ΕΡΕΥΝΑ.ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΝΤΙΚΑΤΑΘΛΙΠΤΙΚΟ ΦΑΡΜΑΚΟ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 62
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    319

    ΕΡΕΥΝΑ.ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΝΤΙΚΑΤΑΘΛΙΠΤΙΚΟ ΦΑΡΜΑΚΟ

    Σκέφτηκα να γράψει ο καθένας πιο αντικαταθλιπτικό φάρμακο τον έχει βοηθήσει

    Σιγουρα σε κάθε οργανισμό το καθε φάρμακο δρα διαφορετικά αλλά ας το δουμε σαν στατιστική έρευνα

    Σίγουρα τα καλύτερα είναι:άθληση,σχεση,σεξ,φιλί α,καριερα,λεφτα,ψυχολογία κτλ. αλλά εδώ ας αναφέρουμε καθαρά τα φάρμακα

    υγ:εγώ δεν μπορώ να συμμετέχω στην "έρευνα" γιατί δεν έχω βρει ακόμα το κατάληλο

  2. #2
    Κρήτη...επειδή δεν παίρνω φάρμακα να πω πως το καλύτερο μακράν είναι ο έρωτας????

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    θεοφανια δεν ειμαι και τοσο σιγουρη γι αυτο .
    εχω την εντυπωση οτι μπορει να εχεις καταθλιψη ,η εστω μελαγχολια- θλιψη κατι παρεμφερες, ενω εισαι πολυ ερωτευμενος...

  4. #4
    Ρεμ...άμα είσαι σε μια φάση χαλαρή, βαρετή κλπ και σου έρθει ένας έρωτας παράφορος, δεν θα σε ανεβάσει στα ουράνια?

    Εννοείται πως δεν μιλάω για φάρμακο κατάθλιψης.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    307
    καλύτερο αντικαταθλιπτικό;να ξέρεις πως νόιάζεται κάποιος για σένα. ναι σίγουρα ο ερωτας είναι ισχυρό αντικαταθλιπτικό και σου δίνει ζωή όταν τα βλέπεις πιο αισιόδοξα αισθάνεσαι χαρούμενη, μπορείς να γελάς, δεδομένου ότι εχεις την υγεία σου κατά τ\'άλλα και εγώ συτό πιστεύω.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Originally posted by Θεοφανία
    Ρεμ...άμα είσαι σε μια φάση χαλαρή, βαρετή κλπ και σου έρθει ένας έρωτας παράφορος, δεν θα σε ανεβάσει στα ουράνια?

    Εννοείται πως δεν μιλάω για φάρμακο κατάθλιψης.
    δεν ξερω...δεν ειμαι σιγουρη...
    νομιζω οτι αν ο λογος της θλιψης σου δεν ειναι η αγαμια, αλλα κατι αλλο, δεν θα ειναι αρκετος ουτε ο ερωτας...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Dreamland
    Posts
    894
    Για εμενα η αγαπη ειναι, οχι μονο η αγαπη που ερωτευομαστε, αλλα η αγαπη ενος ανθρωπου που μας αγαπαει πολυ πχ οι φιλοι μας, η οικογενεια μας...
    Αν δεν εκδηλώνεις όσα βρίσκονται μέσα σου, αυτά που δεν εκδηλώνεις θα σε καταστρέψουν

  8. #8
    Originally posted by Remedy
    Originally posted by Θεοφανία
    Ρεμ...άμα είσαι σε μια φάση χαλαρή, βαρετή κλπ και σου έρθει ένας έρωτας παράφορος, δεν θα σε ανεβάσει στα ουράνια?

    Εννοείται πως δεν μιλάω για φάρμακο κατάθλιψης.
    δεν ξερω...δεν ειμαι σιγουρη...
    νομιζω οτι αν ο λογος της θλιψης σου δεν ειναι η αγαμια, αλλα κατι αλλο, δεν θα ειναι αρκετος ουτε ο ερωτας...
    Κοίτα...ειδικά αν δεν κάνεις σεξ και σου έρθει ένας παράφορος έρωτας θα σου φύγουν όλα. Μέχρι και το κεφάλι.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    αν δεν κανεις ναι
    αν κανεις ομως ?

  10. #10
    Originally posted by Remedy
    αν δεν κανεις ναι
    αν κανεις ομως ?
    αν κάνεις, ακόμα καλύτερα, αυτά τα πράγματα ποτέ δεν βλάπτουν όταν υπάρχουν.

    κρίτι...σορι για το οφ τοπικ.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Ελληνική Ζυθοποϊία
    Posts
    1,023
    Τα αντικαταθλιπτικά με το όλο κόστος τους - τα περισσότερα προκαλούν εθισμό - αφορούν την κατάθλιψη. Προσωπικά απορώ με την εξαρχής τοποθέτηση του θέματος, καθώς προτείνονται τα εξής: \'άθληση,σχεση,σεξ,φιλία,καρ ιερα,λεφτα,ψυχολογία κτλ.\'... μα όλα αυτά ούτως ή άλλως, έχουν να κάνουν με μια ποιοτική ζωή και επίσης προσωπικά θα εξαιρέσω το \'λεφτά, καριέρα\' μιας και δεν είμαι οπαδός της ύλης που καταδυναστεύει τον άνθρωπο. Συγγνώμη, αλλά στην ανταγωνιστική εποχή του υπερκαταναλωτισμού που διανύουμε, συνήθως η κατάθλιψη χτυπά ανθρώπους που υποφέρουν απ\' την έλλειψη κάποιων απ\' τα προαναφερθέντα. Εκτός αν είναι εφικτό σε κάποιον που απολύθηκε ας πούμε ή που του κάηκε το σπίτι, να πάει να γραφτεί σε γυμναστήριο - χωρίς φράγκο στην τσέπη - για να... γιάνει. Και τελικά αναρωτιέμαι, για όσους δε γνωρίζουν τί εστί κατάθλιψη, θεωρούν όντως ότι ένας άνθρωπος που νιώθει εκατό κιλά - ψυχή τε σώματι - θα ένιωθε καλύτερα κάνοντας... σεξ;... εδώ δεν έχεις κουράγιο να βγεις απ\' το σπίτι σου και να φροντίσεις τον εαυτό σου. Αν δεν ασχοληθείς με τα χάλια σου, κανένας έρωτας δε θα ευδοκιμήσει. Δεν είναι ο \'παράφορος\' έρωτας που θα κάνει το \'κλικ\' για εγρήγορση, γιατί απλά θα περάσει απαρατήρητος. Είναι άλλοι οι μηχανισμοί που χρειάζεται να ξανατεθούν σε λειτουργία και χρειάζεται πολύ δουλειά για κάτι τέτοιο.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    319
    Originally posted by Alobar
    Προσωπικά απορώ με την εξαρχής τοποθέτηση του θέματος, καθώς προτείνονται τα εξής: \'άθληση,σχεση,σεξ,φιλία,καρ ιερα,λεφτα,ψυχολογία κτλ.\'...

    Τα έγραψα αυτά που λες για να μην γίνει αυτο που έγινε ,γράψαμε όλα τα άλλα εκτός απο φάρμακα,ήταν διευκρίνηση όχι προτάσεις (ισχύουν ενοείτε),απλά θα ήθελα να έβλεπα απόψεις καθαρά για φάρμακα

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407
    loipon κρητη θα σου πω εγω!
    δεν τα εχω δοκιμασει βεβαια αλλα απο τα λεγομενα των φιλων μου εδω μεσα και εκει εξω,
    τα χαπια με το μεγαλυτερο ποσοστο επιτυχιας ειναι τα ladose και μετα τα seropram.
    τονιζω για να μην παρεξηγηθω πως αυτα ειναι τα δικα μου συμπερασματα και εγω η ιδια δεν τα εχω δοκιμασει και ελπιζω να μην χρειαστει.
    τα χειροτερα παλι για εμενα,ξαναλεω,ειναι τα σεροξατ...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    153
    Η μύηση μου στον θαυμαστό κόσμο των αντικαταθλιπτικών έγινε με το anafranil, ένα τρικυκλικό αντικαταθλιπτικό. Ήμουν στην αρχή της περιπέτειάς μου, εξαιρετικά καταθλιπτικός απ\' όσο μπορώ να θυμηθώ, σε φάση που ήθελα να νιώσω ένα συναίσθημα, αρνητικό ή θετικό δεν είχε σημασία, το κενό που ένιωθα ήταν αβάσταχτο. Μετά από κάποιο διάστημα που ήμουν με aloperidin, ο πρώην ψυχίατρος μου φαίνεται πως με λυπήθηκε και εισήγαγε στο θεραπευτικό σχήμα το anafranil. Πέρασαν δύο ακόμα εβδομάδες που ήμουν σε κατάσταση ζόμπι εξαιτίας του αντιψυχωτικού και ένα πρωί ως εκ θαύματος ξύπνησα άλλος άνθρωπος, γεμάτος ενέργεια και όρεξη για ζωή, υπερβολικά γεμάτος. Οι δύο εβδομάδες που ακολούθησαν ήταν πολύ ενδιαφέρουσες, εγώ σε κατάστηση μανίας να είμαι πάλι παιδί, χωρίς ντροπές, ενδοιασμούς, αγαπώντας όλο τον κόσμο κάνοντας πράγματα που είχα να δοκιμάσω πολύ καιρό ή και πράγματα ασύμβατα με την προσωπικότητά μου, ευτυχώς χωρίς να θέσω τον εαυτό μου σε κίνδυνο, χωρίς να εκτεθώ ανεπανόρθωτα και χωρίς να ξοδέψω ασυλλόγιστα χρήματα. Σταδιακά όλη αυτή η τάση να είμαι σε κίνηση και να κάνω πράγματα άρχισε να μου προκαλεί ένταση, η οποία έφτασε σε ένα σημείο που και εγώ ο ίδιος την αντιλαμβανόμουν ως δυσάρεστη και μη φυσιολογική. Όλα αυτά διήρκησαν βέβαια μέχρι το επείγον ραντεβού με τον ψυχίατρο, την μείωση της δοσολογίας και την επιστροφή σε μία πιο φυσιολογική κατάσταση.

    Μετά από το anafranil, δοκίμασα κατά καιρούς και άλλα αντικαταθλιπτικά, seropram, remeron, μπορεί ένα - δύο ακόμα που δεν τα θυμάμαι (είναι και το διάστημα μεγάλο - κοντεύει 10 χρόνια) και καταλήγω σήμερα να είμαι με zoloft μετά από τρεις δυνατές κρίσεις πανικού που είχα μέσα στο καλοκαίρι. Δεν μπορώ να συγκρίνω την διαφορά που είδα στην ψυχολογία μου όταν ήμουν με anafranil με αυτήν όταν ήμουν με άλλα αντικαταθλιπτικά, βέβαια την πρώτη φορά ήμουν καταθλιπτικός με αυτοκτονικούς ιδεασμούς, ενώ στην συνέχεια το πρόβλημα \"μετεξελίχθηκε\" και ήταν σχετικό με το άγχος.

    Σχετικά τώρα με την εμπειρία μου με το zoloft που την έχω πιο πρόσφατη, δεν μπορώ να καταλάβω αν με βοήθησε ή όχι σε σχέση με τις κρίσεις πανικού. Ναι, είναι αλήθεια ότι τα περίεργα συναισθήματα και οι ενοχλητικές σωματικές αισθήσεις που είχα μετά τις κρίσεις πανικού υποχώρησαν, αλλά έγιναν τόσο σταδιακά αργά που δεν μπορώ να τα αποδώσω στην ενέργεια του φαρμάκου. Η τωρινή μου ψυχίατρος επιμένει το φάρμακο βοηθάει στην σταδιακή μείωση του άγχους και στην μείωση κατά συνέπεια των συμπτωμάτων του, αλλά ακόμα και τώρα δεν είμαι απόλυτα σίγουρος. Πάντως η καινούρια πληροφορία που έμαθα είναι ότι κάθε αντικαταθλιπτικό έχει παρατηρηθεί ότι έχει καλύτερα αποτελέσματα σε συγκεκριμένους τύπους προσωπικότητας, τουλάχιστον σε περιπτώσεις αγχωδών διαταραχών (θα ήθελα ένα σχόλιο πάνω σε αυτό από έναν ψυχίατρο)

    Αυτά προς το παρόν, ελπίζω να μην σας κούρασα

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    421
    Όσο πιο νέος είσαι τόσο περισσότερο το σεξ και ο έρωτας μπορούν να σε σώσουν από την κατάθλιψη.Αν όμως περάσουν τα χρόνια και φτάσεις τα 40-50,ηλικίες δηλαδή που έχει ξεχάσει κάποιος τί θα πει έρωτας,τότε αναγκαστικά στρέφεσαι στα χάπια.Και σε συνδιασμό με το ότι κάποιοι ψυχίατροι γράφουν αφειδώς χάπια για τους ασθενείς τους,επειδή δεν είναι επαρκώς εκπαιδευμένοι στο αντικείμενό τους,έχουμε φτάσει στο σημείο η μισή Ελλάδα να ζει με αντικαταθλιπτικά και η άλλη μισή με αγχολυτικά.

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •