κλπ. Επίσης είχα πάρει κιλά. Μου είχε κόψει πάντως μαχαίρι τα σενάρια που έπλαθα στο μυαλό μου (daydreaming). Ακόμα και σε πολύ χαμηλή δόση με βοηθούσε στον ύπνο. Το πήρα για χρόνια. Το seropram το πήρα για κάνα χρόνο με μέτρια αποτελέσματα στη βελτίωση της διάθεσης. Το valdoxan το πήρα μετά από ένα σοβαρό γεγονός και με βοήθησε (άμεσα) στον ύπνο και (σιγά σιγά) στη διάθεση και μάλιστα πολύ. Στο αγχος δεν νομίζω ότι με είχε βοηθήσει. Από παρενέργειες ούτε ζαλάδα, ούτε υπνηλία, σαν να μην έπαιρνα τίποτα. Μόνο περισσότερα όνειρα (ή για κάποιο λόγο τότε τα θυμόμουν). Το cipralex ήταν για μένα προσωπικά το χειρότερο γιατί στον ύπνο άργησε πολύ να με βοηθήσει με αποτέλεσμα να πρέπει να παίρνω xanax, στη διάθεση δεν έκανε κάτι ιδιαίτερο στα 10 mg οπότε ο γιατρός μου ανέβασε τη δόση στα 20 mg όπου ενώ η διάθεσή μου ήταν σε γενικές γραμμές μέτρια είχα τεράστια βελτίωση σε ένα δερματολογικό αυτοάνοσο. Επειδή όμως δεν υποχωρούσαν οι παρενέργειες (ζαλάδες, υπνηλία, αίσθηση σαν το κεφάλι σου να βρίσκεται μέσα σε σύννεφο, σεξουαλική δυσλειτουργία) το σταμάτησα μετά από 6 μήνες. Νομίζω πάντως πως είναι από τα πιο συχνά συνταγογραφουμενα. Το lyrica με βοηθάει στον ύπνο και στο αγχος κυρίως και μάλιστα σε χαμηλή δόση. Επίσης στους πόνους (άγνωστης αιτιολογίας) στα ισχία. Μου δημιουργεί όμως κάποια προβλήματα στο έντερο. Συνολικά θα έλεγα πως καλύτερη εμπειρία είχα με το valdoxan σε ο,τι αφορά τον ύπνο και τη διάθεση.

  12. #57
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    21
    Γεια σας παιδιά υποφέρω και εγώ από καταθλιψη. Είμαι πολύ χάλια. Σας δεινω τον σύνδεσμο από ένα βίντεο που βρηκα. Στο βίντεο μιλάει ένας Αμερικανός ψυχιατρος και λέει ότι τα ψυχιατρικά φάρμακα είναι επικίνδυνα. Να πω ότι παίρνω φαρμακευτική αγωγή. Βρήκα τον συγκεκριμένο ψυχιατρο στο google και του έστειλα μήνυμα ότι είμαι παίρνω αντικαταθλιπτικό και ότι δεν είμαι καλά κτλ. Έχουν περάσει 5 μέρες από τότε και δεν απάντησε. https://youtu.be/luKsQaj0hzs

  13. #58
    Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    39
    Quote Originally Posted by Θεοφανία View Post
    Ρεμ...άμα είσαι σε μια φάση χαλαρή, βαρετή κλπ και σου έρθει ένας έρωτας παράφορος, δεν θα σε ανεβάσει στα ουράνια?

    Εννοείται πως δεν μιλάω για φάρμακο κατάθλιψης.
    H γνώμη μου είναι ότι κανείς δεν μπορεί να σε ανεβάσει στα ουράνια αν πρώτα δεν ανεβάσεις εσύ τον εαυτό σου.

  14. #59
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,697
    παρτε συμπληρωματα διατροφησ βοηθανε εγγυημενα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  15. #60
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    322
    για να ξεθάψω λίγο το θέμα που είχα ξεκινήσει το μακρινό 2010

    εεεεεεει kriti28 του 2010!!! trittico δοκίμασε αλλά μην το κόψεις απότομα!! ναι δυστυχώς 2020 έφτασε και δεν ξεμπέρδεψες ακόμα καημένε...

    επίσης οι αριθμοί του τζοκερ είναι 23 5 19 8 4 και τζόκερ το 3

Page 4 of 5 FirstFirst ... 2345 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •